Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

  • 7 months later...
  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μια απορια μου δημιουργηθηκε αυτες τις μερες...

 

Το Μυτιληνη εχασε την αγκυρα του και παρολαυτα εκανε κανονικα το δρομολογιο του μεχρι που την "ψαρεψε" με τις γνωστες καθυστερησεις!!!

 

Ο Αγιος Γεωργιος με το ιδιο "προβλημα" γιατι εμεινε δεμενος;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της μη προσέγγισης στο Καρλόβασι η περικοπή είναι 10 μίλια (το ελάχιστο δυνατό) για κάθε λιμάνι, σε κάθε δρομολόγιο. Στην επιστροφή από Αγ. Κήρυκο, δεν γίνεται περικοπή, αφού το πλοίο προσεγγίζει στο Βαθύ (λιμάνι του ίδιου νησιού). ...

 

Μπορείτε να εξηγήσετε στους αδαείς του forum, τί σημαίνει και πως υπολογίζεται η "περικοπή";

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια απορία που μου έχει δημιοθργηθεί εδώ και καιρό είναι η εξής: Ο αριθμός νηολογίου ενός ιστιοφότου εντάσσεται στην ίδια κατηγορία με τον αριθμό που έχει ένα Φ/Γ ή ένα Ε.Γ? π.χ. Αν έχουμε το Φ/Γ Χ με αριθμό Ν.Π. 1000, το Ε/Γ Ψ με αριθμό Ν.Π. 1001 και ένα Ι/Φ-Ε/Γ, το Ι/Φ μπαίνει στην κατηγορία αυτή (Ν.Π. 1003) ή σε διαφορετική αρίθμηση αντίστοιχης κατηγορίας πλοίων?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας φιλοι,

Ειναι το πρωτο θεμα που αναρτω στο φορουμ και ο λογος ειναι καποια δεδομενα τα οποια χρειαζομαι για τη διπλωματικη μου εργασια, συνεπως οποια βοηθεια σας για εμενα θα ειναι πολυ χρησιμη.

Σπουδαζω μηχανολογος ναυπηγος στο Πανεπιστημιο του Νιουκαστλ της Μεγαλης Βρετανιας. Αυτο το χρονο εχω να υλοποιησω τη διπλωματικη μου εργασια η οποια εχει ως θεμα τα Ελληνικα αμφιπλωρα πλοια ανοιχτου τυπου (Παντοφλες). Πιο συγκεκριμενα εχω επιλεξει τη διαδρομη Περαμα-Σαλαμινα και ο στοχος μου ειναι η μετατροπη των πλοιων σε υβριδικα.

Σε αυτο το σημειο οι καθηγητες μου, μου εχουν ζητησει να βρω καποια δεδομενα τα οποια θα μου ειναι χρησιμα στην συνεχεια για την εργασια μου. Εχω καταφερει να βρω οσα δεδομενα μου εχουν ζητηθει εκτος απο το θεμα καταναλωσεων ηλεκτρικου φορτιου απο τα πλοια. Πιο συγκεκριμενα μου εχουν ζητηθει να βρω τα εξης:

Καταναλωση ηλεκτρικου φορτιου οταν:
1) Το πλοιο βρισκεται στο λιμανι και αναλογως φορτωνει ή ξεφορτωνει επιβατες.
2) Καταναλωση ρευματος οταν το πλοιο χρησιμοποιει την ραμπα αυτοκινητων κατα την αφιξη ή αναχωριση του.
3) Καταναλωση ρευματος οταν το πλοιο ειναι εν πλω.

Απο τα παραπανω στο 1) και στο 3) μου εχει ζητηθει να βρω διαφορετικα δεδομενα για την ημερα και για την νυχτα οπου σαφως γινεται και η χρηση καποιων προβολεων οπως γνωριζω ή καποιων εξτρα φωτων (λιγο μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος).

