Jump to content
Shipfriends

Detroit Jet (IMO 9216169)


express skiathos

Recommended Posts

Μάλλον για ανθράκευση:D πρέπει να πήγε. Καλά πόση αυτονομία έχει το παπόρον?

Καλα το πας, επομενη σταση η Palma De Majorca και μετα τελικος προορισμος το Aljeciras για να παραδωθει στους ναυλωτας..

Κατσε μονο να ειναι βολικος ο Λεοντας, γιατι ο Δεκεμβρης δεν ειναι καιρος για ανδραγαθηματα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας, επομενη σταση η Palma De Majorca και μετα τελικος προορισμος το Aljeciras για να παραδωθει στους ναυλωτας..

Κατσε μονο να ειναι βολικος ο Λεοντας, γιατι ο Δεκεμβρης δεν ειναι καιρος για ανδραγαθηματα :rolleyes:

Ακουσα οτι ξεκινησε απο χθες τα δρομολογια του το hs 2.

Οτι και να πουμε παιδια εδω φαινεται και παλι ποσο θαυμαστη ειναι η Ελληνικη ναυτιλια.

Ενα ταχυπλοο με Ελληνικη σημαια και με Ελληνικο πληρωμα να κάνει δρομολόγια Ισπανια-Μαροκο μες στο καταχειμωνο δεν ειναι μικρο πραγμα.

Μαγκια και της εταιρειας που δινει δουλεια σε κοσμο και βγαζει και λεφτα μες στην νεκρη περιοδο του χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ποντάρω οριστικά σε Μαροκινό καθαρόααιμο, COMARIT ή COMANAV.
Η FRS είναι και παίζεται το πλοίο (και όσα άλλα το ακολουθήσουν)
Απ' ό,τι είδα, το πλοίο δεν έχει αλλάξει σινιάλα. Η εμπειρία όμως από τις άλλες ναυλώσεις της ΑΝΕΚ σε Άραβες δείχνει ότι πάντοτε αλλάζουν τα σινιάλα...και μάλιστα καθόλου διακριτικά. Από την άλλη πλευρά η FRS έφερε στην Ταρίφα τα 2 καλύτερα πλοία της και πύκνωσε χειμωνιάτικα τα δρομολόγια Ταρίφα-Ταγγέρη...γεγονός που εμένα μου δείχνει ότι βρίσκεται σε άμυνα...και όχι ότι ναύλωσε και νέο πλοίο. Τελικά, μήπως ο ναυλωτής δεν είναι κανένας από τους ήδη γνωστούς, αλλά πρόκειται για νέα εταιρεία στην περιοχή?
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εφτασε στην Ταγγερη.

Ξερει κανεις αν ξεκινησε κανονικα δρομολογια ή αν προκειται για ακομα ενα δοκιμαστικο?

Προς το παρον εχει τα χρωματα που ειχε και στην Ελλαδα.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει τα εμπορικά δρομολόγια. Αναμένεται να ξεκινήσει την άλλη εβδομάδα τη Τρίτη ή τη Τέταρτη.

Κατσε μονο να ειναι βολικος ο Λεοντας, γιατι ο Δεκεμβρης δεν ειναι καιρος για ανδραγαθηματα :rolleyes:

Στο δρόμο για το Aljeciras το πλοιο συνάντησε γερή θάλασσα.:eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Πασχαλιάτικα τσιμπήσαμε και νέο!

Σύμφωνα με το aislive το πλοίο έχει μετονομαστεί σε BISSAT.

Το equasis και τα συναφή site δεν το έχουν γράψει ακόμα.

Ωστόσο για τον φόβο των Ιουδαίων παραθέτω και screenshot από το aislive, όπου μπορείτε να δείτε και το IMO του πλοίου. Υποθέτω πως έχει αλλάξει και σημαία αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος διότι ακόμα φαίνεται η Ελληνική.

post-17-128326995303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την Μεγάλη Πέμπτη, παρέδωσε στην νέα του εταιρεία, την Μαροκινή Comarit, ο καπετάν Μ.Λούσσας, το “Highspeed 2” και το νέο του όνομα “Bissat”, με σημαία Μαρόκου. (αν και στην ais συσκευή του πλοίου, ακόμα φαίνεται η Ελληνική). Στο ταχύπλοο παραμένει ο καπετάν Ροδόπουλος μέχρι την εξοικείωση του Δανού πλοίαρχου.

Τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει και το “Highspeed 3”, ενώ στα δρομολόγια του στις Δυτικές Κυκλάδες, όπως όλα δείχνουν, θα επιστρέψει το “Highspeed 1”.

Πηγή: http://www.ellinikiaktoploia.net/

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως έχει αλλάξει και σημαία αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος διότι ακόμα φαίνεται η Ελληνική.

Έχει υψώσει τη σημαία του Μαρόκο. Ενώ ακόμα παραμένουν στο πλοίο 5 Έλληνες (Καπετάνιος, Α’ μηχανικός+1 μηχανικός, Ηλεκτρολόγος, Ναύτης) ακόμα για να βοηθήσουν το νέο πλήρωμα στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Το Highspeed 2 ήταν το πρώτο της σειράς που έφτασε στην Ελλάδα, ενάμιση μήνα νωρίτερα από τα HS 3 & HS 4. Το πρώτο του εμπορικό δρομολόγιο έγινε στις 16 Ιουνίου 2000 και μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια πέρασε από τα περισσότερα νησιά των Κυκλάδων, προσφέροντας κάτι εντελώς νέο για τα δεδομένα της εποχής.

Καλοτάξιδο στα νέα του καθήκοντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στις φωτο του marinews είναι το BORAQ. Διότι το BISSAT έφτασε σήμερα στο Γιβραλτάρ για δεξαμενισμό και ήταν κάπως έτσι. Μετά την έξοδό του από τη δεξαμενή θα βγει με τα νέα του χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το fotosdebarcos εχει μερικες φωτογραφιες απο το BISSAT και με τα χρωματα της Comarit αλλα και με τα Vodafone.

Ας το δουμε σε δυο ενδεικτικες απο τη δεξαμενη οταν αλλαζε χρωματα αλλα και εν δραση

mvbissat220610001.jpg

mvbissat250610009.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πάμε να δούμε το Highspeed 2 στο Πειραιά πέρυσι το φθινόπωρο όταν ετοιμαζόταν πριν φύγει για τη ναύλωση του. Όπως και όταν αναχώρησε το Highspeed 2 από το Πειραιά για το Πέραμα λίγες ημέρες πριν φύγει για την Ισπανία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε εντύπωση σχετικά με την αναχώρηση των 2 αδελφών ταχυπλόων είναι πως σχεδόν κανείς από μας -αλλά και γενικότερα- δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα. Θέλω να πω δηλαδή πως δεν υπήρχαν αυτό που λέμε fans του πλοίων όπως συμβαίνει με τα συμβατικά ή με συγκεκριμένες εταιρείες. Κι αυτό νομίζω συμβαίνει γιατί απλά στο μυαλό μας υποσυνείδητα είναι σαν λεωφορεία όπου υπάρχουν fans του λεωφορείου γενικά σαν μέσο ή συγκεκριμένων τύπων/μοντέλων εταιρειών αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει fan συγκεκριμένου λεωφορείου υπ' αριθμόν 0000.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...