Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Περνώντας σήμερα το μεσημέρι από το λιμάνι είδα τη μια μηχανή του πλοίου αναμέννη. Το πρόδωσε και ο χαρακτηριστικός θόρυβος που κάνει. Απ' ότι φαίνεται ξεκίνησαν και οι εργασίες συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 616
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν ξέρω αν ολοκληρώσει τις εργασίες συντήρησης του στα 200αρια ούτε καν αν αρχισαν αλλά ίσως χρειαστεί να κάνουν μεθόρμηση σε κανα νέο μόλο ή Πέραμα αν και όταν αρχίσουν αντατικά να δουλεύουν.

Πάντως από ότι βλέπουμε φέτος η εταιρία προτιμάει τα συμβατικά της να παραμένουν εντός του λιμανιού κατα την διάρκεια της ακινησίας τους.ΑΘΗΝΑ-ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΣΚΙΑΘΟΣ είναι δεμένα στα 200αρια και ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ κάτω από το καινούριο ΥΕΝ με την πλώρη προς το ΝΑΤ.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά οι ζημιές που γίνονται στον νέο μόλο με την πρώτη κακοκαιρία είναι συχνότατο φαινόμενο και με τα ΠΑΤΜΟΣ και ΡΟΔΟΣ να είναι σχεδόν αμολυτά ο κινδυνος πολλαπλασιάζεται.Πιθανόν να είναι ΄κι αυτός ένας από τους λόγους.

Πάντως το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ φαίνεται να βρήκε την γραμμή όπου του ταιριάζει γάντι στις Σποράδες.Έχει το ιδανικό μέγεθος την ιδανική ταχύτητα για την γραμμή και ασφαλώς η μεταφορική του ικανότητα είναι ικανοποιητική.

Αν παρέμενε στην Ραφήνα όπως επέμενε ο Γούτος όταν το είχε δεν θα είχε ιδιαίτερη τύχη με τα σημερινά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ολοκληρώσει τις εργασίες συντήρησης του στα 200αρια ούτε καν αν αρχισαν αλλά ίσως χρειαστεί να κάνουν μεθόρμηση σε κανα νέο μόλο ή Πέραμα αν και όταν αρχίσουν αντατικά να δουλεύουν.

Έχουν ξεκινήσει τις εργασίες συντήρησης!! Και θα παραμείνει εκεί για να κάνει την ετήσια του!! Όπως και τα υπόλοιπα βαπόρια της εταιρείας, που θα ξανά ταξιδέψουν!! Στον ΟΛΠ επιτρέπουν το χειμώνα να γίνονται μερικές επισκευές (συνήθως στα ταχύπλοα).

Link to comment
Share on other sites

Έντονη κινητικότητα στο ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ. Κάθε μεσημέρι που περνάω από κει το καράβι είναι συνεχώς αναμμένο και γίνονται εργασίες μέσα. Τουλάχιστονβ κάτι κινείται εδώ, γιατί στα άλλα ούτε κουνούπι δε σαλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα του Εφοπλιστή υπάρχει το ενδεχόμενο να φύγει το πλοίο από τις Σποράδες τον ερχόμενο Σεπτέμβριο και να μετακομίσει σε άλλη γραμμη (ακούστηκε και αυτή του Σαρωνικού). Γράφουν δε ότι θα αντικατασταθεί από άλλο πλοίο.

Έχουμε και λέμε: αν αντικατασταθεί από άλλο πλοίο της εταιρείας HSW, τότε ποιό θα είναι αυτό αφού τα περισσότερα συμβατικά θα τα στείλουν αδιάβαστα. Αλλά και απ'αυτά που έχουν δύσκολα θα τα βάλουν στις Σποράδες. Εκτός και αν στείλουν κανα Σαρωνικό. Για ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ, ΝΕΦΕΛΗ, ΑΡΤΕΜΙΣ χλωμό το βλέπω.

Αν αντικατασταθεί από πλοίο άλλης εταιρείας, τότε ποιά είναι αυτή που έχει κάτι αντίστοιχο του ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ; Η ΣΑΟΣ με το ΣΟΥΜΕΛΑ; Σαφώς και δε συγκρίνεται το ΣΚΙΑΘΟΣ με το πλοιάριο αυτό.

