Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Χθες βράδυ ήταν δεμένα το Μυρίνα Εξπρές και Μακεδών σβησμένα (πήγαν νωρίς για ύπνο τα παιδιά), το Παναγία Πάρου από τα ενεργά πλοία. Το Αίολος Εξπρές και Dream σφικτά αγκαλιασμένα, το Alexander, το Matsas Star και τo motorship Ειρήνη.

Άφιξη του Παναγία Θαλασσινή στις 22:00 με 250 επιβάτες, 56 ΙΧ και 14ΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβάζοντας σήμερα στη Ναυτεμπορική τα δρομολόγια απο Λαυριο, με τις Παναγίες να αναχωρούν για τους διάφορους προορισμούς (τελευταία προσθήκη το Παναγία Σουμελά) σκέφτηκα ότι με τόσα πλοία το Λαυριο θα μπορούσε να μετενομασθεί σε λιμάνι της Παναγίας (κατά το περιβόλι της Παναγίας). Φαντάζεστε τους ταξιδιώτες (οι περισσότεροι δεν είναι ψαγμένοι)που πρόκειται να ταξιδέψουν με κάποιο Παναγία Χ, να το ψάχνουν εναγωνίως ποιό είναι και που πάει? Πιστέυω ότι υπάρχει υπερβολή με το συγκεκριμένο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Σήμερις στο Λαύριον είχε καλλιστεία πλοίων:D

Διαγωνιζόμενα από την μιά τα βασιλοβάπορα: ΣΟΥΜΕΛΑ, ΜΥΡΙΝΑ και ΜΑΚΕΔΩΝ και

από την άλλη οι μαούνες: CLELIA II, TOURAMA και ALEXANDER :D

Νικήτης (κατά την αλάθητη γνώμη μου) το ALEXANDER...πραγματικά πολύ όμορφο σκαρί. Σε αντίθεση με το TOURAMA που δεν μου αρέσει καθόλου, ειδικά από πλώρα είναι μιά σκέτη αηδία...πλώτο ρετιρέ με βεράντες...μπλιάχ...

Επίσης, ALKIONI, ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, DREAM, το πορτοκαλί Δ/Ξ ETOILE LAVA και το αμμοληπτικό ΑΙΟΛΟΣ, το οποίο πρέπει, επιτέλους, να κηρυχθεί μνημείο της φύσης και της ναυτικής παράδοσης:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελαχιστες αλλαγες στο Λαυριο σε σχεση με αυτα που αναφερει παραπανω ο Νηρευς. Αιολος Εξπρες, Dream και Clelia II(η μεγαλοκοπελα που εχει καψουρευτει τον Albert του Monaco ντε) σε μια ντανα International. Παραπερα το Alexander, αναμεσα σε δυο μοτορσιπακια που εκφορτωναν, τα ονοματα τους AP Sunshine και Joudi S(με σημαια Συριας). Στον δυτικο κυματοθραυστη ειχαμε δεμενα τα ρυμουλκα Matsas Star και Smit-Lloyd Matsas I(με νηολογιο Καβαλας) ενω απεναντι τους το Alkyoni. Δυστυχως οι πληροφοριες μου στο δελτιο κρουαζιεροπλοιων αποδειχτηκαν ανακριβεις και το Discovery τελικα δεν προσεγγισε το Λαυριο. Ομως συμφωνα με το AIS ηταν στην περιοχη τις τελευταιες μερες, οποτε υποπτευομαι οτι μπορει να μην ηρθε διοτι λογω καιρου δεν μπορουσε να αποβιβασει με tenders τους επιβατες του. Για να πεσει διπλα ουτε λογος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Σήμερα στο μεγάλο λιμάνι, εκτός από τα συνηθισμένα (Dream, Clelia II, Μύρινα, Μαρμάρι), είχαμε την παρουσία του γιώτ TUBINGEN, το οποίο είναι βαμένο (άψογα) με το σκούρο γκρι των πολεμικών, και το οποίο πρέπει να είναι το πρώην Γερμανικό ναρκαλιευτικό «M1074 Tubingen» της κλάσης Lindau Class .

