Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μια υπέροχη ημέρα ανέτειλε σήμερα και το πρωινό ξύπνημα έγινε από κρουαζιερόπλοιο του Χανδρή το οποίο επέρασε έξω από τον Βροντάδο μας ώρα 06:10 και χαιρέτησε την πατρώα γή με 9 συριγμούς. 99% προερχόμενο από Κωσταντινούπολη και με κατεύθυνση νότια (Σαντορίνη , Μύκονο ή Κουσάντασι). Οι γνώστες της κρουαζιέρας παρακαλούνται να ανακαλύψουν το όνομα του πλοίου.

Η κίνηση αυτή επιβεβαιώνει ότι ακόμα υπάρχουν 'Ελληνες αξιωματικοί στις γέφυρες των πλοίων της εταιρείας, αν και νομίζω ότι σήμερα θα έγιναν δέκτες παραπόνων από τους επιβάτες για το πολύ πρωινό (στρατιωτικό θα έλεγα :D )ξύπνημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αναχώρησε σήμερα το Αρσινόη από το λιμάνι της Χίου κατά τις 15:25 προς κατεύθυνση νότια. Να υποθέσω Πειραιά?

Επίσης κατά το μεσημεράκι υπήρχε στο λιμάνι (κεντρικό γάμα) η Παναγιά Σπηλιανή της Νησύρου... Άγνωστο τι έκανε, τι ώρα ήρθε, τι ώρα έφυγε :)

Link to comment
Share on other sites

Αναχώρησε σήμερα το Αρσινόη από το λιμάνι της Χίου κατά τις 15:25 προς κατεύθυνση νότια. Να υποθέσω Πειραιά?

To Αρσινοη βρισκεται στη Σαλαμινα μεταξυ Πατμος & Σαμοθρακη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ ΙΙΙ βρίσκεται πλαγιοπρυμνοδετημένο στο νότιο μέρος του λιμανιού και οι χρωματουργικές εργασίες προχωρούν πυρετωδώς. Έχει γραφτεί το όνομα, νηολόγιο, έχουν φυτρώσει μουστάκια (αμφιβόλου αισθητικής) στην πλώρη και στον καθρέπτη υπάρχει νομίζω ο ρόμβος-έμβλημα της εταιρείας.

Επίσης το ρυμουλκό STAMATIS S. βρίσκεται σε δεξαμενισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις 04:55 πέρασε το Ταξιάρχης τα φανάρια της Χίου. (περεπιπτώντος το κόκκινο δεν άναβε). Αρχικά νόμιζα πως άρχισε τα ζώα μου αργά. Ανοίγωντας τον καταπέλτη όμως το πλοίο είχε 100% πληρότητα, οπότε μπορεί να είχε κάποια αργοπορία στη φόρτωση. Και το πάνω και το κάτω γκαράζ ήταν γεμάτα, το κάτω με φορτηγά και το πάνω με αυτοκίνητα κυρίως. Γεγονός που με ξάφνιασε αρκετά. Το Ν. Μύκονος αντιθέτως (αν και δεν ήμουν στη φόρτωση), ήρθε 18:40 (περίπου) και έφυγε 19:00. Οπότε δεν θα είχε κάτι το ιδιαίτερο από τροχοφόρα. Από κόσμο επίσης αρκετό, μη πω πάρα πολύ, περίπου 400 άτομα. Καλά το Ν. Μύκονος παίρνει σχέδον πάντα περισσότερα. Όμως ακόμα και τώρα βλέπουμε πως το βραδυνό δρομολόγιο βολεύει αρκετά όλους αυτούς που έχουν δουλειές. Το μεγάλο πρόβλημα είναι οι αργόσχολοι (φοιτητές κλπ :o)

Επίσης πρέπει να έχει ξεκινήσει το Οινούσαι 3 δρομολόγια. Δεν το έχω εξακριβώσει.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο γνωρίζω το ΟΙΝΟΥΣΑΙ ΙΙΙ εγκαινιάσθηκε προχθες την ημερα Αγίου Νικολάου και από τότε εκτελει κανονικά τα δρομολόγια του Οινούσαι ΙΙ ενό το δεύτερο βρίσκεται πλέον μόνιμα στο λιμάνι της Χίου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολλή κίνηση το βράδυ στο ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ στη Χίο, κυρίως σε φορτηγά.

