Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

ΝΕΑ δεδομένα σε ό,τι αφορά την απαγόρευση απόπλου των πλοίων της ακτοπλοΐας λόγω καιρού προκύπτουν από την υλοποίηση του ερευνητικού προγράμματος «Ολοκληρωμένο Επιχειρησιακό Σύστημα Παρακολούθησης και Πρόγνωσης Κυματισμών με Εφαρμογές στην Ελληνική Ναυσιπλοΐα» - ΕΣΠΕΝ. Η ανάγκη εξορθολογισμού των αποφάσεων σχετικά με την απαγόρευση απόπλου των πλοίων ήταν έντονη καθώς μέχρι σήμερα δεν υπήρχε ένα αξιόπιστο και λειτουργικό σύστημα παρακολούθησης της πραγματικής κατάστασης της θάλασσας σε όλη τη διαδρομή του πλοίου.

Πηγή : H ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ (9-7-2007)

Link to comment
Share on other sites

Το ΄΄απαγορευτικό΄΄ πρέπει να το θέσει ο καθένας για τον εαυτό του.

π.χ εγώ δεν θα ταξίδευα ποτέ με την οικογένειά μου με το δελτίο να λέει 8 ή 9 μποφώρ, αλλά επειδή εμείς οι άνθρωποι είμαστε..... και ούτε μια απόφαση ΣΩΣΤΗ δεν μπορούμε να πάρουμε αποφασίζει για εμάς το ΥΕΝ με την θέσπιση του απαγορευτικού και σώζει τους επιβάτες από πολύωρη ταλαιπωρία και τους πλοιάρχους από το να περπατάνε στην κόψη του ξυραφιού !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και νομίζεις οτι ο μέσος επιβάτης πρόκειται ποτέ να κοιτάξει πόσα μποφώρ έχει όταν θα ταξιδέψει, και αντε να κοιτάξει, πιστεύεις οτι θα καταλάβει τι σημαίνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χάλια αυτό το θέατρο του απαγορευτικού!! Το καλοκαίρι που πέρνει ο θεός τον κόσμο δεν τρέχει τίποτα... τον χειμώνα "αλοίμονο νησιώτες" !! Οι βαπόρες της Κρήτης, το BS2, Ανθή Μαρίνα κλπ. (Καράβια αυτού του μεγέθους τι θα πάθουνε?). Ο Ελ. Βενιζέλος και το Λατώ είχανε απαγορευτικά στον Κόλπο του Λέοντα το καλοκαίρι? Ξέρετε τι θάλασσες βγάζει εκέι? Δηλαδή κάποια στιγμή πρέπει να σοβαρευτούμε ....

Ξέρει κάποιος να μου πεί αν ο Απόλλωνας ή όποιο άλλο τέτοιου μεγέθους πλοίο απο την Ηγουμενίτσα για Μπάρι, Ιταλία γενικότρα, έχουν απαγορευτικά;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε LEO τα τελευταία 25 χρόνια που θυμάμαι εγώ τον εαυτό μου ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θυμάμαι να έχει ακουστεί κάτι για απαγορευτικό στη γραμμή Ελλάδας-Ιταλίας. Θυμάμαι χαρακτηριστικά SEA SERENADE, BARONESS M, DUCHESS M και LYDIA να αποπλέουν κανονικά με χάλια καιρό. Το μόνο απαγορευτικό που παίζει (τουλάχιστον στην Ηγουμενίτσα) είναι αυτό για Λευκίμη και για τις παντόφλες τις Κέρκυρας.

Link to comment
Share on other sites

Το απαγορευτικό είναι Ελληνική πατέντα γι' αυτό δεν εφαρμόζεται στις διεθνείς γραμμές (Αδριατική). Σε όλο τον κόσμο την ευθύνη για το αν ταξιδεύσει το βαπόρι την έχει ο πλοίαρχος.

Link to comment
Share on other sites

Το απαγορευτικό καθιερώθηκε μετά το ναυάγιο του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ.Επειδή όμως απο τότε έχουν αλλάξει πολλά πράγματα κατά 360 μοίρες ακούγεται όντως υπερβολή η ύπαρξη των απαγορευτικών τουλάχιστον στις μεγάλες γραμμές όπως Κρήτη,Χίο Μυτιλήνη κλπ.Τώρα στα μικρά νησιά υπάρχει το πρόβλημα των λιμανιών όπου μια αποτυχημένη απόπειρα πρόσδεσης λόγω κακού καιρού ενδεχομένως να έχει άσχημα αποτελέσματα για το πλοίο αλλά και για το ότι βρίσκεται στο λιμάνι

Link to comment
Share on other sites

Το απαγορευτικό είναι Ελληνική πατέντα γι' αυτό δεν εφαρμόζεται στις διεθνείς γραμμές (Αδριατική). Σε όλο τον κόσμο την ευθύνη για το αν ταξιδεύσει το βαπόρι την έχει ο πλοίαρχος.

