Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το λινκ για του λόγου το αληθές. 

Επικαλούνται και έρευνα του Πανεπιστημίου Πειραιά.😶

Θυμίζω στους παλιότερους, ότι κάποτε κοροϊδεύαμε τον Ανδρέα Φούρα, γιατί ως Δήμαρχος Πατρέων είχε ζητήσει τη διαπλάτυνση της διώρυγας της Κορίνθου, για να μπορούν να έρχονται μεγάλα κρουαζιερόπλοια στην Πάτρα.

Μάλιστα ο @Nick the Greekείχε προτείνει τα κρουαζιερόπλοια που θα μπορούν να διέρχονται από την φαρδύτερη διώρυγα, να αποτελούν ξεχωριστή τάξη μεγέθους, τα furamax

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, πρέπει να έρθουν κρουαζιερόπλοια της κλάσης Oasis; 

Μικρότερα, δηλαδή, θα μας πείραζαν; 

Τώρα που υπάρχει ζήτηση για μικρότερα μεγέθους κρουαζιερόπλοια (τα οποία, κατά κανόνα, απευθύνονται και σε πιο μεγάλα πορτοφόλια) θα μας χάλαγε να δούμε πως θα μπορούσε η Πάτρα και η Ιτέα να αποτελέσουν προορισμούς για τα πλοία αυτά, όπως λέει και ο proud κανά δυο σελίδες πιο πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Πράμα δεν θα γενεί, που θα έλεγε και ο Μαθιός στον Σασμό

Την τελευταία φορά που ήρθε κρουαζιερόπλοιο στην Πάτρα, βρήκε τα μαγαζιά κλειστά γιατί ήταν Δευτέρα μετά το μεσημέρι.

Έχουμε πει και στο θέμα του λιμανιού: ας λυθεί το θέμα του βιολογικού πρώτα, να μην πέφτουν τα σκατά  στη θάλασσα...

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έρθει μεγάλο κρουαζιερόπλοιο στην Πάτρα; Ποιό είναι το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα σε σχέση με άλλους προορισμούς; Ακόμα και η Ιτέα που προσελκύει τα μικρά έχει τους Δελφούς. Η Πάτρα τι;

Η Αρχαία Ολυμπία εξυπηρετείται από το Κατάκολο. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Έχω πει αναλυτικά την άποψή μου πολλές φορές και σε αυτό το τοπικ και στο λιμάνι της Πάτρας. 

Απλά μου φάνηκε αστείο το δημοσίευμα και η επίκληση της έρευνας κάποιου καθηγητή για το ύψος της Γέφυρας.

Θύμισε Φούρα 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, proud_ionian said:

Θυμίζω στους παλιότερους, ότι κάποτε κοροϊδεύαμε τον Ανδρέα Φούρα, γιατί ως Δήμαρχος Πατρέων είχε ζητήσει τη διαπλάτυνση της διώρυγας της Κορίνθου, για να μπορούν να έρχονται μεγάλα κρουαζιερόπλοια στην Πάτρα.

Μάλιστα ο @Nick the Greekείχε προτείνει τα κρουαζιερόπλοια που θα μπορούν να διέρχονται από την φαρδύτερη διώρυγα, να αποτελούν ξεχωριστή τάξη μεγέθους, τα furamax

 

Κάποτε λοιδωρούσαν τον μεγάλο οραματιστή Αχαιό πολιτικό, φίλε proud. Τόσα χρόνια αργότερα έρχονται στα λόγια του. Δεδικαίωτε.

Πόσες δεκαετίες μπροστά είσαι Ανδρέα Φούρα, στοχαστή της δημοκρατίας, οραματιστή της ναυτιλίας, φρουρέ της Αχαίας.

 

Πέρα από την πλάκα, η όλη σκέψη γύρω από τα κρουαζιερόπλοια στην Πάτρα και στο Αίγιο στα δικά μου μάτια είναι "αφού μαζεύουν τόσα κρουαζιερόπλοια το Κατάκολο και η Σαντορίνη, γιατί όχι κι εμείς?". Να' χαμε, να λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...