το πλοίο αναχώρησε απ'οτι κατάλαβα (απο τους ¨διακπληκτισμούς¨ των λιμενικών με τους υπεύθυνους του πρακτορείου) με εντολή του λιμεναρχείου προκειμένου να μπεί το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στις 21.20 αφήνοντας έξω 2-3 φορτηγά!!

Τα οποία φυσικά φορτώθηκαν στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου φταίνε οι λιμενικοί αν

1. Το λιμάνι δέχετε ένα μόνο ένα πλοίο

2. Αν η εταιρεία δίνει χρόνο παραμονής μισή ώρα και αυτή γίνετε συχνά 15-20 λεπτά λόγω καθυστέρισης στην άφιξη. Αν θέλουν να πέρνουν πιο πολλά φορτηγά να αλλάξουν τα δρομολόγια και να κάθετε μια ώρα. Το ίδιο γίνετε και με το Ν. Μύκονος όπου συνήθως έφευγε 19:20 και 19:30 γιατί ξεφορτωνε.

Δεν σου φταίνε οι επιβάτες του Μυτιλήνη να περιμένουν μισή ωρά παραπάνω γιατί η HSW δεν έχει βάλει σωστά τα δρομολόγεια.

Οι "διαπληκτισμοί" ήταν μεταξύ φορτηγατζίδων και λιμενικών.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θυμάμαι πέρσυ το Μάρτη που έπεσε ξύλο στο λιμάνι της Χίου επειδή κάποια φορτηγά έμειναν έξω απο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ μίλαμε για σκηνές κάλους απείρου

Link to comment
Share on other sites

Το λιμάνι χωράει δύο πλοία όμως έχουν πέσει κατ'επανάληψη δυο βαπόρια πχ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ με ΜΥΚΟΝΟΣ...

Επίσης ότι και να είναι δεν μπορεί να διώχνει το λιμεναρχείο βαπόρι χωρις να έχει τελειώσει η φόρτωσή του αυτό είναι ανήκουστο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις έχω παρατηρήσει ότι αν ειναι ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ η ΜΥΤΙΛΗΝΗ η ΚΕΝΤΕΡΗΣ η ΚΡΗΜΝΙΩΤΙΣΣΑ στο γάμα τότε μπαίνει και δεύτερο πλοίο(πλην ΘΕΟΦΙΛΟΥ) μου εχει τυχει πολλές φορές καλοκαίρι ειδικά αν ομως ειναι μεσα κάποιο απο τα προηγούμενα και περιμένει εξω ΘΕΟΦΙΛΟΣ δεν μπαίνει με καμία Παναγία.Λογικά δεν μένει χώρος για τη μανούβρα

Link to comment
Share on other sites

Χτες υπήρχε ένα φορτηγό πλοίο πρυμνοδετημένο στη δεύτερη θέση προς δέσης. Λάθος μου που δεν το ανέφερε.

Και να μην υπήρχε το φορτηγό, υπήρχε έντονος κυματισμός οπότε δεν ξέρω αν ο καπετάνιος του Μυτιλήνη ήθελε να το βάλει και δεύτερον αν ο καπετάνιος του Σαντορίνη έπερνε το ρίσκο να το βγάλει.

Αλλά και αν υποθέσουμε μια γαλήνια μέρα, με μια σεβαστή ποσότητα από αυτοκίνητα και τα φορτηγά, θα έχουν πάρει κατεύθυνση δυτική (προς το γάμα) και φανταστείτε τώρα αυτά που πάνε για το Υ πλοίο, να πάει το Υ να πέσει στο μέσον. Βάλτε τα διπλοπαρκασμένα και την στενότητα του χώρου και αν δεν γίνει μπάχαλο, να μην ξαναμπώ σε πλοίο ;)

Ναι το λιμάνι της Χίου χωράει 2 πλοία αλλά υπό (πολλές) προυποθέσεις.

