Jump to content
Shipfriends

AIS on the Web


enas chiotis

Recommended Posts

Προς το παρόν μην το εμπιστεύεστε και πολύ μέσα απο το quest γιατί στην πραγματικότητα αυτή τη στιγμή δείχνει στίγματα τουλάχιστον 30 ώρες πρίν.

Μπαίνοντας με κωδικό μόνο σου δείχνει την πραγματική εικόνα -ταχύτητες -σημαία- κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάτι συμβαίνει με το "hellas.imisglobal". Δείχνει το LATO να πηγαίνει Ηράκλειο... στη θέση του KRITI II. Αντίθετα στο "Aisgreece" το LATO φαίνεται στον Πειραιά.

Το Lato SZOJ είναι στην είσοδο του Λιμανιού Πειραιά (37d56.16'N - 023d37.31'E), όπου έφθασε ρυμουλκούμενο γύρω στις 6 το απόγευμα. Τουλάχιστον αυτά λέει το δικό μου AIS.

Link to comment
Share on other sites

Το hellas.imisglobal , τώρα είναι Πάτρα - Κόρινθο και η Χίος μου είπε οτι ο τεχνικός αυτή την στιγμή βάζει ΄το σύστημα, ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο με κωδικό βλέπεις την πραγματική εικόνα των στιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχει κάπου να κάνεις sign in για να φτιάξεις λογαριασμό.

Και δεν μπορώ να έχω κωδικό.Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Τώρα ξαναμπήκα από guest και δεν είδα βαπόρια στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το hellas.imisglobal.com δουλεύει κανονικά , τουλάχιστον σε μένα που έχω κωδικό.Δεν ξέρω αν συμβαίνει για τους τους guest το ίδιο.

Και πως παιρνεις κωδικο???

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες με πήραν τηλ από την imisglobal.

Έψαχναν τουριστικά γραφεία σε κάθε νησί (στα βασικά) , για να εγκαταστήσουν στις ταράτσες τους τις κεραίες τους, ούτως ώστε να παίρνουν τα δεδομένα από τα παραπλέοντα πλοία.Ως ανταμοιβή σου δίνουν ένα και μοναδικό κωδικό για να μπαίνεις και συ.Ο άνθρωπος που με πήρε προσπαθούσε απεγνωσμένα να με "διαφωτίσει" περί του AIS (φαντάζομαι ότι θα είχε φάει πίκρα από συναδέλφους μου που είτε δεν γνώριζαν, είτε δεν τους ενδιέφερε το σύστημα).Αφού συνειδητοποίησα την τύχη μου του εξήγησα ότι είμουν ο άνθρωπός του.Μάλιστα μέχρι να μου εγκαταστήσουν την κεραία του είχα γίνει και ψιλοτσιμπόυρι."Αντε κύριε τάδε θα έρθετε να την βάλετε" και τέτοια.Το κανονικό σύστημα λοιπόν έχει πολύ περισότερες επιλογές από ότι βλ΄επετε στο guest, σου βγάζει πινακάκι για κάθε πλοίο που χτυπάς με όλα τα καλούδια του πλοίου.ΕΤΑ, διαστάσεις, στίγμα , ταχύτητα, σημαία κλπ.Βέβαια επειδή είναι μία κεραία VHF από ότι κατάλαβα χρειάζετε να υπάρχει οπτική επαφή.Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν ακόμα τυφλοί τομείς που το πλοίο που παρακολουθείς χάνετε.Για παράδειγμα ένα πλοίο που έρχετε από Ανάφη προς Σαντορίνη,μόλις πέσει πισω από το βουνό του Προφ Ηλία το χάνω και το ξαναβλέπω όταν φτάσει στο ύψος της Περίσας.Επίσης επειδή δεν έχουν μπεί (φαντάζομαι ακόμα) σε όλα τα νησιά κεραίες (Αμοργο΄ς και Μήλος δεν έχουν για παράδειγμα )το πρόβλημα γίνετε μεγαλύτερο προς τις περιοχές τους.Γενικώς την έχω καταβρεί με το να παρακολουθώ τα βαποράκια και αν βάλουν και περισότερες κεραίες θα γίνει η χαρά του καραβολάτρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Δείτε και το http://syros-observer.aegean.gr/ais/