Ουσιαστικα πρεπει να φτιαξω ενα χρονικο διαγραμμα για τις καταναλωσεις του πλοιου μεσα σε μια ολοκληρη βαρδια του. Για παραδειγμα αν πουμε οτι απο τις 8:00 -8:30 το πλοιο βρισκεται στο λιμανι πρεπει να βρω ποια ειναι η καταναλωση του. Αντιστοιχα αν το πλοιο ειναι εν πλω απο τις 8:30 - 8:45 ποια παλι ειναι η καταναλωση του. Οσπου τελικα θα σχηματιστει ενα χρονικο διαγραμμα με ολες τις καταλωσεις μεσα στη βαρδια του.

Γνωριζω οτι οι καταναλωσεις ηλεκτρικου ρευματος που ζηταω διαφερουν απο πλοιο σε πλοιο ομως χρειαζομαι καποιες μεσες τιμες εφοσον η εργασια μου δεν ασχολειται με καποιο συγκεκριμενο αμφιπλωρο πλοιο.

Σας ευχαριστω πολυ για οποια βοηθεια μου προσφερετε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ισχύει χτυπάει πρωτόκολλα ο Πελαγίτης.. Σήμερα έφερε 15 νταλίκες από Πειραιά για Σάμο μέσω Χίου!!!!

 

εκτος απο πρωτοκολλο μεταφορας επιβατων, υπαρχει και για τα οχηματα αντιστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετα απο απουσια 2-3 χρόνων θα ήθελα τη βοήθεια σας. μολις πηρα τα αποτελέσματα των πανελληνίων και μπορώ να περασω ευτυχως σχεδον σε οποια σχολή θελω. θα ηθελα να με βοηθησετε: ξέρει κανεις καποια πράγματα για τη σχολή ναυπηγων μηχανολόγων του εμπ; το αντικείμενο της, αν αξίζει να ασχοληθεί καποιος και γενικότερα καθε πληροφορία ειναι αποδεκτή με μεγάλη χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τις κορυφαιες σχολες μας. Με πολυ καλους καθηγητες. Ανθρωποι που βγηκαν απο κει εχουν διαπρεψει στην παγκοσμια ναυτιλιακη σκηνη απο πολλα ποστα. Μετα μπορεις να δουλεψεις απο βοηθος του βοηθου σε καποιο γραφειο, η σε ναυπηγησεις ναυτιλιακων στο εξωτερικο, μεχρι ανεξαρτητος ναυπηγος, η να κανεις καριερα αρχιμηχανικου και αναλογα τα μυαλα σου να γινεις μεχρι και CEO σε καποια εταιρια. Αυτο θα εξαρτηθει απο σενα και το ποσο τυχερος εισαι  ;)

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικη σχολη (την ειχα 1η επιλογη και δε τα καταφερα ,για πολλα χρονια το ειχα καημο) αλλα δυστυχως πολλα ταξιδια στο εξωτερικο οταν τελειωσεις.....δουλεια βρισκεις...Ισως απο τις καλυτερες σχολες του ΕΜΠ και οτι μπαινουν λιγα ατομα ειναι πολυ θετικο στοιχειο....Κακο ομως ειναι οτι περιπου 20-25 καθε χρονια εχουν μπει απο σποντα...δηλαδη θελανε μια αλλη σχολη του ΕΜΠ και τελικα καταληγουν στους Ναυπηγους..Αυτο εχει ως αποτελεσμα η βαση να ειναι υψηλη και πολλα παιδια (καλη ωρα εγω) να μενουν απ'εξω .... Πολυ καλο επιπεδο καθηγητων... 

Δεν  ξερω ποσα μορια εβγαλες και αν εδωσες Αγγλικα...αλλα καλου κακου βαλε και Ναυτιλιακα ΠΑΠΕΙ...εχει ανεβει υπερβολικα το επιπεδο της εν λογω σχολης...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,ξέρετε απο τι βαθμο μυωπιας και πανω κανεις βγαζει κιτρινο ναυτικο φυλλαδιο και γενικότερα ποια είναι τα αρνητικα του να έχεις κίτρινο?

