Jump to content
Shipfriends
George

Άσχημα τα πράγματα για shipfriends φωτογράφους

Recommended Posts

George   

Παιδιά ψάχνοντας στο shipspotting βρήκα μία φωτο του POSEIDON C στην Ηγουμενίτσα στην οποία ο Dieter Pots που την είχε τραβήξει έγραψε τα εξής:

Adriatic Seaways' Poseidon C laid up in Igoumenitsa, September 10th 2005. She has been sold for scrapping. I made some pictures from the quay as well, but these (and many others) were erased by port police order
.

Αγρίεψαν τα πράγματα ξαφνικά;

Neptune   

Μηπως επειδη δεν ειναι Ελληνας?

Εγω περυσι σε παρομοιο περιστατικο με λιμενικους στην Ηγουμενιτσα τους απαντησα οτι τραβαω πλοια γιατι κανω συλλογη και μου ειπαν ενταξει.. Αλλα ημουν στο καινουριο λιμανι..

poseidon   

Σε ότι αφορά το συγκεκριμένο λιμάνι:

1ον Ισχύει το γνωστό "Ανάλογα σε ποιόν θα πέσεις..."

2ον Όταν οι λιμενικοί δεν έχουν δουλειά, κοιτάνε να "την πούν" σε άσχετο κόσμο είτε γιατί τραβάνε φωτό τα πλοία είτε γιατί πέταξαν τη γόπα απο το τσιγάρο τους μέσα στο λιμάνι...

Σου λέει "απο το να κάνω όλη μέρα βόλτες την παραλιακή με το υπηρεσιακό τζίπ, ας την πέσω σε κανέναν ανθρωπάκο για να φανεί οτι εργάζομαι...."

ΕΛΕΟΣ!!!

trip   

Γεια σας κι απο μένα.Έχει αναφερθεί και στο Πειραιά τέτοιο περιστατικό ή είναι μεμονωμένο??

Neptune   

Εγω στον Πειραια ακομα και μπροστα σε λιμενικους μια φορα (κατα λαθος βεβαια) δεν ειχα προβλημα.. Δε μου ειπαν τιποτα αν και με καταλαβαν.. Τωρα παλι αλλοι εχουν προβλημα και στον Πειραια.. Αρα ειναι να μην πεσεις σε κανενα στριμμενο μαλλον

Προσωπικά, πρίν απο πολλά χρόνια στο λιμένα Ηρακλέους (ΔΕΗ) ο κύριος που βρισκόταν στο φυλάκιο της εισόδου θέλησε σώνει και καλά να του δώσω το φίλμ της μηχανής να το καταστρέψει.Με ταπολλά δεν το πήρε. Φέτος την άνοιξη στον ίδιο χώρο κύριος που ψάρευε μου συστήθηκε ώς λιμενικός και μου απαγόρευσε να φωτογραφίσω. Κατόπιν διαλόγου με υπονοούμενα, απομακρύνθηκα χωρίς περαιτέρω.Πέρυσι το χειμώνα μου έγινε παρατήρηση απο τζιπάτο λιμενικό, γιατί φωτογράφιζα πάνω απο το δρόμο (!) στην πύλη για Δωδεκάνησα, ενώ αντίστοιχο περιστατικό είχα και στην παλιά προβλήτα της Δωδεκανήσου (Αγιο Σπυρίδωνα). Εκεί που δεν με έχουν παρατηρήσει μέχρι τώρα είναι στην επισκευαστική του Περάματος και στο νέο Μώλο (λόγω συγγένειας;) ενώ έχω τραβήξει και φωτογραφίες σε Σχιστό, Ελευσίνα, Σκαραμαγκά και Σαλαμίνα.Πάτρα δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα (αν συμβεί θα φωνάξω τον proud για συμπαράσταση) ούτε σε Ηγουμενίτσα, Κέρκυρα Ζάκυνθο κλπ νησιά. Να σημειωθεί ότι αποφευγω γενικά να στηθώ προκλητικά μπροστα σε λιμενικό για shipspotting και πολλές φορές φωτογραφίζω μέσα απο το αυτοκίνητο που κινούμαι.