Τώρα γιατί το έχουν βάψει με τα original χρώματα…θα σας γελάσω. Μπορεί να το πήρε κανένας απόστρατος του Γερμανικού ναυτικού…η να το νοικιάζουν σε τίποτε αποστράτους για να θυμούνται τα παλιά. :confused:

Επίσης, τοπικό ματσακόνισμα και βάψιμο στο GRAND VICTORIA…η χαρά του ματσακονιστή! :o

Παραδίπλα το αμμοληπτικό (?) με το καταπληκτικό όνομα ΛΕΪΝΤΥ ΓΕΩΡΓΙΑ (!) και με τα χρονάκια της Γεωργίας Βασιλειάδου.

Στον Νότιο προβλήτα είχαν ξεφορτώσει κομμάτια από 2-3 ανεμογεννήτριες (πυλώνες, πτερύγια κλπ) Πορτογαλικής προέλευσης και τα μεταφόρτωναν σε νταλίκες.

Τέλος, σαν να μου φάνηκε και κάποια ασυνήθιστη κινητικότητα στο ΑΛΚΥΟΝΗ…μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να προσθεσω κατι συνταρακτικο στα οσα ειπε ο Νηρεας παραπανω, απλως τη θεση του Lady Georgia εχει παρει το Αναστασια ΙΙΙ που φορτωνε ο,τι μπορει να φανταστει κανεις, ενω παραδιπλα ξεφορτωνε και το coaster, Najib-M. Στον προλιμενα επισης ενα αμμοληπτικο που πρεπει να ηταν το Ειρηνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην τελευταία βόλτα των διακοπών μου χθες και προ της σημερινής επιστροφής μου στο νησί βρέθηκα στο Λαύριο.Την περιέργια μου κέντρισε το Σουμελά που βρισκόταν δεμένο περιμένοντας την αναχώρησή του για Λήμνο. Μιας και το εν λόγω πλοίο το έχω δει μόνο από μακριά ήταν πρώτης τάξεως ευκαιρία να το επεξεργαστώ.Φτάνοντας και αφού παρατήρησα το Μακεδών δεμένο και σβηστό στην δεξιά άκρη του λιμανιού και το Μαρμάρι στην ίδια κατάσταση στην αριστερή, είδα να μπάινει φορτσάτο και το Μύρινα.Ευκαιρία να το δω κι αυτό.Με γρήγορη αριστερή μανούβρα έριξε καταπέλτη και έπαθα τοπρώτο μου σοκ αφού κατέβασε τουλάχιστον 25 ΙΧ 4 φορτηγά και 200 άτομα στις 17.45.Not bad για χειμώνα σκέφτηκα η Τζιά και παρακολουθούσα τη φόρτωση αφήνοντας για λίγο το Σουμελά που ήταν η πρώτη μου επιλογή για παρατήρηση.Φίλοι μου έπαθα πολιτισμικό σοκ βλέποντας σε 40 λεπτά να γεμίζει το γκαράζ μόνο με ΙΧ και καμιά 300 αρια επιβάτες.Το μοναδικό φορτηγό με οικοδομικά υλικά περίμενε καρτερικά μήπως περισέψει λίγος χώρος πράγμα που ω του θαύματως τελευταία στιγμή βρέθηκε και ίσα - ίσα χώρεσε κι αυτό.Αναλογίστηκα με θλίψηπόσο σημαντικό είναι να βρίσκεσαι κοντά στην ηπειρωτική Ελλάδα αφού τέτοια κίνηση στο νησί μου την βλέπεις μετά τον Ιούνιο και κίνησα για το Σουμελά.Ξέχασα να αναφέρω ότι το πρώτο πράγμα που παρατήρησα μπαίνωντας στο λιμάνι του Λαυρίου ήταν μια "σύναξη" 6-7 μελών του πληρώματος του Σουμελά στο τελευταίο ντεκ και πίσω από το φουγάρο του πλοίου.Υποθέτωντας πως πρόκειτε περί γυμνασίου ασχολήθηκα με το Μύρινα και όταν ξαναγύρισα πάλι στο Σουμελά οι ναύτες ήταν ακόμα εκεί μετά από 45 λεπτά.Παρατηρώντας τους είδα πωςπροσπαθούσαν να βάλουν μπροστά το rescue κάτι που επί 45 λεπτά δεν το είχαν καταφέρει μέχρι που εγκατέλειψαν την προσπάθεια.Σκέψου να γινόταν τίποτα έκτακτο και να τους χρειαζ'οταν εν πλω.

