Jump to content
Shipfriends

Media & Ναυτιλία


Recommended Posts

αν δεν το ξερατε, μαθετε οτι το αιγαιο θα υποφερει φετος γιατι πουληθηκε η... Χοζοβιωτισσα, ενω αιολος κεντερης Ι&ΙΙ ειναι οι αντικαταστατες του αιολου κεντερη. α, το παρου θα κανει δρομολογια απο λαυριο με το θαλασσινη.

περισσοτερο γελιο εντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 316
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τι μαθαίνει κανείς…διαβάζοντας! Mαθαίνει, ας πούμε, ότι:

Φέτος…δεν θα ταξιδεύει και θα αποσυρθεί από το Αιγαίο (εκτός από τον Κεντέρη που πουλήθηκε!) και το Highspeed 5, γιατί θα αντικατασταθεί στα Χανιά από το Αριάδνη…αλλά θα πάει (προφανώς αφού αποσυρθεί από το Αιγαίο!) στις Κυκλάδες…παρέα με το Νήσος Μύκονος!

…το Παναγία Πάρου είναι συμβατικό…σα να λέμε κλάση Απόλλωνα!

…ο Ταξιάρχης όπως πάντα θα κάνει την κλασσική του γραμμή Πειραιά-Χίο-Μυτιλήνη!

…ο Αίολος Κεντέρης 2 θα πηγαίνει Ρέθυμνο!

…και βεβαίως δεν αναφέρεται κάτι για τα Εξπρές Απόλλων/Αφροδίτη/Αθηνά/Σαντορίνη. Προφανώς και αυτά θα συνεχίσουν κανονικότατα τα περσινά τους δρομολόγια!

ΥΓ Αφιερωμένο εξαιρετικά σε ένα φίλο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Βασικά το πρόβλημα δεν είναι τα media ή οι άσχετοι δημοσιογράφοι, αλλά η ακτοπλοία αυτή καθαυτή.

Αυτό που εγώ δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί γίνεται τόση φασαρία για την ακτοπλοία.

Αν εξαιρέσει κανείς όλους εσάς που ασχολείστε με το σπορ είτε γιατί είναι το χόμπι σας, είτε γιατί εργάζεστε στο κλάδο, είτε γιατί είστε νησιώτες και μοιραία είναι συνδεδεμένη - ως ένα βαθμό - η ύπαρξη σας με την ακτοπλοία κατά τα άλλα ποιός χέστηκε για την ακτοπλοία.

Κανονικά θα έπρεπε να μεταφερθεί πακέτο ο κλάδος στο υπουργείο Μεταφορών να τελειώνουμε με αυτό το ανέκδοτο να δούμε τι θα κάνουμε και εμείς με τη κανονική ναυτιλία, διότι τώρα... π#^@ς και παληκάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια.

Και όπως καταλαβαίνεται έχουμε μπερδέψει τις βούρτσες.

Σε πόση ώρα πάει ο γκαζοντενεκές του A, πως κάνει ρεμέτζο ο καπετάν Π, γιατί ψιχαλίζει στην έρημο Σαχάρα κ.ο.κ.

Πλοία της καραπλάκας του κερατά και μετά μας φταίνε τα ΜΜΕ.

Τους λες supermaxκαι νομίζουν ότι είναι διαστημόπλοιο από τον Πόλεμο των Άστρων.

Αφήστε δε τα νούμερα. Τι να συγκρίνει κανείς ; Θα πέσει η Wall Street να μας πλακώσει όλους μαζί.

Ουφ ! Τα είπα και ξεθύμανα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινω την απαντηση μου, ξεκαθαριζοντας σου οτι οι χαρακτηρισμοι που εκανες προφανως και δεν μπορουν να μεινουν στο μηνυμα σου, μπορουσες να πεις αυτο που ηθελες χωρις να προσβαλλεις προσωπα και πραγματα τοσο εξωφθαλμα.

Η πλακα ειναι οτι δεν διαφωνω κατα βαση με αυτα που λες, η ακτοπλοια ειναι ενα ψυγμα μονο της ελληνικης ναυτιλιας και αν συγκρινει κανεις τα εσοδα των διαφορων τομεων της ναυτιλιας μεταξυ τους, η ακτοπλοια ισως να ειναι και ουραγος.

