Jump to content
Shipfriends

Queen Mary 2 (IMO 9241061)


gpan

Recommended Posts

20nov2005_soton.jpg

Για τους λάτρεις του είδους το πιο ανεπίσημο-επίσημο site για το πλοίο http://www.qm2.org.uk/ με πολλές φωτογραφίες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Επίσης εδώ η βασίλισσα στον πρώτο της δεξαμενισμό και εδώ τα "καπάκια" των bow thrusters, αλήθεια έχει άλλο πλοίο τέτοιο σύστημα?

Φαντάζομαι αυτό γίνεται για λογους υδροδυναμικής σωστά?

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα φανταζεσαι.Μαλιστα σε ενα βιντεο πουεχω δει σχετικα με τα trials του βαποριου,κατα τη διαρκεια δοκιμων των bow thrusters,ενα καπακι απο αυτα δεν ανοιξε λογω βλαβης,με αποτελεσμα λογω της ωσης που δημιουργηθηκε,το καπακι να κανει βουτια στον πατο της θαλασσας και το ναυπηγειο να κατασκευασει νεο κομματι!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...

Mia ekpliktiki foto me tin entiposiaki ipodoxi sto QE2 sto Sydney. Sto vathos ke to QM2. Alithia stin Ellada ti ipodoxi egine...?

Edo dite ke alles foto alla ke video me kati to opio se aftes tis xores theorite event.

http://www.smh.com.au/news/travel/ships-that-passed-in-the-night/2007/02/20/1171733763699.html

http://news.bbc.co.uk/1/hi/in_pictures/6377861.stm

http://www.news.com.au/dailytelegraph/story/0,22049,21255602-5006009,00.html

post-40-128326962207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To poio diashmo Ocean liner Queen Mary 2 sto Peiraia stis 19-3-2007 me anaxwrhsh stis 10 to brady! Osoi 8elete na to deite apo konta 8a einai ligo dyskolo mias k to ploio denei sto ntoko dipla apo th mpouka k oxi sto kentiko limani!An eseis kserete kapoio allo shmeio (gia photo) please help!

Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρρ :)

Το επίσημο πρόγραμμα της cunard (οπως φαίνεται και στο link του Στάθη) το έδινε με άφιξη 19 και αναχώρηση 20.

Πως διάολο ήρθε 18 μεσημέρι μου λετε?? Πλοιο να καθηστερεί εχουμε δει τοσες φορές, να έρχεται μια μερα πιο γρήγορα ομως ποτέ!

Τελος πάντων γνωρίζει κάποιος ακριβώς πότε θα αναχωρήσει για να το δουμε απο κοντά κ οι υπόλοιποι?

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που το πλοιο ηρθε τελικα νωριτερα ειναι το γεγονος οτι στην περιοχη της Αλεξανδρειας οπου και επροκειτο να προσεγγισει πριν τον Πειραια επικρατουσαν πολυ ασχημες καιρικες συνθηκες που δεν επετρεπαν την ασφαλη προσεγγιση και αποεπιβιβαση των επιβατων με συνεπεια την ακυρωση της προσεγγισης. Επισης να πουμε οτι συμφωνα με νεοτερες πληροφοριες τις οποιες μεταφερω με επιφυλαξη, το πλοιο δεν θα αναχωρησει στις 10 το βραδι αλλα στις 0100 μετα τα μεσανυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ειδα στο γνωστο site ο Αποστολος εχει βαλει ορισμενες ημερησιες φωτογραφιες απο την αφιξη του παπορου, οποτε εγω ας βαλω εδω μια νυχτερινη για να παρουν μια γευση και οι εκτος λεκανοπεδιου shipfriends:

Παρα το χαβαλε που κουβαλαει η αληθεια ειναι οτι θυμιζει καπως περισσοτερο βαπορι σε συγκριση με τους αλλους γιγαντες της κρουαζιερας.

post-22-128326963037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το QM2 δεξαμενίζεται αυτή την εβδομάδα στο ναυπηγείο Blohm & Voss στο Αμβούργο. Θα παραμείνει στη δεξαμενή 17 μέχρι και τις 13 Νοεμβρίου. Επόμενη επίσκεψη του στον Έλβα προγραμματίζεται στις 7 Αυγούστου του 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με αυτό το site το πλοίο την περασμένη δευτέρα 30/3/09 ήταν στον Πειραιά, δεν έιδα καμια σχετικη αναφορά ομως στο shipfriends ούτε φωτο. Μπορεί κανεις να το επιβεβαιώσει?

