Jump to content
Shipfriends

Καμπίνες κάτω από το γκαράζ


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι το σπόρ είναι όντως βάρβαρο και για να το υπερθεματίσουμε λιγάκι ας αναλογιστούμε ότι πολλοί ναυτικοί μας την έβγαλαν την καριέρα τους έχοντας ως χώρους ενδιαίτησης τετοιες καμπίνες.

Όποτε αν εμάς μας φαίνεται βάρβαρο να πας να ξαπλώσεις εκεί για 4-5 ωρίτσες σκέφτομαι αυτούς τους ανθρώπους πως την έβγαλαν μια ζωή.:eek:

Προσωπικά εγώ δεν έχω πρόβλημα να κοιμηθω 4-5 ωρίτσες σε τετοια καμπίνα αλλά για να βγάλω μια καριέρα σε τετοιες συνθηκες ούτε να το σκεφτομαι.

Ευτυχώς τωρα οι συνθήκες με τα καινούρια βαπόρια έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ ακόμα και για το κατώτερο πλήρωμα.

Πάντως το πιο βάρβαρο από όλα το είχα συναντήσει στον ΙΚΑΡάκο της ΑΝΤΕΣΙ.

Είχε κάτι καμπίνες επιβατών κάτω από το γκαράζ και πιτσιρικάς που ταξίδευα θυμαμαι χαρακτηριστικά κάτι φορές που είχε θαλασσίτσα άκουγες τα ξύλα του κουβερτωμένου γκαράζ να τρίζουν με μαεστρία σε ντουέτο με τις καδένες που βαστούσαν τα φορτηγά.:D

Link to comment
Share on other sites

Και για να το υπερθεματισουμε ακομα:D,του ΣΑΠΦΩ πρεπει να ηταν ακομα πιο ανατριχιαστικες αυτες οι καμπινες,αφου απ εξω διακρινονταν και το φινιστρινι τους...οποτε κατα την διαρκεια του ταξιδιου πρεπει να εβλεπες την θαλασσα να ανεβοκατεβαινει:eek:Δεν εχω ταξιδεψει μαζι του αλλα εχω ακουσει ιστοριες οτι το πανω κρεβατι ηταν αρκετα στριμωγμενο αφου περνουσαν διαφοροι σωληνες(στο ταβανι).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξεχνώ την σχεδόν 3Χ3 δίκλινη χωρις wc στο express σαντορίνη, πηγαίνοντας Κατάπολα τον Ιούλιο του 1996. Ο ήχος της άγκυρας στα προηγούμενα λιμάνια(παρο, ναξο, ηρακλεια, σχοινούσα) ξύπναγε και πεθαμένο.Είχε και ένα εφταρακι γεμάτο και το κοπάνημα στα μάγουλα της πλώρης προσέδιδε ένα τρομερό ηχητικό εφέ. Ούτε σε λούνα παρκ να βρισκόμουν. Δεν ξέρω αν μετά την ανακαίνιση στο πλοίο, όπου προστέθηκαν καμπίνες στο τελευταίο κατάστρωμα, οι καμπίνες αυτές διατίθενται ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Τις ιστοριες για το ΣΑΠΦΩ τις εγω διαδωσει εγω:P

Ετυχε και ειχα σε ενα ταξιδι το 1998.Αλλη μια ειχα και στο ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ το 95.

Πολλα εχουν αλλαξει παντως την τελευταια δεκαετια με αποτελεσμα τετοιες καταστασεις να μας φαινονται το λιγοτερο τριτοκοσμικες(οχι οτι δεν ειναι σε ορισμενες περιπτωσεις).Καποτε το να εχουμε μια τετοια καμπινα το θεωρουσαμε φυσιολογικο και μαλιστα το προτιμουσε ο περισσοτερος κοσμος απο το να βγαλει οικονομικη θεση.Τωρα γινεται το αντιθετο

Καμπινες κατω απο το γκαραζ ειχαν τα περισσοτερα βαπορια που ηρθαν στην Ελλαδα μεχρι τις αρχες του '90.Θυμαμαι μαλιστα πως οταν διαφημιζανε το ΜΥΤΙΛΗΝΗ λεγανε και οτι ολες οι καμπινες ειναι πανω απο το γκαραζ

Γενικα εχω την εντυπωση οτι στα περισσοτερα βαπορια δεν ειχαν οι συγκεκριμενες καμπινες μπανιο

Μεχρι το 2006 τις πουλουσαν κανονικα παντως.