Απόλυτα σωστός.

Το απαγορευτικό, βάση της κλίμακας Beaufort πρέπει να είναι 100% Ελληνική πατέντα και αν δεν κάνω λάθος πρωτοεφαρμόστηκε μετά το ναυάγιο του "Ηράκλειον" το 1966, μαζί με την 35ετία. Ισχύει για όλα τα ΕΓ/ΟΓ πλοία που έχουν Ελληνική σημαία, για τις Ελληνικές θάλλασες.

Ο λόγος που δεν έχει ισχύ στις γραμμές Ελλάδας-Ιταλίας είναι λόγω ανταγωνισμού (κυρίως) και διεθνών κανόνων.

Φανταστείτε τα Ελληνικά πλοία δεμένα στην Ηγουμενίτσα, την Πάτρα ή την Κέρκυρα, την ώρα που τα Ιταλικά αλωνίζουν ελεύθερα σε Ελληνικά και Ιταλικά νερά!

Αφού ανοίξαμε και πάλι το θέμα... ας πω τη γνώμη μου. Χαμένη δεν πάει...

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της άρσης του απαγορευτικού για αρκετούς λόγους.

1) Η συνείδηση του επιβάτη. Εχει γίνει συνείδηση στον Ελληνα επιβάτη η εφαρμογή των απαγορευτικών. Στο άκουσμα μποφώρ ο περισσότερος κόσμος δεν σκέφτεται δέντρα που κουνιούνται από τον αέρα, αλλά καράβια που πνίγονται. Και αυτό ακριβώς θα γίνεται σε κάθε ταξίδι με 8+ μποφώρ. Θα φωνάζουν οι επιβάτες "μας πνίξατε για τα λεφτά".

2) Οι ευθύνες. Δεν είμαι ναυτικός, αλλά δεν εμπιστεύομαι τις εταιρίες. Δεν εμπιστεύομαι ουσιαστικά κανέναν, όταν στη μέση μπαίνουν τα λεφτά. Δεν θέλω να δω πλοιάρχους που "έχουν πάρει την ευθύνη" να σύρονται στα δικαστήρια και να διασύρονται από τα ΜΜΕ, αν συμβεί κανένα ναυάγιο. Την τελική απόφαση (μετά τη συμβουλοπαροχή από τον πλοίαρχο) και την αποκλειστική ευθύνη θα πρέπει να την έχει η πλοιοκτήτρια εταιρία. Αν δεν θέλουν την ευθύνη... κάτι βρωμάει... οπότε... άστο καλύτερα!

3) Τα ΜΜΕ. Από τώρα φαντάζομαι κάποιον Αύγουστο με 9αρι, όπου τα κανάλια θα περιμένουν στο λιμάνι, τους επιβάτες του κάθε Δημητρούλα, για να βρούν έστω και έναν επιβάτη που να τους πει "μας έπνιξαν", ώστε να δημιουργήσουν θέμα.

4) Το Αιγαίο. Είναι άτιμη θάλασσα!

5) Την ποσότητα των απαγορευτικών. Εεε πια... δεν είναι και τόσο πολλά μέσα στο χρόνο που να δημιουργούν συγκοινωνιακό πρόβλημα.

6) Τα Ελληνικά λιμάνια. Αντε και έφυγε το καράβι. Αν είναι από τα 4-5 ή x (χι) λιμάνια που έχει στο δρομολόγιο του, τα 2/3 να τα προσπεράσει γιατί δε θα μπορεί να δέσει, τότε είναι δώρο-άδωρο, το ότι εκτέλεσε το δρομολόγιο. Αν μάλιστα το συνδυάσουμε με το (5), μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να το πολυσυζητάμε.