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο ή ναυτικό φυλλάδιο περιορισμένων ειδικοτήτων το αποκτούν όσοι δεν μπορούν να εργαστούν σε ειδικότητες γέφυρας λόγω πχ μυωπίας, δυσχρωματοψίας κτλπ. Επίσης το δεν επιτρέπει την εργασία ως μηχανικός ή ηλεκτρολόγος πλοίου για μυωπία πάνω από 2,5. Άρα ουσιαστικά μπορεί να ναυτολογηθεί μόνο σε ορισμένες ειδικότητες (πχ επίκουρος, καθαριστής, παραμάγειρας)

 

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Γιατι ένας φίλος μ απο το πανεπιςτημιο θελει να παει έτσι και μέ ενα βαθμό μόνο του δώσανε κίτρινο . Βέβαια τ πανε πως σε περίπτωση που κανει λέει laser του δίνουν μπλε αντίγραφο όμως . :ο . Άσχετο όταν λέει κίτρινο . Ειναι κίτρινες οι σελίδες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,ξέρετε απο τι βαθμο μυωπιας και πανω κανεις βγαζει κιτρινο ναυτικο φυλλαδιο και γενικότερα ποια είναι τα αρνητικα του να έχεις κίτρινο?

Για να μην μπερδεύεσαι Πέτρο, το σωστότερο είναι να πας στα Μητρώα στον 8ο όροφο να σου πουν ανάλογα με την ειδικότητα.

ΔΕΝ υπάρχει γενικά τί και πώς, αλλά ειδικά. Ανάλογα δηλαδή την ειδικότητα, σου λένε πόσα λάθη θα πρέπει να κάνεις (στις εξετάσεις που θα υποβληθείς) με γυαλιά και χωρίς γυαλιά.

Εγώ έχω δεί να ναυτολογείται πλήρωμα που φόραγε γυαλιά και είχε μπλε φυλλάδιο και πλήρωμα χωρίς γυαλιά που είχε κίτρινο, γι αυτό σου λέω ανάλογα την ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Cruise Europa και Π100..αλλα απο τη στιγμη που δεν αφορα εμενα προσωπικα ,δε με πολυνοιαζει απλα δεν ηξερα και ο φιλος που με ρωτησε,με βρηκε foul μιας και δεν ηξερα..Καραβολατρης φιλος να του πετυχει ? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιστροφή στις "φωτογραφικές απορίες". Καρέ από διαφημιστικό σποτ (περίπου 7-8 χρόνων) γνωστών καταστημάτων παιχνιδιών (χωριό που φαίνεται...). Γνωρίζουμε τον "πρωταγωνιστή"; 

 

post-5143-0-35192300-1408803616_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στις "φωτογραφικές απορίες". Καρέ από διαφημιστικό σποτ (περίπου 7-8 χρόνων) γνωστών καταστημάτων παιχνιδιών (χωριό που φαίνεται...). Γνωρίζουμε τον "πρωταγωνιστή"; 

 

attachicon.gifspot picture.jpg

Αυτό πρέπει να είναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απορία ετεροχρονισμένη... Θυμαμαι περίπου το 99 με 2000 το Pegasus one η two ( ειναι κανένα απο τα δικά μας) να περνάει έξω από Σαλαμίνα (συγκεκριμένα Περιστερια) με κατεύθυνση προς Ισθμό... Ειχε ενδιαφερθεί τοτε κανένας δικός μας να το πάρει η έκανε καμία "κρουαζιέρα" ;;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι στον "Ε" αμυδρά μάλλον το Two που είχε περάσει (για ανεφοδιασμό αν δεν κάνω λάθος) από Πειραιά, επιστρέφοντας από ναυλώση στην Ερυθρά και πηγαίνοντας Ιταλία.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Ο Σουηδός αναφέρει για το one παροπλισμό στην Ελευσίνα από το 1999 μέχρι το 2002, και για το two το Μάρτη του 2003 ταξίδι από Safaga για Χαλκίδα. Διαλέγετε ποιο σας ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολύ ωραία παρουσίαση! Ευχαριστούμε :) Να ρωτήσω και κάτι: Στο κατάστημα, πουλάει μήπως σουβενίρ της εταιρείας;

 

Ξέρουμε ποιες εταιρειες εχουν και πωλουν μινιατουρες των πλοιων τους οπως γινεται σε μερικα κρουαζιεροπλοια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...