Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Αλλη μια μέρα με δυνατούς νότιους ανέμους και για αλλη μια φορά το "παλιό" λιμάνι αναστήθηκε. Ευτυχώς που σε peak season δεν έχουμε τέτοιους καιρούς... Μα να μην μπορούμε τòoοοοσα χρόνια να δώσουμε μια μόνιμη λύση στο πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εργα σε εξέλιξη έχουμε στο λιμάνι. Συγκεκριμένα, κατασκευάζεται νέο διαχωριστικό (μερικα μέτρα πιο πίσω απο το παλίο) μεταξύ ζώνης φόρτωσης και της υπόλοιπης χερσαίας ζώνης. Επίσης μετατροπές γίνονται και στα υπόστεγα. Κατα τα λοιπά η κατάσταση παραμένει ως έχει.

post-40-128326999572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας έχουμε υπ' όψη και τις καλοκαιρινές κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην παραλιακή ζώνη της Τήνου. Και όπως είπαμε και παραπάνω, δωρεάν (δημοτικό) πάρκινγκ...στις δυτικές νέες προβλήτες...εκεί που θα έδεναν τα μεγάλα Blue Star.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

φετος ,για πρωτη φορα μετα την "ολοκληρωση" των εργων, περασα απο την τηνο με δυνατο βορεια. ειλικρινα "επαθα" με τον αναποδο σαλιγκαρο (εξεταση που εκαναν παλια για να παρειας αδεια οδηγησης) που πρεπει να κανει το πλοιο για να δεσει. οι μη χρησιμοποιουμενες δυτικες θεσεις μου θυμισαν το νεο λιμανι της πατρας που εχει τελειωσει απο τον φεβρουαριο, φωταγωγειται, αλλα δεν χρησιμοποιειται.

η εικονα του ημιτελους κυματοθραυστη, με την τσαμαδουρα πανω στην μπουκα ειναι ολα τα λεφτα. το μονο που λειπει ειναι μια τεραστια ταμπελα "Αυτη ειναι η Ελλαδα":angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Όσον αφορά τα προηγούμενα, καλώς κάνετε και τα αφήνετε στην κρίση των αναγνωστών. Οπότε ως εδώ όλα καλά.

... Το μόνο που θέλω να πώ είναι πως αν τόσο πολύ σας νοιάζει το κολύμπι και το ψάρεμα,σκεφθείτε έναν τρόπο που μπορείτε να συμβάλετε (π.χ. εκλογές έρχονται) στη βελτίωση των συνθηκών και των λιμενικών υποδομών έτσι ώστε τα πλοία να μπορούν να προσεγγίζουν και να δένουν με ασφάλεια σε κάθε λιμάνι για να μπορούν τα νησιά να έχουν ζωή,λουόμενους και λάτρεις του ψαρέματος και της θαλασσινής μυρωδιάς !

Με συγχωρείτε αλλά κάθε υπόδειξη είναι άκαιρη μιας και την άποψή μου για το λιμάνι την έχω καταθέσει κατ επανάληψιν.

Σαφώς και το λιμάνι αποτελεί πρόβλημα. Συμφωνώ απόλυτα πως με τους καιρούς που βγαίνουν εδώ, αποτελεί κίνδυνο για όλα τα πλοία. Και τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνει στο νησί, μιας και πλέον δεν μπορούν να δέσουν ούτε κρουαζιερόπλοια (πράγμα πολύ άσχημο και για την οικονομία των ίδιων των ντόπιων), ούτε καν μεγάλα ΕΓ/ΟΓ. Παρατηρούσα το Σ-Κ τον άθλο των BS1/2 να δέσουν και πραγματικά βγάζω το καπέλο στα πληρώματα, όπως και το προηγούμενο Σάββατοκύριακο (όταν συνέβη το ατύχημα) όταν με το SFII τραυματισμένο στ αριστερά και το Μυτιλήνη στα δεξιά να μπαίνει το Ν. Χίος στη μέση. Μιλάμε για πραγματικό άθλο. Και σαφώς σε ενδεχόμενο ατύχημα σε τέτοιες περιπτώσεις (ή με κακοκαιρία) ηθικοί αυτουργοί είναι οι τοπικοί άρχοντες που επέμειναν σε αυτή την κατασκευή.