Προσωπικα δεν μπορω να παω εκει κατω για υπνο ουτε για ενα λεπτο.Για βολτα μονο και πολυ ειναι

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ τουλάχιστον από το 2000 ίσως και νωρίτερα δεν πουλούσαν καμπίνες κάτω από το γκαράζ.Σε άλλα βαπόρια δεν τις είχαν στο πλάνο κι αν κανείς ζητούσε καμπίνα και δεν είχε επάνω τον ενημερωναν ότι έχει κάτω από το γκαράζ κι αν παραταυτα ήθελε την έκοβαν μέσα στο πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εγινε καποιος νομος και σταματησαν να πουλιουνται ή εγινε λογω της γκρινια που υπαρχει απο τον κοσμο σε συνδιασμο και οτι πλεον ελαχιστα βαπορια διαθετουν καμπινες κατω απο το γκαραζ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ !!! Θα προδώσω για άλλη μια φορά την ηλικία μου...

Όποιος δεν έχει ταξιδέψει στην οκτάκλινη (8) του Γεώργιος Εξπρές δεν έχει δει τίποτα...

Εκτώς λοιπόν από τις καμπίνες που είχε το εν λόγω συγχωρεμένο πλοίο που σε έβγαζαν στο κατάστρωμα, είχε και κάτω από το γκαράζ τεράκλινε και μία 8 κλινη...Όλα τα λεφτά...Ακριβως αυτό που γράφτηκε παραπάνω,,,Από το φινιστρίνη έβλεπες μόνο θάλασσα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιο βάρβαρο από όλα το είχα συναντήσει στον ΙΚΑΡάκο της ΑΝΤΕΣΙ.

Είχε κάτι καμπίνες επιβατών κάτω από το γκαράζ και πιτσιρικάς που ταξίδευα θυμαμαι χαρακτηριστικά κάτι φορές που είχε θαλασσίτσα άκουγες τα ξύλα του κουβερτωμένου γκαράζ να τρίζουν με μαεστρία σε ντουέτο με τις καδένες που βαστούσαν τα φορτηγά.:D

Εγώ θυμάμαι να έχω κοιμηθεί στο πάτωμα, σε μια τέτοια καμπίνα. Ακουγα θυμάμαι νερά, να πηγαίνουν πέρα δώθε με το κούνημα του πλοίου, ποιος να ξέρει τι ήταν..

Ανάλογες καμπίνες υπήρχαν και στο ΑΙΓΑΙΟ αλλά οι καλύτερες ήταν στο ΚΝΩΣΟΣ τη δεκαετία του 80. Κατέβαινες κατέβαινες και τελειωμό δεν είχες.... Αν θυμάμαι καλά η εξωτερική πλευρά της καμπίνας, εκείνη που την έβρεχε η θάλασσα ήταν πλάγια, όπως τη καρίνα του πλοίου. Μπρρρρ...

Link to comment
Share on other sites

...Ανάλογες καμπίνες υπήρχαν και στο ΑΙΓΑΙΟ ...

Αυτό που θυμάμαι καλά για το "Αιγαίον", ήταν ένα κρυμμένο, μικρό, σκοτεινό σαλόνι, κάτω από το κεντρικό του κλιμακοστάσιο και ασφαλώς κάτω από την ίσαλο. Ήταν έρημο, βαρύ και μόνο, ελάχιστοι το ήξεραν, οπότε αν δεν είχες καμπίνα την έβγαζες υπέροχα και ανάσαινες και όλο το μηχανόλαδο :). Πιό πίσω ήταν τα dormitories, ένα controversial point μεταξύ "Σάμαινα" και "Αιγαίον", αφού οι διαφημίσεις του "Σάμαινα" στον "Σαμιακό Τύπο" κλπ, επέμειναν ότι εκείνο (το "Σάμαινα"), διέθετε πολυτελείς δίκλινες και τετράκλινες καμπίνες, εξωτερικές ή εσωτερικές και όχι dormitories, όπως "άλλα πλοία της γραμμής" :D.

Τέλος να θυμηθώ ότι και το παλιό "Όμηρος" διέθετε καμπίνες κάτω από το γκαράζ, σε βάθος απροσμέτρητο, όπως διαπίστωσα επανειλημμένα σε νυκτερινούς ελέγχους όταν πλέον ως "Νήσος Κύπρος", ταξίδευε μεταξύ Πειραιά, Ρόδου, Λεμεσσού και Χάϊφας...

Edited by proud_ionian
τεχνικη βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Κατά γενικό κανόνα, τα ferries έχουνε δύο ντεκ κάτω από το γκαράζ ή κάνω λάθος; Το deck B που είναι ουσιαστικά μισό κάτω από το νερό και μισό πάνω και το deck A που είναι από κάτω. Υποθέτω δηλαδή, ότι την αίσθηση ότι κατεβαίνουμε σε τρομερό βάθος την έχουμε επειδή συνήθως ερχόμαστε π.χ. από το Deck 6 στο Deck 2 κι όχι επειδή είμαστε όντως και τόσο κάτω από την ίσαλο.