Το θεμα ειναι ομως οτι αυτα δεν εχουν σχεση με το ενδιαφερον που μπορει να εχει καποιος με τον οποιοδηποτε τομεα. Ποιος εισαι εσυ, ή εγω, ή ο οποιοσδηποτε αλλος που να μπορει να ψεξει τον καθενα απο μας σχετικα με το τι του αρεσει να ασχολειται? Αντικειμενικα κριτηρια δεν υπαρχουν. Αν προτιμας λοιπον την ποντοπορο ναυτιλια, υπαρχει και σχετικο τμημα στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η ακτοπλοία στην Ελλάδα λόγο των πολλών προορισμών και της εποχικότητας ειναί πολύ δύσκολη εργασία. Αν πάει στο υπουργείο μεταφορών θα χάσουμε την μπάλα, όχι πως τώρα ειναι καλά τα πράγματα.

Ενδιαφέρει όλους τους ανθρώπους που μετακινούνται, κυρίως τους μόνιμους κατοίκους όπως και τους ναυτικούς και το ΝΑΤ. Ένα ποντοπόρο με Ελληνική σημαία συνήθως έχει μόνο 3-4 Ελληνες. Ναυτιλία σημαίνει πλοία όχι μετοχές και τα ακτοπλοικά είναι τα ομορφότερα.

Το πρόβλημα με τους δημοσιογράφους, ειναί ότι το μόνο που ξέρουν είναι να γλύφουν και να τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι και επειδή είναι καλοκαίρι και πρέπει να γεμίσουν το χρόνο ή τις σελίδες (λόγω έλειψης θεματολογίας ή για να μην ξυπνήσουν τον κόσμο από το λήθαργο) πηγαίνουν στα λιμάνια και κάνουν δήθεν ρεπορτάζ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ξεκαθάρισα ευθύς εξαρχής ότι δεν αναφέρομαι σε εκείνους που λόγο ειδικού ενδιαφέροντος ασχολούνται με τον κλάδο της ακτοπλοίας.

Αναφέρομαι στην αρρωστημένη σχέση που έχουν αναπτύξει τα ΜΜΕ με τον κλάδο, τον οποίο έχουν αναγάγει στο Α και το Ω της Ελληνικής ναυτιλιακής βιομηχανίας.

Δεν έχω κανένα λόγο να τη βγω, είτε εξώφθαλμα, είτε εσώφθαλμα, σε κανέναν, απλά σκεφτόμουν δυνατά τι στο διάολο συμβαίνει και έχει στραβώσει τόσο άσχημα το πράγμα με την ακτοπλοία χωρίς κανένα προφανή λόγο.

Τα πλοία είναι λίγα. Τα φράγκα επίσης λίγα.

Ο κόσμος που εργάζεται στην ακτοπλοία και ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, θα ήθελε να είναι στη ποντοπόρο αλλά δεν αντέχει.

Και ξαφνικά βρίσκονται όλοι να ασχολούνται με τον Βεντούρη (!) ή με τον Αγούδημο (!!!), ή με τον Στρίντζη (!!!!!) και αναρωτιέμαι περί τίνος πρόκεται;

Λες σε ποντοπόρους για ακτοπλοία και πέφτουν κάτω ξεροί απο τα γέλια.

Και ΟΚ είμαι σε λάθος forum και αν δλδη αλλάξω forum θα αλλάξει κάτι;

Και εν τέλει ποιά είναι η ναυτιλία των Ελλήνων ; Το "Εξπρές Τραλαλά" ;

Αν είναι το "Εξπρες Τραλαλά", μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Όσον αφορά τη Wall Street...να κάνω μια ερώτηση ; Για την ίδια Wall Street μιλάμε ;

Διότι αυτή που ξέρω εγώ είναι η μεγαλύτερη χρηματοαγορά του κόσμου στην οποία πάει ένας Τσάκος και λέει θέλω 800 εκατομμύρια δολάρια και γελάνε μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η ακτοπλοια πουλαει πολυ περισσοτερο απο την ποντοπορο και αυτο ειναι γεγονος. Σου εχει ομως περασει απο το μυαλο οτι ισως οι ιδιοι οι εμπλεκομενοι με την ποντοπορο ναυτιλια να θελουν να ειναι ετσι τα πραγματα ωστε να μην τραβουν την προσοχη στις δραστηριοτητες τους? Λιγο την τραβηξαν την προσοχη πριν 10 περιπου χρονια στο Λονδινο, και παραλιγο να φυγουν οι μισοι απο αυτους κακην-κακως.