Ως για την κίνηση του λιμενικού έχω να πω πως πρέπει πρώτα να ξέρουμε αν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. Προσωπική μου άποψη είναι πως ναι καταλαβαίνω του φορτηγατζίδες που πιθανό να είχαν κάποι καλή προσφορά από την HSW και στο τέλος πλήρωσαν παραπάνω, αλλά αν θέλουν να παραπονεθούν κάπου να το κάνουν στον πράκτορα και στην εταιρεία που θέλουν σε 15 λεπτά να ξεφορτώσουν, να βάλουν αυτοκινήτα, φορτηγά και επιβάτες για να λένε Πειραιά - Μυτιλήνη σε 8:30 ή 12 ώρες....

Δεν φταίει ο κοσμάκης να περιμένει μισή και μία ώρα στις σκάλες με 7-8 μποφόρ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτούς που θα περίμεναν 10 λεπτα αρώδου με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ αλλά καταλαβαίνω και αυτούς που περίμεναν να μπουν στο πλοίο και τελικά δεν μπήκαν αξαιτίας του λιμενικού.Η πράξη αυτή σηκώνει μέχρι και αυτόφωρο διότι βάση νόμου οποιωσδήποτε με κομένα εισιτήρια μείνει απέξω από το βαπόρι τότε ο υπαίτιος συλλαμβάνεται και πάει αυτόφωρο.

Στην προκειμένη περίπτωση επειδή ήταν αρχή και δεν ήταν κανένας φουκαράς καπετάνιος την γλύτωσε.

Ο χρόνος αναμονής του πλοίου ή ο χρόνος κατάπλου ή απόπλου εξαρτάται από πολλά πράγματα ειδικά σε εναταξίδι μεγάλο όπως αυτό.Δεν είναι μετρό να πέσουμε μέσα με ακρίβεια λεπτού.

Μπορεί εντόνες καιρικες συνθήκες να καθυστερήσουν τον καταπλου μπορεί οι λιμενικοί να μην έχουν φροντίσει ωστε ο χώρος εκφόρτωσης και φόρτωσης να είναι ελευθερος μπορεί χιλια δυο.

Link to comment
Share on other sites

Mε απαγορευτικό στο λιμάνι της Χίου το ΘΕΟΦΙΛΟΣ προερχόμενο από Μυτιλήνη.

Το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ήρθε στις 01.20 από Πειραιά και έδεσε δύσκολα (στην δεύτερη προσπάθεια) ενώ από τις 03.40, απέξω αγκυροβόλησε το ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

ΑΝΕΜΟΙ ΒΑ 8-9

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειπα λιγο να ξεφυγω απο τα ασχημα με το 'ΔΙΑΜΑΝΤΙ' στην Σαντορινη κ κατεβηκα μια στο λιμανι να καταγραψω το ταυτοχρονο ρεμετζο των ΜΥΤΙΛΗΝΗ κ Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ....

Κ για να το συσχετισω με τα προηγουμενα σχολια περι του μεγα λιμενα μας,οσα σχεδια κ να ακουγονται για νεο λιμην κ οτι αλλο σχετικο,αυτο που ειχαμε απο παντα κ εχουμε ακομα,τουλαχιστον ειναι ομορφο,κ κουτσα στραβα την κανει τη δουλεια του..

Τροφη για τα σχολια σας λοιπον...:)

post-709-128326963505_thumb.jpg

post-709-128326963508_thumb.jpg

post-709-128326963511_thumb.jpg

post-709-128326963513_thumb.jpg

post-709-128326963516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Δ/Ξ ΜΟΝΤΕ ROSSO εδώ και περίπου 2 εβδομάδες είναι ένοικος της ράδας Χίου, το FALCON 4 δεμένο στη θέση του, και η τύχη του ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ ΙΙ αγνοείται (εαν δεν το πήραν οι Αιγνουσιώτες στο νησί τους για να το κάνουν πλωτό μουσείο:) )