7) Τα ευπαθή προϊόντα. Εδώ υπάρχει ένας λόγος άρσης, ειδικά για δρομολόγια από/προς μεγάλα λιμάνια και για παρατεταμένες κακοκαιρίες. Ομως αυτά τα δρομολόγια θα μπορούσαν να εκτελεστούν από καθαρόαιμα Ro-Ro τα οποία θα μπορούσαν να εξαιρεθούν από το μέτρο του απαγορευτικού, με την προϋπόθεση (π.χ.) ότι θα ταξίδευαν αποκλειστικά και μόνο με το πλήρωμα και χωρίς επιβάτες-οδηγούς.

8) Οι επιβάτες. Οσο μειωμένος και αν είναι ο κίνδυνος για ένα ταξίδι με 9 και 10 μποφώρ, το κούνημα παραμένει κούνημα... και το κούνημα για τον περισσότερο κόσμο είναι ταλαιπωρία. Ακόμα θυμάμαι την "εμετική κατάσταση" του πρυμνιού καταστρώματος και των βαρελιών-απορριματοδοχείων στον "αείμνηστο" ΟΜΗΡΟ σε ένα καλοκαιρινό ταξίδι γύρω το '83 ή το '84 για Κάλυμνο με γεμάτο 8άρι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το άνοιξες το θέμα φίλε sdiama ας φέρω και γω το στο τραπέζι τις ενστάσεις μου όχι ακριβώς για να πω πως δεν έχεις δίκιο αλλά για να σου δείξω ότι το νόμισμα έχει δύο πλευρές

1)Έτσι ακριβώς όπως οι επιβάτες φωνάζουν μας πνίξατε, με την ίδια ευκολία όταν ακυρώνετε ένα δρομολόγιο φωνάζουν ότι υπάρχει σκοπιμότητα που ακυρώθηκε."Το ακυρώσανε γιατί δεν είχε κόσμο το δρομολόγιο" , "η θάλασσα είναι λάδι και σεις λέτε απαγορευτικό"κλπ.Λόγω της δουλειάς μου το έχω ακούσει πάμπολλες φορές και συνήθως η απάντηση που δίνω στους "άνετους" αυτούς επιβάτες είναι ότι "εσεις οι ίδιοι θα ανεβείτε στη γέφυρα γονατιστοί για να ζητάτε από τον καπετάνιο να γυρίσει πισω αν φύγει"

2) Νομίζω πως είναι ελάχιστες οι εταιρείες που έχουν σαν σκέψη να πιέσουν τον πλοίαρχό τους.Για τις μεγάλες δεν το συζητάω το θεωρώ πολύ δύσκολο, για τις μικρότερες που κάνουν και τις άγονες που επιδοτούνται , το Υπουργείο τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν το επιδοτούμενο δρομολόγιο που ακυρώθηκε μία άλλη μέρα έτσι ώστε και τα νησιά να εξυπηρετηθούν και η εταιρεία να μην χάσει.Παλαιότερα που υπήρχε μεγαλύτερος ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών το παραδέχομαι ότι υπήρχαν πιέσεις τώρα όμως?

Στις Κυκλάδες για παράδειγμα ταξιδεύουν τα BLUE STAR. Εστω λοιπόν ότι αποφασίζει μια μέρα με απαγορευτικό να φύγει το Μιλένα για δρομολόγιο , νομίζεις πως θα είναι πολλοί οι νησιώτες που θα αποφασίσουν να πάνε για παράδειγμα στην Σαντορίνη κάνοντας 13-14 ώρες (χωρίς να υπολογίσω την καθυστέρηση λόγω καιρού) από το να περιμένουν την επομένη το πρωί το Μπλέ Αστέρι?Η πείρα μου λέει ότι θα είναι ελάχιστοι αυτοί.

3)Για τα ΜΜΕ ισχύει ότι και στο 1.Και με το απαγορευτικό πάλι θα βγάζουν κάποιους να λένε με νόημα ότι ταλαιπωρείτε ο κόσμος στα λιμάνια και μανάδες με παιδάκια δεν θα μπορέσουν εγκαίρως να κάνουν τα μπάνια τους με συνέπεια να δημιουργούνται ψυχολογικά προβλήματα στα παιδάκια.

4)Άτιμη θάλασσα μα την αλήθεια αλλά με τις ιδιαιτερότητες της κι αυτή.

όπως έχει μπουγάζια έχει και απάνεμα μέρη.Οι Κυκλάδες για παράδειγμα βοηθάνε να μετριαστούν οι άνεμοι και τα πλοία πολλές φορές πέφτουν "κάτω" από νησιά για πιο ήπιες θάλασσες.