Εγω σαν γνωστος γκαντεμιρελ που ειμαι, μπηκα στο βαπορακι της Σαλαμινας για φωτογραφια και ηρθε και εκατσε διπλα μου λιμενικος ;). Γενικα εγω συνεχεια πεφτω πανω σε περιεργους με αποκορυφωμα το Δεκεμβρη του 2003 στο Νεο Μωλο Δραπετσωνας οπου μαζι με ενα φιλο που τραβηξε φωτογραφια με κινητο, μας μαζεψαν ενας λιμενικος με στολη κι ενας με πολιτικα γιατι φωτογραφιζαμε "πλοιο με ξενη σημαια"(??!!). Αφου μας ρωτησαν τι ψηφιζε ο παππους μας κι αν ειμαστε εθνικοφρωνες, μας αφησαν τελικα και μας παρακολουθησαν με το αυτοκινητο μεχρι που φυγαμε απο τη Δραπετσωνα κι ενω πηραν ολα μας τα στοιχεια και τα διαβιβασαν μεσω vhf στο κεντρο επιχειρησεων η κατι τετοιο.

Οντως ειναι που θα τυχεις αλλα συμφωνω με τον Αντωνη οτι καλο ειναι να μην προκαλεις και την τυχη σου. Με σεβασμο και καλυψη οτι κανει κανεις, σαν τους πρωτους χριστιανους :D. Αλλο περιστατικο συνεβη σε φιλους(Ολλανδο και Γερμανο) το καλοκαιρι στη Ραφηνα οπου και κρατηθηκαν επι τριωρο στην "οικεια λιμενικη αρχη". Αφεθησαν ελευθεροι μονο αφου βρεθηκε λιμενικος που γνωριζε γερμανικα και διαβασε ενα γερμανικο περιοδικο για ferries οπου υπηρχαν φωτο των δυο συναδελφων μας και καταλαβε(η τουλαχιστον ετσι ελπιζω) οτι δεν ειμαστε αναρχοκομμουνιστες και ληστοσυμμοριτες.

Οπως και να' χει το πραγμα, μπορω να υποσχεθω σε ολους αυτους οτι με τετοια περιστατικα μονο πιο αποφασισμενους μουτζαχεντιν-καραβολατρες δημιουργουν!

nautikos   

απλα τα πραγματα παιδια,πριν τραβηξετε φωτο απλα καντε ενα ελεγχο κατα 360 μοιρες και γενικοτερα να τους κατασκοπευεται κατα τακτα χρονικα διαστηματα,ωστε να ειστε εκτος κινδυνου.

εννοειται οτι με το που βγαλετε φωτο αμεσως η μηχανη μπαινει σε τσαντακι και ξαναβγαινει για την επομενη.επισης δεν χρειαζεται να δινεται στοχο,πχ 10 ατομα μαζεμενα να φωτογραφιζουν κατι συγκεκριμενο ειναι στοχος και αξιοπεριεργο.

με τα παραπανω δεν υπαρχει κανενα προβλημα,τραβηξτε εσεις και αφηστε τους αλλους να πανε να γα....ουν!!!

Περιτό να σας πώ ότι στο αυτοκίνητο που κινούμαι διαθέτω φωτογραφική μηχανή μιας χρήσεως με άσχετες φωτό πρόα άμμεση παράδοση,καθώς και φορητό vhf για αντίμετρα. Στα πολύ δύσκολα επικαλούμαι τις "υψηλές" μου γνωριμίες.Πάντως οι αγχωμένες φωτογραφίες δεν έχουν καλό αποτέλεσμα στην εκτύπωση. Για τις ψηφιακές δεν έχω άποψη, αλλά αν κρίνω απο αυτές που δημοσιευει ο Απόστολος, το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό (έχει και καλή θέση ο άτιμος!).

αν συμβεί θα φωνάξω τον proud για συμπαράσταση

o μικρος proud ηταν με το αυτοκινητο του εντος λιμενος (οπως κανει παρα πολλα χρονια) και εκληθη σε απολογια για αντικανονικη διελευση, κατα παραβαση του κανονισμου λιμενος. μετα πο 6 μηνες ηρθε κουστουμι €50 με συσταση να μην επαναληφθει. ευτυχως ο βαρυς και ανθυγιεινος δεν ειδε την status armed ;) μηχανη στη θεση του συνοδηγου.