Και κάτι άλλο: ο Γούτος λέει ότι μερτάνιωσε που το πούλησε στην τότε MFD. Καλά άνθρωπέ μου φταίνε οι άλλοι που εσύ ήθελες να το βάλεις Ραφήνα και να μεταφέρεις μύγες. Αν εγώ πάρω τον έναν ΑΙΟΛΟ και τον βάλω Παροναξία και φάω τα μούτρα μου θα φταίει η BLUE STAR ή η HSW ή οποιοσδήποτε άλλος; Δε νομίζω.

Παραπονιέται γιατί πήγε το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ στο Λαύριο αλλά από την άλλη να τον φάμε τον Αλιφραγκή. Γιατί ρε φίλε; Αν έχεις τα κότσια και εσύ μπες αλλού και κάνε ανταγωνισμό. Αν είναι έτσι να πάρει ο κάθε ακτοπλοος από μια γραμμή χωρίς να υπάρχει ανταγωνισμός και να κάνει ότι θέλει από κει και πέρα. Αν τους ενδιαφέρει η τσεπούλα μόνο και όχι παράλληλα και η εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού που είναι ο βασικός αιμοδότης τους, τότε τι να πώ; Βρισκόμαστε φαίνεται στο βασίλειο της σοκοφρέτας!!

Οι απόψεις αυτές είνααι καθαρά προσωπικές και διαφωνώ πλήρως με την λογική αυτή και τον τρόπο σκέψης των πραγμάτων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρωτήσω πως θα το αγοράσει ο κ Γούτος, έλεγε ότι έχει μιλήσει με το κ Στριντζη για να το αγοράσει, αφού η εταιρεία έχει πει ότι δε ξανά πουλάει πλοία της στην Ελλάδα και ανταγωνιστές της!! Ο κ Γούτος είναι πιο ωραίος από τους άλλους εφοπλιστές!! Και μη ξεχνάμε όταν είχε αγοράσει το Παπαδιαμάντης ΙΙ και το Μακεδών, πόσο και με ποιο τρόπο τα είχε αγοράσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει όνειρα να πάρει το βαπόρι. Εφόσον έχει πιάσει στη γραμμή θα είναι λάθος τους να αποσύρουν από τη γραμμή το πλοίο. Γιατί ο κόσμος το ξέρει και το εμπιστεύεται. Αν εξαιρέσει κανείς τη σοβαρή βλάβη που έπαθε όταν έπαθε ζημιά ο στρόφαλός του και έμεινε μια σεζόν έξω, καθώς και άλλη μια φορά τον χειμώνα που έπαθε μια βλάβη μεσοπέλαγα και γύρισε πίσω στον Βόλο δεν έχει δείξει δείγματα ότι είναι ένα πλοίο που βγάζει συνέχεια βλάβες. Δε βρίσκω λοιπόν τον λόγο να απ[οσυρθεί από την γραμμή.

Εκτός αυτού, το πλοίο προτού ανεβεί στις Σποράδες ήταν στην Ραφήνα και απ' ότι ξέρω δεν τα πήγε και τόσο καλά. Οπότε, να φύγει από την Ιθάκη που έχει βρει εδώ πέρα και να πάει σε μια γραμμή με κίνδυνο να πάθει πάλι τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σιγά σιγά θα αρχίσουν να το συμμαζεύουν αφού καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βγεί σε κανένα μήνα το πλοίο. Πρέπει να πάει δεξαμενή πάντως να βγάλει τ οχορτάρι που έχει από κάτω γιατί έχει μαζευτεί μπόλικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάμε τσάρκα τώρα στου Μπαξέ-Τσιφλίκι, κούκλα μου γλυκιά αααπό τη Σκιάθο... Βγήκε τσάρκα κι αυτό. Μάλλον πάει για Βόλο για να ξεκινήσει δρομολόγια. Αντε καλή αρχή και καλοτάξιδο!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι αλλαζει μια εταιρεια ενα ονομα που πλεον ολοι ειχαν οικιοποιηθεί

καθως ολοι στα νησια συνεχιζουν να το αποκαλουν ΧΑΡΟΥΛΑ

που ειναι η χαρουλα ποτε ερχετε η χαρουλα κτλ. με τι φευγεις με το χαρουλα

και μια αναδρομη των πλοιων που περασαν απο την γραμμη ξεκινοντας απο το ΣΚΙΑΘΟΣ ΚΥΚΝΟΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΘΗΡΑ ΑΙΓΕΥΣ ΣΚΥΡΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΛΗΜΝΟΣ ΜΑΚΕΔΩΝ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΧΑΡΟΥΛΑ ΣΑΟΣΙΙ ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ ΜΙΛΕΝΑ JETFERRY ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΘΟΥ ΔΕΛΦΙΝΙΑ η θρυλικη ΣΕΡΡΕΣ βεβαια και καταμαραν 3,4 , 5,6

Link to comment
Share on other sites

Τιμής ένεκεν όπως μου είπανε.

