Jump to content
Shipfriends

Νικόλαος (IMO 8611506)


antonis molos

Recommended Posts

Είναι από τα πλοία που ότι και να του κάνεις, ότι χρώμα και να το βάψεις, δεν ομορφαίνει δυστυχώς με τίποτα, λόγω βέβαια του πρωτότυπου της κατασκευής του. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο σε όλο λευκό χρώμα, με ένα ζωνάρι μπλε πρύμα - πλώρα, εκεί που τώρα χωρίζει το λευκό από το θαλασσί, και οπωσδήποτε χωρίς το "περίεργο" (τουλάχιστον) σχέδιο - λογότυπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το πλοίο είναι στου Κανέλλου, δίπλα στο Παντοκράτωρ. Δεν με αφήσανε να μπω γιατί είχαν γερανούς και μετέφεραν κομμάτια του Δημήτριος. Πάντος άλλαξε μηχανές, έβαλε 1600 Χ 4 και ελικοπηδάλια έβαλε της SCHOTTEL. Κατέβασε, όλο το σαλόνι κατα 80 εκατοστά, οπότε κατέβηκε και το κέντρο βάρους και στα δοκιμαστικά (κρατηθείτε) είναι αλήθεια έπιασε 15,5 μίλια. Μάλλον αύριο κάνει τα τελευταία δοκιμαστικά και πηγαίνει Κέρκυρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα δοκιμαστικά (κρατηθείτε) είναι αλήθεια έπιασε 15,5 μίλια.

Αρα λογικα θα πρεπει να εχει υπηρεσιακη ταχυτητα γυρω στα 13-14 μιλια.Δεν ειναι κι ασχημα.Σιγουρα ειναι γρηγοροτερο απο τις παντοφλες και αν κρατησει και εισητηρια παντοφλας θα το κανει ανταγωνιστικο.Θυμαται κανεις ποσο πηγαινε στο πρωτο περασματου απο την γραμμη?

Για να ειμαι ειλικρινεις δεν περιμενα να ξαναταξιδεψει οταν το ειδα να γυριζει απο την Κερκυρα

Καλοταξιδο να ναι και ελπιζω να τα παει καλυτερα αυτη τη φορα

Μια που το φερε η κουβεντα ενα της σειρα του εχει παρει το δρομο για το διαλυτηριο.Προκειται για το πρωην SUPERFLEX DELTA το οποιο δουλευε στη Δανια με το ονομα GITTE 3.

H ειδηση απο το shipgaz

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις αν το ΝΙΚΟΛΑΟΣ εχει ανεβει στην Κερκυρα?

Φιλος μου που μενει εκει μου ελεγε οτι ειδε ενα πλοιο σε θαλασσι χρωμα το οποιο συμφωνα με τη περιγραφη του φερνει στο ΝΙΚΟΛΑΟΣ αλλα επειδη δεν ειναι και πολυ σχετικος με το αθλημα δεν ηξερε παραπανω να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και περασανε δυο βδομαδες απο τοτε που ξαναδρομολογηκε εχουμε καποιο στοιχειο για το πως τα παει απο κινηση?

Αληθεια τι τιμολογιακη πολιτικη ακολουθει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο τιμολογιακη πολιτικη δε ξερω αλλα ξερω οτι κανει 1.20 την Κερκυρα και εχει παρει σημαντικα μεριδια της αγορας χωρις μαλιστα να ειναι στην κοινοπραξια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ανανεωμένο το site της εταιρείας του Νικόλαος.

Επιτέλους ήρθε.

Ήρθε για να ανατρέψει τα δεδομένα και να ανοίξει νέους δρόμους.

Ήρθε για να ξαναφέρει το όραμα.

Προσφέρει ασφάλεια ταχύτητα αξιοπιστία και άνεση.

Πρώτα το στοίχημα. Η αρχή έγινε.

Πλοίο “ΝΙΚΟΛΑΟΣ”

Κλειστού τύπου - αμφίδρομο

Ξέρουμε - Μπορούμε - Θέλουμε

Πάμε όλοι μαζί.

Με Αγάπη για την Κέρκυρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εξακολουθω παντως να εχω την ιδια απορια που ειχε και ο φιλος ΣΕΙΡΙΟΣ πριν απο καιρο

Αλήθεια, μήπως γνωρίζουμε σε τι μπορεί να χρησιμεύει ένας αρκετά μεγάλος κάθετος "κρίκος" (???) που βρίσκεται κάτω από τον καταπέλτη, στο σημείο περίπου που τα άλλα πλοία έχουν τον βολβό ???