5) Χα! Εδώ πέφτεις μάλλον πολύ έξω.Απαγορευτικά δεν είναι μόνο όταν δεν μπορεί η κοπελιά από το Αιγάλεω να πάει στην Μύκονο για nightlife.

Θάθελα να δεις τον Γενάρη και το Φλεβάρη πόσα απαγορευτικά έχει και να μου πεις αν ζεις εσύ στη Σίκινο αν θα μπορείς να φύγεις από το νησί σου.Δεν σου λέω να είναι αναγκη (αρώστια , ατύχημα κλπ)

6)Όσο τραγικά κι αν είναι τα λιμάνια μας σε πληροφορώ πως δεν υπάρχει πλοίαρχος στην Ελλάδα που να αφήσει παραπάνω από ένα λιμάνι.Θες οι ικανότητές τους , θες ο Αη Νικόλας, θες ότι οι περισότεροι ξέρουν τα πλοία τους και τα λιμάνια με τα χούγια τους.Μέχρι ένα λιμάνι να μην μπορέσουν να πιάσουν.Περιμένουν να πέσεί λίγο ο καιρός , κάνουν δύο, τρεις προσπάθειες (ενίοτε και περισότερες), όμως ούτε τον κόσμο παρατάνε έτσι εύκολα ούτε τα αγαθά.Αυτό με υπογραφή Λευτέρη στο λέω.

7) Αυτούς τους πολίτες Β διαλογής δεν τους σκέφτεσαι?Γιατί να ταξιδέψουν οι ναυτικοί με 10 μποφώρ.Αν τύχει ένα ναυάγιο δεν θα προσμετρηθούν στα θύματα?

8)Για τους επιβάτες δεν θέλω να πω τίποτα.Αν κάποιος φοβάται ή ζαλίζετε δεν μπορεί να μη ταξιδέψει κι ας φεύγει το πλοίο?

Τελειώνοντας να επαναλάβω ότι δεν σημαίνει πως δεν είναι σωστές οι απόψεις σου.Ίσως και σε πολλές να με βρίσκεις σύμφωνο.Όμως πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα γκρινιάζουν γιατί έφυγε ή δεν έφυγε το πλοίο, γιατί κουνούσε, γιατί δεν έπιασε στο λιμάνι.Είναι η φύση μας τέτοια.

Κλείνωντας για να βοηθήσω ακόμα πιο πολύ την κατάσταση να σας αναφέρω και κάτι που μερικοί από σας μπορεί να υποψιάζονται ότι συμβαίνει άλλοι να έχουν άγνοια αλλά εγώ γνωρίζοντας την σοβαρότητά του θα το θέσω υπ' όψιν σας και τα συμπεράσματα δικά σας.

Ζω λοιπόν στην Σαντορίνη.Διπλα μας είναι ένα πανέμορφο νησί η Ανάφη.

Τελευταίο πλοίο που έφυγε από κει ήταν την Κυριακή το πρωί στις 07.00 το Παναγία Τήνου και την ίδια ώρα ακριβώς το Ρομίλντα για τα ίδια λιμάνια.Από το σημείο αυτό και μετά έδινε οκτάρια και το τοπικό πλοίο το Αρσινόη δεν μπορεί να πάει.Άνθρωποι εγκλωβισμένοι που κάνουν ακόμα διακοπές και θέλουν να παν στην πατρίδα τους χάνουν αεροπλάνα.Το επόμενο πλοίο που ταξιδεύει με οκτώ είναι την Τετάρτη το πρωί 07.00 το Παναγία Τήνου και στις 09.00 το Ρομίλντα πάλι με τα ίδια λιμάνια αμφότερα.

Ξέρετε τι κάνουν οι τουρίστες και ορισμένοι ντόπιοι που θέλουν να ρθουν στην Σαντορίνη?Νοικιάζουν φουσκωτά και περνάνε το μπουγάζι με οκτάρια.

Έτσι ακριβώς.Πειρατικά, λάθρα , με κίνδυνο της ζωής τους , καικια και φουσκωτα τους φέρνουν Σαντορίνη.Χωρίς έλεγχο , στ ακύματα σαν Αφγανοί λαθρομετανάστες.Πόσο κοντα είναι το ατύχημα?Απαντήστε εσεις.

Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ να μην καταργηθεί το απαγορευτικό γιατί φαντάζομαι την πίεση που θα έχουν οι καπετάνιοι από τους πλοιοκτήτες (φεύγεις ή πας σπίτι σου).