Αφήνοντας το βλέμα μου νακοιτάξει το πλοίο από τον καταπέλτη προς τα μέσα δηλαδή το γκαράζ του πλοίου είναι εμφανές από ποιό σημέιο έγινε η προέκτασή του αφού το μπροστινο και μέχρι το μέσον του πλοίου είναι με πατάρια μόνιμα και διαμερίσματα μόνο για ΙΧ ενώ το υπόλοιπο πίσω κομάτι τελείως νέτο όπου μπαίνουν τα φορτηγά.Τώρα κατάλαβα γιατί γνωστός μου έλεγε ότι το εν λόγω πλοίο μώλις βάλει 4 φορτηγά φορτωμένα σηκώνετε "σούζα". 'Ολα τα φορτηγά πρίμα λοιπόν.Από κίνηση τραγικά ασήμαντη και καμιά σχέση με το Μύρινα αφού το περίμαναν 5-6 επιβάτες και 3-4 φορτηγά.Η γκρίνια της συζύγου με ανάγκασε να εγκαταλείψω το λιμάνι για καφεδάκι στην ευρύτερη περιοχή. Ένα τελευταίο πριν κλείσω μου έκανε φοβερή εντύπωση η έλλειψη λιμενεργατών αφού το Μύρινα έλυσε με την βοήθεια ενός ναύτη.Σε ένα τέτοιο λιμάνι δεν υπάρχουν καβοδέτες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αμεταβλητα τα πραγματα στο Λαυριο. Παναγια Σουμελα και τα αλλα γνωστα πλοια. Απο εμπορικη κινηση το τανκερακι Χρηστος στον ανατολικο κυματοθραυστη, ενω στις νεες προβλητες το αμμοληπτικο Λεων που ξεφορτωνε αμμοχαλικο και το Sea Doll, σημαιας Νησων Κομορες που ξεφορτωνε μπλοκια απο μαρμαρο(marble blocks στα ελληνικα). Εννοειται οτι ο νοτιας που σημερα ειναι μαλιστα πεσμενος σε σχεση με τις προηγουμενες ημερες, μπαινει ζωντανος μεσα στο λιμανι και ακομα και τα πλαγιοδετημενα πλοια σκαμπανεβαζουν ολοφανερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ουδέν το συνταρακτικόν σήμερα στο Λαύριο…πλην της παρουσίας μου.:confused: Τα γνωστά: Παναγία Σουμελά, Μύρινα Εξπρές, Υ/Φ Χρήστος, αμμοληπτικό Λέων, Dream, Clelia, Matsas Star (αχρείαστο νάναι!), Μαρμάρι Εξπρες (άσπρο σαν κουφετάκι). Το μόνο που έσπαγε την μονοτονία ήταν το Μακεδών, το οποίο ήταν δεμένο στη θέση των ταχυπλόων και βάφεται. Όλο το κόκκινο χρώμα (ακόμα και στις τσιμινιέρες) έχει τριφτεί, μερεμετηθεί και ξαναβάφεται. Ήδη έχει βαφτεί η πλώρη μέχρι το ύψος του καθρέπτη. Ξεχώρισα στην πλώρη φρεσκοβαμμένο και άσπρο το σινιάλο της εταιρείας…κάτι σαν θυρεός με τα αρχικά του πλοιοκτήτη, ΓΓ, ένα μεγάλο και ένα μικρό. Δεν είχα προσέξει εάν υπήρχε ή είναι νέο το οικόσημο!

Οπότε θα κάνει δρομολόγια και στα 35 του χρόνια. Αλήθεια, συμμορφώθηκε και αυτό με την Στοκχόλμη ή θα είναι η τελευταία του χρονιά?

