Jump to content
Shipfriends

Πυρκαγιά στο Φορτηγό Οχηματαγωγό Med Star - 15.06.2017


Recommended Posts

Σε εγκατάλειψη του φορτηγού οχηματαγωγού πλοίου "med star" σημαίας Κύπρου, στο οποίο εκδηλώθηκε πυρκαγιά υπό αδιευκρίνιστη αιτία σε μία από τις κύριες μηχανές, προχωρούν οι 31 επιβαίνοντές του, δύο ναυτικά μίλια βορειοδυτικά της Ρόδου.

Το πλοίο είχε αναχωρήσει με 29 άτομα πλήρωμα και ένα οδηγό από τη Ρόδο με προορισμό τη Σαντορίνη φορτωμένο με φορτηγά οχήματα. Στο σημείο όπου βρίσκεται το φλεγόμενο πλοίο σπεύδουν τρία πλωτά σκάφη του λιμενικού , τέσσερα παραπλέοντα πλοία και ελικόπτερο super puma της πολεμικής αεροπορίας.

Όλοι οι επιβάτες είναι καλά στην υγεία τους σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ και αυτό που προέχει είναι να απομακρυνθούν με ασφάλεια χωρίς να κινδυνεύσουν και στη συνέχεια να γίνει διάσωση του πλοίου.

Για την υπόθεση που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη έχει ενημερωθεί το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας αξιωματικοί του οποίου σε συνεργασία με τους αξιωματικούς του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ρόδου συντονίζουν την επιχείρηση. Στην επιχείρηση παίρνει μέρος από τις 10 το βράδυ και ελικόπτερο διάσωσης.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι φαίνετε έπιασε φωτιά στο πλοίο κατα την αναχώρηση του απο την ρόδο

http://www2.star.gr/ellada/374683/megalh-fwtia-se-ploio-konta-sth-rodo-phdane-sth-thalassa-gia-na-swthoyn

Απο ότι φαίνετε στο σημείο σπεύδουν αλιευτικά για να βοηθήσουν την κατάσταση

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι τυχαιο, μπορει να ειναι ασχετο γεγονος, αλλα οταν ανθρωποι που εχουν δει χαρους και "χαρους" στο παρελθον μιλουσαν για την κακη κατασταση που ηταν το βαπορι τοτε προβληματιστηκα σοβαρα. Η μπογια δεν τα κρυβει ολα τελικα. Τουλαχιστον για πολυ...

Link to comment
Share on other sites

πως εμπλεξε η attica με αυτο το κουρελι, που οσο καιρο ταξιδευε, δεν ειχε κανει ενα κυκλικο δρομολογιο που να δουλευουν συνεχως και οι δυο μηχανες;

 

Link to comment
Share on other sites

Στο βαπόρι έπεσε πολύ χρήμα,επειδή έχω ανέβει ,και έχω πάει και στο μηχανοστάσιο ..καμία σχέση με αυτά που νομίζετε ολοι σας.Δε το λέω ουτε επειδή είμαι φίλα προσκείμενος στο πλοίο ουτε επειδή ειμαι κανενας θιασώτης της bsf. :P Λαμπίκο και κούκλα έγινε.... 

Πανούκλα ήρθε γιατι απλά ο Μεξικάνος το είχε για μπαλαντέρ. Ουτως η αλλως οταν πλοία με λιγότερα lanemeters πωλήθηκαν η πωλουνται 2 φορές οσο το Med Star των 1560 ...σημαίνει οτι ο Κεντροαμερικάνος δεν το ήθελε..

Για να το ναυλώσει η κυρία bsf,έβγαλε τον "πωπο"  των ιδιοκτητών και κυριολεκτικα και χρηματικα.Για αυτο και άργησε να βγεί. Ας μάθουμε αρχικά (απο) τι χάλασε (κατι) στο μηχανοστάσιο και μετά να τα πούμε.