Απ' ότι γνωρίζω το απαγορευτικό δεν ισχύει για τα Ro-Ro.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως κάποια πλοία επιβατηγά πέρνουν άδεια με απογορευτικό και ταξιδεύουν σα ro/ro εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα;Τα μέλη του πλήρωματος είναι άνθρωποι Β κατηγορίας;Για μένα το απορευτικό δεν έχει πλέον λόγω ύπαρξης καθιερώθηκε κάποτε που τα θέματα ασφαλείας,τα πλοία και οι ελενγχικοί μηχανισμοί ήταν σε πολύ χαμηλό επίπεδο και περισσότερο καθιερώθηκε σα μέτρο για να δειχθεί πως κάτι έγινε στα θέματα της ασφάλειας.

Ας σκεφτούμε ότι πρίν τη καθιέρωση των απαγορευτικών ταξίδευαν πλοία πολύ μικρότερα του Ηρακλειο αλλά και πολύ χαμηλότερων προδιαγραφών απο τα σημερινά

Σημαντικο είναι επίσης ότι πολλά απαγορευτικά είναι τοπικά για ένα σημείο της ρότας του πλοίου μπορεί να υπάρχει απαγορευτικό και σε όλη την υπόλοιπη διάδρομη τα πράγματα να είναι νορμάλ,δε θα μπορούσαν τα πλοία να φεύγουν και ύστερα ο πλοίαρχος να αποφάσιζε για παρέκλιση πορείας για τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία του κόσμου;εστώ και αν αργούσε κάπως γιάτι όπως προαναφέρθηκε σε άλλα post όλο το θέμα είναι η ταλαιπωρία του κόσμου

Στα μεγάλα πλοία ακτοπλοιας που διαθέτουμε σήμερα δεν τίθεται θέμα ευστάθειας σε μια θάλασσα 9 μποφώρ δε νομίζω ότι ένας τέτοιος κυματισμός είναι ικανός να δώσει στο πλοίο γωνιά εγκάρσιας κλίσης που να οδηγήσει σε ανατροπή.Τα πράγματα αρχίζουν να αλλάζουν σε γωνιά άνω των 35 μοιρών αν φτάσουμε όμως σε τέτοιες γωνίες σημαίνει πως έχει προηγηθεί κατι καταστροφικό για παράδειγμα μετατόπιση φορτίου και το πλοίο έχει χαθεί εκ των πραγμάτων. σε αυτό κολλάει και το θεμα του ταξιδέματος και της ναυτικής ικανότητας του πληρώματος γιάτι αυτό λέγεται πως όταν έχει πολύ θάλασσα πρέπει να πρόσπαθεις να έχεις το καιρό στη πλώρη και όχι στο πλάι

Αυτό που λέει ο Λευτέρης για την Ανάφη το έχω παρατηρήσει και εγώ και σε άλλα μικρά νησιά που μπορεί να έχουν δυο πλοία να φεύγουν μαζί και μετα απο μια βδομάδα να ξανα έχουν και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Στέφανε υπάρχουν θάλασσες που μπορούν να ζορίσουν τα βαπόρια όχι τα θηρία αλλά τα μικρότερα.Σε συνέντευξη τους παλιά το 97 αν θυμαμαι καλά ο καπτα Δημήτρης Παούρης (σημερινός πλοηγός) κι ο μαστρο Νίκος Τσουμίδης (σημερινός αρχιμηχανικός της HSW) πλοιαρχος και Α μηχανικός τότε του ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΠΥΛΙΑΝΗ σε ένα ταξίδι για Ικαρία Σάμο που ήμουν κι εγώ παρών έφτασε το βαπόρι να πέρνει 20 μοίρες κλίση και να μην μένει τίποτα όρθιο.Προφανώς το βαπόρι με 20 μοίρες αν έχει σωστη ευσταθεια δεν μπατάρει τι γίνεται όμως αν έρθουν ανάσκελα με τις 20 μοίρες κλίση κανα δυο φορτηγά?

Πέρυσι 2 βαπόρια της ακτοπλοίας το ίδιο βράδυ τα είδαν κωλυόμενα για να περάσουν το Ικάριο όπου ο καιρός ήταν 10αρι καθαρό στο μαιστρο και έφερναν 25 μοίρες κλίσεις ειδικα στα γυρισματα.

Η με γερούς γαρμπήδες,σοροκαδες τον χειμώνα βλέπω στην βόρεια ικαρία φορτηγά 40αρια και 30αρια και τραβερσώνουν.