Επισης εξακολουθεις να χρησιμοποιεις προσβλητικους χαρακτηρισμους για τον κοσμο που εργαζεται στην ακτοπλοια και τα συμπερασματα σου μαλλον τα εχεις βγαλει για το ποιον τους και το επιπεδο τους, οποτε το να σε πεισω για το αντιθετο μαλλον ειναι ματαιο. Ευτυχως λοιπον που υπαρχουν ολοι οι υπολοιποι εκτος ακτοπλοιας στην βιομηχανια αυτη, που ειναι εξυπνοι, λεφταδες, πρωτης ταξεως κυριοι, εισηγμενοι και πραγματικα μεγαλοι σαν επιχειρηματιες και στελεχη, για να σωζεται το πρεστιζ του κλαδου.

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν το πρεστίζ του κλάδου το έσωζε η ποντοπόρος ναυτιλία, απο την εποχή του Οδυσσέα..(στο μπαμπά του Τηλέμαχου αναφέρομαι).

Ως προς τα υπόλοιπα δεν είναι στις προθέσεις μου να προσβάλω κανέναν, αλλά πολλές φορές όταν προσπαθείς να περιγράψεις μια κατάσταση, έστω όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ, είναι πιθανό να χρησιμοποιήσεις χαρακτηρισμούς που μπορεί να εκλαμβάνονται ή ακόμη και μπορεί να είναι προσβλητικοί.

Πάντως, δεν είναι στις προθέσεις μου να προσβάλω κανένα στην ακτοπλοία, αυτό θέλω να το ξεκαθαρίσω.

Τώρα όσον αφορά τους «κυρίους» της Wall Street που είναι «πεντακάθαροι», καλύτερα να μη το συνεχίσουμε γιατί θα απωλέσουμε και το τελευταίο ίχνος σοβαρότητας που μας έχει απομείνει.

Σιγά τώρα να μη βάλουμε στα ίσα εταιρίες που σε μια πενταετία έχουν πραγματοποιήσει επενδύσεις δισ. δολαρίων όπως η TEN π.χ. με τα ψαροκάϊκα της Αίγινας και των Μεθάνων.

Διότι στη Wall Street έτσι και κουνηθείς για να στήσεις καμιά φάμπρικα σε έχουν πάει σηκωτό 104 καρφί για Γκουντάναμο, ενώ εδώ άμα είσαι λίγο μαγκάκος θα τη βγάλεις καθαρή.

Η δε προσφορά του ενός κλάδου στην εθνική οικονομία της χώρας, δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με την «προσφορά» του άλλου.

Ούτε κρατικοδίαιτο ποντοπόρο θα βρεις πουθενά, ούτε ποντοπόρο που να φτιάχνεται ορμώνοντας στη τσέπη του άμοιρου του επιβάτη.

Ελπίζω προσωπικά ότι θα αλλάξουν λίγο τα πράγματα καθώς παρατηρώ κάποιους παραδοσιακούς ποντοπόρους να μπαίνουν σιγά - σιγά στο κλάδο.

Βέβαια δε καταλαβαίνω γιατί το κάνουν και πως έτσι ξαφνικά έγινε η ακτοπλοία η πολύφερνη νύφη, αλλά υποθέτω ότι κάτι περισσότερο θα ξέρουν αυτοί απο μένα.

Και για να ξεκαθαρίσω κάτι δεν εννοώ τον Λασκαρίδη. Για ποντοπόρους μίλησα όχι για αλιείς ανοικτής θαλάσσης.

Και επειδή βλέπω ότι σας ενόχλησα, σας ζητώ συγνώμη και το κόβω εδώ.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειμαστε σε εντελως διαφορετικο μηκος κυματος οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα, ειδικα την δευτερη παραγραφο του προηγουμενου μου μηνυματος την καταλαβες εντελως αντιθετα. Παντως το οτι διαφωνουμε δεν σημαινει οτι ενοχλησες κανενα, ορισμενοι σου χαρακτηρισμοι κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι πιο κοσμιοι, τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο. Θα προτιμουσες να δεχομασταν παθητικα και αναπαντητα το μηνυμα σου, η να συμφωνουσαμε ολοι?

