Jump to content
Shipfriends

Tambor IV (IMO 9816646)


Recommended Posts

On 9/2/2017 at 3:32 PM, thanosp said:

Υπάρχει πιθανότητα να πουληθεί στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στη Β. Θάλασσα.

Από το δημοσίευμα κρατάμε τη τιμή που υπολογίζεται ότι το Γλυκοφιλούσα V κόστισε γύρω στα 7εκ Ευρώ. Αρκετά υψηλή τιμή αλλά οι προδιαγραφές για Ice Class αλλά και το εντυπωσιακό ξενοδοχειακό του ίσως να δικαιολογεί αυτό το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Ας κάνουμε μια ξενάγηση στο εντυπωσιακό Γλυκοφιλούσα V. Ξεκινώντας από το γκαράζ του Γλυκοφιλούσα V που είναι εντελώς νέτο και χθες ήταν ασφυκτικά γεμάτο από οχήματα. Ανεβαίνουμε από τις σκάλες επιβίβασης που είναι σε τρία επίπεδα με αποτέλεσμα να γίνεται πιο άνετα η άνοδος των επιβατών. Φτάνοντας στο κατάστρωμα των επιβατών συναντάμε καθίσματα στο ημικυκλικό ανοικτό κατάστρωμα έξω από το σαλόνι σε άσπρο και μαύρο χρώμα. Έξω από τις σαλόνι είναι οι εντυπωσιακές σε διακόσμηση τουαλέτες (θα τις ζήλευαν και μεγάλα F/B). Μπαίνοντας στο σαλόνι νομίζω ότι όλοι οι επιβάτες θα μείνουν εντυπωσιασμένοι από την άνεση και τη διακόσμηση στο  ξενοδοχειακό του πλοίου. Πρώτα συναντάμε 5 τραπεζάκια με καρέκλες που στο κάθισμα τους έχουν εξώφυλλα ξένων εφημερίδων. Μετά υπάρχουν καναπέδες σε ανοιχτόχρωμη μπλε απόχρωση με μοκέτα σε χρώμα της ώχρας. Εκατέρωθεν και κατά μήκος του σαλονιού υπάρχουν καθίσματα αεροπορικού στυλ σε ανοιχτόχρωμη μπλε απόχρωση με μοκέτα στην ίδια απόχρωση. Στη μέση του σαλονιού υπάρχουν καναπέδες σε απόχρωση της ώχρας και το μπαρ στη μέση με σκαμπό και ξύλινο δάπεδο. Ένα κατάστρωμα πιο πάνω είναι το ανοικτό κατάστρωμα συναντάμε καθίσματα στο ανοικτό κατάστρωμα έξω από το χώρο του πληρώματος σε άσπρο και μαύρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Κάνοντας ένα περασματάκι με το πλοίο, όντως εσωτερικά είναι πάααρα πολύ καλό, αρκετά καλή ποιότητα υλικών, από τα πλέον αξιόλογα στα οποία έχω μπεί. Πέρα από αυτό, το βλέπουμε εδώ εν πλώ, νομίζω πως ο χρωματισμός είναι τέτοιος που είτε σου αρέσει πολύ, είτε δεν σου αρέσει καθόλου. Ίσως να μην είχε βαφτεί γκρίζο κάτω από τις βαρδιόλες, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
On 4/10/2018 at 1:03 AM, Nick the Greek said:

 Ίσως να μην είχε βαφτεί γκρίζο κάτω από τις βαρδιόλες, δεν ξέρω.

Ακριβώς αυτή την παρατήρηση θα έκανα κι εγώ, για το πιο εντυπωσιακό και καλαίσθητο αμφίδρομο, κατά την προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Στα  πλαίσια της εκδήλωσης Ημέρες Θάλασσας 2019, το Γλυκοφιλούσα V θα έρθει στο λιμάνι του Πειραιά στη Πύλη Ε2, τη Τρίτη 7 Μαΐου και θα είναι ανοιχτό στο κοινό για ξενάγηση από τις 12:00 έως τις 14:00

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Γλυκοφιλούσα V συμπλήρωσε 5 μήνες σερί που είναι εκτός δρομολογίων. Ακούγονται διάφορα για τα αίτια της παρατημένης ακινησίας που δεν αρμόζουν σε ένα πλοίο που υποτίθεται ότι είναι Ice Class A!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...