Jump to content
Shipfriends

Brand Loyalty Cards


Recommended Posts

Δεν εχω ξαναδει πιο δυσκοιλια εταιρια στο θεμα εκδοσης καρτας μιλιων, απο την Attica

Για να κανει καποιος εκδοση καρτας απαιτηται να δηλωσει και  αριθμο εισητηριου στο ονομα του προφανως από δρομολογιο του ομιλου μεσα στο προηγουμενο ετος

Ελεος

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και στην εξαργύρωση μιλίων για εισιτήριο, χρειάζεται να καλέσεις τουλάχιστον 3-4 μέρες πριν το ταξίδι σου για να πάρεις τον κωδικό κράτησης και να εκδώσεις το εισιτήριο. Αντίθετα στη HSW/ANEK μπορείς επί τόπου (πχ πρακτορείο) να εξαργυρώσεις τα μίλια σου.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την δήλωση προηγούμενου εισιτηρίου πρέπει να είναι νέο τσαλίμι. Αλλα ναι δεν υπάρχει καμία άμεση υποστήριξη και μόνο πρωινές ώρες τηλεφωνικά μπορείς να λύσεις όποια θέματα προκύψουν...

Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο αυτο.Εγω ειχα να χρησιμοπποησω τη καρτα 2 χρονια και αυτοματως απενεργοποιηθηκε.Αναγκαστηκα να ξαναβγαλω με ολη τη διαδικασια που ανεφεραν οι φιλοι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτό με την απενεργοποιηση,εχω όμως την εντυπωση ότι γινεται ενεργοποιηση της ιδιας καρτας αλλα εχουν χαθει όλοι οι ποντοι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sf_X said:

Αυτό με την δήλωση προηγούμενου εισιτηρίου πρέπει να είναι νέο τσαλίμι. Αλλα ναι δεν υπάρχει καμία άμεση υποστήριξη και μόνο πρωινές ώρες τηλεφωνικά μπορείς να λύσεις όποια θέματα προκύψουν...

Το 2011 που έκανα έκδοση της κάρτας ίσχυε. Δεν ειναι νέο τσαλίμι..

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος να αποκτήσεις την κάρτα είναι αφου κάνεις ενα ταξίδι σε οποιαδήποτε γραμμή, να ζητήσεις στην υποδοχή του πλοίου την έκδοση. Εννοείται βέβαια οτι οι οποιοιδήποτε πόντοι πάνε περίπατο και το κυριότερο αν έχεις και ΙΧ δεν παίρνεις έκπτωση. Απο κει και πέρα υπάρχει αυτό το αίσχος οτι αν δεν κάνεις άλλο ταξίδι μέσα σε 2 χρόνια χάνεις ο,τι πήγες να κερδίσεις. Ομως δεν είναι μόνο προβληματικός ο τρόπος διαχείρισης της κάρτας. Πολύπλοκος είναι και ο τρόπος όσο αφορά και τις προσφορές με το Vodafone τουλάχιστον  για την περίοδο του καλοκαιριού οπως μου είχαν πεί γνωστοί μου σχετικά με τα εισιτήρια επιστροφής τα χρονικά περιθώρια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2018 at 12:28 PM, polmyt said:

Δεν εχω ξαναδει πιο δυσκοιλια εταιρια στο θεμα εκδοσης καρτας μιλιων

Για να κανει καποιος εκδοση καρτας απαιτηται να δηλωσει και  αριθμο εισητηριου στο ονομα του προφανως από δρομολογιο του ομιλου μεσα στο προηγουμενο ετος

Ελεος

Μπορει ο τροπος της attica να ειναι δυσκολος αλλα και η hellenic εχει άλλα ... Εχω κανει δυο φορες αιτηση (οκτωμβριο '17 και Ιανουαριο '18) και μεχρι τωρα δεν εχει σταλεί καμια καρτα , και πλακα ειναι οτι σου στελενει στο e-mail οτι μπορεις να τη χρησημοποιησει χωρις ομως να εχεις τον αρ. καρτας !!!!. Πηγα στην υποδοχη του Σαμος και μου ειπαν οτι θα μου ερθει ταχυδρομικα , εστειλα e-mail στη εταιρεια τον ιανουαριο για το ποτε θα την παραλαβω  ,αφου εκανα την αιτηση , και μεχρι τωρα  περιμενω απαντηση . Και να ημουν κανενας τουριστας να ελεγα ... πηγαινω ερχομαι τακτικα (Π-Χ) και αμα δεν με βολευει η Blue star αναγκαστηκα περνω την hellenic..