Βεβαίως αυτές οι θάλασσες είναι 1-2 το χρόνο αλλά δεν μπορείς να τις παραβλέψεις.

Το Αιγαίο είναι άτιμη θάλασσα.Συμφωνώ ότι όπως έχει μπουγάζια έχει κι απάνεμα μέρη ,ειδικά στις κυκλάδες και στα δωδεκάνησσα έχει πολλά.Όμως όταν θα φύγεις και θα πας Χίο από την Φάσσα μέχρι σχεδόν το Βενέτικο σε δουλευεί ο καιρός συνήθως στην μπάντα χωρίς να έχεις να προφυλαχθείς πουθενά.Ή όταν φύγεις από Μύκονο για Ικαρία σε δουλεύει ο καιρός κι εκεί συνήθως στην μπάντα για 2,5 ώρες χωρίς να έχεις να προφυλαχθείς.

Εγώ είμαι υπέρ του απαγορευτικού(όχι με το καθεστώς που λειτουργεί τώρα) για δύο λόγους.Πρώτον διότι τα λιμάνια μας στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι απαράδεκτα οπότε ελοχεύει ο κίνδυνος με δυσμενεις καιρικές συνθήκες να γίνει χοντρή ζημιά ή στην καλύτερη να μην πιάσει το βαπόρι και οι επιβάτες να ταξιδεύουν χωρίς να φτάνουν στον προορισμό τους και δεύτερον διότι σε έναν χοντρό καιρό ένας αστάθμητος παράγοντας,όπως μηχανική βλάβη,μπλακ αουτ,αντιμετωπίζεται πολύ πιο δύσκολα.

Έπειτα έτσι όπως έχει γίνει ο καιρός τώρα,τα χαμηλά είναι συνήθως πιο έντονα από άλλα χρόνια αλλά περνάνε πιο γρήγορα.Ετσι τα απαγορευτικά που εκδίδονται πλέον είναι ολιγόωρα ή μονοήμερα.Αντε μια δυο φορές τον χρόνο να κρατήσουν 2 ημέρες. Το 96 θυμάμαι είχα κάτσει στην Σύρο με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΠΥΛΙΑΝΗ από Τρίτη βράδυ μέχρι Σάββατο πρωί στις 6.Τώρα πλέον δεν συμβαίνουν αυτά.

Οπότε μεγάλα προβλήματα δεν αντιμετωπίζονται.Ίσως τα μικρά νησιά που λέει ο Λευτέρης να αντιμετωπίζουν επιπλέον πρόβλημα λόγω των λιγοστών δρομολογίων που έχουν από Πειραιά.

Όσο για τις πιέσεις δεν είναι μόνο οι πλοίαρχοι που μπορούν να δεχτούν (αυτό βέβαια εξαρτάται κι από την εταιρία).

Και η ΕΜΥ δέχεται τρομερές πιέσεις από ορισμένες εταιρίες όταν ο καιρός είναι φρεσκαρισμένος πολύ και ενδέχεται να δωθεί απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα να παρω θεση για το θεμα"απαγορευτικο"γιατι δεν ειμαι ουτε ναυτικος ουτε και γνωστης των πραγματων ,απλα να καταθεσω την φετινή εμπειρια μου με το τοπικο Αρσινοη απο Σαντορινη για Ιο με 7-8μποφορ.Ως επιβατης μια λαχταριτσα την τραβας.Η ΕΜΥ εδινε βορειοανατολικους ανεμους και συμφωνα με το πληρωμα ειχε οπως ελεγαν 7αρι γεματο,θα φανει αστειο ,αλλα σουζαριστο απο αριστερα ηταν για σχεδον 4ωρες.Ολοι οι επιβατες καμια 20αρια ,ηταν σφιγμενοι,αλλοι παλι αναρωτιοντουσαν σε ποση ωρα θα μας εβρισκαν αν συνεβαινε κατι.Παρατραβηγμενο αλλα ολα λεγονται λογω αγνοιας.

Την ιδια λαχταρα μετα μια βδομαδα με το Δημητρουλα για να μπει στο λιμανι της Τήνου με καιρο.3 προσπαθειες και στο τελος περασαμε στον ποντο.Μπραβο παντως στον καπετανιο!Πρωτη φορα ταξιδευα με καιρο και αυτο με το Αρσινοη,μετα απο αυτο .....!Καραβια σαν το Αρσινοη θα επρεπε να ταξιδευουν με 8αρι!; ή μονο σε γραμμες σαν Καβαλα-θασο κτλ!