Αν τώρα για ένα ατύχημα που συνέβη σε πλοίο των 120 μέτρων (που πιάνει το λιμάνι 2 φορές καθημερινά, με μπουνάτσα 2-3ΝΑ, στην είσοδο του λιμανιού) φταίει η (αναντίρρητα κακοσχεδιασμένη) μικρή λιμανολεκάνη τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά :blink: .

Και δύο ερωτήσεις κρίσεως γενικώς προς όλους: Αφού το λιμάνι είναι τόσο επικίνδυνο για όλα τα πλοία, γιατί με καιρό κάτω από 5-6 μποφώρ δεν φουντάρει κανένα πλοίο κατά τη διάρκεια των ελιγμών; Όπως επίσης γιατί το Ιθάκη και το SFII (που ανήκουν στην ίδια εταιρεία) όλο το καλοκαίρι έδεναν παράλληλα στο λιμάνι-καταστροφή ενώ για 10 λεπτά διαφορά (πχ στην πρωινή αναχώρηση ενός απ τα δύο) θα μπορούσε να αποφευχθεί ο κίνδυνος και να μην ρισκάρουμε ούτε υλικές ζημιές, ούτε ανθρώπινες ζωές;

Θέλετε κύριε 94867 να "κρεμάσουμε" τους τοπικούς άρχοντες για το έγκλημα; Μαζί σας, είμαι από τους πρώτους και σας διαβεβαιώ (μιας και δεν με γνωρίζετε) πως το φωνάζω συνεχώς. Όμως είναι έγκλημα επίσης το να θεωρούμε πως το "έγκλημα του λιμανιού" είναι το απόλυτο άλλοθι για όλα τα κακά.

Τέλος, δυστυχώς θα σας στεναχωρήσω για ένα γεγονός που στεναχωρεί κατ'αρχήν εμένα: Οι ντόπιοι εδώ δεν γνωρίζουν για τα χάλια του λιμανιού - αντιθέτως το μόνο πρόβλημά τους είναι πως το έγκλημα δεν έχει ολοκληρωθεί. Δεν είναι όμως και άξιον απορίας μιας και τα ίδια συμβαίνουν - σε άλλη κλίμακα - με την κεντρική διοίκηση και τις κυβερνήσεις. Δυστυχώς για όλους μας, μην ελπίζετε.

Υ.Γ. 1: Την ειρωνιούλα για τη μυρωδιά της θάλασσας, τη θεωρώ παρεξήγηση εκ μέρους μου.

Edited by csst9728
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και νομίζω ότι είναι το πρώτο μήνυμα που συμφωνούμε σε πολλά.

Για τη θαλασσινή μυρωδιά κάθε άλλο παρά ειρωνεία...άλλωστε για μένα είναι οξυγόνο αυτή η μυρωδιά !

Κανείς νομίζω δεν αποδέχεται πως - τη συγκεκριμένη ημέρα με τις συνθήκες που επικρατούσαν - φταίει το λιμάνι. Απλά ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Όμως δεν "δικαιούται" αυτός ο άνθρωπος να κάνει ένα λάθος ή μια λάθος εκτίμηση αν υποθέσουμε ότι δεν του συνέβη κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή ?

Για το φουντάρισμα σας μεταφέρω μια μαρτυρία ενός Τηνιακού κατοίκου για την ύπαρξη ενός βράχου καταμεσής της λιμενολεκάνης που προκάλεσε θραύση της αλυσίδας της άγκυρας κάποιου πλοίου.

Δεν απορώ με το σκεπτικό των καπετάνιων να μην αγκυροβολούν με τη λογική να φύγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται αν κάτι τους συμβεί.