μονο πιο αποφασισμενους μουτζαχεντιν-καραβολατρες δημιουργουν

χρονια πολλα. 88 χρονια σημερα.

KOMSOMOLESK KARAVOLATRANA

οσοι απο εσας βρεθειτε στην πολιιτιστικια πρωτευουσα για shipsspotting να ειστε διακριτικοι. να εχετε οσο το δυνατον διακριτικοτερη μηχανη, να μην στησετε κανενα προκλητικο τριποδο και αν ειναι δυνατον να προτιμησετε τον κεντρικο λιμενοβραχιονα της αγιου νικολαου, τον κυματοθραυστη τσι μαρινας η το χωρο γυρω απο το φαρο στη νοτια εισοδο.

αν τωρα κατεβειτε με καμια μηχανη μπουρι, εχετε κανενα γιγαντιαιο σακ βουαγιαζ με εξαρτηματα και πατε να βρειτε σκια πισω απο κανενα ξεκοτσαριστο φορτηγο στο 12 η στο 17 τοτε πολυ πιθανον να σας συμβει το εξης:

θα σας πλησιασει ενα μικρο ΙΧ με συμβατικες πινακιδες και χρωμα που να μην κινει υποψια και ενας νεαρος θα σας κοιταξει επιμονα. μετα ο ευγενεστατος νεαρος αφου διαπιστωσει την εθνικοτητα σας (οτι δεν ειστε ξενοι) θα ρωτησει επιμονα αν ειστε δημοσιογραφοι και θα πεισθει για το αντιθετο με την επιδειξη αστυνομικης ταυτοτητα και την περιγραφη του εργασιακου σας αντικειμενου. α ξεχασα, θα σας πει οτι ειναι και απο την ασφαλεια του ΚΛΠ. το πιο πιθανο ειναι να σας τονισει οτι απαγορευεται η φωτογραφιση χωρις αδεια του Λιμεναρχειου και να συστησει να ειστε διακριτικοι.

στην πατρα τα πραγματα εχουν σφιξει λιγο γιατι το λιμανι ειναι στο στοχαστρο στην ευρωπη ως πυλη λαθρομεταναστευσης. εχουμε ξαναπει οτι εξαρταται σε ποιον θα πεσεις

ασφαλως και απαγορευονται.

υπαρχει ενας μεταξικος νομος του 37 ή του 38. τωρα και με τον isps απαγορευονται οι φωτο σχεδον σε ολα τα λιμανια. στην πατρα δεν εχει εφαρμοστει ακομη το σχεδιο ασφαλειας βασει του isps αλλα ο κανονισμος λιμενος το απαγορευει.

ας μην επεκταθουμε στο τι γινεται στο εξωτερικο (υπαρχουν σημεια ελευθερα για ερασιτεχνες) ή στο τι μπορεις να δεις στο google earth. η ουσια ειναι οτι ο νομος ειναι νομος και στις περισσοτερες φορες ειμαστε εξαρτημενοι απο την καλη θεληση του λιμενικου που εχει βαρδια

Με τη μερική λειτουργία του νέου ΥΕΝ ήδη δυσκόλευσαν τα πράγματα στο λιμάνι για τους καραβολατρες. :confused::D

Για παράδειγμα στη πύλη Ε2, όσες φορές έχω περάσει υπάρχει πάντα λιμενικός που ρωτάει που πηγαίνετε κατά την είσοδο στο λιμάνι. Δε θα σας αποτρέψει την είσοδο εάν του πείτε τη σωστή δικαιολογία, πχ ταξιδεύω με το τάδε πλοίο (προσέξτε μη πείτε κανένα που δεν είναι εκεί), πάω στο Α’ τελωνείο, ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να πω ότι πάω στο νέο ΥΕΝ).