και οπως αναφερθηκε πιο πανω τη συγκεκριμενη μερα δεν υπηρχε αλλη επιλογη ήθα εφευγες ή θα εμενες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέχασα την ΕΜΥ, εδώ υπάρχει μια άλλη ιστορία χωρίς να υποννοώ ότι φταίνε απαραίτητα οι υπάλληλοί της.

Υπήρχε κάποτε καπετάνιος της ακτοπλοίας (και μάλιστα από τους πολύ γνωστούς) ο οποίος όταν φρεσκάριζε ο καιρός έπαιρνε τηλέφωνο στην ΕΜΥ και με τραγικό ύφος τους ανέφερε και πολλές φορές τους έβριζε "εδώ πέρα γίνετε χαμός" "τι βλακείες είναι αυτά που δίνετε" "θα πνίξετε τον κ'οσμο" με συνέπεια να τους αναγκάζει να δίνουν ένα μποφώρ παραπάνω , ουτως ώστε να πιάσει απαγορευτικό κάποιο ανταγωνιστικό του δελφίνι και ΄΄ετσι να του πάρει τον κόσμο.

Βέβαια τώρα πιά και με τα μηχανήματα που έχουν δύσκολα να "μασήσουν".

Τώρα υπάρχει μια "αμοιβαία συνομωσία" τις ημέρες με πολύ κίνηση να μη δίνουν τα απαγορευτικά.

Αλήθεια μπορείτε να μου πείτε όποιος γνωρίζει, τι γίνετε με τις ανεμολογικές τσαμαδούρες που έχουν ποντιστει σε διαφορα σημεία του Αιγαίου?

Κάποτε με κάποιο τρόπο είχα καταφέρει να παίρνω τα στοιχεία από κάποια από αυτές που με ενδιέφερε τα οποία δεν τα έκανε δεκτά το Λιμεναρχείο, ούτε ως συμβουλευτικά.Όπως δεν κάνουνε δεκτά και τα ανεμολογικά στοιχεία των αεροδρομίων.Γιατί άραγε?

Επίσης να επισημάνω ότι εν γένει τα στοιχεία της ΕΜΥ τώρα πια είναι σωστά με λίγες κραυγαλέες πατάτες ενώ αντίθετα παλαιότερα για να πιάσουν την ένταση των Νοτιάδων ρίχνανε τα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

σε έναν χοντρό καιρό ένας αστάθμητος παράγοντας,όπως μηχανική βλάβη,μπλακ αουτ,αντιμετωπίζεται πολύ πιο δύσκολα.

Σύμφωνοι αλλά σκέψου ότι τα επιβατηγά πλοία είναι σήμερα διπλέλικες εγκαταστάσεις και το ενδεχόμενο ακυβερνησιας είναι παρατραβηγμένο.Τι να πούν τα φορτηγά αν πάθει κάτι η μια και μοναδική μηχανή τους εν μέσω θαλασσοταραχής όπως συνέβει για παράδειγμα στη περίπτωση του ΔΥΣΤΟΣ όπου έμεινε ακυβέρνητο λόγω βλάβης και στη συνέχεια ο καιρός το έστριψε έτσι που έχασε την ευστάθεια του και ανατράπηκε

Βέβαια σίγουρα το μέγεθος ενός ατυχήματος με επιβατηγό πλοίο είναι κάτι ασύλληπτο για αυτό καλό είναι να λαμβάνονται κάποια επιπλέον μέτρα αρκεί να μην είναι υπερβολικά,πχ εγώ ταξίδευα μια φορά με το θεόφιλος και αφού άφησαν το βαπόρι να φύγει με εννιάρι απο Πειραιά αφού έφαγε τη χονρή θάλασσα στην οποία,σημηωτέον ότι δε κατάλαβε τίποτα,το σταματήσανε στη Χίο για το λόγω ότι υπήρχε ένα τοπικό εννιάρι κάπου μεταξύ Χίου-Μυτιλήνης Εκεί λοιπόν άρχισαν οι υστερίες του τύπου 'εγώ θα φύγω καλυμπώντας' η 'μας έχετε σταματημένους και μας ταλειπωρήτε για να δουλεύουν τα μαγαζιά της Χίου'και άλλα τέτοια διασκεδαστικά. Μπορεί ο κόσμος να μη έχει μεγάλη γνώση επάνω στη θάλασσα άλλα πιστεύω πως έστω και στην υπερβολή του στη προκειμένη περίπτωση είχαν δίκιο αυτοί που φώναζαν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι γενικά οι Έλληνες είμαστε υπερβολικοί σε όλα μας;)

Βρέχει πνιγόμαστε, κάνει απόνερα μας πωίγουν επίσης, έχει αέρα/φουρτούνα δεν ταξιδεύουμε, έχει χιόνια αποκλειόμαστε, έχει ζέστη κλατάρουμε... Βασικά μας λείπει κάτι που δεν θέλουμε να δούμε...