Καλό σας βράδυ και σας ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον καπετάνιο του SFII, ήμουν από τους πρώτους που τόνισα την πιθανότητα να έτυχε κάτι απρόοπτο στο πλοίο. Σαφώς και είναι ανθρώπινη μία λάθος εκτίμηση (χωρίς να είμαστε σίγουροι, απλά επειδή το αναφέρατε). Προσωπικά αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση η αντίδραση και η διαδικασία άμεσης πρόσδεσης και εκκένωσης του πλοίου μετά το συμβάν. Και πραγματικά εύχομαι σε όλο το πλήρωμα της γέφυρας και της μηχανής καλή συνέχεια στην καριέρα τους, μιας και έχουν αποδείξει την αξία τους στο παρελθόν.

Για το φουντάρισμα σας μεταφέρω μια μαρτυρία ενός Τηνιακού κατοίκου για την ύπαρξη ενός βράχου καταμεσής της λιμενολεκάνης που προκάλεσε θραύση της αλυσίδας της άγκυρας κάποιου πλοίου.

Δεν απορώ με το σκεπτικό των καπετάνιων να μην αγκυροβολούν με τη λογική να φύγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται αν κάτι τους συμβεί.[/b]

Πράγματι υπάρχουν βράχοι, που δυστυχώς με την διακοπή των εργασιών δεν έχουν αφαιρεθεί όλοι (όπως φαντάζομαι ήταν η αρχική μελέτη, μιας και έργα για την απομάκρυνση των βράχων είχαν ξεκινήσει). Και σας επιβεβαιώνω πως δεν είναι μόνο ένα αλλά περισσότερα τα περιστατικά απώλειας της άγκυρας που έχουν συμβεί στο παρελθόν (έχω μάλιστα την εντύπωση πως έχουν ανασυρθεί όλες). Το σκεπτικό των καπετάνιων που αναφέρετε σαφώς και δεν είναι παράλογο, ασχέτως αν στον κακό καιρό προτιμούν να φουντάρουν.

Πάντως, γεγονός είναι πως ακόμα και στο μέσα λιμάνι της Τήνου που δεν έχει βράχους και είναι σαφώς μικρότερο και πιο κλειστό, αρκετά πλοία απέφευγαν το φουντάρισμα για ταχύτερη άφιξη/αναχώρηση.

Και για να προλάβω οποιαδήποτε παρεξήγηση, σαφώς και δεν είναι όλοι οι καπετάνιοι ριψοκίνδυνοι, ούτε όλες οι εταιρείες πιεστικές και κακές. Αλλά η προσωπική μου εκτίμηση μιας και ζω το δύσκολο λιμάνι πολλά χρόνια, είναι πως χρειάζεται λίγο περισσότερη προσοχή από το κανονικό από όλους (εννοώντας πραγματικά όλους, από τα πληρώματα και τις εταιρείες μέχρι τους λιμενικούς, τους πράκτορες και τους καβοδέτες).

Καλό σας βράδυ και σας ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων.

Να στε καλά, ειλικρινά χάρηκα και εγώ για τον ήρεμο διάλογο.

Edited by csst9728
Link to comment
Share on other sites

Μιας και κάποια post παραπάνω λέω για την κατασκευή του λιμανιού και την αδυναμία προσέγγισης κρουαζιεροπλοίων, σας ενημερώνω πως... σήμερα είχαμε κρουαζιερόπλοιο δεμένο στο λιμάνι! (μιας και δεν κατατάσσω τις προσεγγίσεις του Ελ. Βενιζέλου στην κατηγορία αυτή).

Καλά, μην πάει το μυαλό σας σε κανά Queen Mary 2, ή κανα Costa Victoria.. To Salamis Filoxenia μας επισκεύτηκε :) πλαγιοδετώντας εσωτερικά στον μώλο που πλήγωσε το SFII.

Να τονίσω την ιδιαίτερη δυσκολία της μανούβρας του Θεολόγου (στη βραδυνή προσέγγιση) με στροφή έξω απ το λιμάνι και είσοδο "με την όπισθεν", μιας και το Filoxenia έκοβε λίγο από το άνοιγμα του λιμανιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...

