Jump to content
Shipfriends

Ανθή Μαρίνα (ΙΜΟ 7820473)


Recommended Posts

Πάντως εγώ ΜΙΑ φορά ταξίδεψα από Πειραιά για Κω όταν είχε πρωτομπεί (μετά το "φτιάξιμο". Μπορεί να είχε χώρους για βόλτα αλλά .... δεν είχε πρίζες, είχε λίγα κρεβάτια οπότε για ταξίδια βράδυ δεν προσφερόταν και φυσικά είχε όλα τα "κακά" των πλοίων του Αγούδημου. Όποιος είχε αναγκαστεί να ταξιδέψει με αυτά ξέρει :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 312
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σχετικά με τις πρίζες έχω να σου πω πως είχε μερικές απλά ήθελέ λίγο ψάξιμο για να τις βρεις και η μια από αυτές σίγουρα ήταν στο σαλονάκι πριν το φαστφουντάδικο καθώς την είχα χρησιμοποιήσει. Το οποίο φαστφουντάδικο μου φέρνει στη μνήμη το αλησμόνητο "Περάστε επάνω, έχουμε και Goodys" :D που ακουγόταν από έναν καμαρώτο καθ'ολη τη διάρκεια της επιβίβασης από τον Πειραιά (χαράς το κουράγιο του!. Στην Παροναξία δε πρέπει να έκανε τις καλύτερες πληρότητες του γιατί χωρίς να ξέρω αριθμούς θυμάμαι ένα βράδυ που το πλοίο έφευγε 9 από Πειραιά να γίνεται τέτοιος πανικός (θύμιζε ΙΘΑΚΗ η κατάσταση) που κάποιος από το πλήρωμα είπε πως "τόσα χρόνια εδώ μέσα, τέτοιο κακό δεν έχει ξαναγίνει"...Τώρα βέβαια μπορει και να το έλεγε εξαιτίας του ότι ο κόσμος περνούσε τα σχοινιά στο κατάστρωμα λίγο πίσω από τις τζιμινιέρες και έμπαινε σε "απαγορευμένες περιοχές", αλλά παρόλα αυτά μου έκανε εντύπωση το στριμωξίδι που είχε εκείνη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως πρόλαβε και τίμησε ΚΑΙ την Παροναξία! :lol:

θυμασαι φιλε μου τα δρομολογια και ποια χρινια τα εκανε?επιανε και σαντορινη?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως δεν θυμαμαι να σου πω...Οτι επιανε Σαντορινη επιανε πάντως το θυμάμαι λόγω κάποιων φίλων που ταξιδεύαμε μαζί και εκείνοι συνέχιζαν για Σαντορίνη.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαστε με τον Διαγόρα στη Νάξο και για να δέσουμε με βοριά(ηταν 7αρης) και πολύ αερα μας πήρε 30+λεπτά και 2 μανούβρες.Ξαφνικά διπλα μου ακούω να μου λέει κάποιος'Φίλε αν ήταν εδω το Ανθή Μαρίνα θα είχε δέσει το πολύ σε 5 λεπτα'!!Επιασα την κουβέντα μαζί του έμαθα πως ήταν ναύτης του βάπορα.Πραγματικά το Ανθή Μαρίνα πρέπει να ήταν και να είναι το απόλυτο αρσενικό βαπόρι που βρίσκεται κοντά μας.Με τέλεια πλεύση σε καιρο απο όπου κι αν είναι αυτος με καλό δρομο ενώ στη μανόύβρα είναι απλά απαικτο.Παρα το γεγονος ότι δεν ταξίδεψα μαζί του το έχω συμπαθήσει μονο και μόνο από τις δυνατοτητες του.Και μια από αυτες είναι η υψηλή ταχυτητα των 20 και ανω κομβων.Εξωτερικα το μόνο που μου άρεσει πάνω του είναι η πλωρακλα που του έφτιαξε ο καπτα γατος!Αν είχε περισσότερα κρεββάτια πιστεύω πως θα εβρισκε ρόλο σε κάποια γραμμή.Αλλα δυστηχως αυτο το θαλασσοβάπορα δεν ταξιδεύει σημερα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από τη δεξιά πλευρά του πλοίου έχουν κρεμαστεί τα λάστιχα που θα χρησιμοποιηθούν για προστασία στη ντάνα

