Jump to content
Shipfriends

AIS on the Web


enas chiotis

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω ακριβως την ερωτηση

Οταν μπεις στο marinetraffic εχει καποιες πληροφοριες για καθε πλοιο για τις οποιες δεν χρειαζεται συνδρομη.Υπαρχουν καποιες αλλες ομως που πρεπει να πληρωσεις για να τις δεις

Ψαχνεις κατι συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 273
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μαλλον απλα εννοεί αυτό, πως βλέπεις ποιο πλοίο είναι και τι ταχύτητα έχει: 

image.thumb.png.a75b3dcd6d9a827fd833733b38c0feb7.png

😁

Η απάντηση είναι εν γένει όχι, εκτος αν αγοράσεις κάποιο από τα plans που μπορείς να το έχεις αυτό για περιορισμένο αριθμό πλοίων. 

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα νέα της ημέρας είναι πως τόσο το Marine Traffic όσο και το Fleetmon, εξαγοράστηκαν αμφότερα από μια εταιρεία που λέγετα Kpler και παρέχει υπηρεσίες trading analytics. Η αλήθεια όσον αφορά την ελληνική εταιρεία είναι ότι ενώ το ξεκίνησαν καλά, απέτυχαν παταγωδώς να καταλάβουν τι είχαν στα χέρια τους σε επίπεδο analytics σε σχέση με τη ναυλαγορά και τα commodities. Αυτό είχε σαν συνέπεια να χάσουν το τρένο και να ξεπεταχτούν άλλοι που το κατάλαβαν εγκαίρως. Μοιραία λοιπόν πέφτουν τίτλοι τέλους. Πιστεύω πως στο όχι μακρυνό μέλλον δεν θα υπάρχει διαθέσιμη η υπηρεσία αυτή όπως την ξέρουμε, τουλάχιστον όχι στο τσαμπέ.   

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...

To marinetraffic πρεπει να εκανε μια μεγαλη αναβαθμιση προσφατα στην εκδοση για υπολογιστες και φυσικα πλεον εχουν κλειδωθει ακομα περισσοτερες λειτουργιες ,οπως το ειδος του χαρτη.Πλεον αν δεν εχεις συνδρομη μπορεις να δεις μονο τον απλο χαρτη 

Στην εκδοση για κινητα δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη αλλαγη

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Απόψε έγινε η αλλαγή.

Έχει και ένα pop up με τις αλλαγές.

Προσωπικά αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει μια οικονομική συνδρομή για ερασιτέχνες, που να δίνει τα βασικά δεδομένα 

 

Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο είναι πάντως και το my ship tracking που έχει πολύ πιο γρήγορη ενημέρωση και έχει και κάποια χαρακτηριστικά (τα οποία είναι επί πληρωμή στο marinetraffic) όπως καταγεγραμμένη πορεία του πλοίου χωρίς κάποιο αντίτιμο.

Δεν έχει βέβαια την τεράστια gallery του marinetraffic αλλά και σε κάποια σημεία δεν έχει καλή εμβέλεια 

Edited by Ferry Himuka
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος χωρίς γνώσεις να βάλε έναν δεκτή AIS?

Εχω δει αρκετά βίντεο αλλά έχω διαβάσει κι όλας αρκετά άλλα δεν μπορώ να πω πως έβγαλα κάποια ολοκληρωμένη άκρη.

Υπάρχει κάτι που είναι plug n play ή κάποιος οδηγός, πάρε αυτό αυτό κι αυτό και μετά τρέχεις το τάδε λογισμικό, υπάρχει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Η Ναυτεμπορική σήμερα αναφέρει πως όχι μόνο διαφοροποιεί την πλατφόρμα της η εταιρεία, προσφέροντας ένα προιόν σαν Fleet Management tool αλλά και μπαίνει στον τομέα διαχείρισης emails. Έτσι για να έχουμε μια ιδέα του τι συμβαίνει εκεί έξω, τουλάχιστον στον δικό μου εργασιακό χώρο, παρόμοια προιόντα μας παρουσιάζονται εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία. Αναλογιστείτε πόσο καινούριες είναι αυτές οι ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, hayabusagr said:

πλέον απ'οτι βλέπω έχει αλλάξει και η mobile εκδοση (δυστυχώς) 

Εγώ βλέπω οτι έχει αλλάξει μόνο το εικονίδιο. Το περιεχόμενο παραμένει μέχρι τώρα (1810) το ίδιο. Για πόσο άραγε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η συνδρομή του marinetraffic προσανατολίζεται πλέον προς τις ναυτιλιακές με μικρούς στόλους και όχι στο κάθε ερασιτέχνη. Το myshiptracking έχει αρκετές κενές περιοχές λόγω διάδοσής αλλά ακόμα και ανενεργούς δέκτες κάποιες μέρες. Όχι οτι δεν υπάρχουν περισσότερες ιστοσελίδες πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2023 at 11:12 AM, express adonis said:

Υπαρχει καποιος που εχει κανει συνδρομη στο marinetraffic??το myshiptracking εχει καποια κενα στους δεκτες του??

Εγώ έχω μηνιαία συνδρομή στο Marine Traffic.  Έχω τη βασική, δε θυμάμαι πώς λέγεται, αλλά κοστίζει 18 ευρώ με ΦΠΑ.  Καλή είναι, έχει αρκετά πράγματα έξτρα από τη δωρεάν έκδοση.  🙂

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gpetrakis said:

Η συνδρομή του marinetraffic προσανατολίζεται πλέον προς τις ναυτιλιακές με μικρούς στόλους και όχι στο κάθε ερασιτέχνη. Το myshiptracking έχει αρκετές κενές περιοχές λόγω διάδοσής αλλά ακόμα και ανενεργούς δέκτες κάποιες μέρες. Όχι οτι δεν υπάρχουν περισσότερες ιστοσελίδες πληροφοριών.

Μπορεις να μας πεις αν ειναι ευκολο??

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις αν ειναι ευκολο να κανει καποιος συνδρομη, ειναι.

Κανεις ενα λογαριασμο, επιλεγεις πια συνδρομη θες,πληρωνεις με καρτα ή paypal και εισαι οκ

Προσωπικα συμφωνω με τον @gpetrakis. To marinetraffic στοχευει περισσοτερο σε εταιριες παρα στο μεσο χρηστη (καραβολατρη ,συχνο ταξιδιωτη κλπ).Τα 20 ευρω το μηνα θεωρω οτι ειναι αρκετα για χρηση σαν τη δικη μας.Το αντιστοιχο flightradar για τα αεροπλανα πχ εινια αρκετα πιο οικονομικο και με 35 δολλαρια το χρονο εχεις απειρες δυνατοτητες 

Η εκδοση για κινητο παντως του marinetraffic την οποια την ειχαμε πληρωσει καποτε 3 ευρω εφαπαξ εχει καποιες πληροφοριες παραπανω σε σχεση με το site για υπολογιστες

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει γινει τιποτα στο marinetraffic με τις αφίξεις στα λιμάνια που έδειχνε?

Σε άλλους το δειχνει , σε άλλους οχι.

Εμενα ουτε στο pc ουτε στο κινητο.

Θα πρέπει δηλαδη να κανει κανεις έστω και την πιο φθηνη συνδρομη απο οτι φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εδώ και αρκετό καιρό το έχω παρατηρήσει κι εγώ.... Παλιότερα σε κάθε πλοίο είχε κάπου 50 σελίδες λιμάνια, τώρα τελευταία με το ζόρι να καταγράψει 10 λιμάνια, ούτε καν 1 σελίδα.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω την εντυπωση οτι κλειδωσανε κι αλλες πληροφοριες απο τη ελευθερη εκδοση του marinetraffic στους υπολογιστες

Πλεον φαινεται κλειδωμενο και το ετος κατασκευης καθως και καποιες αλλες πληροφοριες σχετικα με το πλοιο.Απο κινητο ολα αυτα φαινονται κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...