Επίσης μα γιατι τέτοιο μένος ο Cpt.... και άλλα πλοία έχουν δώσει distress signals στο Αιγαίο.... :ph34r:

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Petros P said:

Στο βαπόρι έπεσε πολύ χρήμα

1) "Τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια"

2) "Τα μπατζετ δεν παιζουν μπαλα"

θες κι αλλα :D

Link to comment
Share on other sites

Σε στάδιο ύφεσης φέρεται να βρίσκεται η φωτιά που εκδηλώθηκε το απόγευμα σε μία από τις κύριες μηχανές του φορτηγού οχηματαγωγού πλοίου «med star» σημαίας Κύπρου, δύο ναυτικά μίλια βορειοδυτικά της Ρόδου.

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται να υπάρχει φλόγα στο μηχανοστάσιό του, παρά μονάχα αρκετός καπνός, ενώ το σύστημα πυρόσβεσης του πλοίου φαίνεται να έχει λειτουργήσει.

Δώδεκα από τα μέλη του πληρώματος παρέμειναν επί του οχηματαγωγού, καταβάλλοντας δυνάμεις με ίδια μέσα για την κατάσβεσης της φωτιάς. Τριάντα τρία φορτηγά μεταφέρει το  «Med Star»

Στο σημείο έχουν καταφθάσει παραπλέοντα πλοία και ελικόπτερο super puma, ενώ 20 από τους επιβαίνοντες του med star μεταφέρθηκαν ήδη με λέμβο στο λιμάνι της Ρόδου.

Στο ενιαίο συντονιστικό κέντρο έρευνας και διάσωσης, από την πρώτη στιγμή του συμβάντος βρίσκεται ο Α' υπαρχηγός του λιμενικού σώματος, αντιναύαρχος Θεόδωρος Κλιάρης και ανώτερα στελέχη του σώματος.

Για το συμβάν ενημερώνεται διαρκώς ο αρχηγός του λιμενικού σώματος, Σταμάτιος Ράπτης και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ναυτιλίας.

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα αναφέρει απο πριν ξεκινήσει το πλοίο, αλλά και εγω απο άνθρωπο του πληρώματος μου μεταφέρθηκε η ίδια κουβέντα που γράφει και ο proud ionian : κουρέλι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως κατα καιρούς ο Cpt Post μας ανανέωνε με φωτογραφίες απο τον ερχομό του πλοίου ή λίγο αφοτου ηρθε ,το πλοίο ήταν σε μαύρο χάλι,αλλα ξαναλέω χωρίς να φανώ groupie :P ,έπεσε χρήμα και έγινε στα standards της BSF...και ειδικά στην "καρδιά" του πλοίου. Δε θα έπαιζε το όνομα της...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου το να "γίνει η στραβή" δεν είναι δύσκολο και το έχουμε διαπιστώσει σε ποικίλες περιπτώσεις. Ένα κομμένο σωληνάκι που "πιτσιλάει"  ή ένα τενεκεδάκι λάδι παρατημένο σε λάθος σημείο, μια "καπνισμένη" εξαγωγή, έχουν προξενήσει φωτιές πολλάκις (προσοχή στο ομόηχο :P). Και το γεγονός ότι ένα προσεγμένο πλοίο έχει ίσως λιγότερες πιθανότητες να έχει τέτοια τύχη δεν αλλάζει ιδιαίτερα τα δεδομένα της "κακιάς στιγμής". Εκείνο το οποίο σίγουρα είναι σημαντικότατο είναι η αντίδραση των συστημάτων ασφαλείας και του πληρώματος στην "στραβή" ώστε το κακό να μην πάρει έκταση (στις φωτογραφίες φαίνεται εν πρώτοις ότι η φωτιά μάλλον πήρε αρκετή έκταση).

Νομίζω ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε όσον αφορα τις κρίσεις μας μέχρι να μάθουμε περισσότερα για το τι συνέβη. Ακόμη (επειδή είναι γνωστή και η υπερβολή που μας χαρακτηρίζει σαν ράτσα) ας μην αναπαράγουμε χαρακτηρισμούς όπως "κουρέλι" κλπ. (το οποίο μπορεί να είναι και υπερβολή κάποιου ο οποίος βρέθηκε απο το μηχανοστάσιο του Πάτμος στο μηχανοστάσιο του Σταρ). Είναι γεγονός ότι η χώρα από την οποία μας ήλθε δεν φημίζεται για ιδιαίτερη επιμέλεια σε συντήρηση πλοίων όπως είναι γεγονός ότι το πλοίο είναι κάπου 40 χρονών και έχει μπόλικη "ταλαιπωρία" στην καμπούρα του. Από την άλλη αναφέρουν φίλοι πως στο πλοίο επενδύθηκαν χρήματα και βεβαίως οι operators του πλοίου έχουν ιδιαίτερα καλή φήμη στην συντήρηση των πλοίων τους. Θα μου φαινόταν περίεργο, όσο ανάγκη και να είχαν, να ναυλώσουν ένα "κουρέλι".

