Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ωστε υπάρχει και σύλλογος επιβατών Αίγινας;Μπράβο πρόοδος!Νά κάνουμε καί σύλλογο επιβατών Πόρου (μέ εμένα πρόεδρο,βεβαίως βεβαίως)....

Τώρα όσον αφορά τίς προτάσεις τού κυρίου Μίχα,η άποψή μου είναι οτι τά δρομολόγια είναι αρκετά γιά να καλύπτουν τίς ανάγκες τής Αίγινας,δέν πιστεύω οτι χρειάζονται περισσότερα.Τα δέ βραδυνά δρομολόγια δέν χρειάζεται νά "επεκταθούν" διότι ουδείς τρελλός θά σηκωθή νά φύγη στίς 2 και στις 3 τη νύχτα γιά τον Πειραιά,όταν το τελευταίο βραδυνό δρομολόγιο φεύγει από Αίγινα γύρω στίς 11-12 το βράδυ και το πρώτο πρωϊνό κατά τίς 7.00

Τό λιμάνι όμως όντως πρέπει νά μεγαλώση (καί κυρίως νά "κλείση" μέ κυματοθραύστη στο σημείο που δένουν τά κλειστά βαπόρια καί τα κρουαζιερόπλοια,το οποίο σήμερα είναι απλώς μιά προβλήτα μέσα στη θάλασσα).

Η Σουβάλα και -κυρίως- η Αγία Μαρίνα είναι ωραία μέρη νά πάη κανείς το καλοκαίρι νά κάνη το μπανάκι του,αλλά τον χειμώνα ερημώνουν διότι δέν υπάρχει τίποτε νά κάνη κάποιος εκεί.Ακόμα κι'άν φτιαχτούν τά λιμάνια τους ώστε νά δέχωνται καί ΕΓ/ΟΓ,δέν πιστεύω οτι θά υπάρξουν πολλοί που θά προτιμούν νά πηγαίνουν από αυτά στην πόλη τής Αίγινας καί όχι κατ'ευθείαν (καί μάλιστα τον χειμώνα).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προχθές κάποιες κύριες τσακωνόντουσαν, ότι από τη στιγμή που μπήκε το Φοίβος, η HSW έβαλε δρομολόγιο μετά τις 18:30 από Πειραιά για Αίγινα το καλοκαίρι!!! Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τι ώρα ήταν το τελευταίο δρομολόγιο από Πειραιά, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει??

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω γιά προχθές,σήμερα πάντως που γύρισα από τον Πόρο κατά τίς 21.00 μέ το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ,ο Φοίβος έφευγε γιά Αίγινα.

Αλλά καί το ίδιο το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ μάλλον πρέπει νά είχε δρομολόγιο μετά γιατί φεύγοντας απ'την αποβάθρα είδα να ανεβαίνη κόσμος επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο θυμαμαι και χωρις να ειμαι επιβατης της γραμμης, το χειμωνα το τελευταιο δρομολογιο απο Πειραια ηταν στις 1830, κατι το οποιο διαφοροποιηθηκε τον περασμενο χειμωνα και εγινε 1900. Για να δουμε και φετος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή είμαι τακτικώτατος επιβάτης στην γραμμή αλλά και το χειμώνα κατεβαίνω στον Πειραιά γιά βόλτα έχω δεί να φεύγουν πλοία (κυρίως παντόφλες) γιά Αίγινα καί μετά τίς 19.00 (τουλάχιστον μέχρι τίς 21.00).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπως είπα από εβδομάδα πιθανότατα να μπει το ΑΘΗΝΑ οπότε τα ΦΟΙΒΟΣ και ΑΘΗΝΑ θα διανυκτερεύουν το ένα Πειραια και το άλλο Αίγινα εναλλάξ.

Επίσης θα μειωθούν και τα δρομολόγια του ΦΟΙΒΟΥ πιθανόν κατά ένα δρομολόγιο ημερισίως και μάλλον τα δρομολόγια προς Αίγινα θα γίνουν 6 την ημέρα και για τα 2 πλοία.

Link to comment
Share on other sites

Η Ύδρα θα έχει σύνδεση με συμβατικό πλοίο της HSW για όλο το χειμώνα τρεις φορές την εβδομάδα (Σάββατο, Κυριακή, και Παρασκευή ή Δευτέρα δεν είναι η σίγουρη ποια μέρα θα είναι) Αλλά και σε περίπτωση απαγορευτικό απόπλου θα εξυπηρετούν και αυτές τις μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και προς Ύδρα και προς Σπέτσες επεκτείνεται το δρομολόγιο όπως όλα δείχνουν.Μάλιστα χτες μεθόρμησε το ΦΟΙΒΟΣ στο Πέραμα για την προσθήκη πλαινοί καταπέλτη επιβατών κάτι το οποίο σημαίνει ότι πολύ σύντομα θα το δούμε και στην Ύδρα.