Δεν καταλαβαινω γιατι η οικογενεια Στριντζη για παραδειγμα που ειναι ενεργη στο χωρο της καμια 150αρια χρονια, πρεπει να αισθανεται μειονεκτικα απεναντι στην ΤΕΝ που αναφερεις. Για να φθασεις στο συμπερασμα που εχεις στο μυαλο σου, συγκρινεις δυο ανομοια πραγματα. Ειναι λογικο η ΤΕΝ να κανει επενδυσεις δισεκατομμυριων πολυ απλα διοτι απευθυνεται στην παγκοσμια αγορα και πελατες της ειναι οι μεγαλες πετρελαικες εταιρειες που με τις απαιτησεις τους αναγκαζουν την ΤΕΝ να κανει τετοιες επενδυσεις. Αν σκεφθεις την αγορα στην οποια απευθυνεται ο Λεφακης για παραδειγμα(μια και ανεφερες την Αιγινα) με πελατες εμενα και εσενα που παμε διακοπες με τη σαγιοναρα με τη διχαλα, αναλογικα εχει κανει εξισου φιλοδοξες επενδυσεις. Ασε που ολες οι εταιρειες ταπεινες καταβολες εχουν, κανεις δεν εγινε γιγαντας με το καλημερα.

Σιγουρα η ποντοπορος δεν ειναι οσο κρατικοδιαιτη οσο η ακτοπλοια, αν δεις ομως τις κατα καιρους ανακοινωσεις τοσο της Ενωσης Ελληνων Εφοπλιστων οσο και του Committee του Λονδινου, αυτο δεν τους εμποδιζει να οχλουν ανα τακτα διαστηματα το κρατος ζητωντας φορτικα διαφορες παροχες και διευκολυνσεις. Οσο για την ακτοπλοια που "φτιάχνεται ορμώνοντας στη τσέπη του άμοιρου του επιβάτη", ε, καποιος δεν πρεπει να πληρωσει εισιτηριο για να συντηρηθουν τα πλοια? Το οτι μπορει να υπαρχει αισχροκερδεια καποιες φορες? Πολυ πιθανον. Οσο αισχροκερδεια ειναι το να εχεις operating cost ενος handymax στα 5,000 δολλαρια την ημερα και να παιρνεις ημερησιο ναυλο 30,000 δολλαρια και οταν η αγορα πεφτει στα 25,000 δολλαρια την ημερα(κερδος 500% δηλαδη) να φωναζεις στους υπαλληλους σου "Καταστραφηκα!". Γιατι αυτα γινονται, και αφου εισαι στο χωρο, σιγουρα τα εχεις ακουσει.

Οσο για την προσφορα στην εθνικη οικονομια της ποντοπορου ναυτιλιας, αυτην δε την αμφισβητει κανεις. Σιγουρα ομως προσφερει και η ακτοπλοια διοτι δεν θα πρεπει να υπολογιζεις μονο τους εργαζομενους και τον παραγομενο πλουτο πανω στο πλοιο, αλλα και τις προεκτασεις. Αν δεν υπηρχαν τα ακτοπλοικα πλοια και τα κρουαζιεροπλοια, πως θα πηγαιναν οι επισκεπτες(ελληνες και ξενοι) στα νησια σαν τουριστες, με τον Αντωνη το βαρκαρη το σερέτη? Εν τελει οπως ειπα και παραπανω συμφωνω μαζι σου στα βασικα οσον αφορα την ποντοπορο, δεν συμφωνω με την απαξια με την οποια αντιμετωπιζεις τον κλαδο της ακτοπλοιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σε χθεσινό ρεπορτάζ τηλεοπτικού σταθμού για την ακρίβεια στην ακτοπλοία, και μετά την ανακοίνωση της βλάβης του Κόρσικα, βγήκε μια κυρία που ήρθε από την Αστραλία με τα παιδιά της και ήθελε να πάει Κάρπαθο. Είχε χάσει την πτήση της και ταλαιπωρήθηκε να κατέβει στον Πειραιά να πάει με το πλοίο. Εκεί στον καταπέλτη του πλοίου παραπονιόταν και έλεγε τα γνωστά για την Ελλάδα, γιατί ενώ ήταν πρωί, δεν μπορούσε να κόψε εισιτήριο απο το εκδοτήριο που είναι απέναντι, για το απόγευμα:D...

Δεν της είπε κανείς ότι ένα τσούπ να έκανε απέναντι στο δρόμο θα έκοβε κατευθείαν και ότι το συγκεκριμένο stand είναι για τις ώρες που αναχωρεί το πλοίο...

Φυσικά ο δημοσιογράφος (που είναι χρεωμένος με το ακτοπλοικό ρεπορτάζ) δεν γνώριζε τίποτα και έκανε απλά καλά την δουλειά του...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφεροντα οσα μας ειπες φιλε iason, ειδικα για τον τροπο που τα ξενα ΜΜΕ αντιμετωπιζουν το περιστατικο(το λινκ για το reuters δυστυχως δεν μου δουλευει). Μην ξεχναμε ομως οτι και τα ξενα δικτυα δεν απεχουν και παρα πολυ σε νοοτροπια απο τα ελληνικα, την τρίχα την κανουν τριχιά και ενα παρ' ολιγον ναυαγιο πουλαει εξισου.

