Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

Είναι λογικό σαν καραβολάτρες να θέλουμε να ξέρουμε πολλές λεπτομέρειες για καποια πλοία.Ρωτώντας μαθαίνουμε περισσότερα και επιβεβαιώνουμε πληροφορίες.

Κάνω την αρχή ρωτώντας αν το ΑΠΤΕΡΑ είχε ποτέ τα ονόματα ΧΑΝΙΑ και ΠΗΓΑΣΟΣ, γιατί στο registry του Ελληνικού νηογνώμονα αναφέρεται, ενώ εγώ δεν το΄χω ακούσει ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μια ακόμα απορία, ποιά απο τα πλοία της ακτοπλοίας μας έχουν ξύλινα καταστρώματα? :confused:

->δεν το λέω για να βρώ απάντηση στο κουίζ του Ντίνου :mad::D απλά μου ήρθε με αφορμή το κουίζ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ΙΚΑΡΟΣ(ΑΝΤΕΣΙ) είχε και ξύλινο γκαράζ ,ΚΥΔΩΝ το παλιό και μοναδικό, ο ΟΜΗΡΟΣ με επιφύλαξη αν θυμάμαι καλά...αν θυμηθώ και κανα άλλο θα κάνω edit.

Εχουν περάσει και πολλά χρόνια που να τα θυμάσαι. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Hλία καλά θυμάσαι, το ΟΜΗΡΟΣ είχε ξύλινα καταστρώματα και ήταν το μόνο πράγμα που μου είχε κάνει εντύπωση από το πλοίο την μία και μοναδική φορά που ταξίδεψα μαζί του. Στο βορειο Αιγαιο δεν υπήρχε αλλό τέτειο απο την δεκαετία του 70 και εντεύθεν... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το IONIAN SEA - ΔΗΜΗΤΡΑ - ΛΕΡΟΣ δεν είχε ξύλινα καταστρώματα?

Ήμουν μικρός όταν ταξίδευα με αυτό, αλλά κάτι τέτοιο θυμάμαι...

Για εν ενεργεία δεν νομίζω να υπάρχει κανένα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μηπως γνωρίζεις κάτι για τα δύο ro-ro, shuttle I & II,νηολογίου Πειραιά, δίπλα στο Καλλίστι, για ποιά γραμμή προορίζονται ;

Μεταφερω και απαντω εδω στην παραπανω απορια του antonis molos. Η μαλλον δεν απαντω γιατι δυστυχως δεν ξερω καθολου ποια ειναι τα πλανα για τα συγκεκριμενα κουτακια. Φιλε Αντωνη, αν θελεις μην κανεις ποστ στο αγγλικο κομματι, για ο,τι απορια/σχολιο ειτε εδω, ειτε στα εξειδικευμενα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωριζει κανεις καμια πληροφορια σχετικα με το που βρισκονται και σε ποια κατασταση τα παρακατω ρυμουλκα:

ΦΑΕΘΩΝ (νηολογιο Πειραιως 4161)

και

ΕΡΜΗΣ (νηολογιο Πειραιως 2044)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καμια πληροφορια σχετικα με το που βρισκονται και σε ποια κατασταση τα παρακατω ρυμουλκα:

ΦΑΕΘΩΝ (νηολογιο Πειραιως 4161)

και

ΕΡΜΗΣ (νηολογιο Πειραιως 2044)

Δεν ξέρω αν εννοείς τον ΕΡΜΗ του Τσαβλίρη, γιατί δεν γράφει νηολόγιο.

http://www.tsavliris.com/htmls/fleet_equip/fleet_equip.asp

Αν ναι, τότε:

Greek flagged tug HERMES,

built in 1963, 181 gross

tonnage, radio call SV6731

operating at Patras port in west

Greece.

http://www.ibiblio.org/maritime/Scheepvaartnieuws/Pdf/scheepvaartnieuws/2003/december/234-05-12-2003.PDF

Και τα 2 links έχουν φωτό για να δείς αν είναι αυτό που ζητάς.

.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Νηρεα αλλα δεν ειναι αυτο που ζηταω. Τα στοιχεια του δικου μου "αγνοουμενου" ειναι SXTI, YoB 1942, GT 147, HP 580, built UK. Για να ειμαι ειλικρινης ουτε καν δικος μου ειναι ο αγνοουμενος, προσπαθω να βοηθησω ενα φιλο απο την Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ζητειται φωτο του παλιου τανκερ του ΠΝ Σειριος(Α 345). Βοηθειστε καλιε τον τυφλο, βοηθειστε καλιε τον αοματο...
ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΝ (ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ), ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ. :mad:

ΣΕ ΦΩΤΙΣΑ, Ε? :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μεγάλα πλοία από Σύρο προς Πάρο από ποια πλευρά του νησιού (Νήσος Γάιδαρος) έξω από το λιμάνι της Σύρου περνούν, Ανατολικά ή δυτικά? Το πέρασμα είναι 0,4νμ. Επιπλέον νοτιότερα από το νησάκι αυτό έχει και το νησάκι Άσπρο με απόσταση από τη Σύρο 0,45νμ. Η ερώτηση η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που περνάνε ούτε και γιατί ρωτάς!

Νομίζω ότι δεν είναι και η ασφαλέστερη πορεία να περνάς ανάμεσα Γαϊδουρονήσου και άκρας Κοντογιάννη και στην συνέχεια ανάμεσα Ασπρονησιού και Σύρου, αλλά είναι σίγουρα η συντομώτερη.

Για την ιστορία στο Ασπρονήσι έχουν προσαράξει το 1937 η "Μοσχάνθη" και το 1954 το "Ερμούπολις".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...