Να συμπληρώσω κι εγώ την παιδική εμπειρία μου το 1985 από τις κάτω καμπίνες του Santorini των Ποντικού-Καρρά. Τετράκλινη, χωρίς τουαλέτα και για να πας περνούσες, αν θυμάμαι καλά, κάτι λευκούς διαδρόμους όλο σωλήνες και υδατοστεγείς πόρτες. Θυμάμαι ότι είχα την αίσθηση ότι ήμουν σε πολλά μέτρα βάθος, καθώς και ότι ακριβώς πίσω από τους "τοίχους" της καμπίνας υπήρχε νερό και ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία από ...υπόγειες καμπίνες :D, ίσως και να μην ταιριάζει σε αυτό το θέμα, αφού ναι μεν θα σας πω για καμπίνα υπό την ίσαλο, αλλά -φεύ- χωρίς γκαράζ για ...οροφή. :P

Στο MEDITTERANEAN ISLAND (ex. ΠΑΤΡΙΣ) γύρω στα τέλη των '70s. Δύο ντεκ (αν θυμάμαι καλά) υπό την ίσαλον, με την μία της πλευρά (την εφαπτόμενη στην θάλασσα) γυμνή από μπουλμέ, έχουσα την κλίση της καρίνας, και απαστράπτουσα στην κυριολεξία !!! Πεντακάθαρη, φρεσκοβαμμένη, με πράσινη ολοκαίνουργια μοκέτα, και μόνο δύο κρεβάτια σε ένα χώρο γύρω στα 5Χ5 μέτρα. Τώρα θα μου πείτε, που βρίσκεται το περίεργο και την περιγράφω με τόσο ενθουσιασμό. Βλέπετε... ήμουν πλήρωμα, χυτροκαθαριστής (ο τελευταίος δηλαδή "τροχός της αμάξης") και δεν περίμενα ότι θα είχα τόσο όμορφη καμπίνα και μάλιστα σε ένα παλιό πλοίο. Ειδικά μάλιστα από την στιγμή που στο προηγούμενο πλοίο που είχα μπαρκάρει (ΑΤΑΛΑΝΤΗ), η καμπίνα που διέμενα μαζί με άλλους τρεις, είχε τις μισές διαστάσεις από αυτή του ISLAND, και η μόνη σύγκριση που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν με καμπίνα υποβρυχίου του ...'Α Παγκοσμίου Πολέμου (υπήρχαν άραγε τότε υποβρύχια ???) :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στα τέλη της δεκαετίας του 80, Σε ταξιδάκη προς τήν Ιο πέρασα "μαγικά τις 12 ώρες σε μία τρομερή καμπίνα στο ντέκ 1 , ας σκευτούμε ότι το γκαράζ είναι το ντέκ 3 ...lol τρελός θόρυβος , ζέστη επιπέδου σάουνας και φυσικά ούτε λόγος να κλείσεις την πόρτα ... lol .

Μια πιο τρομακτική εμπιρεία είχα το 98 , που πήγα την κλασική 7 ήμερη κρουαζιέρα της τότε ROC , ενώ έμενα σε σούπερ λούξ εξωτερική (τεράστια καμπίνα, με μαρμάρινη μπανιέρα παρακαλώ και 3 παράθυρα) , έκανα το λάθός να επισκευτώ μια φίλη ποιοσυνοδό στην καμπίνατης στο ... -3 , ή -4 , Τραγική κατάσταση σκουριές παντού, τριξίματα , υγρασία , 2 κρεβάτια μέσα και ντουζιέρα , με κουρτίνα !, ούτε για "καφέ" δεν έκατσα !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

την περιοδο 88-90 ταξιδεψα καμποσεσ φορεσ για μυτηληνη με το σαπφω και ομηροσ στο σαπφω ηταν και κοντα στο γκαραζ λεσ και κατεβαινεσ σε κανενα μηχανοστασιο και αν θυμαμαι καλα ειχε κοινοχρηστεσ τουαλετεσ για τισ καμπινεσ.οσο για το ομηροσ σ ενα ταξιδι πασχα με καμπινα κατω απο το γκαραζ ειχε 7-8 μποφορ και το φινιστρινι του εβλεπε την θαλασσα οποτε σε καθε ανεβοκατεβασμα τοθ πλοιου στα κυματα εισουνα μια πανω απο την θαλασσα και μια κατω,παντωσ εγω κοιμηθηκα χωρισ προβλημα και το απολαμβανα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εδω υπαρχει ενα GA plan του πλοιου

