Jump to content
Shipfriends

Νταλιάνα (ΙΜΟ 7007265)


Recommended Posts

αν θέλουν να γράψουν θα γράψουν λίγο απο όλα αυτά που γράψανε. Ακόμη και μία πεταλούδα απο ενα fire dumper να είναι κολημένη θα σε γράψει. Αναρωτιέμε όμως αν και πόσες παρατηρίσεις βάλαν στα άλλα πλοία της γραμμής... Αφού ξέρουμε ποιά πως γιατί είναι αυτές οι παρατηρίσεις... Πώς θα δουλέψουν οι suppliers και τα συνεργεία... Κρίμα στους ναυτικούς που θα τρέχουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σε αμμώδη αβαθή στην περιοχή παλαιών εκβολών ποταμού ΚΑΛΑΜΑ προσάραξε, σήμερα το πρωί, το Ε/Γ-Ο/Γ «ΝΤΑΛΙΑΝΑ» προερχόμενο από BRINDISI Ιταλίας. Το πλοίο αποκολλήθηκε με ίδια μέσα μετά παρέλευση 25 λεπτών και ακολούθως κατέπλευσε ασφαλώς στο λιμένα Ηγουμενίτσας με 194 επιβάτες και 72 οχήματα. Από την προσάραξη δεν τραυματίστηκε επιβάτης ή μέλος πληρώματος, ούτε προκλήθηκε ρύπανση. Από τοπικό Κλιμάκιο Επιθεώρησης Πλοίων του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ηγουμενίτσας απαγορεύτηκε ο απόπλους του εν λόγω πλοίου, το οποίο είχε προγραμματισμένο δρομολόγιο περί ώρα 08.30 για BRINDISI Ιταλίας, έως ότου προσκομισθεί στη Λιμενική Αρχή πιστοποιητικό διατήρησης κλάσης από τον νηογνώμονα. Οι επιβάτες και τα οχήματα του ανωτέρω πλοίου προωθήθηκαν στον προορισμό τους με το Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο «ΟΥΡΑΝΟΣ», σημαίας Μάλτας.

Προανάκριση διενεργείται από την οικεία Λιμενική Αρχή.

Πηγή ΥΕΝ

Δεν είναι βλάβη και γι'αυτό το βάζω εδώ.

Το περιστατικό έγινε στις 28 Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Τη Τετάρτη άνοιξε το ναυτολόγιο του πλοίου και έκανε και ένα δοκιμαστικό το απόγευμα.

Τα μέχρι στιγμής δεδομένα λένε ότι θα αντικαταστήσει το Ροδάνθη στα Δωδεκάνησα. Εγώ στην αρχή πίστευα ότι θα αντικαταστήσει το Μαρίνα στην Ικαρία Σάμο και θα συνέχιζε το Ροδάνθη.

Εκτός εάν πάει το Μαρίνα στη δρομολόγια του Ροδάνθη και το Νταλιάνα στα δρομολόγια του Μαρίνα (ακούγεται πιο φυσιολογικό αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον Ικαρια-Σαμο θα παει ειναι πιο λογικο βεβαια το θεμα ειναι αν οπου παει θα μεινει κιολας η θα αντικαταστησει απλα καποιο αλλο Αγουδημοπλοιο που θα κανει ετησια

Παντως ο γατος δεν παιζεται οταν ολοι εφερναν νεοτευκτα μπροστα στο φοβο του ανταγωνισμου αυτος εμεινε με τα παλια και τωρα που καταργηθηκε το οριο ξαναβγαζει τα ιδια καραβια που ειχαν αποσυρθει λογω ηλικιας,αυτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Se λιγη ωρα ξεκινα το πρωτο του δρομολογιο απο πειραια για Ικαρια-Σαμο στο ποδι του ΜΑΡΙΝΑ που πλεον παει Δωδεκανησα.Θυμαται κανεις ποτε ηταν το τελευταιο δρομολογιο του 38χρονου πλεον ΝΤΑΛΙΑΝΑ απο Πειραια και απο ποτε εχει να προσεγγισει Ικαροσαμια?:P

Link to comment
Share on other sites

Θυμαται κανεις ποτε ηταν το τελευταιο δρομολογιο του 38χρονου πλεον ΝΤΑΛΙΑΝΑ απο Πειραια και απο ποτε εχει να προσεγγισει Ικαροσαμια?:P

Τελευταίο του δρομολόγιο από Πειραιά για Ικαρία - Σάμο στις 18 Δεκεμβρίου 2004.

