Jump to content
Shipfriends

Aegean Glory (IMO 7512521)


Recommended Posts

Άρθρο από την ΑΥΡΙΑΝΗ της Πέμπτης 16/03/06

Quote
Αντιδράσεις για την απόλυση του Α’ μηχανικού του Aegean Glory!!

Κατάληψη στο καταπέλτη του Ro-Ro Aegean Glory πραγματοποίησαν τη Τετάρτη 15/03/06 δεκάδες ναυτικοί και μέλη των Πανελλήνιων Ενώσεων Μηχανικών και Κατώτερων Πληρωμάτων μηχανής «ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ» διεκδικώντας την επανα πρόσληψη του Α’ μηχανικού, ο οποίος είχε απολυθεί εν μέσω των απεργιακών κινητοποιήσεων των ναυτεργατών πριν από ένα μίνα. Το πλοίο ακινητοποιήθηκε τη Τετάρτη το μεσημέρι με πρωτοβουλία των δυο ναυτεργατικών σωματείων ζητώντας από τον πλοιοκτήτη Κώστα Αγαπητό να επαναπροσλάβει τον Α’ μηχανικο Μιχαήλ Τσαγκατο. Ανάλογες απολύσεις είχαν γίνει και σε πλοίο της ΑΝΕΚ. Μάλιστα τα συνδικάτα καταγγέλλουν παραβίαση της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας και των κανόνων ασφάλειας και αξιοπλοιας του συγκεκριμένου καραβιού.

Σε σχετική ανακοίνωση οι διοικήσεις της ΠΕΜΕΝ και του «ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ» καταγελούν: «οι δεσμεύσεις του Υπουργού Ε.Ν. Μ. Κεφαλογιαννη αλλά και της ένωσης Εφοπλιστών Ακτοπλοΐας για την άμεση επαναπρόσληψη των απολυομένων συναδέλφων μας που πραγματοποιήθηκαν σε διάφορα πλοία για τη συμμετοχή τους στην απεργία, έμειναν κενό γράμμα. Το καθεστώς της αυθαιρεσίας, της βίας και της ασύδοτης δράσης των εφοπλιστών συνεχίζεται στο υπό ελληνική σημαία πλοίο Ro-Ro Aegean Glory με την παραβίαση της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας και των κανόνων ασφάλειας και αξιοπλοιας του πλοίου».

Δεκάδες ναυτικοί και συνδικαλιστές μπλόκαραν επί ώρες την φόρτωση του καραβιού το οποίο επρόκειτο να αποπλεύσει στις 8 το βράδυ. Έως αργά το βράδυ ήταν σε εξέλιξη διαπραγματεύσεις με τον Κεντρικό Λιμενάρχη Πειραιά προκείμενου να βρεθεί συμβιβαστική λύση ανάμεσα στο πλοιοκτήτη και τους συνδικαλιστές.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες Κυριακη 14/5 εκανε εκτακτο δρομολογιο προς Κυθνο-σεριφο-σιφνο-μηλο-κιμωλο γεματο νταλικες.Ξερουμε ποια ειναι τα δρομολογια του?Μεχρι τις 9 Ιουνιου που ξαναρχεται το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ στις Δυτικες Κυκλαδες, θα ηταν πολυ εξυπηρετικο το ΕΤΖΙΑΝ ΓΚΛΟΡΥ στη συγκεκριμενη γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοιο παραδωθηκε στο Ηρακλειο στους Τουρκους αγοραστες του.

Παει κι αυτο.. Απο μια αποψη καλυτερα γιατι δεν ηταν και οτι καλυτερο για την ατμοσφαιρα ;)

Οποτε αναμενουμε τωρα το ACACIA (μαλλον με κοινοτικη σημαια) να δουμε πως θα μοιραστει ο Αγαπητος μας στολος.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα ήταν στο ικόνιο στο μώλο των ro-ro, μπορεί δηλαδή να του έβγαλα τις τελευταίες του φωτογραφίες??? Γνωρίζουμε τίποτα για νέο όνομα, νέα εταιρεία ή δρομολόγιο στην τουρκία???

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το (πρωην πια) Aegean Glory βρισκεται στον κεντρικο λιμανι στο ντοκ διπλα στον Απολλωνα. Και το νεο ονομα αυτου ειναι MARMARA N με σημαια Παναμα και οχι Τουρκιας μια και η αντιστοιχη ΕΕΕ της Τουρκιας θεωρει τα Τουρκικα πληρωματα ακριβα με συνεπεια να εχει αρχισει ρευμα φυγης προς τον Παναμα κυριως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 10 months later...

