Jump to content
Shipfriends

Theagenis (ΙΜΟ 8653774)


Recommended Posts

Καλησπερα,μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για ενα πλοιο(κατι ναναμεσα σε roro και φορτηγο,με το ονομα θεαγενης?

Τελευταια φορα ηταν στη κερκυρα πριν μερικα χρονια!

Ευχαριστω πολυ

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας καταρχην

Το μονο που μπορω να συνεισφερω ειναι μια φωτογραφια του ΘΕΑΓΕΝΗ απο το καλοκαιρι του 2003.Οσο κι αν εχω ψαξει δεν εχω βρει κανενα ιχνος του.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Φιλε marittimo το ιδιο πρεπει να ειναι.

Δεν περνω και ορκο βεβαια αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι εχει και αδελφο αυτο το πλοιο.Ειλικρινα παντως δεν περιμενα οτι θα το ξαναβλεπα

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσουν το ένα μετα το άλλο τα ανοικτά ferries _ή παντόφλες κατά την λαική ρήση_ να συμπληρώνουν 35ετία και να μετατρέπονται σε φορτηγά ρο-ρο για την μεταφορά αποκλειστικά κάθε είδους εμπορευματος, ο ΘΕΑΓΕΝΗΣ, εξυπηρετούσε για πολλά χρόνια τα επτάνησα με την μεταφορά αδρανων υλικών απο την ηπειρωτική Ελλάδα ,η απο νησιά οπου επιτρεπόταν η λατόμευση. Οι δυο φωτογραφίες είναι φυσικά στην Κέρκυρα πρίν απο ...... πολλά χρόνια (πάει, ξεκούτιανα τελείως:rolleyes:).

post-61-128326998562_thumb.jpg

post-61-128326998565_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχουμε πει και εδώ το πλοιο ειχε παρει φωτια ανοιχτα της Λημνου

Αφου εμεινε για αρκετα χρονια στη Μυρινα ,ηρθε στου Σπανοπουλου και αφου εμεινε για καποιο καιρο στη πλευρα του ναυπηγειου, προς το τελος του χρονου μετακινηθηκε μαζι με αλλα πλοια προς την μερια του τυμβου.Τον Ιανουαριο ειχε βυθιστεί σχεδόν ολοκληρο ενώ το προηγουμενο Σαββατο το πλοιο ηταν βυθισμενο στην πρυμη με την πλωρη να είναι εκτος νερου.Απο ότι φαινεται και στη φωτο καποια αντιλια πρεπει να υπαρχει που βγαζει νερο από το πλοιο

Ιδιαιτερο σκαρι είναι η αληθεια αλλα με αδοξο τελος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοιο το προηγουμενο ΣΚ δεν βρισκοταν στου Σπανοπουλου, και επειδή δεν το πηρε το ματι μου στα υπολοιπα καρναγια το πιο πιθανο είναι ότι εχει ηδη κοπει

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Να πουμε οτι στο παραπανω ποστ ειχα κανει λαθος και ολο αυτο τον καιρο το πλοιο βρισκεται στου Σπανοπουλου ,αλλαζοντας συνεχως θεσεις.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...