20 Δεκεμβρίου έδεσε.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να είμαι στο λιμάνι περίπου στις 16:15 που έφευγε και μόνο γούσουρα (εγκεφαλικό) δεν έπαθα που άκουσα τις μηχανές του να δουλεύουν και κόσμο να βρίσκεται πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στης νύχτας την ησυχία , ακούστηκαν οι Wartzilla του ΝΤΑΛΙΑΝΑ στο Βαθύ περίπου στις 0530 μετά από δύο ολόκληρα χρόνια!!:D

Αν θυμάμαι καλά πάντως η τελευταία αναχώρηση από το Βαθύ ήταν 30 ή 31/12 2004 το είχα βγάλει μάλιστα και φωτό για να το θυμάμαι!

Όταν το άκουσα ανατρίχιασα. Το ίδιο φανταζομαι να έπαθαν οι Νομαρχιδες, Δημάρχιδες και Βουλευτάρχιδες (η ορθογραφία δική μου) αλλά και τα αυτιά του Μάκαρου θα γέλαγαν που δεν το πούλησε μαζί με το αδελφό Μιλένα σε "Άραβες επενδυτές για πλωτά ξενοδοχεία στο Ντουμπάι (Ο Εφοπλιστής μάλιστα είχε αποχαιρετίσει τα "κορίτσια" που θα είχαν καλή τύχη στα τελευταία τους!!!!!!!!)

Άρα καλά λένε ότι έχει ο καιρός γυρίσματα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πάντως η τελευταία αναχώρηση από το Βαθύ ήταν 30 ή 31/12 2004 το είχα βγάλει μάλιστα και φωτό για να το θυμάμαι!

31/12/2004 ήταν, ξημέρωμα έφυγε από Χίο για Βαθύ, το αντίστοιχο για τις φωτογραφίες ισχύει και εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο θα μεινει στην Ικαροσαμια μεχρι να ολοκληρωθουν οι ετησιες των ΡΟΔΑΝΘΗ και ΜΑΡΙΝΑ.Στη συνεχεια θα παει Θεσσαλονικη-Σκιαθο-Σκοπελο-Κυκλαδες-Ηρακλειο Κρητης..Με αλλα λογια μεχρι μεσα Σεπτεμβρη 2007 η ΝΤΑΛΙΑΝΑρα θα αλωνιζει το Αιγαιο..Εδω που τα λεμε, πηξαμε στα υπερσυγχρονα και πανακριβα ταχυπλοα.Εμεις οι παραδοσιακοι,χαιρομαστε με την υπαρξη και των πιο...πρωτογονων βαποριων (αρκει να ταξιδευουν χωρις βλαβες, καθυστερησεις κλπ). Προσωπικα, δε με ενοχλει καθολου η επιστροφη του ΝΤΑΛΙΑΝΑ στο Αιγαιο.Καθε αλλο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψυχραιμια , εκτος απο ανθρωπους σαν (σχεδον) ολους εμας (shipfriens η shiplovers η οπως αλλιως θελετε) οι περισσοτεροι <<<φυσιολογικοι>>> ( ελπιζω να μην παρεξηγηθη κανεις με το φυσιολογικοι - δεν υπονοω τιποτα) ανθρωποι θελουν να μπουν σε ενα βαπορι και να παν στο νησι τους , στις διακοπες τους , στις δουλειες τους και οι περισσοτεροι (τουλαχιστον απο τους ανθρωπους που εγω εχω γυρω μου) θελουν να παν σε σχετικα γρηγορο χρονο . Δε νομιζω να σας λεω κατι παραλογο .

Φανταστειτε εναν τουριστα της Θεσσαλονικης που θα δει την διαφιμηση <Με το DALIANA διακοπες στη μαγευτικη Κρητη> και ο μαγκας θα μπει μεσα με τη καλη του (η τον καλο του τελος παντων :confused: ) να παει , 24 και ανω σιγουρα ωρες ταξιδι κρουαζιερα στη Κρητη .