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti i sxedon siguri pleon dromologisi tou Phivou se Ydra-Spetses tha kani poli kalo sti grammi kathos nomizo pos i Hellenic tin exi paramelimeni profanos logo tou ekseretika xamilou metaforikou ergou se oximata (gia simvatika panta milao). Eksalou ine ke mia enallaktiki gia kapion pou de theli na plirosi timi taxyploou. O aghios antagonismos epektinete!

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσιτο χειμώνα η HSW είχε τέσσερα δρομολόγια συμβατικού την εβδομάδα για Ύδρα - Σπέτσες και το καλοκαίρι του 2004 καθημερινά και διπλά Παρασκευή και Κυριακή. Το χειμώνα που πέρασε, κατόπιν "πιέσεων" διατήρησε δύο (!!) δρομολόγια την εβδομάδα και δεν κάλυπτε τα ταχύπλοα όταν είχε απαγορευτικό. Το καλοκαίρο τώρα όχι μόνο δεν υπήρχαν διπλά αλλά είχε μόνο Π-Σ-Κ-Δ. Οπότε είναι φανερό πως την έχει ψιλογραμμένη τη γραμμή. Επειδή όμως πέρασε στις γραμμές δημόσιας υπηρεσίας, κάτι φαίνεται να αλλάζει!

Link to comment
Share on other sites

Από το τελευταίο ΣΑΣ

Τροποποίηση δρομολογίων Ε/Γ-Ο/Γ «ΦΟΙΒΟΣ» ,περιόδου 2005-2006.

ομόφωνα θετική με την προϋπόθεση ότι στην περίπτωση που το πλοίο δεν μπορεί να εξυπηρετήσει την ΥΔΡΑ και τις ΣΠΕΤΣΕΣ, εξαιτίας αδυναμίας διέλευσης του στενού του Πόρου λόγω βυθίσματος, θα εκτελούνται τα αρχικώς δηλωθέντα δρομολόγια στην από 31/1/2005 αίτηση της πλοιοκτήτριας εταιρείας

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω οριακά δε πρέπει να περνάει το πλοίο από το στενό του Πόρου!! Με τα βυθίσματα που έχω ακούσει!! Μακάρι να μπορεί να περάσει για να εξυπηρετηθούν και αυτά τα νησιά καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Είτε το πέρνουν τα βυθίσματα στο στενό του Πόρου είτε δεν το πέρνουν οριακά θα είναι τα πράγματα.

Το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής που περνάει το στενό είναι το ΝΕΦΕΛΗ με 4,10 βύθισμα και το ΦΟΙΒΟΣ έχει 4,25.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η HSW άλλαξε την ώρα αναχώρησης του πρωινού δρομολογίου που πάει Ύδρα και Σπέτσες (όποτε πηγαίνει) από 08:00 στις 07:30!! Έτσι να κτυπήσει τη κίνηση του Φοίβος που φεύγει στις 07:50 για τα ίδια λιμάνια!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίχω ότι είναι ακόμα πιο "σκοτεινός" ο λόγος.... Έρχεται π.χ. το Νεφέλη στην Ύδρα, αράζει χ α λ α ρ ά στο ντόκο και ο Φοίβος περιμένει υπομονετικά πότε θα φύγει για να δέσει και αυτός. Δε χωράνε δύο συμβατικά, έβαλε η NOVA πιο νωρίς το δικό της, ακόμα νωρίτερα η HSW.....

Ήθελα να ήξερα γιατί υπάρχει ανοχή στην HSW και για την αλλαγή δρομολογίων και για την καθυστέρηση στο λιμάνι της Ύδρας, ειδικά για μία γραμμή που ήθελα να παρατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα του Φοιβου και της Αθηνας ειναι αδιαμφισβητητη και εχω την εντυπωση οτι μονο με τετοιου ειδους κολπα σαν το παραπανω μπορει να αναχαιτιστει(αλλα οχι να ανακοπει) η προελαση της Nova.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω από 01/11 θα μείνει μόνο το FC1 με ένα δρομολόγιο την ημέρα. Όπως πέρυσι δηλαδή. Το 3 δεν το βλέπω να μένει. Το 5 μπορεί να σκατζάρει το 1 αργότερα. Ανεπίσημες πληροφορίες αυτές.

Όσον αφορά τη NOVA και εγώ ελπίζω να αντέξει παρά τα μυστήρια που συμβαίνουν. Και το Eurofast αποτέλεσε μια ελπίδα για καλύτερες μέρες αλλά δυστυχώς του μείωσαν ταχύτητα και δεν πήραν το δεύτερο που έλεγαν.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα νέα!!!

Το 5 θα κάνει αρχικα το δρομολόγιο των 09:00 από Πειραιά. Τα υπόλοιπα 08:00, 13:00 και 17:00 με δελφίνι όπως πέρυσι.

Σήμερα το δρομολόγιο των 12:00 είχε μια "μικρή" 45 λεπτη καθυστέρηση....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...