Εδώ να δεις θαλασσοθεραπεία B)

Γιατί όμως δεν πήγε στο μέσα (παλιό) λιμάνι; Ήταν ήδη άλλο πλοίο και δεν ήθελε να ρισκάρει; (δηλ θεωρούσε μικρότερο το ρίσκο στο γυμνό στο νοτιά "νέο λιμάνι";)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλα που κανει κ νοτια καμια φορα κ πανε στο παλιο λιμανι τα πλοια της γραμμης κ φτιαχνομαστε :P αλλα κ για να μας θυμησε που πεταξαμε τα λεφτα μας στο καινουργιο για ενα λιμανι που δεν υπαρχει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό ειναι αλήθεια :) και επιβεβαιώνει αυτούς που έλεγαν οτι το έργο αυτο το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να δυσκολεύει τα πλοία. Ιδικά τώρα που παραμένει ημιτελές αποτελεί πραγματικό κίνδυνο για τη ναυσιπλο'ί'α. Οι φωτό απο τις 14 και 18 Απρ. με τη νοτία.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δέν είναι παρδαλός χρωματισμός,είναι ο διάδρομος (και όχι αεροδιάδρομος) τού μή εισέτι υπάρχοντος αεροδρομίου τής Τήνου.

ΥΓ.Λιμενοβραχίονα θα φτιάξουν ποτέ σ'αυτό το λιμάνι;

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το σκεπτικο αυτου το παρδαλου χρωματισμου;

Το σκεπτικό θα έλεγα ότι είναι μάλλον σαφές, για το αισθητικό αποτέλεσμα έχω αμφιβολίες. Όπως το βλέπω στη φωτό μάλλον με αθλητικό κέντρο μοιάζει παρά με κυκλαδίτικο λιμάνι. Δεν ξέρω βέβαια πως δείχνει από κοντά.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά δεν έχω ευκαιρήσει να φωτογραφήσω το νέο αριστούργημα με καλές συνθήκες. Ελπίζω αύριο-μεθαύριο να τα καταφέρω και να απολαύσετε το έργο σε όλο του το μεγαλείο :eek:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση της ψηφιακής απεικόνισης, αλλά δυστυχώς ξεχνάω να πάρω μαζί τη φωτογραφική.

Σήμερα άκουσα (και μεταφέρω με επιφύλαξη) πως το καλλιτεχνικό αριστούργημα κόστισε γύρω στις 70.000€

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλά μου φαίνονται τα 70 χιλ για μια διαγράμμιση. Μήπως το ποσό αφορά και τίποτε άλλες παρεμβάσεις στο λιμάνι, φώτα, κάγκελα, στέγαστρα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αναλυτικά - άλλωστε είναι ένα ποσό που άκουσα. Βέβαια δεν πρόκειται απλά για διαγράμμιση :)

Φαντάζομαι περιλαμβάνονται και οι πινακίδες :P

Ορίστε

gallery_2054_842_295006.jpg

(τις υπόλοιπες στο album)

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Θα ειχε ενδιαφερον να μαθαιναμε ακριβως ποιος πηρε την αποφαση για αυτο το 'εργο' και ποσα κοστισε(στον δημο?,στο λιμενικο ταμειο?).

Μου φαινεται μαλιστα, οτι χωρις τις 450 :D πινακιδες και την μπλε ασφαλτο,μια χαρα θα μπορουσαν να παρκαρουν παλι τα αυτοκινητα εκει γυρω αλλα και να πανε προς τα ferries που εχουν αναχωρηση.Περισσοτερο σε μπερδευουν ολα αυτα παρα σε καθοδηγουν σωστα.Αφηστε που ζουμε στην Ελλαδα...μπορει να περιμενεις πχ σε ενα στοπ κ ξαφνικα να περασει απο διπλα σου μια νταλικα που χρησιμοποιει το μπλε δαπεδο για να μην σε περιμενει :P:ph34r: Τετοια πραγματα δεν εχω δει σε Ηγουμενιστα,Πατρα,Πειραια που ειναι τα μεγαλα μας λιμανια...

ΥΓ.Τον χειμωνα φτανει το νερο απο την θαλασσα στις καινουργιες 'ζωγραφιες'? :D

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...