Jump to content
Shipfriends

Connemara (IMO 9349760)


Recommended Posts

......πάντως η σχεδόν κάθετη πλώρη του κάνει μπαμ στο μάτι*.....  :eek:  Σαν να του την κόλλησες από ατμόπλοιο του 30... Βέβαια υπάρχουν και τα πιο ορθόδοξα αδερφάκια. Όπως και να χει πάντως καλοτάξιδο...  

 

*χωρίς φυσικά να αμφισβητώ τα όποια πρακτικά οφέλη της κατασκευής της

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να βάφεται το φουγάρο και η δεξιά μπάντα, θυμίζει Jean Nicoli η κατάσταση.

 

 

Τι? Μπλε θα το κάνουν?

Ευτυχώς από φωτογραφίες που είδα, έμεινε λευκό, με το σινιάλο της ΑΝΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζει Jean Nicoli η κατάσταση.

 

Συγγνώμη φίλε MR_Zoo, δεν έγινα κατανοητός. Η σχετική προχειρότητα μου θύμισε την αλλαγή σινιάλων του τότε Jean Nicoli από SNCM σε ΑΝΕΚ, αλλά και των υπολοίπων ναυλωμένων. Εάν όντως ναυλώθηκε για τρία χρόνια (εγώ για έναν αρχικά είδα στον Νavita), θα έπρεπε να προσέχουν τα σινιάλα λίγο περισσότερο θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οι εταιριες να κοιτανε πλεον τοσο πολυ το αισθητικο κομματι. Μονο εμεις ασχολουμαστε με αυτο. Αλλα κοιτανε πλεον στα βαπορια τους, ειτε δικα τους ειτε ναυλωμενα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε MR_Zoo, δεν έγινα κατανοητός. Η σχετική προχειρότητα μου θύμισε την αλλαγή σινιάλων του τότε Jean Nicoli από SNCM σε ΑΝΕΚ, αλλά και των υπολοίπων ναυλωμένων. Εάν όντως ναυλώθηκε για τρία χρόνια (εγώ για έναν αρχικά είδα στον Νavita), θα έπρεπε να προσέχουν τα σινιάλα λίγο περισσότερο θεωρώ.

 

Sorry .voyager, νομιζα ότι εννοούσες ότι θα το έκαναν στα χρώματα του  Jean Nicoli 

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρώτησα και παραπάνω μόνο για το φουγάρο. Γιατί συνήθως αυτό το σινιάλο το χρησιμοποιούσε σε "πρόχειρες" περιστάσεις (πχ στις "ολιγοήμερες" ναυλώσεις του Ζαν και του Νόρμαν καθώς και στο ταξίδι παραλαβής του Έλυρος). Απο κει και πέρα γιατί να μπει στα έξοδα να αλλάξει ολικά σινιάλα σε ένα μόνο πλοίο και κόντρα στο σύνηθες προφίλ;* Σε όποιο και να ναύλωσε (Ζαν, Αριάδνη, Άρτεμις, Νόρμαν, GH Ropax), σε κανένα δεν άλλαξε χρωματισμό (απλά μόνο πρόσθεσε τα σινιάλα).  

 

*Ντάξει, πήγαν να το κάνουν τότε με τις γιρλάντες (Ελ Βεν και Πρέβελης) αλλά απ ότι φαίνεται στην πορεία άλλαξαν γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...