Edited by BlueStarLeros
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ΕΥΔΟΞΟΣ said:

το κυριότερο αν έχεις και ΙΧ δεν παίρνεις έκπτωση

Συγνωμη αλλα λανθάνεις εδώ , οταν κλινεις το εισιτηριο πηγαινει αυτοματα η εκπτωση (οταν , βεβαια , δινεις ταυτοχρονα και την καρτα στην εκδοση του εισιτηριου !!!)

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι εταιρειες καπου εχουν μειονεκτημα!εβγαλα μεσω ιντερνετ καρτα των μινωικων κ εβγαλα μετα το εισητηρειο με την εκπτωση αλλα στο ταξιδι δεν περασαν οι ποντοι απο τα μπαρ κ το εστιατοριο γιατι πρεπει να εχεις την ιδια την καρτα που θα ερθει σε κανα 3μηνο κ οχι απλα τον αριθμο..ενω στη seasmiles λες τον αριθμο η δειχνεις το εισητηριο κ σου περνανε τους ποντους

Link to comment
Share on other sites

Εάν στείλεις ένα email στο bonusclub με τις αποδείξεις αν τις έχεις κρατήσει και τον αριθμό της κάρτας σου περνάνε τους πόντους. Το έχω κάνει ήδη 2 φορές. Από το bar απ' οτι  γνωρίζω δεν περνάνε πόντοι και από τα εστιατόρια μόνο το ένα δίνει πόντους, συγκεκριμένα το ala carte.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BlueStarLeros said:

Συγνωμη αλλα λανθάνεις εδώ , οταν κλινεις το εισιτηριο πηγαινει αυτοματα η εκπτωση (οταν , βεβαια , δινεις ταυτοχρονα και την καρτα στην εκδοση του εισιτηριου !!!)

Εννοώ βέβαια στο πρώτο ταξίδι που κάνεις. Οταν έχεις ηδη την κάρτα παίρνεις και την έκπτωση στο ΙΧ, αλλά και τους πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Με την Hellenic είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και το πολύ μέσα σε 2 εργάσιμες μέρες, σου δίνουν τηλεφωνικά τον αριθμό της κάρτας, Ασχετα αν η κάρτα μπορεί να σου έρθει με το ταχυδρομείο ενα χρόνο μετά η' και αργότερα, παίρνεις κανονικότατα και τους πόντους, αλλά και τις όποιες εκπτώσεις ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο Blue Star 2 υπάρχει τοποθετημένο ένα αυτόματο μηχάνημα που έχει να κάνει με το πρόγραμμα seasmiles της εταιρείας. Ήταν εκτός λειτουργίας βέβαια αλλά ξέρει κάποιος αν υπάρχει και σε άλλα πλοία της εταιρείας;

seasmiles.thumb.jpg.7b2953c2de66ade814197aab815fd16f.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: HELLENIC SEAWAYS BONUS MILES – ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΗ ΔΩΡΟΥ

Η Hellenic Seaways ανακοινώνει στα μέλη του Hellenic Seaways Bonus Miles ότι το δώρο (Bonus Ticket) που κερδίζεται με κάθε συμπλήρωση 1.000 μιλίων ισχύει για δύο (2) ημερολογιακά έτη, δηλαδή μέχρι τις 31/12 του εκάστοτε δεύτερου έτους από την ημερομηνία συμπλήρωσης των μιλίων.

Για παράδειγμα, τα μέλη που το δώρο τους πιστώθηκε στο ηλεκτρονικό τους πορτοφόλι εντός του 2016 και δεν το έχουν ακόμα χρησιμοποιήσει, μπορούν να το εξαργυρώσουν έως τις 31/12/2018.

