Jump to content
Shipfriends

Μαρμάρι Εξπρές (IMO 8502511)


Recommended Posts

Ακόμη καλύτερα άν τα γράμματα ήταν μαύρα ή σκούρα μπλέ,γιατί έτσι όπως είναι τώρα,πράγματι είναι δυσδιάκριτα.

 

Η ρίγα πάντως καλή είναι και έτσι με αυτό το γκρί.Μήν το κάνουν και καρνάβαλο το βαπόρι οι άνθρωποι....

 

Οπως και να έχη,το ουσιαστικό είναι να πάη καλά η χρονιά γιά την εταιρία του και το πλήρωμά του....

Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα με τιποτα δεν ειστε ευχαριστημενοι

 

Καλά, δεν είναι και το Viking XPRS για να καταπιαστούμε μαζί του και να αποφανθείς για το αν είμαστε ευχαριστημένοι! (Στο μεταξύ το ότι θα πόσταρα στο Μαρμάρι XPRS δεν το περίμενα και ποτέ  :D)

Οι φίλοι παραπάνω σημείωσαν κάποια πράγματα απλώς και εξέφεραν άποψη. Εμένα μου αρέσει ανέλπιστα πολύ, πάντως, ζητώ άφεση!!

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφέρει την άποψη του. Το θέμα με τα χρώματα και το αν αρέσει ή όχι είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα μάρεσε αρκετά το χρώμα αλλα θα μπορούσα να συμφωνήσω ότι κάποιες μικροδιορθώσεις θα το βελτίωναν. Κατα τα άλλα μπράβο στην ιδιοκτησία του πλοίου για την φροντίδα που του προσφέρει...!

Link to comment
Share on other sites

Και μπράβο και χίλια "εύγε" στην εταιρεία του, και όχι βέβαια γιατί προέβη σε μία απλή αλλαγή χρωμάτων (αλήθεια, αν του έκανε και καμμία μετασκευή τι θα έπρεπε να γίνει, να πάμε στο λιμάνι του Λαυρίου και να κάνουμε ολονυχτία με λαμπάδες στην Παναγιά την Μαρμαριώτισσα ???), αλλά γιατί είναι μία συνεπέστατη - νοικοκυρεμένη εταιρεία που έχει αποδείξει εδώ και χρόνια ότι και τα πλοία της προσέχει και -κατά συνέπεια- τον επιβάτη-πελάτη της σέβεται.

 

Προσωπικά, επαναλαμβάνω, μου άρεσε αυτή η αλλαγή, αλλά δεν με "εντυπωσίασε" κιόλας ώστε να "αναπέμψω ευχαριστίας προς τον Κύριον" που με αξίωσε "να ζήσω και να το δω".

 

Σημ. proud, δεν συμφωνώ ότι ο φίλος μας "σχετίζεται με το πλοίο", γιατί με αυτά τα "διθυραμβικά" που γράφει, κακό κάνει στην εικόνα της εταιρείας και όχι καλό.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Επειδη βλεπω να γινεται μεγαλος τσακωμος για το πως εβαψα το πλοιο ,δωστε μου λιγο χρονο να το ανεβασω και παλι στην χαλκιδα και να το ξαναβαψω στα παλια του χρωματα.Οχι τιποτα αλλο για να ηρεμησετε λιγο και να μην πιαστητε στα χερια.Νομιζω δεν γινεται να εχουμε ολοι τα ιδια γουστα.Αλλος θελει κοκκινο αλλος θελει πρασινο.Σε μας ετυχε να μας αρεσει το γκρι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σας αρεσε το γκρι καλα κανατε και το βαψατε ετσι.Αλλωστε το χρωμα ενος πλοιου δεν επηρεασε ποτε την επιλογη του επιβατη

 

Ειμαστε ομως ενα καραβολατρικο φορουμ και ειναι λογικο μεσα στα θεματα συζητησης να ειναι και τα χρωματα ενος πλοιου με τον καθενα απο μας που ενδιαφερεται να εκφερει την αποψη του.

 

Δεν ειδα παντως και καποιον να τσακωνεται.Ισα ισα που ολοι ειπαμε την αποψη μας και το συμπερασμα ειναι οτι δεν αρεσουν σε ολους μας τα ιδια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω ότι και πλοιοκτήτες διαβάζουν το forum μας και εκθέτουν την άποψή τους.Η αλήθεια είναι ότι ΚΑΙ το χρώμα ενός πλοίου είναι δυνατόν κάποιες φορές να συμβάλη κατά ένα -μικρό ποσοστό- στον επηρεασμό τής επιλογής ενός επιβάτη-άλλωστε εντάσσεται στην αισθητική τής παρουσίασης τού "προϊόντος" μιάς ακτοπλοϊκής εταιρίας.