Μπρρρρ :blink:,οι καμπινες στο συγκεκριμενο πλοιο φτανουν μεχρι τον βολβο σχεδον :wacko: Τα ζητηματα ασφαλειας το 70,πρεπει να περνουσαν σε δευτερη μοιρα B)

Link to comment
Share on other sites

kαι σκέψου ότι και στα ακτοπλοικά της Ελλάδας επικρατούσαν τουλάχιστον μέχρι το ΣΑΜΙΝΑ τέτοιες καταστάσεις κι ιδιαίτερα για πληρώματα που μπορεί να ολοκλήρωσαν μια καριέρα ολόκληρη έχοντας παρόμοιες ενδιαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ἔχω ταξειδέψει πολλὲς φορὲς σὲ θαλάμους πολλῶν πλοίων τὴν δεκαετία τοῦ '80 καὶ τὶς ἀρχὲς τῆς ἑπομένης λόγῳ περιστασιακῆς ἐργασίας. Ἀναμνήσεις ἀπὸ θαλάμους ὑπὸ τὴν ἴσαλον γραμμὴ (κάτω ἀπὸ τὸ ἁμαξοστάσιο) θυμᾶμαι νὰ ἔχω μόνον ἀπὸ τὸ Νάξος καὶ τὸ Πάρος. Ἐπειδὴ καὶ στὰ δύο πλοῖα εἶχα ἐμπειρίες ἀπὸ θαλάμους ποὺ βρίσκονταν σὲ ὑψηλότερα καταστρώματα, μπορῶ νὰ πῷ ὅτι οἱ κατώτεροι δὲν ἦταν καθόλου ἄσχημοι. Νομίζω ὅτι δὲν ἐπιτρέπεται πλέον ἡ παραμονὴ ἐπιβατῶν σὲ τέτοιους θαλάμους κατὰ τὴν διάρκεια τοῦ ταξειδιοῦ παρὰ μόνον σὲ μέλη τοῦ πληρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικές καταστάσεις όντως... 

Θυμάμαι και εγώ να έχω ταξιδέψει στο ΣΑΠΦΩ με φιλιστρινακι (νύχτα βέβαια - δεν είδαμε χταπόδια) και ακόμα παλαιότερα σε κάποιο ηρακλειώτικο (αρχή εποχής ΚΑΝΤΙΑ - ΡΕΘΥΜΝΟΝ - ΦΑΙΣΤΟΣ - ΚΝΩΣΣΟΣ κλπ) αλλά η μνήμη λανθάνει...

 

Βέβαια , 1,95m άνθρωπος, η χειρότερη εμπειρία μου ήταν σε άνω κρεβάτι τετρακλινης στο ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ. Κάτι η πανταχού παρούσα ξύλινη επένδυση , κάτι το γενικό μέγεθος καμπίνας για hobbit , κάτι οι 4-5 πόντοι από το ταβάνι όταν ξάπλωσα... Έκανα πρόβα σε φέρετρο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έπρεπε να κατεβαίνατε στις καμπίνες στα άδυτα της Φαίδρας ... :D Κατέβαινες, κατέβαινες και τελειωμό δεν είχε.

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε σε άλλο τόπικ, στη Βαλτική τα παλαιότερα πλοία έχουν και πωλούν κανονικά καμπίνες σε deck κάτω από το γκαράζ, όπως η Viking στη σειρά του Amorella με τις C-class/Economy καμπίνες.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

1984 Αλκαιος για Χιο Μυτιληνη καμπινα αξεχαστη στα ταρταρα ακριβως διπλα απο υδατοστεγη πορτα.Αφησα τους αλλους μεσα και απολαυσα το πρωτο μου ταξιδι με μυθικη ξαστερια και μπουνατσα

Link to comment
Share on other sites

  • proud_ionian changed the title to Καμπίνες κάτω από το γκαράζ
  • 1 year later...

Υπάρχει κάνα βίντεο με πλάνα από αυτές τις καμπίνες και τους διαδρόμους κατά την διάρκεια ταξιδιού; Χρησιμοποιούνται ακόμα σε άλλες χώρες;Ήταν όντως κάτω από τον ίσαλο και κοιμόσουν δίπλα με τον Νέμο και Χάρχα; Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον εμπειρία θα την δοκίμαζα έστω μια φορά .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι σε βιντεο,αλλα και να βρεις δεν θα καταλαβεις κατι ιδιαιτερο

Κανονικες εσωτερικες καμπινες ηταν προφανως.Περισσοτερο η αισθηση ειναι οτι βρισκεσαι κατω απο την ισαλο και αρα κατω απο την επιφανια του νερου.

Δες το διαδρομο αυτων των καμπινων του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

 Το βίντεο πιο πολύ το ήθελα για τους ήχους που περιέγραψαν οι προλαληήσαντες ,κρίμα να μην υπάρχει τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...