Τέλος πάντων λίγη υπομονή και θα μάθουμε φαντάζομαι περισσότερες λεπτομέρειες για το τι και πως συνέβη.

Όσο για αντικατάσταση με τα τωρινά δεδομένα σίγουρα δεν θα είναι εύκολη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι λιγο... αιχμηρος ο χαρακτηρισμος αυτος, αλλα προσωπικα δεν μου τον μετεφερε κανενα πληρωμα. απο τις 26.5 που ξεκινησε, ειχαμε εντοπισει τουλαχιστον δυο βλαβες, τις οποιες βεβαιως βεβαιως οι ναυλωτες και οι αρχες ειχαν κανει... αβαβα.

η φωτια επεκταθηκε πολυ γρηγορα, λαμπαδιασε κοινως και οπως φαινεται απο τις φωτο, αν δεν ηταν κοντα στη ροδο να παει ρυμουλκο να ριχνει με τον κρουνο, θα ειχαμε αλλη εξελιξη.

ΕΚΤΑΚΤΟ: Φωτιά στο μηχανοστάσιο πλοίου ανοιχτά της Ρόδου

οπως και να χαρακτηριστει σαν πλοιο, την ναυλωτρια εκθετει η εξελιξη.. για μενα ισχυουν οτι ειχαμε πει και για τη ναυλωση του norman atlantic

Edited by proud_ionian
λινκ
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, proud_ionian said:

μπορει να ειναι λιγο... αιχμηρος ο χαρακτηρισμος αυτος, αλλα προσωπικα δεν μου τον μετεφερε κανενα πληρωμα. απο τις 26.5 που ξεκινησε, ειχαμε εντοπισει τουλαχιστον δυο βλαβες, τις οποιες βεβαιως βεβαιως οι ναυλωτες και οι αρχες ειχαν κανει... αβαβα.

Είναι δεν είναι αιχμηρός, ομως η κατάσταση στο πλοίο ήταν απλά τραγική και δεν είναι δυνατό με πασαλίματα να κάνεις και πολλά πράγματα.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

25.2 ήρθε το πλοίο,25.5 ξεκίνησε. 3 μήνες μαζευόταν. Είπαμε ,κάποιοι ίσως έχετε αλλα συμφεροντα (πράκτορες,ναυτιλιακές κτλ) μη λέτε ο,τι να ναι.. Το πλοίο οταν ξεκίνησε μια χαρά κούκλα ήταν . Άσχετο το πως ήρθε.

Πλην Πελαγίτη,ο,τι ρορο έχει ερθει και δουλεύει τα τελευταια χρονια στην χώρα μας, εχει πέσει χρήμα πάνω του σχεδόν ισάξιο της τιμής που αγοράστηκε.Ακομα και στο Καπεταν Χρήστος που αν και δεμένο ήταν σε μια χαρά κατάσταση.

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Petros P said:

25.2 ήρθε το πλοίο,25.5 ξεκίνησε. 3 μήνες μαζευόταν. Είπαμε ,κάποιοι ίσως έχετε αλλα συμφεροντα (πράκτορες,ναυτιλιακές κτλ) μη λέτε ο,τι να ναι.. Το πλοίο οταν ξεκίνησε μια χαρά κούκλα ήταν . Άσχετο το πως ήρθε.

 

Δεν εχω λογο (και τη γνωση της καταστασης του πλοιου απο καπου) να σε αμφισβητησω αλλα η αληθεια ειναι οτι ενα δρομολογιο χωρις προβλημα δεν το εβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...