Οσο περισσοτερο το βλεπω αυτο το κρικο τοσο δεν μπορω να καταλαβω σε τι μπορει να χρησιμευε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι εξυπηρετεί σε αυτό που ακριβώς βλέπουμε, στο δεξαμενισμό του πλοίου. Πιθανον να κάθεται με μεγαλύτερη ασφάλεια πάνω στα βάζα, προφυλλάσοντας και τα ελικοπηδάλια.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην φωτογραφία ο κρίκος φαίνεται να μην ακουμπάει στα βάζα ίσως να μην έχει τοποθετηθεί για θέματα στήριξης. Μου φαίνεται σαν κατασκευή που έχει καποια πλεονεκτήματα παρόμοια με του βολβού. Σαν σημείο πίεσης πλώρα διαχωρίζει την ροή του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπήτέ Χιώτη, πρόσεξε το σκεπτικό μου! Στα συγκεκριμένα βάζα δεν ακουμπάει αλλά πιθανόν σε κάποια άλλη δεξαμενή επειδή ο κρίκος είναι μακρύτερος απο τα ελικοπηδάλια τα προστατευει, να μην ακουμπήσουν οι έλικες. Και μην ξεχνάς ότι εδώ ουσιαστικά δεν υπάρχει πλώρη & πρύμη, είναι αμφίπλωρο και άρα υπάρχει αντιστοιχος κρίκος στην άλλη πλευρά. Τέλος πιστευω ότι μια τετοια κατασκευή, ουσιαστικά σωλήνας κυρτωμένος, μάλλον στροβιλισμό δημιουργεί στο κενό σημείο του κρίκου παρά ομαλή ροή.

Οπως και να έχει, εδώ χρειαζόμαστε τα "φώτα" ενός ναυπηγού ή τεχνίτη ναυπηγείου, καθώς και ανάλογες φωτό των πλοίων της σειράς Superflex για μελέτη και σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Kαι μιάς και το έχουμε δει το πλοίο σε πολλές φωτό και στην Κέρκυρα αλλά και στα πέριξ του Πειραιά ως ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ας το δούμε και ως ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ Φ. σε μία φωτό από το καλοκαίρι του 200(???) στην Κεραμωτή ;) .

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη αυτου του θεματος ειχε γινει μια κουβεντα για τη δρομολογηση του πλοιου απο Καβαλα για Θασο αν και τελικα τοτε δεν ειχαμε βρει ακρη για το αν ταξιδεψε τελικα και με τι ονομα.Η φωτο που εβαλε ο φιλος ΣΕΙΡΙΟΣ πρεπει να ειναι καπου αναμεσα σε 2003-2005 λογικα

Οριστε και μια φωτο του σαν ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ Φ απο την εποχη που ηταν παροπλισμενο στην Ελευσινα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πολλά τα πράγματα που μπορεί να μάθει κανείς από τα παλαιότερα αποτελέσματα των συνεδριάσεων του ΣΑΣ.

Έτσι λοιπόν διαβάζοντας τις αποφάσεις του ΣΑΣ της 28-09-2004, μαθαίνουμε ότι το ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΣ πριν την δρομολόγηση του στην γραμμή Κεραμωτής - Θάσου, ήταν δρομολογημένο και στην γραμμή Πέραμα - Παλούκια Σαλαμίνας !!! Το θυμάται κανείς άραγε ???

ΘΕΜΑ 22ο

Αποδρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΣ» από τη γραμμή ΠΕΡΑΜΑ-ΠΑΛΟΥΚΙΑ

ΟΜΟΦΩΝΑ ΘΕΤΙΚΗ

Ένα μήνα μετά, στο συμβούλιο της 22-10-2004 εγκρίνεται στην ουσία η δρομολόγηση του στην γραμμή Κεραμωτής - Θάσου,

ΘΕΜΑ 4Ο

Τροποποίηση δρομολογίων Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΣ»

ΟΜΟΦΩΝΑ ΘΕΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΑΝΕΘ KAI ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΚΟΙΝΟΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ

και ένα χρόνο μετά, στο συμβούλιο της 23-09-2005 το πλοίο αποδρομολογείται από την γραμμή της Θάσου.

ΘΕΜΑ 6Ο

Αποδρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΣ» από την γραμμή ΚΕΡΑΜΩΤΗΣ-ΘΑΣΟΥ από 09/9/05

Ομόφωνα θετική με την προϋπόθεση της προσκόμισης άδειας μετασκευών από την αρμόδια Υπηρεσία και την αιτιολόγηση του διαστήματος από την ημερομηνία βλάβης μέχρι την ημερομηνία ελευθεροπλοϊας από την αρμόδια Υπηρεσία

Έτσι επαληθεύεται και ο φίλος antonis molos σε αυτό που μας είχε πει στις 19 Σεπτεμβρίου 2005 :

Απο φίλο έμαθα, ότι προχθές επέστρεψε απο την γραμμή που εξυπηρετούσε και πάλι στα Αμπελάκια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...