Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

περσυ με το blue star paros περασαμε μεσα απο το γαιδουρονησι και εξω απο το ασπρονησι.
Αυτή νομίζω είναι η ενδεδειγμένη, γιατί το στενό του Γάϊδαρου είναι ασφαλές,

ενώ το στενό του Ασπρονησιού έχει κινδύνους και θέλει προσοχή.

ΥΓ. Δεν μας, όμως, είπες φίλε Χιώτη, γιατί ρωτάς?

.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την τελευταία φορά που έκανα το Πάρος Σύρος ήταν με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΠΥΛΙΑΝΗ επιστρέφωντας από Ικαρία και περάσαμε όπως το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ που λέει ο proud ionian

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το σαββατο 18 ιουνιου διεπλευσαν το στενο ιθακης κεφαλονιας απο βορα προς νοτο και με διαφορα μισης ωρας ενα κρουαζιεροπλοιο της AIDA και ενα containership της ΖΙΜ.

επειδη δεν ειχα τα κυαλια μαζι δνε μπορεσα να δω ονοματα. το κρουαζιεροπλοιο συμφωνα με αλλο shipfriend :D ηταν το αidaaura. το κοντεινεραδικο ποιο να ηταν; ξερει κανεις;

το aidasomething σηκωσε ενα κυμα που εσκασε 6-7 μετρα μεσα στην παραλια και εκανε ελεγχο στη στεγανοτητα κινητων και τηλεχειριστηριων συναγερμων.

ο μπαρμπα proud δεν ξαπλωνει ακρη ακρη και τη γλυτωσε. τον ειχε ξεπλυνει κοιμωμενο το sfI το καλοκαιρι του 95 και απο τοτε εβαλε μυαλο :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τωρα χρειαζομαι κι εγω βοηθεια στην αναγνωριση 1-2 πλοιων. Η παρακατω φωτο παρθηκε στο Περαμα την περασμενη Κυριακη και αναζητειται το πρασινο(μπλιαχ) μοτορσιπ.

post-22-128326955101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστείτε να πείτε το SpeedRunner 1 :rolleyes::confused: !! Γιατί κάνετε λάθος!!! Είναι το Super Jet :rolleyes::rolleyes: !! Προχθές που το είδα στο Πειραιά, δεν είχε σημαία και ένας λιμενικός τους έκανε παρατήρηση, και απάντησαν ότι θα βάλουν τη μανιάτικη σημαία (λόγω καταγωγής του Ηλιόπουλου από τη Μάνη)!!! Τη μαύρη με μια νεκροκεφαλή!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ολοι οσοι πατε (για αναποκρισεις λιμανιου :D ) στο απογευματινο BS ποση ωρα νωριτερα λετε να παω την Κυριακη , για να βρω να κατσω και καπου???

Και επισης ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ (προ τελευταιο λιμανι) αν ξερει κανεις τι ωρα αρχιζει να την φορτωνει (για ΙΧ ρωταω)

Παροτι μπενω-βγαινω συνεχεια στα πλοια , το εν΄λογο δρομολογιο το κανω πρωτη φορα .....Επισης στο συγκεκριμενο παπορο δεν μπορω να πω πως το γνωριζω και ιδιαιτερα για να ξερω καβατζουλες :D

Βοηθατε shipfriend να μη παω κρατοντας καμια χειρολαβη :D

Link to comment
Share on other sites

Νησος, το πλοιο ερχεται στις 1530 περιπου και αρχιζει να φορτωνει αμεσως μολις ξεφορτωσει. Τα αυτοκινητα προς φορτωση ντανιαρονται στη γωνια στα Λεμοναδικα και εχω την εντυπωση(χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι Αστυπαλαια και Καλυμνος μπαινουν πρωτα και για το παταρι. Τωρα ακομα και πρωτος να μπεις, και γνωριζοντας τι πανικος θα γινεται απο επιβατες και ποσο μεγαλα, ευρυχωρα και ευηλια ειναι τα σαλονια και τα καταστρωματα(τι ειναι αυτο παλι?) της σειρας αυτης των πλοιων, δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος για σενα. Θα συνιστουσα ανεπιφυλακτα να στειλεις το ετερον σου ημισυ(το εχεις σε εκτιμηση? :D) να πιασει καμια θεση οταν αρχισει η επιβιβαση των επιβατων, και να πας μετα να την βρεις, αρχοντας σαν τον καπτα-Μακη :D !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα site με ενημέρωση για το ποια πλοία περνάνε το Σουέζ, με ανανέωση πχ καθε μέρα??
Η επιθυμια σου διαταγη, ω ευγενη χρηστη gpan

http://www.lethsuez.com/suez_transits_grid.asp

Όταν έδωσε το link ο Nick είπα να το τσεκάρω με την ευκαιρία του ερχομού του Highspeed5.

Παρατήρησα ότι οι διελεύσεις εμφανίζονται με μια καθυστέρηση 4-5 ημερών και δεν ανανεώνεται καθημερινά.

Πάντως είναι βολικό, καθώς έχει και αναζήτηση με το όνομα του πλοίου και την ημερομηνία.

Για την ιστορία, το Highspeed5 πέρασε το Σουέζ στις 27 Ιουλίου και εμφανίσθηκε στην λίστα στις 1 ή 2 Αυγούστου.

Επειδή υπήρχε αυτή η καθυστέρηση αναζήτησα κάτι άλλο και βρήκα την επίσημη σελίδα του Σουέζ,

όπου επίσης εμφανίζονται οι διελεύσεις από την διώρυγα:

http://www.egyshipping.com/schedules/clp.html

Έχει σχεδόν πάντα καθημερινή ανανέωση, αλλά δείχνει μόνο τις διελεύσεις των 2 τελευταίων ημερών και χωρίς αρχείο και αναζήτηση.

Και το κυριώτερο, ενώ την παρακολουθούσα καθημερινά (για το Highspeed5) δεν το έδειξε στην λίστα της 27ης Ιουλίου. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως να μην τα δείχνει όλα, αλλά μόνο κάποιες κατηγορίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...