Jump to content
Shipfriends

Μακεδονία (IMO 8822052)


Recommended Posts

Φρεσκιες φρεσκιες οι φωτο απ τον ΑΠΟΣΤΟΛΟ http://apostolossphotos.fotopic.net/p42219012.html Τελικα(οπως μας περιεγραψε κ ο Earl παραπανω)εκαναν καινουργια γεφυρα,απολυτα λογικο αφου δεν θα εβλεπαν την μυτη τους με την κανουργια πλωρη.Εμενα παντως παιδια,τελικα μου αρεσει ετσι οπως παει να γινει,πιο πολυ με χαλαει η παλια παρα η καινουργια πλωρη.Τωρα γουστα ειναι αυτα...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tωρα μαλιστα πολυ ποιο ομορφο και προβλεπω η γεφυρα να ειναι γηπεδο μεσα!

Μηπως και με τα μπαλκονια μοιαζει και λιγο SUPERFERR II Πλωρα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 νεες φωτο στο http://www.faktaomfartyg.se/macedonia_1989_omb.htm Ειχαμε τις προηγουμενες μερες το ντερμπι της 10ετιας,εδω εχουμε την μετασκευη της 10ετιας:D Εγω γουσταρω παντως! Εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτα τα κουτια που δημιουργουν σιγα σιγα μπροστα απ τα φουγαρα??? Μηπως τα μεγαλωνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βλεποντας εδω http://apostolossphotos.fotopic.net/p44013227.html διαπιστωνω πως το πλοιο θα γινει αγνωριστο(ελπιζω κ ομορφο) κ οτι το υψος του θα αυξηθει σημαντικα,μιας κ λογικα το τελευταιο deck θα φτασει το υψος της καινουργιας γεφυρας.Ρωταω λοιπον τους 'ναυπηγους' μας,μηπως θα χρειαζεται sponsors για να ταξιδευει σωστα?Μου φαινεται πως θα γινει αρκετα ψηλο σε σχεση με το μηκος του:eek:.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο πως το πλοίο θα γίνει αγνώριστο, αφού όπως βλέπω από την φώτο του Απόστολου, σε λίγο δεν θα έχει μείνει

ούτε κομμάτι λαμαρίνας από το πλοίο προ μετασκευής ;), ελπίζω και όμορφο :eek:.

Ελπίζω επίσης να ...ζούμε να το καμαρώσουμε, όταν επιτέλους τελειώσει, μιας και η συγκεκριμένη μετασκευή μου θυμίζει

( γιατί άραγε; ) την λαική ρήση : ''Ολομερίς το χτίζανε, το βράδυ εγκρεμιζόταν''.

Και ρωτάω τώρα εγώ ο άσχετος. Πόσο συμφέρουσα είναι οικονομικά μία τέτοιου μεγέθους μετασκευή; Μήπως θα ήταν πιο

συμφέρον να αγοράζανε κάποιο άλλο καράβι; Μήπως το αγόρασαν με την σκέψη κάποιας μικρότερης μετασκευής και στην

πορεία αλλάξαν τα πλάνα;

Πάντως η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό βλέποντας τις φώτο της σχεδόν ...ολοκληρωτικής μετασκευής του,

είναι ότι εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ να ταξιδέψω με το συγκεκριμένο πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό βλέποντας τις φώτο της σχεδόν ...ολοκληρωτικής μετασκευής του,

είναι ότι εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ να ταξιδέψω με το συγκεκριμένο πλοίο.

Δεν έχεις άδικο Σείριε,:eek:

και γώ μαζί σου! Υπάρχει άλλο ένα πλοίο που τώρα κυκλοφορεί και για το οποίο σκέφτομαι το ίδιο... Κάποιοι νησιώτες μάλιστα το "έκραξαν" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρόλο είναι ακόμα νωρίς για να πούμε ποτέ θα είναι έτοιμο το Μακεδονία (σίγουρα μετά από τα Χριστούγεννα, βλέποντας το πλοίο όπως είναι τώρα). Ανέβηκε τώρα στη δεξαμενή μάλλον για να βγάλουν ένα τελικό άξονα για να τον επιθεωρήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κυττάξτε μιαν ομορφιά :confused:. Φωτογραφία από το πλάϊ δεν βάζω διότι είναι αισθητικώς προβληματική. Το πρόβλημα της δυσμορφίας επιτείνει το γεγονός ότι πρύμα είναι δεμένο και το Αριάδνη, οπότε πέφτει το μάτι στο ένα καράβι, πέφτει και στο άλλο (που είναι σαν) καράβι και κατά συνέπειαν, άστα να πάνε Να σημειωθεί ότι εκεί στον πυθμένα της δεξαμενής, μάλλον το Αφεντικό ήταν αυτό που πήρε το μάτι μου-λογικό, να καμαρώσουμε τα έργα των χειρών μας ;).

