Jump to content
Shipfriends

Εικοστή Έβδομη Ιστορία: Ο τορπιλισμός του Ιταλικού «FIUME», το 1942, από το Ελληνικό Υ/Β «ΝΗΡΕΥΣ», ανοικτά της Ρόδου.


ΝΗΡΕΑΣ

Recommended Posts

Ιστορία Εικοστή Έβδομη.

Στο παρακάτω απόσπασμα, ένας ναυαγός περιγράφει το ναυάγιο κάποιου πλοίου, μέσα από την προσωπική του εμπειρία:

«[…] Ξεκινήσαμε στις 12 το μεσημέρι. Εκείνη την ημέρα, για κακή μας τύχη, είχε μέσα 300 ΧΧΧΧΧ και περίπου 150 ΧΧΧΧΧ απ' όλα τα νησιά. Και στη 1 το μεσημέρι ακριβώς οι Βρετανοί μας τορπιλίσανε μεταξύ ΧΧΧΧΧ και ΧΧΧΧΧ. Το πλοίο βυθίστηκε. Η μητέρα μου ήταν κοντά μου, αλλά κάποια στιγμή την έχασα, θυμάμαι που δεν μπορούσα να την βρω πια, γιατί αναποδογυρίστηκε το πλοίο, κι εγώ —βρέθηκε κάποιος και με φώτισε— έπεσα στη θάλασσα πριν ακόμη βυθιστεί το πλοίο. Βέβαια, κατάλαβα ότι η μητέρα μου δεν μπορούσε να σωθεί, γιατί μπαταρίστηκε από την αρχή.

Εγώ έμεινα περίπου 4 ώρες μέσα στη θάλασσα. Όταν το πλοίο βυθίστηκε, η δίνη, η οποία δημιουργήθηκε, ήρθε και με σκέπασε. Μετά από λίγο ανέβηκα στην επιφάνεια της θάλασσας κι εκεί μαζί και μ' άλλους ναυαγούς, περίπου 50 ΧΧΧΧΧ κι ΧΧΧΧΧ, περιμέναμε τη σωτηρία μας.

Κατά τις έξι το βράδυ ήρθαν δύο ΧΧΧΧΧ από ΧΧΧΧΧ για να μας βοηθήσουν. Το ένα ΧΧΧΧΧ και βυθίστηκε. Το άλλο έφυγε λίγο αργότερα. Και μετά ήρθαν κάποια καραβάκια από ΧΧΧΧΧ που πήγαιναν με έξη μίλια την ώρα. Εγώ βρέθηκα σε δύσκολη θέση, γιατί ήμουν πέντε ώρες στη θάλασσα και εγχειρισμένος και πλησιάζοντας σ' ένα από τα πλοία για ν' ανέβω πάνω, ζήτησα βοήθεια γιατί μου έφυγε το σκοινί κι άρχισα να βυθίζομαι περίπου δύο μέτρα κάτω από τη θάλασσα. Κουρασμένος όπως ήμουν, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα απολύτως. Κατέβηκαν τότε κάποιοι από τη σκάλα του πλοίου, με τράβηξαν πάνω και μ' έριξαν πάνω στο πλοίο. Τη μητέρα μου την έχασα…»

Σημείωση: στο κείμενο υπάρχουν κάποιες ανακρίβειες.

Μία, όμως, από αυτές είναι σημαντική και ουσιώδης και η οποία οφείλεται, μάλλον, σε άγνοια του συγγραφέα.

Η οποία, όμως, εύκολα εξηγείται και δικαιολογείται.

Εννοείται πως έχουν διαγραφεί τα σημεία του κειμένου, τα οποία προσδιορίζουν το πλοίο.

Για ποιο πλοίο πρόκειται ? Πότε και που βυθίσθηκε ?

Ποιος είναι ο ναυαγός που γράφει τα παραπάνω ? Πρόκειται για Δημόσιο πρόσωπο – με την ευρεία έννοια.

Σημειώσεις:

Πρόκειται για ένα σχετικά άγνωστο (ευρέως), αλλά πολύ τραγικό ναυάγιο.

Οι πηγές – που εγώ τουλάχιστον έχω – είναι ελάχιστες.

Είναι το παραπάνω κείμενο (δημοσιευμένο σε βιβλίο) και λίγες πηγές από το internet. Αρκετές, όμως, για την λύση του κουίζ.

Μεταξύ τους διαφέρουν σε αρκετά σημεία, συμφωνούν, όμως, στο πλοίο, στην ημερομηνία, στην αιτία και τον τόπο του ναυαγίου.

Η αιτία που διαφέρουν – ορισμένα - από τα στοιχεία, ενδεχομένως, να μην είναι και τόσο «αθώα»…Ενδεχομένως, να είναι και αθώα!

