Jump to content
Shipfriends

Λατώ (ΙΜΟ 7394759)


Recommended Posts

Πιθανον να χρειαζεται για να παρει χαρτια ή να πρεπει να γινει

Το ότι δεν θα ταξιδευει στην ακτοπλοϊα δεν παει να πει ότι δεν θα χρειαζονται καποιες επισκευες ή ελεγχος κατω από την ισαλο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 575
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για να πάει πλωτό ξενοδοχείο πρέπει να είναι εφοδιασμένο με όλα πιστοποιητικά από τη κλάση και το νηογνώμονα! Όποτε ο δεξαμενισμός του είναι απαραίτητος μιας και ο τελευταίος πρέπει να ήταν το 2014 πριν την παραλίγο ναύλωση στη Go In Sardindia

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2017 at 4:03 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Ταλατων αναμένεται να δεξαμενιστεί στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος από τις 06/11/17 έως τις 12/11/17

Ο δεξαμενισμός του Ταλατων  στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος μετατέθηκε για τις 08/11/17 έως 14/11/17.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πάρτι έκανε το λιμεναρχείο μετα απο έλεγχο για παράνομη εργασία αλλοδαπών στο Ε/Γ-Ο/Γ Ταλατων και σύλληψη ενός εξ αυτών

Quote

Μετά από έλεγχο που πραγματοποιήθηκε, μεσημβρινές ώρες χθες, από στελέχη της Λιμενικής Αρχής Περάματος του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά στο Ε/Γ-Ο/Γ “ΤΑΛΑΤΟΝ” Ν.Π. 12394, το οποίο ελλιμενίζεται εντός της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης Περάματος διενεργώντας επισκευαστικές εργασίες, εντοπίστηκαν κρυμμένοι σε δυσπρόσιτα σημεία του μηχανοστασίου τέσσερις (04) αλλοδαποί, οι οποίοι εργάζονταν παράνομα στο πλοίο.

Οι ανωτέρω δεν διέθεταν πρόσληψη από την εταιρεία του πλοίου, δεν ήταν καταχωρημένοι σε κατάσταση προσωπικού των ιδιωτικών συνεργείων, για τα οποία είχε εκδοθεί από την οικεία Λιμενική Αρχή άδεια εκτέλεσης εργασιών στο πλοίο, ενώ ο ένας εξ αυτών δεν διέθετε ούτε άδεια διαμονής στη χώρα.

Οι εν λόγω εργαζόμενοι καθώς και ο Α' μηχανικός του πλοίου προσήχθησαν στη Λιμενική Αρχή για λήψη καταθέσεων, ενώ συνελήφθη ο αλλοδαπός που δεν διέθετε άδεια παραμονής.

Από το Δ' Λιμενικό Τμήμα Περάματος του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά που διενεργεί την προανάκριση, ενημερώθηκαν σχετικά το Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας και το αρμόδιο παράρτημα του ΙΚΑ/ΕΤΑΜ για τις περαιτέρω κατά λόγο αρμοδιότητάς τους ενέργειες.

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2017 at 12:24 PM, NissosRodos said:

Και πιστευτεται τωρα οτι κανει τετοιες εργασιες για να παει για πλωτο ξενοδοχειο 

εγω παντως ειμαι σιγουρος οτι παει για γραμμη!!!!!

Να βρει γραμμή σαν Ε/Γ-Ο/Γ με μια μηχανή, δεν υπάρχει περίπτωση για το απαγορεύουν οι κανονισμοί (θέλουν minimum δυο μηχανές τα Ε/Γ-Ο/Γ). Σαν Ro-Ro νομίζω ότι μπορεί να ταξιδέψει με μια μηχανή!! Αλλά ποτέ δεν είχε σχέση με τα Φ/Γ οχήματα η Seajets για να πούμε ότι υπήρχε μια πιθανότητα!! Τώρα το σπασμένο block της κύριας μηχανής υπάρχει μόνο με παραγγελία στη κατασκευάστρια εταιρία με παράδοση μετά από 5-6 μήνες και κόστος σχεδόν όσο μισή άξια του πλοίου σαν scrap!!! Όποτε δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα δώσουν τα λεφτά για ένα βαπόρι τέτοιας ηλικίας και ιδιαιτεροτήτων!! Οπότε η μονή πιθανή λύση για το Ταλατων είναι το πλωτό ξενοδοχείο για τους μετανάστες!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε την υλοποίηση της δήλωσης δρομολόγησης για Χίο και Μυτιλήνη, ε; Ήδη πέρασε ένας μήνας, να υποθέσουμε ότι έχει βάλει την ακινησία μπροστά χρονικά στο ακτοπλοϊκό έτος; :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Κλίνατε επι δεξιάν" ακουσε το Ταλάτον και εχουν πάει ρυμουλκά να το φέρουν στη πρότερη κατάσταση,οπως ανέβασαν σχετικά στο γκρουπ "ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΝΑΥΑΓΟΣΩΣΤΙΚΑ"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η Ταλατάρα μπορεί να τη ζήλεψε τη δόξα,αλλα δε νομίζω οτι θα τα κάνει,γιατι θα φυγει για τη τελευταία κατοικία της. Εγω για Τουρκία ξέρω οτι έψαχνε να πάει λογω οτι δουλεύει η μια μηχανή,Για ινδία ειναι λίγο μακριά.Η τιμή που ξέρω οτι ζηταγε ομως,ειναι ταμαμ για Ινδία με παράδοση εδώ (315-320 δολ/τονος).Βέβαια επειδή πολλές φορές ακουγοταν οτι εφευγε και δεν εφευγε,αν δε το δώ να φεύγει δε πιστευω τπτ

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Petros P said:

Η Ταλατάρα μπορεί να τη ζήλεψε τη δόξα,αλλα δε νομίζω οτι θα τα κάνει,γιατι θα φυγει για τη τελευταία κατοικία της. Εγω για Τουρκία ξέρω οτι έψαχνε να πάει λογω οτι δουλεύει η μια μηχανή,Για ινδία ειναι λίγο μακριά.Η τιμή που ξέρω οτι ζηταγε ομως,ειναι ταμαμ για Ινδία με παράδοση εδώ (315-320 δολ/τονος).Βέβαια επειδή πολλές φορές ακουγοταν οτι εφευγε και δεν εφευγε,αν δε το δώ να φεύγει δε πιστευω τπτ

 

Επειδή με το φτωχό μου μυαλό δεν μπορώ να βρω προφανή απάντηση, ας μου εξη΄γησει κάποιος που ξέρει τι νόημα έχουν τόσα λεφτά που δόθηκαν για εργασίες/δεξαμενή πολύ πρόσφατα εάν όντως αληθεύει ότι σύντομα θα πάει να γίνει ξυραφάκια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...