Jump to content
Shipfriends

Σκόπελος Στάρ (ΙΜΟ 3514519)


Recommended Posts

Γνωριζει κανεις να μας πει την ιστορια του επιβατηγου Skopelos Star,το οποιο τωρα βρισκεται μπαταρισμενο σε scrapyard της Ελευσινας??

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ω μεγαλε παντοφλιερη και σκραπο-βαπορο-φιλε Ναυτικε, μπορεσα να βρω ενα ΙΜΟ το οποιο ειναι 3514519 και μια σημειωση οτι το προηγουμενο ονομα του πλοιου απο το 1951 οποτε και κατασκευαστηκε ως το 1994 ηταν Dia Island. Δεν ξερω αν αυτο μπορει να βοηθησει εσενα η καποιον αλλο ωστε να βρουμε περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τον Ηλια.Παντως δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια.Υπαρχει μηπως καμια φωτο και κανενα αλλο στοιχειο (τυπος πλοιου,τοπος κτλ) μπας και λυθει το μυστηριο?

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδιοκτητης φαινεται καποιος Βασιλειος Νικολαου και οτι το πλοιο επιασε φωτια στις 21-11-1997 ενω βρισκοταν στη μαρινα της Πατρας, παθαινοντας εκτεταμενες ζημιες τοσο απο τη φωτια, οσο και απο το νερο που επεσε για να τη σβησει. Αλλα στοιχεια που βρηκα ειναι GT: 148 και Call Sign: SV4358. Nada mas(τιποτε αλλο), που λενε και στη χωρα της paella:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις να μας πει την ιστορια του επιβατηγου Skopelos Star,το οποιο τωρα βρισκεται μπαταρισμενο σε scrapyard της Ελευσινας??
Αλλα στοιχεια που βρηκα ειναι GT: 148 και Call Sign: SV4358

Ρε συ Νικ πλακα μου κανεις ή εχουμε διαβολικη συμπτωση:)

Το διακριτικο που δινεις,αντιστοιχει στο πλοιο που ρωταω το Skopelos Star:D

Το οποιο για την ιστορια βρηκα οτι λεγοταν παλια Pacific Gold,ανηκε στην Atlantides Shipping και φτιαχτηκε το 1962.Υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι μετασκευασμενο ναρκαλιευτικο,οποτε το 1951 που λες να ειναι η ημερομηνια ναυπηγησης και το 1962 η ημερομηνια μετασκευης?Γιατι εμενα αυτη την αισθηση μου εδωσε και μαλιστα η πλωρη του μου θυμιζε το Καλυψω του Κουστω,το οποιο και αυτο ηταν μετασκευασμενο ναρκαλιευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεω, οτι το προηγουμενο ονομα ειναι Dia Island και το τωρινο Skopelos Star, στο οποιο και αντιστοιχουν τα παραπανω στοιχεια. Θα το ψαξω και με αλλους φιλους που ισως να ξερουν περισσοτερα. Παντως το πλοιο δεν τοε χω δει και δεν μπορω να σχολιασω αν μπορει να ειναι παλιο πολεμικο.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεω, οτι το προηγουμενο ονομα ειναι Dia Island και το τωρινο Skopelos Star

Σορρυ,δεν καταλαβα οτι ελεγες για το πλοιο που εψαχνα,νομισα οτι ελεγες για δικια σου απορια

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο το οποίο το έχω δει κι εγώ κατά 99% πρέπει να ήταν ναρκαλιευτικό που λεει κι ο Ναυτικός.

Πρώτον από ότι φάνηκε εξ'όψεως ήταν ξύλινο και δεύτερον η πλώρη του και το σχήμα του όσο εξείχε από το νερό μοιάζουν παρα πολύ με τα ναρκαλιευτικά εκείνης της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Υπάρχει καμμία περίπτωση το Skopelos Star να ταυτίζεται με το πρώην Eastern Princess που βλέπουμε εδώ σε φωτό από το flickr ???

Διαβάζουμε στο σχόλιο της φωτογραφίας :

Eastern Princess (Postcard) 1950s/60s

The Eastern Princess (ex ML347) was an ex Motor Torpedo Boat, after the war she was used as a passenger boat-taking holiday makers to Scroby sands to see the seals. She used to depart from town hall quay on two-hour trips. In her later years, she finished her career taking passengers on cruises to Reedham village, sailing from the Cobholm side of Haven Bridge, again on two-hour trips.

At some point she was involved in an accident with a coaster near her winter berth by Gorleston Ferry in which she was so badly damaged that she was sold. Apparently she was spotted operating an inter-island ferry from Skiathos (Greece) in 2006, so certainly at that time she was alive & well.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σείριε το EASTERN PRINCESS που ψάχνεις είναι μάλλον το ναυτιλοΣ νηολογίου Βόλου 630 nautilos.jpg

Edit: το ΣύΣτημα μου γυρνάει από μόνο του τα κεφαλαία Σε μικρά και αντίΣτροφα, υπάρχει κάποια λύΣη;

το ΣκοπελοΣ Σταρ ως Δια αΪλαντ

diaislant.jpg

Edited by emmpapad
Link to comment
Share on other sites

  • polmyt changed the title to Σκόπελος Στάρ (ΙΜΟ 3514519)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...