Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εκανα μια μικρη εκδρομη με ενα καραβακι που παει στα γυρω νησια της ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ , το παραδοξο ηταν οτι υπηρχε ενας ανθρωπος (ιδιοκτητης και καπετανιος) και ενα παιδι που απλα βοηθουσε στη προσδεση του πλοιαριου , του επιασα σηζητηση (του παιδιου) και μου ειπε οτι δεν ξερει να το παει στην ακτη , φυγαμε απο ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ κατα τις 11.30 με 3-4 μποφορ και μετα τις 18.00 που επιστρεφαμε πισω ειχε 5-6 μποφορ .....

Αν ο καπετανιος (χτυπα ξυλο για τον ανθρωπο) παθει οτιδηποτε τα 40 ατομα που παιρνει μαζι στην εκδρομη τι θα γινουν........

Τα λιμεναρχεια δεν πρεπει να τους υποχρεωνουν να εχουν και δευτερο ατομο που γνωριζει να πιλοταρει πλοιο ??????

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πλοιάρια από ότι ξέρω θέλουν οπωσδήποτε 2 μέλη πληρώματος ένας ο οποίος θα έχει την διακυβέρνηση του σκάφους και θα πρέπει να είναι εφοδιασμένος είτε με κυβερνητικό δίπλωμα είτε με ανθυποοπλοιάρχου και ένας ο οποίος θα είναι ο μηχανικός του σκάφους ο οποίος μπορεί να είναι ακόμα και μηχανοδηγός.

Ομως με τα στραβά μάτια των λιμεναρχείων ο μηχανικός είναι τυπικά ναυτολογημένος αλλά σε πολλά τέτοια σκάφη ανάθεμα κι αν πατάει το πόδι του.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος γνωρίζει τισ συχνότητες που εκπέμπουν τα λιμεναρχεία να μου τις πεί. Ενδιαφέρομαι για όλα τα λιμεναρχεία της Σάμου και της Ικαρίας, των Κυκλάδων, του Πειραιά και της Θεσσαλονίκης. Σας ευχαριστώ από τώρα για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος καραβολατρης εκ Νεας Ζηλανδιας, ζητει πληροφοριες για τα πλοια ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ και ΛΗΤΩ τα οποια ειχε δει σε επισκεψη του στη χωρα μας τη δεκαετια του 1960. Τα τεχνικα χαρακτηριστικα των πλοιων, τα εχω για να του τα στειλω αλλα θα παρακαλουσα αν καποιος απο τους παλαιοτερους εχει να μας πει ορισμενα λογια(για να μαθουμε και εμεις και ο Νεοζηλανδος), σχετικα με την καριερα και ειδικα το τελος των πλοιων αυτων(το Αγαμεμνων αν θυμαμαι καλα ειχε καποιο ατυχημα), να τα εκανε ενα συντομο ποστ προκειμενου να τα μεταβιβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα στη ραδα του Πειραια και κοντα σχετικα στην Αταλαντη, ειναι ορατο καθαρα απο το λιμανι του Πειραια ενα επιβατικο οχηματαγωγο η κρουαζιεροπλοιο με μπλε hull. Ξερει κανεις ποιο ειναι και τι κανει εδω? Κανενας με προσβαση σε AIS μηπως μπορει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Χθες γιατί ο Φοίβος ήταν σημαιοστολισμένος?? Χθες ήταν του Σταυρού, μήπως είχε καμία γιορτή στα νησιά της γραμμής του?? Κανένα άλλο της γραμμής δεν ήταν σημαιοστολισμένο!!!

Η για να υποδεχτεί το αδελφάκι του στο λιμάνι??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς φωτογραφία του ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΠΗΛΙΑΝΗ, σαν ΔΕΣΠΟΙΝΑ?

Σύμφωνα με πληροφορίες μου ναυπηγήθηκε το 1998 στο Πέραμα με μήκος 36,60μ. πλάτος 8μ. και έχει ταχύτητα 15,5 μίλια.

Έχει αγοραστεί και δρομολογηθεί ΝΙΣΥΡΟ - ΚΩ εδώ και 2 περίπου μήνες.

Στη φωτογραφία εδώ, είναι στο "λιμάνι" της Νισύρου στις 31/7/3005

Εχω εγώ,διότι είχα ταξιδέψει αρκετές φορές μέ το πλοίο αυτό όταν ήταν στη γραμμή Πειραιά-Αγ.Μαρίνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποιος ξέρει ποιο κρουαζιερόπλοιο του Χανδρή ταξιδεύει στο Αιγαίο και σήμερα έχει προσέγγιση στην Κων/πολη, παρακαλείται όπως μας δώσει τα φώτα του, γιατί ήταν νύχτα που ξεσήκωσε την Χίο.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Zenith κανει Bermuda - New York. Στη Μεσογειο φετος ειναι το Millennium και το Galaxy. Συμφωνα με τις πληροφοριες μου το πρωτο ηταν χτες στο Dubrovnik αρα μαλλον το δευτερο πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

νομιζω πως οχι.αλλωστε απο το μηκος του ονοματος του δειχνει κατι διαφορετικο.

νομιζω οτι το ονομα του αρχιζει απο "κ",δεν το θυμαμαι τωρα,αμα ξερει κανεις ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

http://riversea.tugtalk.co.uk/memories/alexandroskoryzis1944.htm

Τα λιμπερτι δεν φαινονται καλα, αλλα αυτο του Καβουνιδη εξω-εξω, ποιο ειναι? Θη ημουν σωστος αν ελεγα το Ωριων?

Μια που αναφερθηκε το Οριων,νυν Ολυμπια Ι,να επισημανω οτι βρισκεται στο αμπελακι σαλαμινας, αναμεσα στο regent sky και στο Czar(το τελευταιο ξαναπηρε τη θεση του αριστερα του regent με την πλωρη προς τα εξω)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση!!

Έχω παρατηρήσει ότι στα δεμένα πλοία (κυρίως ταχύπλοα) κρέμονται κάτι σχοινιά ή σύρματα που καταλήγουν στη θάλασσα. Ξέρει κανείς πως τα λένε και εάν ναι, ποια η χρησιμότητα??

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι συρματα. Σε περιπτωση φωτιας σε τραβαει το ρυμουλκο απο κει.. Ειναι συρμα συμφωνα με τον κανονισμο για να μην καει κι αυτο.. Αν δεις πλωρες στο Νεο Μωλο ολες εχουν απο ενα τετοιο για ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι διαφορετικό πρέπει να εννοείτε. Αυτά τα οποία κρέμονται κατακόρυφα από τα ταχύπλοα προς τη θάλασσα έχουν σκοπό την αποφυγή της φθοράς των αλουμινίων του hull των σκαφών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...