Jump to content
Shipfriends

Μαρμάρι Εξπρές (IMO 8502511)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Να πούμε ότι το πλοίο θα πρέπει να βρίσκεται ήδη στο λιμάνι του Λαυρίου (???). Γύρω στις 14.00 σήμερα το είδα στο AIS να αναχωρεί από την Αυλίδα, αλλά δεν πρόλαβα να το ποστάρω μιας εκείνη την ώρα "έπεσε" το φόρουμ για λόγους update... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Τι δουλειά είχε στα Στυρα?? Δε θυμάμαι το Μαρμαρι Εξπρές να δούλευε εκεί ποτέ??
Και όμως φίλε Panagia Ekatontapiliani οι φωτο το αποδεικνύουν:)

Για να είμεθα ακριβείς, οι φωτογραφίες (πραγματικά σπάνιες) δεν αποδεικνύουν ότι το πλοίο δούλευε εκεί κάποτε. Απλά αποδεικνύουν ότι έχει περάσει από τα Στύρα τουλάχιστον μία φορά. Είτε για κάποιο έκτακτο δρομολόγιο, είτε με κάποια ναύλωση, είτε σε δοκιμαστικό ταξίδι κλπ. κλπ. κλπ. Προσωπικά, και εγώ ποτέ δεν το θυμάμαι ούτε ποτέ έχω ακούσει ότι δούλεψε στην γραμμή Ραφήνα - Στύρα. Μία γραμμή που -να υπενθυμίσω- καταργήθηκε σχεδόν με το άνοιγμα της γραμμής Αγίας Μαρίνας - Νέα Στύρα πριν τριάντα χρόνια περίπου, μιας και για ευνόητους λόγους δεν είχε πιά κανένα λόγο ύπαρξης.

Τώρα αν ο φίλος Παντελής έχει κάποια περισσότερα στοιχεία που να δείχνουν ότι πράγματι το πλοίο δούλεψε για ένα διάστημα σε αυτήν την γραμμή και δεν επρόκειτο για ένα απλό πέρασμα, πολύ ευχαρίστως να τα δούμε :).

Link to comment
Share on other sites

Για να είμεθα ακριβείς, οι φωτογραφίες (πραγματικά σπάνιες) δεν αποδεικνύουν ότι το πλοίο δούλευε εκεί κάποτε. Απλά αποδεικνύουν ότι έχει περάσει από τα Στύρα τουλάχιστον μία φορά. Είτε για κάποιο έκτακτο δρομολόγιο, είτε με κάποια ναύλωση, είτε σε δοκιμαστικό ταξίδι κλπ. κλπ. κλπ. Προσωπικά, και εγώ ποτέ δεν το θυμάμαι ούτε ποτέ έχω ακούσει ότι δούλεψε στην γραμμή Ραφήνα - Στύρα. Μία γραμμή που -να υπενθυμίσω- καταργήθηκε σχεδόν με το άνοιγμα της γραμμής Αγίας Μαρίνας - Νέα Στύρα πριν τριάντα χρόνια περίπου, μιας και για ευνόητους λόγους δεν είχε πιά κανένα λόγο ύπαρξης.

Τώρα αν ο φίλος Παντελής έχει κάποια περισσότερα στοιχεία που να δείχνουν ότι πράγματι το πλοίο δούλεψε για ένα διάστημα σε αυτήν την γραμμή και δεν επρόκειτο για ένα απλό πέρασμα, πολύ ευχαρίστως να τα δούμε :).

Αυτές τις 2 φωτο βρήκα και θα ρωτήσω (τον υπεύθυνο;)) για το τι ακριβώς έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Και μιάς και μιλάμε για παράξενα δρομολόγια του πλοίου...την ερχόμενη Κυριακή το πρωί το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ θα κάνει Λαύριο-Μακρόνησο-Λαύριο, ναυλωμένο για την καθιερωμένη ετήσια επίσκεψη/προσκύνημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμεθα ακριβείς, οι φωτογραφίες (πραγματικά σπάνιες) δεν αποδεικνύουν ότι το πλοίο δούλευε εκεί κάποτε. Απλά αποδεικνύουν ότι έχει περάσει από τα Στύρα τουλάχιστον μία φορά. Είτε για κάποιο έκτακτο δρομολόγιο, είτε με κάποια ναύλωση, είτε σε δοκιμαστικό ταξίδι κλπ. κλπ. κλπ. Προσωπικά, και εγώ ποτέ δεν το θυμάμαι ούτε ποτέ έχω ακούσει ότι δούλεψε στην γραμμή Ραφήνα - Στύρα. Μία γραμμή που -να υπενθυμίσω- καταργήθηκε σχεδόν με το άνοιγμα της γραμμής Αγίας Μαρίνας - Νέα Στύρα πριν τριάντα χρόνια περίπου, μιας και για ευνόητους λόγους δεν είχε πιά κανένα λόγο ύπαρξης.