Αυτή την ώρα το πλοίο προσπαθεί να πάρει τις άγκυρες του πάνω. Με πλοηγό ένα πρώην πλοίαρχο του πλοίου (cpt Νικήτα Σαραγά), που έτυχε να ήταν και πλοηγός που είχε βγάλει το Ροδάνθη από το λιμάνι!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε στη χώρα μας τον Αύγουστο του 2003, δρομολογήθηκε το Δεκέμβρη του ίδιου χρόνου και παροπλίστηκε το Σεπτέμβρη του 2008. Σήμερα, μετά από 3 χρόνια ακινησίας μεταφέρθηκε στη ντάνα Ελευσίνας δίπλα στα ΡΟΔΑΝΘΗ και ΜΙΛΕΝΑ. Οι πιθανότητες να ξαναταξιδέψει μηδενικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mία καταπληκτική σειρά φωτογραφιών που αφορούν στην επιμήκυνση του πλοίου στο παλέρμο της Iταλίας (Nοέμβριος 1991 - Mάιος 1992) έχει ανέβει αυτές τις ημέρες στο naviearmatori. Aπό το πως έφτασε, πως έφυγε και τα ενδιάμεσα στάδια. Aξίζει πραγματικά να τις δείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω ξεχασει να αναφερω οτι μετα τις αλλαξοβαποριες στην ντανα, το πλοιο ειναι πλεον πρωτη μουρη.(Τωρα αν στο μεταξυ εχουν αλλαξει τα πραγματα μην με κατηγορησει κανεις οτι πηγε τσαμπα στην Ελευσινα και δεν μπορεσε να το βγαλει φωτο :D :D )

gallery_1819_37_1172796.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Αν στο μεταξύ έχουν αλλάξει τα πράγματα", τώρα τελευταία δηλαδή, δεν το γνωρίζω. Πάντως όλο το διάστημα που βρίσκεται στην ντάνα της Ελευσίνας ήταν συνεχώς ...πρώτη μούρη.

Μπορούμε να το δούμε και εδώ, τον περασμένο Νοέμβρη, έστω και εκ του μακρόθεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γύρω στις 17:15 ενώ γυρνούσα με το Παναγιώτης Δ. από Σαλαμίνα, σήμερα το είδα να περνάει με ρυμουλκά από τον δίαυλο ανάμεσα στο Ναύσταθμο και το Πέραμα...

Link to comment
Share on other sites

Άτυχο βαπόρι, παροπλίστηκε σχετικά νέο.. Κακάσχημο για πολλούς, πάντως σίγουρα ιδιαίτερο, ξεκίνησε στη χώρα μας χριστούγεννα του 2003 και σταμάτησε οριστικά το Σεπτέμβρη του 08..Μετά από τριάμιση χρόνια ακινησίας οδεύει για το τέλος. Δεν το χορτάσαμε όπως τα υπόλοιπα της εταιρίας...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά "ασχημόπαπο" όμως, αλλά όσο άσχημο και να'ναι αν το είχε πάρει άλλη εταιρεία μπορεί να είχε άλλη τύχη και καλύτερη φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Η ασχήμια του εξωτερικά δεν αναπαράγεται με λόγια (ελπίζω να μην αναπαραχθεί και με έργα), αλλά μέσα ήταν καλό καράβι. Απέραντοι χώροι, αγγλική αισθητική 80's, σκάλες, σαλόνια, παρασαλόνια, σαλονάκια, το κλειστό σαλόνι του Καπτά-Μάκη πίσω από τη γέφυρα, σουβλάκια στο πρυμνιό Bar, γκαράζ που έπαιρνε ότι ήθελες και-ας με διορθώσουν οι γνώστες αν κάνω λάθος-εύκολο στη μανούβρα και το γύρισμα. Και στο ταξίδεμα, καλό ήταν. Όπως λέει και ο GeorgeSt, μία νοικοκυρεμένη Εταιρεία αν το είχε βάλει Χίο-Μυτιλήνη, ή κορμό Δωδεκάνησα, θα το κράταγε για χρόνια. Έπεσε βέβαια και πάνω στη φούσκα, όπου ότι είχε ναυπηγηθεί πριν το 2000 και έτρεχε με λιγότερο από 25 knots ήταν για πέταμα....

Link to comment
Share on other sites

Ελαφριά ας είναι η άμμος που θα προσαράξει..... B)

.....και-ας με διορθώσουν οι γνώστες αν κάνω λάθος-εύκολο στη μανούβρα και το γύρισμα....