Επίσης, και από την γραμμή της Θεσσαλονίκης τα ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, ΔΑΙΔΑΛΟΣ, ΠΗΝΕΛΟΠΗ και τα δελφίνια της ΒΟΣΠΟ από τον Βόλο.

Αφού το καράβι είναι μια χαρούλα, θα το φωνάζουμε ΧΑΡΟΥΛΑ, ΟΕΟ:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλήνικ δεν ήθελε να συνδέονται τα πλοία της με την πετυχημένη τους θητεία στο παρελθόν.

Αλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα το "σφάξιμο" του Γεώργιος 2 για το ..Άρτεμις(μπλιάχ).

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω τί παρελθόν είχε το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ (που ώς γνωστόν ξεκίνησε την παρουσία του στην Ελλάδα ώς ΣΟΥΠΕΡΚΑΤ ΧΑΡΟΥΛΑ επί Γούτου) αλλά άν ήταν εξ αρχής στην γραμμή τής Σκιάθου ώς ΧΑΡΟΥΛΑ,έτσι έπρεπε να παραμείνη.Οπως εξ άλλου καί το ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2 στην γραμμή τού Αργοσαρωνικού.

Η δέ άποψη οτι η HSW δέν ήθελε να συνδέωνται τά πλοία της μέ την πετυχημένη τους θητεία στο παρελθόν κατ'εμένα δέν ευσταθεί,γιατί ακόμα και το όνομα ενός πλοίου συχνά είναι asset γιά την εταιρεία του σέ όποια γραμμή καί να το βάλη.

Link to comment
Share on other sites

Για το Χαρουλα ξέρω οτι το αλλάξανε για να παραπέμπτει το ονομα στο γνωστότερο νησι της γραμμης που κανει.Το Georgios 2 αλλαξε γιατί ηθελαν να είναι εφαμιλο των άλλων πλοίων που έχουν στην γραμμη,Ποσειδών,Απολλων,Νεφελι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς νά είναι παρόμοιο μέ τά ονόματα τών υπολοίπων :)

Επιμένω πάντως οτι το όνομα ενός πλοίου,ειδικά άν είναι πολλά χρόνια στην ίδια γραμμή (όπως τό ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2 αλλά -υποθέτω- καί το ΣΟΥΠΕΡΚΑΤ ΧΑΡΟΥΛΑ) δέν πρέπει να αλλάζη γιατί "καθιερώνεται" στην συνείδηση και στην μνήμη τών επιβατών και αποτελεί εν μέρει και αυτό ένα ατού γιά την εταιρεία του (συνδέεται συνειρμικά μέ την ποιότητα ταξιδιού που έχουν διαπιστώσει όσοι ταξιδεύουν μ'αυτό).

Τουλάχιστον άς το άφηναν ΕΞΠΡΕΣ ΧΑΡΟΥΛΑ,όπως ήταν στην αρχή που το πήραν από τον Γούτο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω.

Εδω αλλαξαν ολοκληρο ΝΑΙΑΣ ΙΙ.Τι συζηταμε τώρα,ως νεά πλοιοκτητρια εταιρια θέλουν και αυτοι να κανουν το δικό τους,δηλαδη να φαινονται τα ονοματα περισσοτερο εμπορικα για τον κοσμο,να παραπεμπουν στα νησια που πιανουν κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο ανέβηκε ως ΕΞΠΡΕΣ ΧΑΡΟΥΛΑ επάνω. ΣΟΥΠΕΡΚΑΤ ΧΑΡΟΥΛΑ ονομαζόταν μόνο επι πλοιοκτησίας Γούτου και όταν εκτελούσε δρομολόγια από Ραφήνα. Καθώς το πήρε η τότε HFD το ονόμασε ΕΞΠΡΕΣ ΧΑΡΟΥΛΑ. Έχει καμια πενταετία στη γραμμή το παπόρι. (Με εξαίρεση βέβαια ένα καλοκαίρι που έμεινε off λόγω βλάβης). Πάντως οι περισσότεροι έχουνς συμβιβαστεί με το όνομα ΣΚΙΑΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...