Τώρα αν ο φίλος Παντελής έχει κάποια περισσότερα στοιχεία που να δείχνουν ότι πράγματι το πλοίο δούλεψε για ένα διάστημα σε αυτήν την γραμμή και δεν επρόκειτο για ένα απλό πέρασμα, πολύ ευχαρίστως να τα δούμε :).

Όπως το είπες φίλε ΣΕΙΡΙΟΣ, μία φορά πέρασε απο Στύρα, γιατί ένας απο τους πλοιοκτήτες είναι απο εκεί. Έτσι έκανε ένα πέρασμα πριν ξεκινήσει τα δρομολόγια του στη γραμμή του, για να το δούν οι κάτοικοι των Στύρων και η μόνη απόδειξη είναι αυτές οι 2 φωτο. Ελπίζω να λύθηκε το θέμα;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το είδα σήμερα στο Λαύριο που φόρτωνε για Κέα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το βάψιμό του!

Τόσο εκτυφλωτικό και καλοβαμμένο λευκό χρώμα είχα καιρό να δω στα χρόνια μας. Σκέτο κουφετάκι!

Ίσως κάποιες ταπετσαρίες να θέλουν αλλαγή μιας κι έχουν ξεθωριάσει λιγάκι αλλά αυτό από μόνο του δεν μπορεί να χαλάσει την γενικότερη θετική εικόνα.

Οι ταπετσαρίες παραμένουν ως είχαν και τα σαλόνια θέλουν επειγόντως γερή ανακαίνιση. Ομολογώ ότι εσωτερικά με απογοήτευσε λιγάκι, καθώς βλέποντάς το άψογο εξωτερικά περίμενα κάτι πολύ καλύτερο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό βαποράκι, μια χαρά είναι για αυτή την γραμμή. Και μάλιστα μου θύμισε πολύ τον Αχιλλέα, σαν "συγγενείς" μου φάνηκαν, λαμβανομένου υπ' όψη ότι έχουν υποστεί διαφορετικές μετασκευές. Κατά τα άλλα, το πλήρωμα συμπαθέστατο και ευγενικό κι έφθασε στην ώρα του στη Κύθνο, ίσως και λίγο νωρίτερα, όλα καλά μια χαρά ταξιδάκι ήτανε. Ελπίζω φέτος να το φρεσκάρουν και εσωτερικά, ώστε να ταιριάζει με την εξωτερική εικόνα και γιατί ο ανταγωνισμός από τα επιδοτούμενα ενδοκυκλαδικά δεν είναι πλέον αμελητέος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτη την περιοδο το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ εξυπηρετει μονο του τη γραμμη της Κεας μιας και το ΜΑΚΕΔΩΝ ειναι σε ακινησια.

Εδω στη λιμανι του Λαυριου πριν μερικες μερες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο στις 31/12ου εκτέλεσε το τελευταίο του δρομολόγιο πριν την χειμερινή του ακινησία προς και από την Κέα.

Σήμερα νωρίς το πρωί μεθόρμισε από την θέση που δένει στο Λαύριο, στον λιμενοβραχίονα όπου το είχαμε δει και πριν δύο χρόνια, τον Φεβρουάριο του 2009. Καλή ξεκούραση στο πλήρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Τη Κυριακή 29 Μαΐου 2011 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στη Μακρόνησο της Πανελλήνιας Επιτροπής Κρατούμενων Αγωνιστών Μακρονήσου (ΠΕΚΑΜ). Αυτή τη χρόνια μεταφερθήκαν στη Μακρόνησο με το Μαρμαρι Εξπρές από το Λαύριο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...

Ως στιγμής γνωρίζουμε ότι είναι "οικογένεια" με 3 αδερφά, το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ, το ΑΧΙΛΛΕΑΣ και το ΝΕΦΕΛΗ.....Υπάρχουν και άλλα;; Διοτι αν είναι όπως λέει η φωτογραφία τραβηγμένη το 2005, ο Αχιλλέας είχε έρθει ήδη τότε.....

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...