Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το Χανιά ΙΙΙ χθες το πρωί ξεκίνησε από τον Αγιο Κηρυκο με προορισμό τη Σαντορίνη, όπου διανυκτερευσε. Σήμερα το πρωί έφυγε από τη Σαντορίνη και ο πιθανοτερος προορισμός του να είναι η Σούδα.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα στοιχεία που μας έχει δώσει ήδη ο Voyager για το Χανιά ΙΙΙ στο θέμα του. 

το Χανιά III εξυπηρετoύσε αρχικά τη γραμμή Πηγάδια Καρπάθου-Διαφάνι και τώρα εξυπηρετεί πράγματι την Ικαρία. Πρέπει να έχω αναφέρει ξανά πως ανήκει στον κύριο Μιχάλη Κυριακάκη του ομίλου Kyriakakis Travel, που καλύπτει όλο το φάσμα των τουριστικών επιχειρησεων με τα Atrion Group Hotels, τα γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων Europrent και ιδιόκτητο στόλο λεωφορείων. Στον όμιλο ανήκει και το Χανιά I στο Μύτικας-Καστός-Κάλαμος και δύο σκάφη που εκτελούν ημερήσιες κρουαζιέρες στα Χανιά.

Και να προσθέσω ότι το πλοίο είναι κατασκευασμένο το 2013 και είναι νηολογημένο στα Χανιά με αριθμό νηολογίου 224. Έχει μήκους 17m, πλάτος 5m και χωρητικότητα 112 άτομα. Νομίζω ότι το 2013 πρέπει να είχε δουλέψει στα Χανιά, το 2014 στη γραμμή Πηγάδια-Διαφάνι Κάρπαθου και το 2015 στη γραμμή της Ικαρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συντήρηση ή έληξε η σύμβαση της Ικαρίας;

Και τα δύο πρέπει να είναι!! Τη γραμμή που έκανε στην Ικαρία νομίζω ότι την πήρε το επιβατηγό Παναγία φέτος. Αλλά νομίζω ότι αυτό πήρε τη γραμμή του Χανιά Ι, δηλαδή Μυτικας Καστος Καλαμος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Το Χάνια ΙΙΙ από τη προηγουμένη εβδομάδα βρίσκεται στο υγρό στοιχείο, μιας και ήταν τραβηγμένο έξω στο ντοκο. Από ότι είδα τελικά δεν πήρε την άγονη γραμμή Μυτικας Καστος Καλαμος. Οπότε ένα καλό ερώτημα είναι να δούμε που θα δουλέψει το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

Από χτες το βράδυ δεμένο στη Σάμη.

Υπέθεσα αρχικά πως είναι νέο πλοίο για μία από τις εταιρείες της Λευκάδας, αλλά γιατί να δέσει στη Σάμη τότε, τόσο κοντά στη Λευκάδα;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες εκτελεί πλοές από τη Σάμη.

Ξυπνήσανε οι Κεφαλλονίτες και θέλουν ένα κομμάτι της πίτας των ημερήσιων κρουαζιέρων; :P

Link to comment
Share on other sites

Ναυλωμένο από τη Sea Supplies Daily Cruises από 15. Ιουνίου έως 20. Σεπτεμβρίου.

Πέρυσι χρησιμοποιούσαν το Ραφαέλλα. Το έχει δει κανείς φέτος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • polmyt changed the title to Χανιά ΙΙΙ (Ν. Χανιά 224)
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 7 months later...
  • 5 months later...
  • 11 months later...
  • Nick the Greek changed the title to Χανιά ΙΙΙ (Ν. Χανίων 224)
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...