Θα διαφωνησω λιγακι μαζι σου στο θεμα της μαυρης διαφημισης προς την χωρα μας και θα τους δωσω λιγακι δικαιο. Για ελα λιγο στη θεση τους σχετικα με το τι βλεπουν αυτοι: ασχετα με το πως και το γιατι, το γεγονος ειναι οτι μεσα σε 9 χρονια ειχαμε 2 ναυαγια που και τα δυο ειχαν νεκρους. Αλλα δεν ειναι μονο το γεγονος των ναυαγιων σα γεγονος, ειναι και ο τροπος που αντιμετωπιστηκε. Στην Παρο ο κοσμος σωθηκε επειδη ειχαν το φιλοτιμο και την αυταπαρνηση να παρουν τις βαρκες και τα φουσκωτα και να βγουν εξω οι ψαραδες, ενω στη Σαντορινη ειδε ολος ο κοσμος ενα ολοκληρο πλοιο να πηγαινει σιγα-σιγα στον πατο και τον κοσμο αντι να φευγει απο το πλοιο με τα προβλεπομενα σωστικα μεσα, να κανει τσουληθρα στο Νησος Θηρασια και να κατεβαινει με ανεμοσκαλες απο την πρυμη.

Δεν συζητω καθολου για την γενικοτερη εικονα που παρουσιαζουν τα "λιμανια" της χωρας, και δεν εννοω μονο τον Πειραια. Δες το βιντεακι με τη Χιο που ανεβασε χθες ο Νησος Χιος και τη φορτωση των φορτηγων που διακοπτει την κινηση των οχηματων στον κεντρικο δρομο, δες στο τοπικ του δελτιου Χιου την τοποθετηση fenders απο λαστιχα φορτηγων την παραμονη της αφιξης του Azamara, τα οποια μπηκαν μονο και μονο για αυτον το λογο. Θελω να πω οτι για ολα αυτα που γραφονται και θα γραφτουν στον ξενο τυπο για το Θεοφιλο ή για οποιοδηποτε αλλο ατυχημα, ας μην τα περιοριζουμε στο οποιοδηποτε συμβαν. Εχουν κατα τη γνωμη μου να κανουν πρωτ' απ' ολα με το ελλειμμα σοβαροτητας και αξιοπιστιας που παρουσιαζει η χωρα μας στο εξωτερικο για παρα πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι φίλε Nick the Greek (και αυτό στο υπογράφω) ότι οι δημοσιογράφοι εκτός από την υπερβολή, πολλές φορές κάνουν και διακρίσεις για το τι θα βγει στον αέρα και τι όχι. Από τις χτεσινές δηλώσεις των επιβατών μόλις κατέφθασαν στη Χίο, υπήρχαν αρκετοί οι οποίοι ευχαρίστησαν το πλήρωμα για την ενημέρωση που είχαν και τη βοήθεια που τους παρείχαν. Δυστυχώς από όλους αυτούς , μόνο μια κυρία "μπήκε" στα ρεπορτάζ και αυτή ίσα ίσα προλάβαινε κάποιος να τη δει ανάμεσα στους υπόλοιπους που ωρύονταν ( και με το δίκιο τους και αυτοί φυσικά δεν αντιλέγω) . Είναι η λογική του "ας βάλουμε και μια δήλωση υπέρ τους μη μας λένε και υποκειμενικούς". Και κάτι τέτοιες στιγμές θυμάμαι σε ένα πρακτορείο που δούλευα κάποτε, είχε έρθει ένας δημοσιογράφος να κάνει ρεπορτάζ για τα εισιτήρια του Αγ.Πνεύματος που πλησίαζε. Όταν ο κλήρος έπεσε σε μένα να του πω πέντε πράγματα και να του δείξω την οθόνη, θυμάμαι που μου είπε "μη μου δείξεις πλοία που έχουν θέσεις, στόχος είναι να τους τρομάξουμε να λένε 'πω πω τι γίνεται" και όχι να τους καθυσηχάσουμε"

Με όλα αυτά θέλω να πω πως ναι μεν είναι λογικό να λέμε ότι έχουμε προβλήματα και να τα επισημαίνουμε. Όλοι μας γνωρίζουμε πως τα ελληνικά λιμάνια έχουν προβλήματα. Το θέμα είναι πως μέχρι εκεί έχουν δίκιο. Ας μην ξεχνάμε όμως πόσα λιμάνια έχουμε και πόσα πλοία ταξιδεύουν τόσο στο Αιγαίο όσο και στο Ιόνιο που αυτό στατιστικά σημαίνει πως είναι πολύ πιο πιθανό να συμβούν ατυχήματα εδώ παρά πουθενά αλλού.