 

Κανείς μας δέν είπε να ξαναβαφτή το πλοίο στα παλιά του χρώματα και από πουθενά δέν βγαίνει το συμπέρασμα ότι "δέν μάς αρέσει" (γενικά σε όλους) το τωρινό "livery" του.Αντιθέτως,αρκετοί από εμάς εκφραστήκαμε θετικά γι'αυτό.

 

Οπως είπα και πιό πάνω,το ουσιαστικό είναι να λειτουργή το πλοίο σωστά και να εκτελή ταξίδια ασφαλή γιά τους επιβάτες και κερδοφόρα γιά την εταιρία του.Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντες παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος ας το εχει ο,τι χρωμα θελει!! δικαιωμα του ειναι!!  π.χ.  στην εταιρια μας εμεις μια ζωη ειχαμε γκρι πλοια... οταν ομως αγορασαμε πλοια με δρομολογια ..ο ναυλωτης τα ηθελε μπλε..σημασια εχει να πλεουν και να εχουν δουλεια

 

Καλες θαλασσες να εχει και παλι και θα χαρουμε να το βλεπουμε για χρονια και αυτο και το αδερφο του τον Αχιλλεα στις θαλασσες μας...Εφυγε η αδερφη (Νεφελη) ας μεινουν αυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βολτα με το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ μεχρι τη Μακρονησο εκανα το Σαββατο το απογευμα

Περι χρωματων να πω οτι τελικα απο κοντα το χρωμα του δειχνει αρκετα καλυτερα απο οτι στις φωτο.Απο την αλλη βεβαια πιστευω οτι η γραμματοσειρα στην πλωρη θα ηταν καλο να αλλαξει χρωμα γιατι δυσκολα μπορεις να διαβασεις το ονομα του πλοιου

Περα απο το εικαστικο της υποθεσης το πλοιο μπορω να πω οτι μου αρεσε.Εχει δυο σαλονακια το ενα εκ των οποιων ειναι στο πανω deck και δεν το βρισκει ο κοσμος ευκολα με αποτελεσμα να ειναι σχεδον αδειο.

Σε συγκριση με το ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ και το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ που ειχα μπει παλιοτερα και ειναι πανω κατω στο ιδιο μεγεθος,μπορω να πω οτι εσωτερικα ειναι ανωτερο απο το ΣΤΑΡ και πιο λιτο απο το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ.Μου εκανε εντυπωση οτι ηταν αρκετα καθαρο παροτι τα δρομολογια για Μακρονησο ηταν συνεχομενα και το πλοιο ηταν γεματο σε ολα τα δρομολογια του.

 

Σε γενικες γραμμες προκειται για ενα περιποιημενο πλοιο το οποιο ειναι μια χαρα για τα δρομολογια που κανει

 

Μερικες φωτο απο την αναχωρηση του απο το Λαυριο (1,2,3), απο την μανουβρα αφιξης (1,2,3,4) απο τη Μακρονησο(1,2,3,4)

Δωρο δυο νυχτερινες μια μονο του και μια παρεα με την παντοφλα ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Το πλοιο θα εκτελεσει επιπλεον εκτακτο δρομολογιο την Πεμπτη απο Λαυριο προς Κυθνο στις 15.15 και επιστροφη στις 17.30 λογω της σημερινης απεργιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

19 νομμιζω γυριζει Λαυριο. Εχει ακουσει κανεις αν αλλαξε (ή θα αλλαξει πάλι) χρωματισμο?

 

Στη σελιδα του πλοιο στου φατσοβιβλιο εχει μια φωτο που δειχνει το πλοιο το 2000, το 2013 και μία με ένα ερωτηματικό που λέει 2015 . Αν αναλογίστεί κανείς και το γεγονός ότι κάτω απο τις υπόλοιπες φωτογραφίες απο την δεξαμένη που είναι το πλοίο, η σελίδα έχει σχολιάσει "Μαρμαρι Εξπρες F/b Marmari Express Συντηρηση αλλα και ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" δεν νομίζω ότι αφήνει αμφιβολίες στο γεγονός ότι το πλοίο θα αλλάξει χρώμα.  :) 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι πιο ομορφο απο πριν.Εμενα μου αρεσει και το σχεδιο που εχουν κανει και δινει το κατι διαφορετικο απο αισθητικης πλευρας στο πλοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Και όντως χθες το πρωί κατέφθασε στο ναυπηγείο της Χαλκίδας για το δεξαμενισμό του. Δεν πιστεύω και φέτος να δούμε καμιά εξωτερική αλλαγή όπως έκανε στις τελευταίες δυο χρονιές στη διάρκεια των ακινησιών του??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...