Link to comment
Share on other sites

χρονικα ποτε τοποθετειται το συμβαν;

αναφερομαστε σε κατι που εγινε στα δικα μας νερα; στα σημερινα η στα τοτε ορια της Ελλαδας;

δημοσιο προσωπο τι ειδους ηταν ο αφηγητης; δημοσιο προσωπο ειναι και ο... Λεβεντης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολλές εποχές που Εγγλέζικα Υποβρύχια τορπίλλιζαν περαστικά πλοία ?

Συνέβη στο Αιγαίον Πέλαγος. Όπου συμβαίνουν πάντοτε τα μείζονα! Ενώ τα ελάσσονα...

Ε, όχι και ο Λεβέντης! Βλάσφημε! Θα πέσει φωτιά να σε κάψει!

Αλλά εν πάσει περιπτώσει, αυτό δεν βρίσκεται και ούτε είναι το κλειδί της υπόθεσης.

Θα βρεθεί, πιθανολογώντας, αφού απαντηθεί το πρώτο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Βρετανικό υποβρύχιο δεν κολλάει με Α Παγκόσμιο πόλεμο.

Δεύτερος λοιπόν. Μήπως το πλοίο πήγαινε Αλεξάνδρεια, κάτι μου θυμίζει η ιστορία...

Αν όχι θα πρόκειται για περιοχή Δωδεκαννήσου να υποθέσω...

Η κύρια ανακρίβεια μήπως είναι πως το υποβρύχιο δεν ήταν Βρετανικό αλλά U-boat?

Link to comment
Share on other sites

α)Μήπως τελικά το πλοίο δεν τορπιλίστηκε αλλά προσέκρουσε σε κάποια νάρκη και ο μάρτυρας πιθανολογεί το Βρετανικό υποβρύχιο (λόγω εθνικού διχασμού?)?

β) Είχαν φύγει στις 12 και το συμβάν έγινε στη 1, άρα είναι το πολύ 15 μίλια από λιμάνι. Το θέμα είναι ότι θα ταίριαζε από Πειραιά, αλλά λέει ότι είχε μέσα ΧΧΧΧ ΑΠΟ τα νησιά. Πρόκειται για επιβάτες με κρατούμενους ή στρατιώτες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά την συντονισμένη επίθεση ερωτήσεων (από Ανατολή και Δύση), θα απαντήσω συνολικά στα παραπάνω ερωτήματα.

Σωστά, ο Γιώργος υποθέτει ότι πρόκειται για την εποχή του Β΄ΠΠ, Και ακόμα σωστότερα μιλάει για την περιοχή των Δωδεκανήσων!

Πράγματι, η κύρια ανακρίβεια είναι ότι το Υ/Β δεν ήταν Βρεττανικό, αλλά ο ναυαγός (και πολλοί άλλοι) πιθανολογεί, εύλογα, ότι ήταν.

Και πάρα πολύ σωστά, ο Χιώτης υποθέτει ότι επέβαιναν επιβάτες και στρατιωτικοί.

Για αρχή, έχετε βρεί πάρα πολλά στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέχρι στιγμής έρευνά μου πιθανολογώ ότι η ημερομηνία της βύθισης είναι ή το 1943 (όπου οι Γερμανοί καταλαμβάνουν τα Δωδεκάνησα) ή ακόμα πιθανότερο το 1944 όπου τα Βρετανικά υποβρύχια τορπίλλιζαν αδιακρίτως ότι έπλεε. Το πλοίο πρέπει να μετέφερε Ιταλούς αιχμαλώτους. Τα πλοία που έσπευσαν σε βοήθεια στην περίπτωση αυτή θα ήταν Γερμανικά και θα απέπλευσαν από τα λιμάνια της Ρόδου ή Κω,ή ίσως από τη Λέρο...

Link to comment
Share on other sites

Οι υποθέσεις σου είναι μεν λογικές, αλλά σε λάθος κατεύθυνση.

Από τα παραπάνω το μόνο σωστό είναι ότι η βοήθεια ήρθε από την Ρόδο.

Επίσης, εγώ δεν μίλησα για αιχμαλώτους.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει καμια σχεση με καστελλοριζο;

εκει ειχαν καει και απο τους βρετανους και απο τους γερμανους και ειναι λογικο να νομιζαν ενα u-boat οτι ειναι βρετανικο

Link to comment
Share on other sites

βρισκομαστε στην αρχη ή στο τελος του πολεμου;

τι εθνικοτητας ηταν το πλοιο; (ελληνικο ή ιταλικο)

αν τελικα τορπιλιστικε απο u-boat μηπως ηταν ιταλικο και βρισκομαστε στο τελος του πολεμου;

κατα που πηγαινε;

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω (απαντώντας στον Γ. Καρέλα) απέκλεισα το 1943 και το 1944.