Αλλά και η παρουσία λιμενικών (φύλακες) έξω από το υπουργείο, δυσκολεύει τη φωτογράφηση των πλοίων στο ντοκ 3.:D

Stefanos   

θα πώ εδώ κάτι που μου συνέβει πρόσφατα στο λιμάνι της Μυτιλήνης.7 το πρωί λοιπόν και μόλις είχα κατέβει άπο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ έκανα μία βόλτα στο λιμάνι μιας και δεν μου αρέσει να φεύγω απευθείας μόλις βγώ απο το καράβι.Προχωρούσα λοιπόν προς τη πλώρη του πλοίου το όποιο είχε δέσει στο Γ που κοιτάζει τη μπούκα του λιμανιού όπως γύριζα με σταματάνε τρείς λιμενικοί με πολιτικά και ανοίγοντας τη ταυτότητα τους με ρώτησαν τι κάνω στο λιμάνι,έγω τους είπα ότι κάνω απλά μια βόλτα,τότε μου ζήτησαν ταυτότητα.Έπειδη είχα κατέβει στο νησί για δουλιές και θα ξαναέφευγα το απόγευμα δεν είχα μαζίμου αποσκευές παρα μόνο μια τσάντα με τα απολύτως απαραίτητα του ταξιδιού,προφανώς αυτό τους κίνησε τη περίεργια και ζήτησαν να κάνουν έλεγχο στη τσάντα μέσα στη οποία είχα και τη ψηφιακή τότε ο λιμενικός πήρε τη μηχανή την άνοιξε και άρχισε να κάνει review στις φώτο όπως κατάλαβαίνετε η μήχανη ήταν γεμάτημε φωτογραφίες βαποριών,τότε με ρώτησε γιατί φωτογραφίζω τα καράβια

έγω του είπα ότι είναι για τη δουλειά μου και αυτός αφού έλεξε το υπόλοιπο περιεχόμενο της τσάντας την έκλεισε.Μετά μου είπαν πως ήταν απλά ένας έλεγχος

Τα αναφέρω όλα αυτα γιατί κάτι παρόμοιο δεν μου έχει ξανασυμβεί και μου έκανε εντύπωση πάντως είναι χαρακτηριστικό πως οι λιμενικοί εκει πάνω έχουν αγριέψει βέβαια απο τη μια είναι λόγικό γιατί κατα καιρούς έχουν συμβεί πολλά

προφανως εγινε η μυτιληνη isps compliant:D

σε ολους μας κατα καιρους εχει συμβει κατι. ποτε ενας λιμενικος που δειχνει υπερβςλλοντα ζηλο, ποτε ενας αυστηρος λιμεναρχης, ποτε λογω του νεαρου της ηλικιας των περισσοτερων shipfriends καποιοι βρισκουν ευκαιρια να κανουν τον τζαμπα μπαγκα:mad:

sv1xv   

Καλημέρα, είμαι καινούργιος στο forum και βρήκα αυτή τη συζήτηση. Περιστασικά (όταν έχω χρόνο και με φέρει ο δρόμος) ασχολούμαι με φωτογράφηση πλοίων, ιδίως πολεμικών, και δεν μου έτυχε ποτέ κάτι στραβό. Την περασμένη Τετάρτη πήγα στις Δεξαμενές στη Δραπετσώνα και φωτογράφησα το Ρομίλντα, και κάτι δικά μας ναρκαλιευτικά απέναντι στην Ακτή Ξαβερίου χωρίς να με ενοχλήσει κανείς. Επίσης πρόσφατα τη φρεγάτα Van Galen (Ολλανδική), κοκ. Κάποιες φορές που δένουν πολεμικά στη ΝΔΑ απέξω έχω βγάλει καλές φωτογραφίες το απόγευμα (π.χ. το USS Ross) από την ακτή Βασιλειάδη και πάλι ούτε μου έδωσαν σημασία. Αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ, βλέπω να σταματάω αυτή την κακή συνηθεια.

Καλως ηλθες φιλε μου. Οπως συμβαινει με διαφορα πραγματα στην Ελλαδα, μπορεις να κανεις κατι απολυτως ακακο επι σειρα ετων(μην πω δεκαετιων) χωρις να συμβει τιποτα, και ενα πρωι να βρεθεις ασχημα μπλεγμενος επειδη σε καποιον δεν εκατσε το προηγουμενο βραδι η γυναικα του. Προσωπικα τα πολεμικα τα σιχαινομαι και δεν ασχολουμαι, αλλα μπορεις να παθεις τα ιδια φωτογραφιζοντας το Γεωργιος Μπρουφας κατι το οποιο ειναι αντικειμενικα επιβλαβες προς την εθνικη ασφαλεια:P.