Εννοείται πως δεν δικαιολογώ το γεγονός του ότι υπήρχαν νεκροί στα δύο ναυάγια. Με τίποτα (έχω βρεθεί στη δυσάρεστη θέση άλλωστε να είμαι από εκείνους που προσπαθούσαν να βοηθήσουν κόσμο στην Πάρο όταν έγινε το Σαμίνα). Ούτε το ότι κάποια από αυτά τα ατυχήματα ήταν βλακώδη με το κοινό νου. (Θυμάμαι χαρακτηριστικά χτες τον πατέρα μου, ναυτικό επί δεκαετίες, μόλις έβλεπε το που έγινε το ατύχημα να λέει "Στραβωμάρα είχε?" )

Όμως είναι γεγονός ότι τα διεθνή ΜΜΕ μας περιμένουν στη γωνία και ουσιαστικά αν πληρώνουμε κάτι αυτό είναι το τίμημα της πολιτικής ηγεσίας που έχουμε επί δεκαετίες και όχι οι ναυτικοί μας (στη συγγεκριμένη περίπτωση) και τα καράβια που ταξιδεύουν. Άλλωστε αν το ψάχναμε καλύτερα θα καταλαβαίναμε ότι και έξω υπάρχουν παλιά πλοία που ταξιδεύουν και κατά διαστήματα έχουν γίνει και εκεί ατυχήματα αλλά δεν λέει κανείς τίποτα για αυτά. Και για αυτό και μόνο το λόγο δεν μπορώ να δώσω το όποιο δίκιο ,μικρό ή μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Artevelde επι της ουσιας δεν διαφωνουμε, το επιχειρημα μου ειναι οτι εχουμε δωσει δικαιωματα να μας σχολιαζουν και συνεχιζουμε να δινουμε καθημερινα με ολα τα στραβα κι αναποδα που συμβαινουν στη χωρα μας. Προφανως κι αλλου δεν ειναι τελεια τα πραγματα, αλλα βλεπεις ομως μια προσπαθεια και οργανωση. Δεν θα σου συγκρινω τις ελληνικες συνθηκες με τη Βορεια Ευρωπη, πηγαινε μερικες μερες σε ενα μεσογειακο λιμανι οπως η Βαρκελωνη για παραδειγμα και κανε συγκρισεις. Δεν ειναι θεμα αποκλειστικα πολιτικης ηγεσιας, ο καθενας απο μας βαζει ασυνειδητα το λιθαρακι του.

Οσο για την τρομολαγνεια των καναλιων, ειναι ενα μεγαλο και δυσαρεστο γεγονος οσο επισης και το γεγονος οτι κι εμεις σαν πολιτες και σαν ανθρωποι ειμαστε απολυτα δεκτικοι -για να μην πω το επιζητουμε κιολας- στο να μας τρομοκρατησουν.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την τρομολαγνεια των καναλιων, ειναι ενα μεγαλο και δυσαρεστο γεγονος οσο επισης και το γεγονος οτι κι εμεις σαν πολιτες και σαν ανθρωποι ειμαστε απολυτα δεκτικοι -για να μην πω το επιζητουμε κιολας- στο να μας τρομοκρατησουν.

Πηγαινοντας το λιγο παραπερα για εμενα η συνεχιση της τρομολαγνειας επισφραγιζει την παρακμη του κοσμου, ενος κοσμου χωρις επιπεδο βουληση και κριση, που διψαει για αιμα σπερμα πονο και θεαματα.

Αυτος ειναι ο λογος που τα καναλια ζουν και βασιλευουν υποβιβαζοντας μας καθημερινα προσβαλοντας την νοημοσυνη μας.

Οσο θα υφιστανται αυτες οι συνθηκες (που προφανως θα συνεχισουν να υφιστανται ) παλι καλα να λεμε που λενε μονο τοσα..