Η μεγάλη πλάκα είναι ότι στο λιμάνι υπάρχει πινακίδα που λέει «προβλήτα ταχυπλόων» και όταν φθάνεις βλέπεις το Μαρμάρι και το Μακεδών!;)

EDIT

Παρέλειψα κάτι ιδιαίτερο και που ενδιαφέρει πολλούς καπεταναίους του Σαββατοκύριακου: στο παλιό λιμανάκι είδα ένα σκάφος με το όνομα IVI και το οποίο ανήκει σε εταιρεία θαλάσσιας βοήθειας...την SEA SOS...κάτι σαν την ΕΛΠΑ ή την Express Service, στην θαλασσινή εκδοχή τους βεβαίως. Οι ενδιαφερόμενοι καπεταναίοι του ΠΣΚ, ας δουν περισσότερα στο: http://www.sea-sos.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα εσκασε μυτη στο Λαυριο και ενα καταμαραν της Ινκατ με τα σινιαλα της Transmeditteranea αλλα δε μπορω να διακρινω το ονομα του απο τη ξαπλωστρα μου εδω στην πισινα :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε και λέμε τα εξής συνταρακτικά:

Κατ΄αρχήν «η έμπηξις των πασσάλων» συνεχίζεται εντατικά και ήδη έχουν τοποθετηθεί αρκετοί.

Επίσης, σε ένα οικίσκο στις Νότιες προβλήτες. έκανε και την εμφανισή της μία πινακίδα που λέει «Υδροπλάνα… www.airsealines.com ».

Κατά τα λοιπά

…Παναγία Θαλασσινή, εν όψει κανονικών δρομολογίων

…Μακεδών (ξεκίνησε τη σαιζόν) βαμένο και σενιαρισμένο στην τρίχα

…ΣΑΟΣ2 με απαρχές βλάστησης στην ίσαλο…μπροστά του ο Μακεδών (αν και του ρίχνει κάτι δεκαετίες) έμοιαζε νεότευκτο

…ALI RIZA DENIZ (ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ)...το οποίο εάν δεν είχε ένα σχετικά πρόσφατο βάψιμο…θα έλεγα ότι πάει για Aliaga. Αλήθεια…για πού πάει? Ξέρω ότι πάει Τουρκία, αλλά ως τι?

….DREAM…CLELIA…

…ένα ALI κλπ…μάλλον Συριακό με μάρμαρα

….ένα POSEIDON VI με Αγγλική σημαία…όμορφο σκαρί…φαινόταν για πρώην ναυαγοσωστικό/ρυμουλκό, αλλά δεν κατάλαβα τι είναι τώρα

...το ξύλινο τουριστικό ΑΙΓΑΙΩΤΙΣΣΑ.

…και βεβαίως τα κατσικάκια «ελευθέρας βοσκής», τα οποία σταυλίζονται εντός της περιφραγμένης Λιμενικής Ζώνης…έτρωγαν αγνά και υγειινά σκουπίδια τα οποία είχαν ρίξει κάποιοι συνέλληνες (μαζί με μπάζα) εντός της της περιφραγμένης Λιμενικής Ζώνης, βεβαίως. Εντελώς, λούμπεν κατσίκια…μάλιστα είδα ένα να μασουλάει αρειμανίως μια χαρτοσακκούλα…και να το φχαριστιέται κιόλας!

Α….μη το ξεχάσω! Ας κάνει τον κόπο κάποιος (Ο.Λ.Λ./Λ.Λ./ΝΕΛ) να πάει να βγάλει την πινακίδα…επωλήθη πλέον!

.

post-31-128326965002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο Λαυριο εκτος απο τα γνωστα εχει διανυκτερευση σημερα και το Υπερταχυπλοο ΕΓ/ΟΓ* Παναγια Χοζοβιωτισσα το οποιο καθαριζει δυτης για να γλιστραει στη θαλασσα ;):D

*Τυπου μονοχαλι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχουμε και λέμε...πολλά πλοία σε ακινησία:

ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ στην γνωστή του θέση και δεμένο με καμιά 25 σκοινιά...έτοιμο για άμεσο απόπλου:P

Στην πλώρη της ΠΘ οι ομόσταυλες υδροφόρες ΓΕΩΡΓΙΟΣ και ΧΡΗΣΤΟΣ...αναδουλειές με τόσες βροχές που πέφτουν.

Απέναντι στους Νότιους προβλήτες ΝΗΣΟΣ ΛΗΜΝΟΣ, ΣΑΟΣ 2, ΜΑΚΕΔΩΝ, CLELIA II και το POSEIDON VI.

Έφυγε μετά από πολύ καιρό το DREAM για Αυλίδα, όπως μας τα έχουν πεί και άλλοι :D

Επίσης, δεν είδα το TUBINGEN και εκείνο το τεράστιο Σαουδαραβικό γιώτ.

