Jump to content
Shipfriends

Λατώ (ΙΜΟ 7394759)


Recommended Posts

  • Replies 575
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλήμέρα !

Αυτό που μου δίνει κουράγιο είναι ότι η κούκλα μας είναι φωταγωγημένη.

Παρόλο που είναι άρρωστη δεν το βάζει κάτω ! ! ! !

Και κάτι άλλο. Το μπλε χρώμα δεν είναι γραμμένο πιο ανοιχτό από πριν ή

έτσι μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις κρίσεως σχετικά με τη μεγάλη μου αγάπη το ΛΑΤΩ:

1. Πόσα τιμόνια έχει;

2. Έχει Controlable Pitch Propellers ή Fixed Pitched ?

3. Stabilizers υπάρχουν;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ε . Μ . Ψ .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το έχω δεί στον Πειραιά να μανουβράρει δύσκολα και να πιάσει ντόκο (στην θέση για Χανιά) με την τρίτη προσπάθεια, λόγω ισχυρού βορειοδυτικού ανέμου. Το λέω γιατί διάβασα από τον proud_ionian για stern thruster, που ακόμη και με αυτό είχε προβλήματα στην πλαγιο-πρυμοδέτηση (σε extreme καιρικές συνθήκες όμως). Αλλιώς σε φυσιολογικές δεν είναι κακό! :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομερά δυσκίνητο, θυμάμαι μια φορά που ήταν "συρταρωμένο" στη γωνία στον Πειραιά και φεύγαμε για Χανιά, έκανε "αιώνες" να ξεκολλήσει και ν' ανοίξει λίγο δρόμο, μιλάμε για 10-15 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζει καιρό στον Πειραιά τον λεγόμενο "κουλουριώτικο" (έρχεται ο αέρας από την Σαλαμίνα εξ'εού και η ονομασία αυτή) έχω δει κι άλλα πλοία με μεγαλύτερες ελικρικές ικανότητες να ζορίζονται να δέσουν.

Τώρα το ΛΑΤΩ σίγουρα το φετίχ του δεν είναι η μανούβρα όπως και το ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ που πολλές φορές έχει χρειαστεί ρυμουλκό στην Πάτρα.

Το ΛΑΤΩ είναι μεγάλο βαπόρι βαρύ το οποίο με τις τουμπαριστές μηχανές θέλει ώρα να γυρίσει.

Είναι μονοτίμονο το οποίο θέλει δρόμο να γυρίσει αλλά προφανώς δεν μπορεί να γυρίσει με δρόμο στον Πειραιά οπότε όταν έχει αυτόν τον αέρα που πιάνει στον πειραιά ζορίζεται.

Παλιά πριν κοντά 10 χρόνια με έναν "κουλουριώτικο" να θυμήσουμε ότι είχε πάρει δρόμο και χτύπησε λίγο στο SUPERNAIAS

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα λεει ο earl το καλοκαιρι του 98 ,την μερα που καιγοταν η σαλαμις ,με αυτον τον <κουλουριωτικο> αερα το αγαπημενο μας λατο αφου εκανε τρελη πορεια χτυποντας και αλλα πλοια τελικα κατεληξε δεμενο οπως οπως στην παγοδα με την αριστερη πλευρα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για Ηράκλειο: Κατά το ΥΕΝ το KRITI ΙΙ, κατά την ΑΝΕΚ το LATO. Μάλλον έχει δίκιο η ΑΝΕΚ γιατί το πλοίο στο λιμάνι του Πειραιά πήρε την θέση για Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το ΛΑΤΟ εκανε το πρωτο του ταξιδη για ΗΡΑΚΛΕΙΟ μετα τη δευτερη βλαβη που εβγαλε.Το κρητη 2 θα παραμηνει στον ΟΛΠ μια εβδομαδα για να δουν αμα ξαναγινει καμια βλαβη παλη στο πλοιο να ξανα μπει το κρητη στην θεση του,αλλιος το Κρητη θα αναχωριση απο τον Πειραια για Πατρα για να μπει στην θεση του Σοφοκλη για το προγραμματισμενο Service του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το βαπόρι βολιδοσκόπησε η Endeavor Lines αλλά οι διαπραγματεύσεις τελικά δεν ξέρω αν είχαν ευτυχή κατάληξη προκειμένου κάποιο να διπλώσει το MARIA G στην Ηγουμενίτσα.