++++

Είναι τα πρώτα σημάδια της εξαγοράς...

Edited by proud_ionian
γραμματοσειρα
Link to comment
Share on other sites

Καλά, loyalty card είναι, δε θα βάλουν τον επιβάτη να πληρώνει κι'ολας. Απλά μπορεί να κάνουν ό,τι έκανε η olympic όταν πουλήθηκε στην Αegean. Καταναλώστε τα μίλια σας μέχρι την τάδε ημερομηνία και από εκεί και πέρα μόνο aegean. Απλά κάποιος που έχει χρυσή κάρτα στην hellenic θα θέλει να ξανακάνει όλο το δρόμο από την αρχή για να έχει τα προνόμια της blue star.

Edited by enas chiotis
Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξουν ακόμα και στη Blue Star προς το χειρότερο τα προνόμια των μελών τους!! Νομίζω ότι στην Ολυμπιακη έκαναν μεταφορά των μιλίων στο πρόγραμμα της Aegean (έτσι νομίζω πως ότι είχε γίνει σε εμένα) 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χειροτερα να γινουν

Ηδη στη Blue Star οι ποντοι χανονται αν δεν ταξιδεψεις μεσα σε δυο χρονια μαζι τους και η καρτα σου ακυρώνεται.Μπορεις να την ξαναενεργοποιησεις βεβαια αλλα οι ποντοι ειανι μηδεν.

Ασε που για να εξαργυρώσεις τους δωρεαν ποντους είναι ολοκληρη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, polmyt said:

Ασε που για να εξαργυρώσεις τους δωρεαν ποντους είναι ολοκληρη διαδικασια.

Δεν είναι μόνο οι ακτοπλοϊκές. Ήδη, λόγω της τεράστιας αύξησης της κίνησης στα αεροπορικά ταξίδια η έκδοση free εισιτηρίων ή η αναβάθμιση θέσης, σε όλες σχεδόν της Εταιρείες (ΕΕ και ΗΠΑ) είναι σχεδόν αδύνατη, εκτός να το προγραμματίσεις ένα εξάμηνο πριν-και βάλε. 

Η Aegean που καλά το ξεκίνησε πριν μια δωδεκαετία, ακόμα και στου Gold Card holders σήμερα, ούτε extended room leg θέσεις-εξόδους κινδύνου-δίνει δωρεάν (μόνο η Lufthansa εξακολουθεί να το κάνει). Το μόνο πλεονέκτημα είναι τα lounges της Star Alliance στα μεγάλα αεροδρόμια του εξωτερικού που όταν γυρνάς για την Αθήνα μέσα στην μαύρη νύχτα, μπορείς αν πιεις ένα καφέ και να φορτίσεις κινητό και laptop. 

Μετά την εξαγορά, οι χρυσές κάρτες της Ολυμπιακής έγιναν αυτομάτως Aegean, αλλά τα μίλια της ΟΑ απέκτησαν ημερομηνία λήξης. Αφήνω που τα lounges της ΟΑ ήταν.ακόμα και στα τελευταία της, η αρχοντιά προσωποποιημένη...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός. Χώρια που και η πιθανότητα να αγοράσεις ένα free εισιτήριο με ένα λογικό αντίτιμο σε μίλια, περιορίζεται πολλές φορές στις καθαρά αντιεμπορικές πτήσεις, ειδικά με τη Luftwaffe που προανέφερες. Μια πτήση την Τρίτη το πρωί στις 0600, είναι άχρηστη για έναν εργαζόμενο που θέλει να εξαργυρώσει τα μίλια του για ένα ΣΚ ή για να ξεκινήσει όσο το δυνατόν νωρίτερα της διακοπές του, Παρασκευή απόγευμα ή Σάββατο πρωί. Για να χρησιμοποιήσεις σε μια εμπορική πτήση τα μίλια σου, πρέπει να θυσιάσεις ένα δυσθεώρητο αριθμό. Να δούμε αν και κατά πόσον θα δούμε παρόμοια φαινόμενα και εν ακτοπλοία.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...