post-186-12832696894_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτάω τώρα εγώ ο άσχετος. Πόσο συμφέρουσα είναι οικονομικά μία τέτοιου μεγέθους μετασκευή; Μήπως θα ήταν πιο

συμφέρον να αγοράζανε κάποιο άλλο καράβι;

Ελα ντε!? Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

...είναι μονοτίμονο,οι προπέλες του κάνουν πολύ μικρό ζεύγος κι αν δεν κάνω λάθος είναι και μπαταριστές οι μηχανές του χωριά την μετσκευή που κάνει.

exactly my dear. ενα τιμονι, μπαταριστες μηχανες, μικρο ζευγος και 5φτερες προπελλες για δρομο. τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει;)

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο ήρθε στην Ελλάδα περίπου το Μάιο του 2006. Όποτε δεν έχει συμπληρώσει δυο χρόνια που ανήκει στην εταιρεία άρα δεν μπορούσε να είχε ξεκινήσει τη μετασκευή πριν δυο χρόνια. Το πλοίο ως γνωστόν είχε παροπλιστεί για κάποιο διάστημα στη Σαλαμίνα, στα παραλίγο ιδιόκτητα ναυπηγεία της εταιρείας. Η μετασκευή ξεκίνησε πέρυσι περί τα τέλη Μάρτη.

Αφού με το όνομα Mami το έφερε από την Ιαπωνία, είναι φυσιολογικό να έχει παραμείνει στη πλώρη του πλοίου. Το νέο όνομα θα γραφτεί όταν τελειώσουν όλες οι εξωτερικές λαμαρινοδουλειές του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση σήμερα κατά την διάρκεια της εξόδου απο την δεξαμενή... Το πλοίο έπεσε και έλαβε κλίση άνω των 3 μοιρών ΑΡ. Ώς εκεί καλά, θα μπορούσε να είναι η προς την μία πάντα τοποθέτηση περισσότέρων λαμαρίνων απο την μετασκευή. Όταν βγήκε όμως το πλωρίό ΡΚ το βογάρισε τόσο δυνατά για να γιρίσει που ένιωσα πως έλαβε στιγμιαία άνω απο 10 μοίρες κλίση και δέν επανερχόταν αμέσως! Μπορεί να οφοίλετε στο ότι είναι ξεσαβούρωτο αλλα δέν ήταν και ότι καλύτερο αυτό για το πλοίο...

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε, αυτό που περιγράφεις είναι αστάθεια (έλλειψη ευστάθειας). Η συμπεριφορά που μας λές αφού παραξένεψε έσενα που είσαι μέσα στα πράγματα φαντάσου πως θα το έβλεπαν άλλοι!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως άλλαξαν το σχήμα των νομέων άλλαξε όλη η υδροστατική του πλοίου που σημαίνει πως οποιδήποτε υδροστατική μελέτη είχε το amami πήγε περίπατο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε παιδιά, εάν κατάλαβα καλά, έχετε βγάλει άσχετους και άχρηστους όλους αυτούς που μελέτησαν και μετασκεύασαν το πλοίο?

Και όλα αυτά τα συμπεράσματα, τα βγάζετε με ό,τι είδαν τα μάτια σας για λίγα λεπτά? Έχετε δει τα σχέδια, τα αρχικά και τα τωρινά? Έχετε παρακολουθήσει από κοντά όλα τα στάδια της μετασκευής? Έχετε δει την συμπεριφορά του πλοίου σε κανονικές συνθήκες?

Τόσο άσχετοι, λοιπόν, είναι όλοι αυτοί...και τόσο ειδικοί όλοι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτό δεν είπε κανείς ότι το πλοίο δεν είναι ικανό πλεύσης ούτε ότι δεν έγιναν οι απαραίτητες μελέτες ευστάθειας (πως θα μπορούσε άλλωστε) απλές διαπυστώσεις γίνονται έχει νομίζω διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...