Η γνωμη η δικη μου ειναι οτι δεν πρεπει να σταματησεις να κανεις κατι αβλαβες σε σενα και στο κοινωνικο συνολο το οποιο για τον αλφα η βητα λογο σε ευχαριστει. Πρεπει να εισαι απλως προσεκτικος. Το να κατσω να ξαναπω το ποσο γελοια ειναι ολα αυτα πραγματα θα ειναι βαρετο, για να κατσεις σαν οργανο της ταξης να ασχοληθεις με τους shipfriends που φωτογραφιζουν το Θεοφιλο πρεπει να εισαι πολυ pathetic looser.

Stin Ellada genika otan kanis kani athoa pragmata theli megali prosoxi giati ontos bori na vrethi poli asxima blegmenos. Prosopika mu exi tixi kapies fores na emfanisti limenikos (enstolos i mi) ke na rotisi ti akrivos kano xoris peretero sinepies. Afta stin Ellada panta giati stin Agglia gia paradigma kseis oti eki pu den epitrepete na fotografisis den iparxi access se kamia periptosi. Oso gia ta polemika, boris na ta fotografisis xoris kanena provlima efoson i fotografisi den perilamvani egatastasis. Malista iparxi ke site pu anaferi tis afiksis ke anaxorisis ton polemikon plion sto Portsmouth gia tous shipspotters ke oxi mono. Afta se mia xora i opia ine full sta safety and security regulations, i xara tis cameras ke o no2 stoxos tis diethnus tromokratias.

sv1xv   
Oso gia ta polemika, boris na ta fotografisis xoris kanena provlima efoson i fotografisi den perilamvani egatastasis.

Στην Αγγλία έχω τραβήξει ελεύθερα 2 φίλμ μέσα στο Ναύσταθμο του Portsmouth (Navy Days).

Malista iparxi ke site pu anaferi tis afiksis ke anaxorisis ton polemikon plion sto Portsmouth gia tous shipspotters ke oxi mono.

Εδώ και χρόνια παρακολουθώ το http://www.seawaves.com/navcall.htm αλλά σπάνια γράφει για επισκέψεις σε ελληνικά λιμάνια.

Ανέκδοτο: Εδώ που τα λέμε, πρέπει να είμαι πολύ θρασύς, γιατί μια φορά (Ιούνιος 2006 νομίζω) είχα δεί από μακριά στο Φάληρο το HMS Illustrius να προχωράει προς την Πειραϊκή. Πάω λοιπόν σαν κύριος :P με το τσαντάκι της Pentax στο λιμενοφύλακα στο Α' Λιμενικό και ρωτάω που θα δέσει. Ο λιμενοφύλακας ευγενέστατος μου απάντησε ότι δεν ξέρει αλλά συνήθως αυτά δένουν στο Κεντρικό Λιμεναρχείο. Τελικά έδεσε στη ΝΔΑ αλλά φωτογραφία της προκοπής δεν έβγαλα, λόγω καιρού και φωτισμού :P .

Την ωραιοτερη φωτο μου , δεν με αφησαν να βγαλω σημερα :o .......

Γυρνωντας απο Καρπαθο σημερα το απογευμα περασαμε ακριβως απο πανω απο τον Θεολογο (σε αρκετα χαμηλο υψος - μιας και ειμαστε σε διαδικασια προσγειωσης) με το αεροπλανο και μολις πηγα να τραβηξω με πηρε χαμπαρι η αεροσυνοδος και μου το απαγορευσε :D

Απο κει πανω ψηλα παντως ειναι ωραιος βαποραρος .......

Ασχετο αλλα απο πότε απαγορεύονται οι φώτο απο το αεροπλάνο???Σε λίγο θα μας απαγορεύουνε να βγάζουμε και απο το σπίτι μας

polmyt   

Οι φωτο απο το αεροπλανο δεν απαγορευονται αλλα προφανως η αεροσυνοδος θα θεωρησε την μηχανη ηλεκρονικη συσκευη.Και επειδη οι ηλεκτρονικες συσκευες απαγορευονται στην απογειωση και την προσγειωση εχασε και Παναγιωτης την φωτο