Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

To Ορκα (ΙΜΟ Νο: 8744054) είναι κατασκευασμένο το 1997 και από το 2003 ανήκει στην εταιρεία Στελμαρ Ν.Ε με έδρα τη Μύκονο. Το πλοίο εκτελεί δρομολόγια στη γραμμή Μυκόνου Δήλου για λογαριασμό της κοινοπραξίας επιβατηγών πλοίων Μυκόνου Δήλου (Delos Tours)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Eιναι ναυπηγημενο στην Τουρκια και ο αημνηστος Γιωργης Χατζηιωαννου ( ασβεστας) το πηρα απο το Μαρμαρις που ηταν κατι σαν πλωτο κλαμπ/ντισκο, γιαυτο το μεγαλο υψος στο σαλονι.Το εφερε και το δουλεψε οπως ηταν την πρωτη σεζον και μετα το εφερε στον Ατσαλακη, που ειχαν πολλα χρονια συνεργασια και ηταν & φιλοι, και ουσιαστικα εγινε μια μεγαλη ανακατασκευη....οι μεγαλοι μαστορες τουρκοι ειχαν <δεσει > το βαπορακι με τις ελαχιστες δυνατες ηλεκροσυγκολησεις και εδω το ξανακολησαν εβαλαν οτι χρειαζοταν , διαφορα κανονισμων, πχ πιο ψηλα ρελια σωστικα κτλ.Το βαπορακι τωρα το εχει ο γιος του ο Στελλιος εξ ου και το στελμαρ.

Link to comment
Share on other sites

Με το πλοίο έχω τύχει να ταξιδέψει και είναι σίγουρα η «ναυαρχίδα» της κοινοπραξίας των πλοίων της Δήλου, μιας και είναι το πιο άνετο πλοίο. Το Ορκα τη Παρασκευή 13/5/16 ξεκίνησε τις εκδρομές ανάμεσα στη Μύκονο και τη Δήλο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει κι'εγώ στην Δήλο το 2004 με το εν λόγω πλοίο-μάλιστα θυμάμαι πως έβγαλα και φωτό την τιμονιέρα του,καθώς περιμέναμε να αποπλεύσουμε από την Μύκονο.Γιά "ναυαρχίδα" δέν ξέρω,πάντως είναι πολύ άνετο πλοίο και σχετικώς γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 months later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...

Το Όρκα κάνει δρομολόγια από το παλαιό λιμάνι της Μυκόνου προς τη Δήλο. Πριν κάποια χρόνια έτυχε να ταξιδέψω στην επιστροφή μου από τη Δήλο. Το Όρκα αποτελείται από τρία καταστρώματα. Το κατώτερο κατάστρωμα είναι οι τουαλέτες του πλοίου. Στο μεσαίο κατάστρωμα είναι το σαλόνι του πλοίου που αποτελείται από ξύλινους πάγκους με τραπέζια ανάμεσα σε αυτούς και ένα μπαρ στη πλώρη του σαλονιού. Στο ανώτερο κατάστρωμα είναι το ανοικτό κατάστρωμα με πλαστικούς πάγκους, ένα μπαρ και τη γέφυρα του πλοίου. Μπορεί να θεωρείται η ναυαρχίδα της γραμμής Μυκόνου Δήλου, λόγω του μεγαλυτέρου πρωτοκόλλου που έχει και κάνει συνήθως τις πιο εμπορικές δρομολόγια, αλλά στο ταξίδεμα του με το καιρό δεν είναι από τα δυνατά σημεία του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 8 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...