Jump to content
Shipfriends

Ionian Sun (IMO 8862014)


Recommended Posts

Έχω δει φωτογραφία ενός άλλου μέλους της οικογένειας στο Ιόνιο, τουριστικό με το όνομα ΙΟΝΙΑΝ SUN. Πρέπει να βρίσκεται στην περιοχή Πάργας-Παξών.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ίσως να πρόκειται για το πιό όμορφο, προσεγμένο, καλύτερα (μακράν) μετασκευασμένο ρώσσικο από όλα όσα μέχρι τώρα -τουλάχιστον- γνωρίζουμε.

Μετά από ένα σχετικά μεγάλο γύρω σε νησάκια φέτος, συνάντησα αρκετά πό αυτής της γεννιάς πλοία. οντως μετά πό καλύτερη παρατήρηση είναι δύο ειδών, στη συνέχεια αναφέρω τα ονόματα όσων εχω συναντήσει μέχρι σήμερα.

..................................................................................

Ζάκυνθος ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΑΝ παροπλισμένο,

..................................................................................

Έχω δει φωτογραφία ενός άλλου μέλους της οικογένειας στο Ιόνιο, τουριστικό με το όνομα ΙΟΝΙΑΝ SUN. Πρέπει να βρίσκεται στην περιοχή Πάργας-Παξών.

Πρόκειται βέβαια για το ΙΟΝΙΑΝ SUN (πρώην OLYMBIA SUN, IMO 8862014) το οποίο είδα τυχαία σήμερα στο AIS σε κρουαζιέρα του ανάμεσα Παξών, Πάργας και Κέρκυρας. Προσέξτε (αν και νομίζω ότι είναι περιττή η επισήμανση, το μάτι πάει αμέσως εκεί) την μετασκευασμένη πρύμη του. Σκέτο γιώτ !!!

Να προσθέσω επι τη ευκαιρία, ότι αυτές τις ημέρες κάνω μία καταγραφή όλων των ρώσσικων πλοιαρίων που γνωρίζουμε, και σε λίγες ημέρες θα είμαι ελπίζω σε θέση να σας παρουσιάσω μία λίστα με ονόματα νυν και πρώην, μέρη στη χώρα μας όπου ταξίδεψαν - ταξιδεύουν, αριθμούς ΙΜΟ, για όσα βέβαια υπάρχουν όλα αυτά -λίγο ή περισσότερο- τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος μία μικρή "ένσταση" - ερώτηση. Σίγουρα το προηγούμενο όνομα του Ionian Sun ήταν Olympic και όχι Olympia Sun ??? Τόσο σε ποστ του φίλου GRSHIP,

...Ζάκυνθος ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΑΝ παροπλισμένο,

όσο και στο equasis το όνομα αναφέρεται ως Olympia Sun.

Για να έχουμε πάνω από μια μαρτυρίες ότι το πλοίο λέγονταν olympia sun και όχι olympic έτσι θα είναι.

Έχω την εντύπωση ότι το πλοίο το είχε καποια θυγατρική της royal olympic cruises (royal zante cruises? ) και γι'αυτό έχει παραμείνει το σινιάλο της μέχρι τις μέρες μας, ακόμη και αν η roc δεν υφίσταται εδώ και πολλά χρόνια.

Συμπληρώνοντας τα στοιχεία του πλοίου να αναφέρουμε και τα προηγούμενα ονόματα του:

OLYMPIA SUN, OLYMPIA 1, THOMAS I, JUPITER II.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το IONIAN SUN ειναι απο τα πλεον καλοδιατηρημενα ρωσσικα πλοιαρια που εχουμε στα νερα μας.Το πετυχα 1η Αυγουστου στην Παργα και το βαπορακι ελαμπε.

Ας το δουμε και σε μερικες φωτο δεμενο στην Παργα(1,2,3,4)

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 3 months later...

Το Ionian Sun (IMO No: 8862014) ανήκει στην εταιρεία Πετρακης Ν.Ε με έδρα την Κέρκυρα. Το όνομα Ionian Sun το έχει από το 2007, ενώ το προηγούμενο όνομα Olympia Sun το είχε από το 2003 έως το 2007. Τέλος να προσθέσω ότι το πλοίο είναι κατασκευασμενο το 1991.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Aς δουμε το συμπαθες πλοιαριο στο διαυλο της Σαλαμινας περιπου πριν το 2000, με την αρχικη μετασκευη επι Θωμα που ειχε τραπεζια και στο πανω ντεκ καθως λειτουργουσε ως πλωτο εστιατοριο

post-1973-0-99527200-1460229485_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 8 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...