Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Συγγνώμη για το off-topic.

Επειδή όμως η ιστορία κάθε πλοίου γράφεται ΚΑΙ χάρη στις αναμνήσεις μας, θέλω να καταθέσω και εγώ τι δικές μου. Τέλη Μαΐου του 1986 συμμετείχα σε ένα παγκόσμιο συνέδριο για ΙΣΟΕΝΖΥΜΑ που διήρκεσε μια βδομάδα, στην Κω.

Όλοι οι σύνεδροι, πραγματοποιήσαμε μια ημερήσια κρουαζιέρα στην Πάτμο, με το STEFAMAR του Καπετάν Χρήστου Λαουμτζή.

Ο πλοίαρχος ήταν εξαιρετικός οικοδεσπότης, ομιλητικότατος με όλους, θυμάμαι παγκοσμίου εμβέλειας  ερευνητές και πανεπιστημιακούς δασκάλους που είχαν εντυπωσιαστεί από τον καπετάν Χρήστο.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Θυμάμαι τον ενθουσιασμό του, ή την έκσταση του, όταν μας μιλούσε για το πλοίο ΝΗΣΟΣ ΚΩΣ που επρόκειτο μετά από λίγους μήνες να παραλάβει. Δεν ήξερε ακόμα ποιόν από τους πιθανούς αναδόχους να διαλέξει για τα "βαφτίσια". Μας προσκάλεσε στο επόμενο συνέδριο που θα κάναμε εκεί να μας προσφέρει μια δωρεάν κρουαζιέρα. Δεν τα καταφέραμε... Ο οικοδεσπότης διοργανωτής, ο διάσημος καρδιοχειρουργός Christian Barnard  (πρώτος που έκανε μεταμόσχευση καρδιάς) πέθανε, το σημαντικό αυτό συνέδριο δεν διοργανώθηκε ποτέ πια στην Ελλάδα...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...