Επίσης, (πιό παραπάνω πάλι) δεν επιβεβαίωσα την υπόθεση (του Γ. Καρέλα) περί U-boat.

Στα υπόλοιπα δεν μπορώ να απαντήσω (μέχρι στιγμής), πλην του ότι η πορεία του πλοίου ήταν (σχεδόν) Β. Δυτική.

ΥΓ. Η λύση είναι απλή, αρκεί να αναλύσετε σωστά τα (μέχρι στιγμής) δεδομένα και να τα βάλετε σε μιά λογική σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, και ήταν τορπιλλισμός! Δεν άφησα καμία αμφιβολία παραπάνω.

Όσον αφορά την απορία σου: "γιατι αν δεν ηταν ουτε βρετανικο ουτε γερμανικο...",

θα σου υπενθυμίσω ότι ο Β΄ΠΠ δεν ήταν μεταξύ Βρεττανών και Γερμανών, αλλά μεταξύ των "Συμμάχων" και του "Άξονα".

Link to comment
Share on other sites

αρα αφου το θυμα ηταν του αξονα τοτε ο θυτης θα ηταν των "συμμαχων". μηπως ηταν ελληνικο το sub? αρα μιλαμε για αναχωρηση απο δωδεκανησα με κατευθυνση ΒΔ. με κατευθυνση που ομως; ελληνικο λιμανι; μηπως βρισκομαστε στην πρωτη περιοδο της κατοχης, καποια στιγμη στο 1941 δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Ω ναί! Δεν επρόκειτο τελικά για SUBMARINE, αλλά δια ΥΠΟΒΡΥΧΙΟΝ!

Κατά τα άλλα, δεν ήταν ούτε το 1941, ενώ τα υπόλοιπα, πλέον, δεν έχουν καμία σημασία.

Είσαι (είστε), πλέον, μπροστά σε άδεια εστία. Ένα απλό σπρώξιμο θέλει για να γίνει το γκολ. :)

Link to comment
Share on other sites

το ΥΒ Νηρευς βυθιζει το οπλιταγωγο Fiume, που μετεφερε 400 αξιωματικους και στρατιωτες στις 24/9/1942.

απο ολα τα "ανδραγαθηματα" ελληνικων ΥΒ που ειδα εδω ειναι το πιο πιθανο. (κατα την ταπεινη μου γνωμη).

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη σου, εκτός από ταπεινή, είναι και σωστή :)

Πράγματι πρόκειται για το Fiume, μόνο που δεν ήταν οπλιταγωγό (όπως αναφέρει το ΠΝ), αλλά επιβατηγό, το οποίο έκανε την ενδοδωδεκανησιακή συγκοινωνία κατά την Ιταλοκρατία. Αναχώρησε από τη Ρόδο για Σύμη και βυθίσθηκε ανάμεσα Ρόδο-Τουρκία.

Απλώς, κατά την διάρκεια του πολέμου έφερε και πολεμική εξάρτυση και μετέφερε και Ιταλούς στρατιωτικούς των Δωδεκανήσων.

Λεπτομέρειες στην τελική απάντησή μου.

Ας πάμε και στο δεύτερο ερώτημα για το ποίος είναι ο ναυαγός-συγγραφέας του αρχικού αποσπάσματος.

Πρόκειται για - θέσει και όχι φύσει - δημόσιο πρόσωπο των Δωδεκανήσων.

Και μάλιστα δεν είναι αιρετό - με λαϊκή ψήφο - πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

κανενας παπας μηπως ειναι; οταν λεω παπας εννοω ολα τα αξιωματα και βαθμιδες του κληρου.

απο κει κει περα δημοσια προσωπα χωρις να ειναι αιρετοι εχουν αυτοαναγορευτει και οι δημοσιογραφοι.

Link to comment
Share on other sites

.

...είναι ρασοφόρος και μάλιστα με ιδιαίτερη βαρύτητα στα Δωδεκάνησα.

Το ζητούμενο πρόσωπο είναι εν ζωή. Τότε ήταν νεαρός.

Δεν ζητάω το όνομα (γιατί είναι πολύ δύσκολο να το ξέρει κάποιος), αλλά την θέση-αξίωμα που κατέχει.

Νομίζω ότι με όλα τα παραπάνω "φωτογραφίζω" 3-4 πιθανούς.

Εάν, δε, λάβεις υπ' όψιν και το δρομολόγιο του πλοίου...τελείωσε. :)

Κανένα Δωδεκανήσιο δεν έχουμε να βοηθήσει ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...