Η γνώστη μας Namma Shipping Lines που ψωνίζει συχνά από την Ελλάδα. Όπως το Mahabbah ex Superferry, το Masarrah ex Express Aphrodite & το Mawaddah ex King Minos. Αγόρασε άλλο ένα πλοίο που έχει περάσει από την Ελλάδα. Αυτή τη φόρα πρόκειται για το Marmara N ex Aegean Glory, από τη Τουρκία, εξαγοράζοντας το 49% της εταιρείας MARMARA N DENIZCILIK TICARET A.S.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tο πλοιο κατα πασα πιθανοτητα ταξιδευει ακομα και μαλιστα εδω κοντα.Aνηκει στην Istanbul Lines και ταξιδευει αναμεσα σε Ambarli που ειναι κοντα στην Κωσταντινουπολη και Bandirma.Πλεον ειναι κοκκινο αλλα εξακολουθει να ονομαζεται MARMARA N.

Καποιες φωτογραφιες σε μικρο μεγεθος υπαρχουν στο site της εταιρειας.Εδω μπορειτε να δειτε και τα λιμανια που συνδεει ενω το ταξιδι κραταει περιπου 3.5 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες με κάλυψες απολύτως .Πάμε να το θυμηθούμε στην Σούδα όταν έκανε δρομολόγια .Η φωτό είναι απο το Θεόφιλος στις 11-04-2004 που είχαμε πάει εκδρομή για Πάσχα

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάτι που κανείς μας δεν πήρε χαμπάρι είναι πως το πλοίο ήδη από το Δεκέμβρη του 2010 έχει πουληθεί στην υπέροχη χώρα της Αιγύπτου (που λέει και η Δέσποινα Μοιραράκη:P), στις αγκάλες της γνωστής μας από το πρωήν Σουπερφέρρυ και το πρώην Εξπρές Αφροδίτη, Namma Shipping Lines. Το νέο του όνομα είναι Alnawa, δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες για τα ταξίδια που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχει ξεφύγει ότι το έχει αγοράσει!! Γιατί το είχε αγοράσει κατά το ήμισυ το 2008

Η γνώστη μας Namma Shipping Lines που ψωνίζει συχνά από την Ελλάδα. Όπως το Mahabbah ex Superferry, το Masarrah ex Express Aphrodite & το Mawaddah ex King Minos. Αγόρασε άλλο ένα πλοίο που έχει περάσει από την Ελλάδα. Αυτή τη φόρα πρόκειται για το Marmara N ex Aegean Glory, από τη Τουρκία, εξαγοράζοντας το 49% της εταιρείας MARMARA N DENIZCILIK TICARET A.S.

Μόνο η αλλαγή του ονόματος μας διέφυγε!! (Διότι ήταν στραμμένη η προσοχή μου στα γεγονότα της Αιγύπτου)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

MARMARA N (ex ΕΤΖΙΑΝ ΓΚΛΟΡΥ) προσαραγμένα στην Aliaga.

Παει λοιπον κι αυτο αν και δεν νομιζω να το θυμαται και κανενας σε λιγο.Στην Ελλαδα νομιζω οτι ηρθε το 2001 απο τον Κ.Αγαπητο

Σαν MARMARA N πηγε για κοψιμο?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, έστω και για τη μετά θάνατον ζωή, να αλλάξουμε το IMO από 7515521 σε 7512521 που είναι και το σωστό.

Έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο τελικά το πλοίο ταξίδεψε μετά την εξαγορά και κατά πόσο άλλαξε όνομα σε ΑLNAWA. Όσο κι αν έψαξα μόνο σαν MARMARA N το βρήκα και με αυτό το όνομα έφτασε στην Aliaga έαν μου τα μετέφεραν σωστά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχε έρθει πρώτα για λογαριασμό της Agapitos Lines, αλλά δεν δούλεψε ποτέ, γιατί πουλήθηκε πολύ σύντομα

Εισαι σιγουρος;Εχω την εντυπωση οτι το εχω δει σε φωτογραφια με τα σινιαλα της Aegean Cargo

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς για τους αδελφούς Αγαπητούς. Αλλά για την εταιρεία του Βασίλη και Αντώνη Αγαπητού (Agapitos Lines). Υπήρχαν σκέψεις να το μετασκεύαζαν σε επιβατηγό πλοίο αλλά δε προχώρησαν στην υλοποίηση της σκέψη τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος ότι το βαπόρι ήρθε επί αδελφών Αγαπητού την εποχή που η εταιρεία ήταν στα χωρίσματα.

Πάντως είχε έρθει σε μπλε χρώμα σκούρο παρόμοιο με αυτό του Στρίντζη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...