Το μέλλον θα δείξει ποια ήταν η κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αξίζει να σημειωθεί οτι απόψε, λίγο πριν την αναχώρηση του ΛΑΤΩ, είχαμε την ανάρτηση ενός πανώ στο πλοίο από μΠαοκτζήδες που συνοδευόταν από υβριστικά συνθήματα για το λιμάνι και τον Ολυμπιακό. Φυσικά και τους πήραν είδηση κάτι παλληκάρια του Πειραιά και δεν έμειναν άπραγοι, τους έριξαν μια φωτοβολίδα, από πιστόλι, ενώ οι αποπάνω απάντησαν με κάτι βεγγαλικά. Για την ιστορία το πλοίο αναχώρησε με 25 λεπτά καθυστέρηση. Ωραίες ξέγνοιαστες στιγμές...

Η ΑΝΕΚ εχει παραδοσιακα κακες σχεσεις με τους οπαδους. Τελευταιο παραδειγμα οι κανιβαλισμοι στο Ιεραπετρα Λ. Ελπιζω το βαπορακι να τη βγαλει καθαρη γιατι το καλοκαιρι ονειρευτηκα οτι θα ειναι ναυλωμενο. Μην λενε οι ναυλωτες οτι δεν προσεχουμε τα βαπορια μας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχουν εξελίξεις στο θέμα της ναυλωσης του! Τελικά κάτι ¨χαλασε¨.Βασικά η εταιρία που ναυλωνε μέχρι και πέρυσι το ΛΑΤΩ ήταν κρατική. Τώρα όμως ιδιοτικοποιήθηκε και μάλλον δεν θα το ναυλώσει!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω κάτι για την ναύλωσή του, το "μέχρι πέρυσι" δεν ισχύει... "Πέρυσι" είναι η σωστή διατύπωση καθώς αν δεν κάνω λάθος δεν είχε ξαναναυλωθεί προηγουμένως σε κάποια εταιρεία το εν λόγω πλοίο. Μάλιστα να θυμάμαι καλά ήταν κάπως έκτατη αυτή η ναύλωση γιατι το original ναυλωθέν (millenium express) παρουσίασε προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ταξίδεψα για Χανιά μαζί του φέτος, αντι για το προγραμματισμένο ΕΛΥΡΟΣ. Απο την μια χάρηκα, επειδή πιθανότατα δεν θα έχω άλλη ευκαιρία να ξαναταξιδέψω με αυτό το πλοίο (εκτός αν έχει διαφορετική αποψη η ΑΝΕΚ.....), απο την άλλη όμως περίμενα να δώ και το ΕΛΥΡΟΣ. Οπως και να έχει, το ταξίδι ήταν καλο, και η αλήθεια έιναι οτι περίμενα το πλοίο σε χειρότερη κατάσταση. Σχετικά καθαρό, για τον αριθμό επιβατών που είχε, και οι κραδασμοί ανεκτοί. Η κάπνα της τσιμινιέρας παντως... καλα κρατούσε. Αν δεν μας έκλεβαν απο την ΑΝΕΚ, λογω των 6 euro επιπλέον που πλήρωσα για να έχω αριθμημένο αεροπορικό κάθισμα, κάτι που φυσικά το ΛΑΤΟ δεν διαθέτει, πιστεύω οτι το πλοίο αντικατέστησε με αξιοπρέπεια το ΕΛΥΡΟΣ. Και αν ήταν η τελευταία σεζόν του πλοίου στα Χανιά, τότε θα λόγω καραβολατρείας θα το θυμάμαι ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εικόνισμα πρέπει να του κάνουν του καραβιού εκεί στην ΑΝΕΚ. Ο κόσμος που κουβάλησε την Παρασκευή 12-09-08 το βράδυ ήταν απίστευτος, όπως και το γκαράζ που δεν έπερνε ούτε ποδήλατο. Κι΄ όλα αυτά με ένα κουβά πετρέλαιο. Λίγο vibration, πανζουρλισμός και θόρυβος παντού, bar, restaurant κλπ γεμάτα και πλήρωμα να τρέχει να προλάβει. Βέβαια δείχνει τα χρόνια του εκτός και εντός καμπινών και μου φαίνεται ότι στην ΑΝΕΚ θα το ανταμείψουν με Τούνεζι και Μπαρμπαριά. Εξάλλου το σέβονται και πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...