Αντιθέτως, είδα για πρώτη φορά ένα μεγάλο ρυμουλκό με Αγγλική σημαία και με το άκρως θηλυπρεπές όνομα IRON BULL :P Αλήθεια, τί να γυρεύει στο Λαύριο? Πάντως, δεν είδα τα γνωστά και μη εξαιρετέα MATSAS STAR SMIT LLOYD MATSAS II.

Link to comment
Share on other sites

Το IRON BULL ήταν το ρυμουλκό που μετέφερε ένα καράβι από Ισπανία για διάλυση στην Τουρκία... Στην πορεία κάπου στο Αιγαίο το ρυμουλκούμενο βυθίστηκε και μ΄λλον το BULL κλαίει την μοίρα του...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν είδα τα γνωστά και μη εξαιρετέα SMIT LLOYD MATSAS II.

Νηρεα, το συγκεκριμενο νομιζω εχει βαση την Καβαλα. Οσο για το Σαουδαραβικο γιωτ Issham Al Baher, ειναι εδω και καιρο στο μωλο της ΔΕΗ οπου και του γινονται διαφορες εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το EASYCRUISE ONE δίπλα στο αδελφάκι του το CLELIA II, ενώ έχει φύγει το IRON BULL.

Παραδίπλα το Express Limnos σαν να άρχισε (?) να ξυπνάει από την χειμερία νάρκη. Και σαν να μου φάνηκε ότι σφύριξε και στον σταυρό...ε τώρα, σήμερα γιόρταζε και το αφεντικό...καταλαβαίνετε.:P

ΜΥΡΙΝΑ και ΜΑΡΜΑΡΙ σε ακινησία και o ΜΑΚΕΔΩΝ επανήλθε στα δρομολόγια.

Έκτακτη εμφάνιση της υδροφόρας ΡΟΔΟΣ (ομόσταυλη των θαμώνων του Λαυρίου ΧΡΗΣΤΟΣ και ΓΕΩΡΓΙΟΣ) που φόρτωνε νερό (άραγε, που να το πήγαινε τέτοια εποχή?:rolleyes:)

Άντε και του χρόνου νάμαστε καλά να ξαναφωτισθούμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παραδίπλα το Express Limnos σαν να άρχισε (?) να ξυπνάει από την χειμερία νάρκη. Και σαν να μου φάνηκε ότι σφύριξε και στον σταυρό...ε τώρα, σήμερα γιόρταζε και το αφεντικό...καταλαβαίνετε.:D

Να ξυπνήσει από την χειμερία ναρκη και να ετοιμαστεί αποκλείετε.Να μπήκε μπρος ένεκα της ημέρας, ναι.

ΥΓ.Κρίμα να μην το ξερα ότι είσουν εκεί Νηρέα , να σε συναντήσω από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οπως εχουμε πει και παραπανω, Μαρμαρι Εξπρες, Μυρινα Εξπρες, Εξπρες Λημνος και Clelia II σε ακινησια, μονο το Μακεδων δουλευει κανονικα. Οι υδροφορες Χρηστος Ι και Γεωργιος σταθερες ενω παρατηρησα οτι μαλλον υπαρχει πια στο Λαυριο μονιμα σταθμευμενο ρυμουλκο(εννοω ρυμουλκο λιμενος), προκειται -αν δεν κανω λαθος- για το ρ/κ Λαυριον πλοιοκτησιας Φουρναρακη(αυτου που θα ρυμουλκουσε το Κεφαλληνια απο την Τανζανία:D:D).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσης, νύχτα πρέπει να έφυγε το ΣΑΟΣ ΙΙ από Λαύριο.
τι εννοει ο ποιητης οτι εφυγε νυχτα; οτι απεπλευσε μετα τη δυση του ηλιου ή οτι εγινε καμια αβαρια/γρατσουνια και εφυγε αρον αρον (την εκανε νυχτα κοινως).
Link to comment
Share on other sites

Επηρεασμένος από το προηγούμενο ποστ που αφορούσε το ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (therad με απαγορευτικό απόπλου), το οποίο αναχώρησε βράδυ,ε εγώ το έκανα νύχτα 12-1 η ώρα. Μ' έπιασε το ποιητικό μου πάλι:):D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...