Jump to content
Shipfriends

Αλεξάνδρα Λ (ΙΜΟ 7419626)


Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οπως ειπαμε το πλοιο βαφτηκε μπλε σκουρο!γινονται εργασιες ελασματων πλωρα μπροστα απο προπελακι στα τανκια αλλα κ στο προπελακι.πρυμα εχουν βγει οι αξονες για επισκευη κ οι προπελες ειναι ακουμπισμενες στην δεξαμενη

post-2164-0-53668100-1458420499_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Το Μυρτιδιώτισσα ακόμα δεν έχει δηλώσει την παράταση στον ΟΛΠ, μιας και το εμφανίζει ακόμα ότι αύριο θα πέσει. Βλέποντας το σήμερα στη δεξαμενή δείχνει ότι πρυμα τελείωναν με τις εργασίες στους ελικοφόρους άξονες ενώ πλώρα έκαναν ακόμα λαμαρινοδουλεια στο χώρο μπροστά από το bow thruster, επίσης δεν έχουν βαφτεί τα ύφαλα. Το νέο χρώμα που είναι βαμμένο το πλοιο δεν θα το έλεγα μπλε σκούρο αλλά blue black (μην το πω μαύρο)!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα στοιχεία για το πλοίο που δίνει η εταιρεία του στη σελίδα της.

 

 

 

Χαρακτηριστικά πλοίου:

 

Μήκος: 101,25 μέτρα
Πλάτος: 18,02 μέτρα
Βύθισμα: 4,64 μέτρα
Πρωτόκολλο: 595 (Θέρος) / 396 (Χειμώνας)
Γκαράζ: 80 ΙΧ / 10 Φορτηγά
Έτος Ναυπήγησης: 1975

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με τρελαινει.Μου θυμιζει κατι απο F DIAMOND αλλα γουστα ειναι αυτα.

 

Απο ταχυτητα επι ΝΕΛ σερνοταν.Με 12-13 πηγαινε στην καλυτερη περιπτωση και ειχαμε και μερες με καιρο που πηγαινε ακομα πιο κατω.Τωρα βεβαια δεν ξερω αν στρωσανε καθολου το μηχανολογικο κοματι του πλοιου για να δουμε και ποσο θα πηγαινει

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις έτσι. Το F Diamond ήταν ολόμαυρο. Σκέψου το πιο πολύ στα πρότυπα π.χ. της Cunard ;)

 

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες, γούστα είναι αυτά.

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

το χρωμα δεν με χαλαει, το κοψιμο του δεν μου αρεσει.

 

πιστευω οτι το μπλε θα επρεπε να ξεκινα αμεσως πανω απο την ισαλο και να φτανει μεχρι τα παραπετα.

 

απο εκει και περα, προσωπικα ουτε μου αρεσε ποτε, ουτε το ειχα σε εκτιμηση, αλλα απο τον απολλωνα και το σκιαθος, αναβαθμιση θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω στο ότι είναι αναβαθμηση.

Σε σχεση με το ΣΚΙΑΘΟΣ δεν το συζηταω καν ότι είναι σαφως χειροτερο.Μεγαλυτερο σε ηλικια είναι,εσωτερικο από την εποχη των Κυθηρων ελεγαν ολοι ότι ηταν χαλια και υπηρχαν παραπονα για μυρωδια καυσαερίων εντος του σαλονιου,ταλαιπωρημενες μηχανες εχει και φανηκε αυτό και απο την παρουσια του επι ΝΕΛ, συν του ότι εχει στο ενεργητικο του και τη στουκα στα Κύθηρα.

Ακομα και με το ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ όμως θεωρω ότι υπολείπεται με εξαιρεση τους εσωτερικους χωρους που είναι σαφως λιγοτεροι

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα στοιχεία για το πλοίο που δίνει η εταιρεία του στη σελίδα της.

 

φιλε Εξπρες εγω στο http://www.faktaomfartyg.se/ferry_muroto_1975.htm   βρίσκω ΜΗΚΟΣ:  96,57 x 18,01 x 4,60 m. Passagerare. 1350. Bilar. 230. γιαυτο μου κανουν εντυπωση οι διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχει μειωθει το πρωτοκολλο λογο στοκχολμης. Εχοντας βιωσει παντως το πλοιο σε κατασταση πρωτοκολλου (595 επιβατες) η κατασταση ηταν απελπιστικη για ταξιδι 13 ωρων.μεσα το πλοιο παντως δεν ειναι ασχημο.Πρυμα στο εκτο καταστρωμα εχει ενα μεγαλο σαλονι με αεροποροκα, μπροστα απο αυτα ενα σαλονακι με δικο του μπαρ,μετα ξεκινανε οι καμπινες οι οποιες ειναι αρκετες και πλωρα εχει ενα πολλη ωραιο σαλονι με μπαρ.Στο απο πανω καταστρωμα εχει αλλο ενα σαλονι με αεροπορικα και στο πεμπτο καταστρωμα εχει το σελφ σερβις/εστιατοριο.Tο γκαραζ του ειναι ανετο ενω εχει και παταρι για ιχ στο deck 5.Απο ταχυτητα στα καλα του επι NEL ειχε απο 14 μεχρι 15 κομβους,οταν ομως εχει τον καιρο κοντρα κοβει πολυ γιατι κοπανανε τα μαγουλα της πλωρης.

Link to comment
Share on other sites

Ή είχαν μειώσει το πρωτόκολλο για να έχουν λιγότερο σωστικα και λιγότερο πλήρωμα, μιας και όταν δούλευε ήταν δρομολογημενο στις αγονες γραμμές με μικρή επιβατικη κίνηση!! Εγώ πιστεύω δεν θα αφαιρεθούν οι καμπίνες απλώς θα τις έχουν εκτός πλάνου για να μην χρειάζονται έξτρα σύνθεση στο ξενοδοχείακο

Link to comment
Share on other sites

Ή είχαν μειώσει το πρωτόκολλο για να έχουν λιγότερο σωστικα και λιγότερο πλήρωμα, μιας και όταν δούλευε ήταν δρομολογημενο στις αγονες γραμμές με μικρή επιβατικη κίνηση!! Εγώ πιστεύω δεν θα αφαιρεθούν οι καμπίνες απλώς θα τις έχουν εκτός πλάνου για να μην χρειάζονται έξτρα σύνθεση στο ξενοδοχείακο

Φιλε Π100, ναι συμφωνώ.. γιατι αλλιως 100μ πλοιο δεν δικαιολογειται να εχει τοσους λιγους επιβατες.

 

Παντως δεν απαντα κανενας τα τηλεφωνα στο site της ανεν.. και δεν μπορουμε να παρουμε απο πουθενα πληροφοριες.. για τα δρομολογια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...