Πρόκειται για ένα εσωτερικό project του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ακόμη σε αρχικό στάδιο. Υποστηρίζεται από τοπικές Αρχές των Κυκλάδων, με στόχο την πληροφόρηση όλων των ενδιαφερόμενων για τις κινήσεις των πλοίων.

Πρόκειται να στηθούν 3 ακόμη δέκτες AIS σε Μυτιλήνη, Σάμο και Ρόδο. Προφανώς, αν υπάρχει κάποιος εθελοντής σε κάποιο νησί ή σε παραθαλάσσια περιοχή, που θα ήθελε να δοκιμάσει να εγκαταστήσει έναν δέκτη AIS και να καλύψει τα πλοία και τα λιμάνια της περιοχής του, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Περιέργως το νέο server δεν έχει τόσο καλή κάλυψη νότια, προς Κρήτη. Το aisgreece από τον Πειραιά πετυχαίνει κάλυψη σχεδόν ίδια με αυτή που πετυχαίνω εγώ στην Κυψέλη, σε υψόμετρο 150 m. Πρέπει να έχει την κεραία σε πολύ καλή θέση, ίσως στον Προφήτη Ηλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πιο το οφελος για μια εταιρεια να βαλει δικες του κεραιες και που μπορει εμπορικα να παρεχει ολες αυτες τις ωραιες πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Για τα εμπορικά 'κλειστά' συστήματα συνήθως αυτός που βάζει μια κεραία κερδίζει δωρεάν πρόσβαση, δεν έχει όμως κάποιο άμεσο εμπορικό κέρδος.

Για τα ανοιχτά μη-κερδοσκοπικά συστήματα όπως το http://syros-observer.aegean.gr/ais/ προφανώς δεν υπάρχει εμπορική δραστηριότητα. Αυτά που κερδίζει κάποιος βάζοντας μια κεραία είναι:

- Να καλύψει την περιοχή του και αυτό να είναι ανοικτό για όλους σε πραγματικό χρόνο.

- Να ζητήσει να μπει το λογότυπό του και το site του ως συνεργάτης ή 'χορηγός' στη σελίδα με τον ζωντανό χάρτη (όσο αυξάνεται η κάλυψη τόσο αυξάνεται η επισκεψιμότητα του site και άρα γίνεται μια καλή διαφήμιση)

- αν θέλει, να βάλει έναν χάρτη της περιοχής του απευθείας στο δικό του site και να εξυπηρετεί πελάτες/συνεργάτες.

- ή απλά... να ικανοποιήσει την περιέργειά του για το τι πλοία πιάνει η ... ταράτσα του σπιτιού του ή του γραφείου του.

Τώρα από άλλες εφαρμογές, υπάρχουν πολλές ιδέες. π.χ. ειδοποίηση με SMS για το πότε φτάνει το πλοίο μας, στατιστικά κίνησης σε πολυσύχναστες περιοχές, συνδυασμός με δεδομένα καιρού, navtex κλπ... Κέφι να έχουμε να δουλεύουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το imisglobal τώρα και στην Σαμοθράκη

Εάν κάποιος φίλος ενδιαφέρεται να εγκαταστήσει δωρεάν κεραία, απο Θεσσαλονίκη -Αλεξανδρούπολι- Σποράδες ας μου στείλει email.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτι είναι και αυτό... Αν τυχόν γίνει συνεργασία με το σύστημα AIS του Πανεπιστημίου Αιγαίου νομίζω ότι θα αρχίσει να δημιουργείται μια πλήρης εικόνα για την κίνηση στο Αιγαίο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...