Οταν θα παει στη χωρα του πιστευετε οτι θα εχει να λεει για τη φιλοξενεια και την ταχυτητα του DALIANA , εγω λεω πως απλα θα βριζει για τα παπορια που εχουν οι Ελληνες (και οχι μονο για να μην γινομαι κακος ) ......

Παρολα αυτα ας ειναι καλοταξιδο και αν μου προκειψει σιγουρα θα μπω και εγω μεσα (για ενα τοπικο απο νησι σε νησι ταξιδι :mad: ) να θυμηθω τα νιατα μου :D ...

Υ/Γ Το μεγαλυτερο ταξιδι σε ωρες που εχω κανει ειναι με το DALIANA απο Πειραια στην Χαλκη , και εχω πει την εμπειρια μου στο treed με τις Αναφορες ταξιδιων)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην αναπτύξω και πάλι κοινοτυπίες, αλλά δεν αντιστάθηκα:

...οι περισσοτεροι (τουλαχιστον απο τους ανθρωπους που εγω εχω γυρω μου) θελουν να παν σε σχετικα γρηγορο χρονο . Δε νομιζω να σας λεω κατι παραλογο...

Το ότι θα πάνε φθηνά (φθηνότερα από άλλους :mad: τέλος πάντων), δεν παίζει κανένα ρόλο?

...Φανταστειτε εναν τουριστα της Θεσσαλονικης που ...θα μπει μεσα με τη καλη του (η τον καλο του τελος παντων :confused: ) να παει , 24 και ανω σιγουρα ωρες ταξιδι κρουαζιερα στη Κρητη .

Οταν θα παει στη χωρα του πιστευετε οτι θα εχει να λεει για τη φιλοξενεια και την ταχυτητα του DALIANA , εγω λεω πως απλα θα βριζει για τα παπορια που εχουν οι Ελληνες (και οχι μονο για να μην γινομαι κακος ) ...

Τώρα να μην γίνομαι κακός, αλλά ο τουρίστας της Θεσσαλονίκης μάλλον θα είναι κάτοικος χώρας της Βαλκανικής. Ε, δεν νομίζω ότι ο συμπαθής Σέρβος ή συνΕυρωπαίος Βούλγαρος (που ΔΕΝ είναι μέλος κάποιας τοπικής μαφίας -οπότε θα πάει στα πέριξ της Ελούντας μέσω Ηρακλείου, αεροπορικώς και μετά με limo), θα δικαιούται να έχει παράπονο από την Ντάλια. Αν θέλει να βρίσει, δικαίωμά του, αλλά...

Σε περίπτωση όμως που ο εν λόγω τουρίστας είναι υπήκοος του Κράτους όπου άρχει ο Πανίκας Ψωμιάδης, πάλι θα ακουστούν τροπάρια και μεγαλυνάρια τα οποία θα αναθεματίζουν το διαβόητο "Κράτος των Αθηνών", οπότε και πάλι η σημασία της διαμαρτυρίας ελαχιστοποιείται λόγω επιβαρυμένου παρελθόντος :D.

Εν κατακλείδι, καλά τα Highspeed και τα BS και τα new-build, αλλά αφήστε τις Νταλιάνες και τις Σαντορίνες να ζήσουν χωρίς γκρίνια. Έχουν να παίξουν τον δικό τους, εξισορροπιστικό ρόλο, ΠΡΟΫΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΥ ότι τα θεσμοθετημένα ελεγκτικά όργανα της Πολιτείας, θα ασκήσουν το καθήκον τους, ως οφείλουν. Αντιλαμβάνεσθε νομίζω τι εννοώ :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως σύμφωνα με τα δρομολόγια της εταιρίας το ΝΤΑΛΙΑΝΑ φτάνει ΡΌΔΟ Σαββατο απόγευμα στις 17.30 και ξαναφεύγει στις 19.00 ώστε να είναι Πειραιά το μεσημέρι της Κυριακης στις 12.30. Το δρομολόγιο της Κυριακής προς Ικαροσαμία αντί για 16.00 θα φεύγει στις 18.00.Λογικά τα 15,3-15,5 μιλάκια πρέπει να τα έχει το ΝΤΑΛΙΑΝΑ. Εδώ το ΡΟΜΙΛΝΤΑ πάει με 14+ (όχι πάντα βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΤΑΛΙΑΝΑ σύμφωνα με πληροφορίες εκ των έσω, αυτή την περίοδο έχει πάει μέχρι 16,4. Γενικότερα η ταχύτητά του κυμαίνεται από 15,2 - 16,4. Τα ωράρια δεν είναι εξωπραγματικά. Τόσο κάνει το πλοίο. Τι να κάνουμε; Να το δείρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σε προσφατο ταξιδι μου παντως ηταν πεντακαθαρο και περιποιημενο και σαν χρονος ταξιδιου καλος ειναι αναλογικα και με το εισιτηριο που πληρωνεις.