Tο ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ έχει σίγουρα όλα τα χαρίσματα που μας περιγράφει ο Earl Granville. Σίγουρα δεν είναι και το πιό όμορφο (για να το πω ευγενικά :P) πλοίο του λιμανιού. Και όποιος το βλέπει ως τέτοιο οπωσδήποτε θα έχει τσούξει δυο - τρία ποτηράκια παραπάνω :D.

Ωστόσο θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο του ποστ του Earl, το ότι δηλαδή "για το μέγεθος του (είναι) αρκετά μαιτζέβελο", και να αναφέρω μία προσωπική μου εμπειρία από το καλοκαίρι του 2008. Βρισκόμουν στο κόκκινο του Πειραιά και παρακολουθούσα το ΑΝΘΗ που κατέπλεε εκείνη την ώρα. Δεν γνωρίζω αν το πλοίο είχε ήδη κάποια καθυστέρηση η οποία καθιστούσε επιτακτική κάποια βιασύνη στην προσέγγιση του στο λιμάνι. Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά την ταχύτητα που μπήκε στο λιμάνι -αν δεν διέτρεχα τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ γραφικός, θα έλεγα "με όλον του τον δρόμο"- και το ότι μέσα σε πέντε το πολύ λεπτά είχε μανουβράρει και είχε δέσει στο ντοκ 3.

Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, γιατί δεν θεωρούσα ποτέ το συγκεκριμμένο πλοίο τόσο γρήγορο και ευέλικτο στην μανούβρα.

Επανέρχομαι στο ποστ που είχα κάνει πριν δύο χρόνια, με σκοπό να διορθώσω ένα "λάθος" που είχα κάνει τότε. Το καλό με τις ψηφιακές φωτογραφίες είναι το ότι κρατάνε τα στοιχεία λήψης (ημέρα - ώρα - δευτερόλεπτα), και χάριν σε αυτά μπορώ να υπολογίσω με απόλυτη ακρίβεια, ότι ο χρόνος που είχε χρειαστεί το πλοίο στην παρακάτω σειρά φωτογραφιών από τον Ιούνιο του 2008, από την ώρα που πέρασε τα φανάρια του Πειραιά, μέχρι που έδεσε στην ακτή Βασιλειάδη, δεν ήταν πέντε λεπτά αλλά μόλις 3' και 25''.

1_ANTHI_MARINA.jpg

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

αν το είχε πάρει άλλη εταιρεία μπορεί να είχε άλλη τύχη και καλύτερη φήμη.

Ευτυχώς ή δυστυχώς η φήμη και η τύχη ενός πλοίου είναι στενότατα συνδεδεμένη με την εταιρεία που το δουλεύει. Πέρα από αυτό, εξωτερικά δεν βλεπόταν και εσωτερικά άνθρωποι που το ταξίδεψαν έλεγαν για ένα πλοίο με μάλλον μπερδεμένη διαρρύθμιση που εάν «ο μη γένοιτο» θα δυσκόλευε τους επιβάτες να προσανατολισθούν. Προσωπική άποψη δεν έχω.

ΥΓ Πάντως μου άρεσε που κάποιοι υποστήριζαν ότι, τουλάχιστον, αυτό και το Ροδάνθη θα ξαναταξίδευαν.

Link to comment
Share on other sites

το πρωι του σαββατου ηταν πλωτος γερανος διπλα της και μαζευε τις αγκυρες. εκοψαν τις καδενες και το εκταμα που ψαρεψαν με τις αγκυρες το εβαλαν στην πλωρη (ετσι ειχε γινει και με το θησεα και το νησος χιος)

gallery_1817_37_594651.jpg

για το πλοιο τα εχω ξαναπει. συμφωνω με τον g.e. αλλη εποχη και με αλλον πλοιοκτητη, θα ειχε καλυτερη μοιρα.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με προλαβατε... :) ειχα παει την προηγουμενη εβδομαδα στην Αλιαγα σε μια απο τις γιαρδες με την οποια συνεργαζομαστε και ειχα την ευκαιρια να φωτογραφησω πολλα απο τα πλοια....

548038_10150957181308193_2106362662_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας δουμε και μια ομορφη λεπτομερια που υπηρχε στο πλοιο.Ενας πινακας με τα ΔΗΜΗΤΡΑ,ΜΙΛΕΝΑ,ΝΤΑΛΙΑΝΑ και ΡΟΔΑΝΘΗ.

Δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω που ακριβως ηταν απλα θυμαμαι οτι ηταν καπου προς την πλωρη

 

gallery_1819_2_518168.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...