Link to comment
Share on other sites

Απλως πρεπει να το επισημαινουμε οσο πιο συχνα μπορουμε. Τωρα μετα απο αυτο που συνεβη(και μακαρι να βγω ψευτης εννοειται) ακομα και να επισκευαστει ο Θεοφιλος θα ειναι δυσκολο καποιος να τον εμπιστευτει γιατι πλεον έχει χαρακτηριστεί και "επισήμως" (από τους "ειδήμονες" εννοείται) "σαπιοκάραβο"...

Και αυτό παίρνει μπάλα και όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας που δεν έχουν την "τύχη" είτε να έχουν κατασκευαστεί από το 2000 και μετά είτε να ανήκουν σε κάποια μεγαλοεταιρεία με άριστο μάρκετινγκ...Και αυτό είναι λάθος κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρακολουθησα τις ειδησεις μεγαλου ιδιωτικου σταθμου μεσα σε ταχυπλοο στην επιστροφη μου απο τον Παραδεισο :D και το μονο που ευχαριστηθηκα ηταν τα σχολια του κοσμου σχετικων και ασχετων. Πλεον κανενας δε δινει βαση στους δημοσιογραφους και ολοι τους χλευαζαν οτι και να ελεγαν. Πολυ ευχαριστο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Και όπως μας έχουν συνηθίσει τα ελληνικά μέσα μαζικής ενημέρωσης ύστερα από κάποιο ατύχημα βγάζουν ψηφοφορία εκτίμησης του κόσμου. Δείτε την ψηφοφορία του Ελεύθερου Τύπου με θέμα "Αισθάνεστε ασφαλής ταξιδεύοντας με τα ελληνικά καράβια;" (Ήμαρτον)

http://http://www.e-tipos.com/interactivity/polls?selectedpoll=1491

Link to comment
Share on other sites

Όπως το δει κανείς φίλε Artevelde. Μισογεμάτο ή μισοάδειο.

Καταρχήν, προφανώς το αποτέλεσμα θα είχε κάποια εγκυρότητα αν η ερώτηση είχε γίνει 2-3 μέρες πριν (όσο "έγκυρα" μπορεί να είναι τέτοια on-line γκάλοπ - αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία).

Εφόσον αναφέρεις όμως ένα νούμερο, υπάρχει στην ίδια "ψηφοφορία" και το αντίστροφο δεδομένο, που λέει ότι το 1/3 των Ελλήνων δεν αισθάνονται ασφαλείς στα ελληνικά πλοία.

Η ψυχολογία των μαζών είναι άτιμο πράγμα. Ειδικά όσους εργάζονται στη θάλασσα στη συγκεκριμένη περίπτωση θα τους κάνει να αισθάνονται κάπως άβολα. Γιατί αν έχεις επιβάτες με αρνητική προδιάθεση, αρκούν ελάχιστοι από αυτούς για να σπείρουν τον πανικό και να δημιουργήσουν μεγάλους κινδύνους που δεν ελέγχονται εύκολα. Όταν τα πράγματα εξελίσσονται ομαλά, θα τους δείτε κυρίως να τηλεφωνούν στα κανάλια και να κάνουν δραματικές δηλώσεις στους ρεπόρτερ και τα δελτία. Αρκεί όμως μία μόνο "σπίθα" και αυτήν την περίοδο θα κυκλοφορούν πολύ περισσότερες "σπίθες" από συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι εχει και παραεχει σημασια το οτι εγινε μετα το ατυχημα το γκαλοπακι.

Γιατι ακριβως υπαρχει το κλιμα τρομοκρατειας γυρω απο την ιστορια η οποια βεβαιως εκανε πολλους δημοσιογραφους να "θυμηθουν" τα περι γυμνασιων εκατλειψης στα πλοια και οτι αφορα την ασφαλεια των επιβατων μπας και τσιμπησουν βεβαια κανα νουμερακι παραπανω... Οσον αφορα τους επιβατες - τηλεθεατες, αυτοι εχουν τον δικο τους χαβα και τα εχω ξαναπει παλαιοτερα...Καλομαθαμε στα δικαιωματα σαν μωρα και τα θελουμε ολα δικα μας κατι που δεν μπορει να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον iason ότι αυτά τα γκαλοπάκια είναι αναξιόπιστα και θα προσθέσω ότι προσωπικά μόνο θυμηδία μου προκαλούν. Πέρα από το γενικότερο πρόβλημα της αναξιοπιστίας του δείγματος και της αποφυγής διπλο/τριπλο/πολυψηφίας...θεωρώ και ανόητες τις πιθανές απαντήσεις και τα αποτελέσματα. Τι πάει να πει "ελληνικό καράβι"? Το καράβι του μάγκα κι αλανιάρη εφοπλιστή που ταξιδεύει με πατέντες κι 'Αγιος ο Θεός και με πληρώματα που "ποινήν εκτίουν...αγγαρείαν κάνουν" (που έλεγε και ο ποιητής της πολιτικής:D)...ή το νέο (ή απλώς καλοσυντηρημένο) καράβι της τάδε σοβαρής εταιρείας που εφαρμόζει τους κανονισμούς και έχει πληρώματα Α΄ διαλογής και καλοπληρωμένα? Όλα στο ίδιο τσουβάλι?