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα ξημερωματα,κατα τις 3,εφτασε το ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ απο Πειραια τιγκα στα φορτηγα,κ εδεσε στην δευτερη θεση προσδεσης τελειως λοξα:(,οπου με τα 160τοσα μετρα του,η πλωρη εφτανε μεχρι την γνωστη καφετερια(που εξεχει μεσ στο λιμανι) Μπουρτζι.Εκει που αναρωτιομουν γιατι το εδεσαν εκει κ οχι στην κλασικη θεση προσδεσης κ μαλιστα λοξα κ οχι καθετα στον ντοκο,σκαει μυτη ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ με δρομοοο:mad:.Παιδια ειλικρινα σας μιλαω,ημουν ετοιμος να ακουσω το μπαμ.Ειτε οτι θα επαιρνε τις αγκυρες του ΣΑΛΟΝΙΚΗ,ειτε θα ξαναειχαμε το ανεβασμα του στην προβλητα,ειτε πως θα κολλουσε στα αβαθη,αφου η μανουβρα του εγινε στο νοτιο μερος του λιμανιου:confused:...Λοιπον αυτη η μανουβρα ηταν χαρμα οφθαλμων! Γυρισε καλυτερα κ απ το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ(που εχει καλυτερες ελκτικες ικανοτητες)κ μαλιστα σε χρονο μηδεν!Αριστερη στροφη κ μετα οπισθεν στην κλασικη θεση δεσιματος. Κ αναρωτιεμαι,αφου τελικα στο κεντρικο-νοτιο τμημα του λιμανιου,το βαθος ειναι ικανοποιητικο,γιατι δεν πανε ολα να γυριζουν εκει,που εχει 'απλα' αλλα στριμωχνονται στο βορειο κομματι???

Απολαυση πριν απο λιγο,ο απογευματινος καφες στο λιμανι μας! 18.40 εφτασε το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,ενω κατα τις 19.00 μπηκε μεσα το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ κ εδεσε διπλα του.Περιττο να πω,πως γινονταν κομφουζιο απο ΙΧ,νταλικες κ κοσμο. 19.30 την εκανε το ΝΗΣΟΣ για Λεσβο,κ στην μπουκα συναντησε το ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ οπου αρχιζε σιγα σιγα να μπαινει μεσα...Εκανε την μανουβρα του ακριβως εκει που την εκανε κ ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ χτες,οπως περιγραφω παραπανω(τελικα μηπως βαθαινει μονο του το λιμανι μας??:D)κ εδεσε με την οπισθεν στην κλασικη θεση προσδεσης. 19.55 ξεκινησε το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ κ αμεσως μολις βγηκε,ακολουθησε κ το ΝΗΣΟΣ ΘΗΡΑ!Αυτα....Βαζω κ καποιες φωτο ενω κατα το βραδακι θα σας εχω κ αντιστοιχα βιντεακια;).

post-709-12832696653_thumb.jpg

post-709-128326966533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα τι γίνεται με αυτό το λιμάνι της Χίου έμενα μου έχει τύχει πολλές φορές ο θεόφιλος να μένει έξω αν υπάρχει μέσα άλλό βαπόρι και τώρα διαβάζω ότι μπήκε μαζί με το θεσσαλονίκη που άλλες φορές και η Κρημνιώτισσα να ήταν μέσα περίμενε έξω

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι στην κριση του πλοιαρχου νομιζω. Αναλογα τις δυνατοτητες του τον καιρο και το βαπορι που εχει στα χερια του ο καθενας αποφασιζει και πραττει.

Link to comment
Share on other sites

Το chios traffic σημερα με 3 βιντεο,κατα σειρα Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ/ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.Μετα κ απο αυτα το επομενο θα ειναι το Ν.ΧΙΟΣ:D,στο οποιο σκεφτομαι να καλεσω ολοκληρο συνεργειο για την βιντεοσκοπηση της πρωτης του αφηξης:confused:.Ισως φωναξω κ το ελικοπτερο του ΣΚΑΙ:(!!! Ελπιζω βεβαια να μας ερθει σε κανα μηνα κ οχι αργοτερα....Για τους φαν της ΝΕΛ,δυστυχως οι ωρες που φτανουν τα πλοια της ειναι βραδυνες,οποτε δεν θα υπαρχει ποιοτητα κ στο βιντεο:mad:Αυτα...(α κ καντε μου κ rate ετσι;)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...