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Queen Mary 2 ήταν στο λιμάνι του Πειραιά τη Δευτέρα. Εγώ προσωπικά δε το έβγαλα γιατί η ατμόσφαιρα είχε πολύ θολούρα και όταν πέρασα εγώ ήταν δίπλα του η μπαριζα που του έδινε καύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια, ηταν το QE2 στον πειραια και δεν το ειπε κανεις ουτε στο δελτιο κεντρικου λιμανιου;:confused:. ειχε κλειστο το AIS ή θεωρηθηκε αμελητεα παρουσια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Queen Mary 2 ήταν στο λιμάνι του Πειραιά τη Δευτέρα. Εγώ προσωπικά δε το έβγαλα γιατί η ατμόσφαιρα είχε πολύ θολούρα και όταν πέρασα εγώ ήταν δίπλα του η μπαριζα που του έδινε καύσιμα.

Παναγια μου, θα πεσει φωτια να μας καψει στο τιμιο καταστημα τουτο! Αμα ειχε κανει καμια μεθορμιση το Flyingcat 4, θα μας το ειχες γραψει σε τρια διαφορετικα thread:D! Να μην επαναληφθει παρακαλω, τη Δευτερα με τον κηδεμονα σου και να εχεις γραψει 100 φορες σε μια κολλα χαρτι "Δε θα ξαναξεχασω να αναφερω στο shipfriends αυτα που βλεπω στο λιμανι"!

Η αληθεια ειναι οτι φταιω κι εγω κατα καποιον τροπο διοτι το δελτιο κρουαζιεροπλοιων δεν υφισταται πια, αλλα δυστυχως δεν εχω πια τον απαραιτητο χρονο..

Κι επειδη απ' οτι βλεπω εχω ανεβασει μια φωτογραφια απο τον καιρο που δεν ειχαμε γκαλλερι, να μια ακομη φωτογραφια απο το ιδιο βραδυ με την ελπιδα να αποζημειωνεται ο φιλος Σταθης..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Το QUEEN MARY 2 αναμένεται να πάει στο Ναυπηγείο της Blohm & Voss στο Αμβούργο στις 26 Νοέμβριου, έτσι ώστε να δεξαμενιστεί στη μεγάλη δεξαμενή του ναυπηγείου, όπου αναμένεται να μείνει εκεί μέχρι τις 5 Δεκεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το QUEEN MARY 2 αναμένεται να πάει στο Ναυπηγείο της Blohm & Voss στο Αμβούργο στις 26 Νοέμβριου, έτσι ώστε να δεξαμενιστεί στη μεγάλη δεξαμενή του ναυπηγείου, όπου αναμένεται να μείνει εκεί μέχρι τις 5 Δεκεμβρίου

Μετα απο 8 χρονια η βασιλισα της θαλασσας θα κοσμει το λιμανι το μας το σαββατο απο τις 7 το πρωι εως τις 6 το απογευμα.οσοι πιστοι προσελθετε :D

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το site το πλοίο την περασμένη δευτέρα 30/3/09 ήταν στον Πειραιά, δεν έιδα καμια σχετικη αναφορά ομως στο shipfriends ούτε φωτο. Μπορεί κανεις να το επιβεβαιώσει?

Μετα απο 8 χρονια η βασιλισα της θαλασσας θα κοσμει το λιμανι το μας

Κόψε κάτι, πριν 3 χρόνια είχε ξανάρθει όπως και το 2007.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια, ηταν το QE2 στον πειραια και δεν το ειπε κανεις ουτε στο δελτιο κεντρικου λιμανιου; :confused:. ειχε κλειστο το AIS ή θεωρηθηκε αμελητεα παρουσια :rolleyes:

Με λίγα... χρόνια καθυστέρηση δυο μέτριες φωτογραφίες από την εν λόγω προσέγγιση του πλοίου στον Πειραιά.

Περιμένω να το δω αύριο πρωί, διακινδυνεύοντας να χάσω πτήση :)

7095873801_99163de902_b.jpg

6949802136_0688d146e3_b.jpg

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...