ΥΓ Από τα άλλα γκαλοπάκια του ΕΤ ξεχώρισα το "Ταιριάζει στους άντρες το μανικιούρ-πεντικιούρ;"...αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση:( μόνο το 32,6% συμφωνεί μαζί μου (και με την κοινή ανδρική λογική:rolleyes:)...δηλαδή θεωρούν ότι κάθε σερνικός πρέπει να έχει την προσωπική του μανικιουρίστα/πεντικιουρίστα:P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, προφανώς το αποτέλεσμα θα είχε κάποια εγκυρότητα αν η ερώτηση είχε γίνει 2-3 μέρες πριν
Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι εχει και παραεχει σημασια το οτι εγινε μετα το ατυχημα το γκαλοπακι.

Μα, νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Ακόμα και ένα εγκυρο γκάλοπ με σωστές ερωτήσεις και επιστημονική μεθοδολογία μπορεί να είναι παραπλανητικό αν γίνει σε ακατάλληλη ή πονηρή στιγμή.

Προσθέτοντας στα όσα επισημαίνει ο φίλος Νηρέας, και εγώ έτσι τα αξιολογώ:

- Ανεπαρκής λογική και συνάφεια ερωτήσεων

- Καμία μεθοδολογία

- Κάκιστη επιλογή χρόνου

- Ανύπαρκτη αξιοπιστία

Παρόλα αυτά διάφορα ψευδογκάλοπ δημοσιεύονται διαρκώς, έχουν απήχηση, επηρεάζουν πρόσωπα και καταστάσεις, και άρα θα είμασταν αιθεροβάμονες αν τα αγνούσαμε και δεν τα λαμβάναμε υπόψη - όχι τόσο τα ίδια, αλλά τα μηνύματα που περνούν μέσα από αυτά.

Εμείς μπορεί να βλέπουμε μπαρούφες με αστεία νούμερα, ενώ άλλοι να τα διαβάζουν με προσοχή νομίζωντας ότι δείχνουν τη διαμόρφωση κάποιας σοβαρής τάσης στην κοινωνία.

...υπάρχει στην ίδια "ψηφοφορία" και το αντίστροφο δεδομένο, που λέει ότι το 1/3 των Ελλήνων δεν αισθάνονται ασφαλείς στα ελληνικά πλοία.
Από τα άλλα γκαλοπάκια του ΕΤ ξεχώρισα το "Ταιριάζει στους άντρες το μανικιούρ-πεντικιούρ;"...αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση:( μόνο το 32,6% συμφωνεί μαζί μου (και με την κοινή ανδρική λογική:rolleyes:)...δηλαδή θεωρούν ότι κάθε σερνικός πρέπει να έχει την προσωπική του μανικιουρίστα/πεντικιουρίστα:P

ΟΚ, 1/3 από εδώ και 1/3 από εκεί - λύθηκε το αίνιγμα. Το συμπέρασμα είναι σαφές: ανασφαλείς στα πλοία αισθάνονται όσοι χρησιμοποιούν μανικιούρ - πεντικιούρ.

Την επόμενη φορά όταν ταξιδεύετε προσέξτε ποιος θα καθίσει δίπλα σας.

Αν δείτε να έχει μακριά βαμμένα νύχια, αλλάξτε αμέσως θέση!

Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος όχι μόνο θα τον πιάσει υστερία, αλλά θα σας τρυπήσει και το σωσίβιο με τα νύχια του :P

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην εκπομπη του Θεμου απο τις πολλες χαζομαρες που ακουσα ξεχωρισα και το "Το πλοιο ηταν Θεοφιλος και ο καπετανιος θεοτυφλος"

Γαμωτο και με τις αυξησεις της ΔΕΗ δε μπορω να δουλευω πολυ ωρα τη γαργαλιερα τη ρημαδα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...