Και οφειλω να πω πως αρκετοι απο εκει μεσα εχουν πολυ καλυτερους τροπους απο ορισμενους νεοτευκτων και ταχυπλοων...

Και σαφως ειναι και καλυτερο απο το ΠΗΝΕΛΟΠΗ που ειχαμε δει στη γραμμη πριν απο 3 χρονακια

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα ραντάρ έχει αυτή η Πάτρα και βλέπει καλά τι γίνεται στο μεγάλο λιμάνι:D

Η ΝΤΑΛΙΑΝΑΡΑ μάζεψε δύο ώρες και δέκα λεπτά καθυστέρα σήμερα γιατί κατάφερε κι έκανε τις δύο άγκυρες μία!!!Έλυσε γύρω στις 16:20 και από εκείνη την ώρα έμεινε στάσιμη μέσα στη μέση προσπαθώντας το πλήρωμα με χρήση ανεμόσκαλας και κάβων να τις ξεμπλέξει. Αυτό στάθηκε αδύνατο και κατά τις 17:30 επιστρατεύτηκε το ρυμουλκό ΧΙΟΣ Ι για να βοηθήσει την κατάσταση. Πληροφορίες μέσα από το πλοίο λένε ότι για την κατάσταση αυτή ευθύνεται το ΠΗΝΕΛΟΠΗ που το πρωί είχε δέσει στα 200άρια αλλά βασικά εγώ είμαι της άποψης ότι "κοντής ψ...ής οι τρίχες της της φταίνε". Αφενώς τα δύο πλοία ήταν δεμένα σε μαγάλη απόσταση (εντάξει δεν λέει και πολλά αυτό) συν ότι μεσολαβούσε και το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΑΙΓΙΝΑΣ μεταξύ τους αφεταίρου η ΠΟΠΑΡΑ μεθόρμισε το μεσημέρι στα Λεμονάδικα χωρίς να βρει το παραμικρό πρόβλημα.

post-17-128326962149_thumb.jpg

post-17-128326962152_thumb.jpg

post-17-128326962154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύτηκε σήμερα ο απόπλους του Ε/Γ - Ο/Γ πλοίου «ΝΤΑΛΙΑΝΑ» Ν.Π. 9449 μέχρι αποκατάστασης παρατηρήσεων που διαπιστώθηκαν από κλιμάκιο της Επιθεώρησης Εμπορικών Πλοίων.

Το ανωτέρω πλοίο είχε σήμερα προγραμματισμένο δρομολόγιο στις 16:00, για Πάρο - Νάξο - Αγ. Κήρυκο - Φούρνους - Καρλόβασι - Βαθύ, ενώ ήδη υποβλήθηκε αίτημα από την πλοιοκτήτρια εταιρεία για τροποποίησή του, ως ακολούθως:

ΤΡΙΤΗ 20-02-2007 από Πειραιά 23:59 για ΠΑΡΟ - ΝΑΞΟ - ΑΓ. ΚΗΡΥΚΟ - ΦΟΥΡΝΟΥΣ - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ - ΒΑΘΥ και

ΤΕΤΑΡΤΗ 21-02-2007 από ΒΑΘΥ 19:00 για ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΦΟΥΡΝΟΥΣ- ΑΓ. ΚΗΡΥΚΟ - ΝΑΞΟ- ΠΑΡΟ.

Ναυτεμπορική

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...