Απαγορευτικό είχε και έφυγε το Express Samina, το Sea Diamond κλπ? Ζούμε με το αν κουνήσει και αν ζαλιστώ και αν βουλιάξει..... Κίνδυνοι υπάρχουν πάντα και με μπουνάτσες και με φουρτούνες. Όποιος ζαλίζεται κάθεται σπίτι του και όποιος φοβάται επίσης... και όποιος δεν βγαίνει με λίγο

κόσμο το δένει και ησυχάζουμε όλοι. Τα βαπόρια δεν ταξιδέυουνε μόνο το καλοκαίρι που είναι τίνγκα φυσάει δεν φυσάει.... Αλλά ποιος να βάλει τάξη???

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μπορείτε να μου πείτε όποιος γνωρίζει, τι γίνετε με τις ανεμολογικές τσαμαδούρες που έχουν ποντιστει σε διαφορα σημεία του Αιγαίου?

Εννοείς τα buoys που ποντάρισε του ΕΛΚΕΘΕ, στα πλαίσια του προγράμματος "Ποσειδών"?

Αν εννοείς αυτά, από τα λίγα που γνωρίζω, οι μετρήσεις τους χρησιμοποιούνται συμβουλευτικά και δεν αναγνωρίζονται ως επίσημη και αυτόνομη πηγή πρόβλεψης. Ενα από τα βασικά σημεία, του αρχικού στόχου του προγράμματος (που νομίζω ότι παραμένει ίδιος), ήταν μακροπρόθεσμα να συλλέξει στατιστικά στοιχεία ώστε να δημιουργηθεί ένα μετεωρολογικό υπολογιστικό μοντέλο πρόβλεψης, για τις θάλασσες του Αιγαίου.

Θεωρητικά, ακόμα και αν αυτή τη στιγμή, υπάρχουν συλλεγμένα δεδομένα για να ενσωματωθούν σε κάποιο υπολογιστικό μοντέλο, δίνοντας αναμενόμενους κυματισμούς (ύψος, κατεύθυνση, περίοδος κύματος) - στις μετρήσιμες περιοχές - με βάση ταχύτητα/διεύθυνση ανέμου και ταχύτητα/διεύθυνση ρεύματος, η χρήση του για την έκδοση ή όχι του απαγορευτικού είναι μηδενική, αφού το μποφωροκεντρικό σύστημα βασίζεται μόνο στην ταχύτητα ανέμου, που είναι μεν σωστό, αλλά μονοδιάστατο. Φαντάζομαι ότι όσοι ασχολούνται πιο έντονα με τη ναυτοσύνη, θα γνωρίζουν καλύτερα, αυτό που εγώ έχω βιώσει ως απλός επιβάτης στα άπειρα περάσματα του Κρητικού. Αλλο πράγμα ο γαρμπής και άλλο η τραμουντάνα! Αλλο το ανέβα και άλλο το κατέβα στο Κρητικό.

Αν (το τονίζω το αν), τα δεδομένα που έχουν συλλεχθεί στα χρόνια λειτουργία του συστήματος είναι ικανά, να δώσουν μία ασφαλή πρόβλεψη, χρειάζεται μία θαραλέα απόφαση από τους εμπλεκόμενους φορείς (ΕΜΥ, ΥΕΝ) για ν'αλλαχθεί ο τρόπος έκδοσης των απαγορευτικών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στέφανε λέγοντας μηχανική βλάβη δεν εννοώ να μείνει ακυβέρνητο από μηχανές που όντως με δυο ή περισσότερες μηχανές και με δύο έλικες είναι δύσκολο και μόνο σε περίπτωση μπλακ άουτ μπορεί να γίνει.Λέγοντας όμως μηχανική βλάβη εννοώ και μια απευχτάια περίπτωση βλάβης στο ή στα πηδάλια...όπου εκεί ενδεχομένως να υπάρξει πρόβλημα με χοντρό καιρό.

Συμφωνώ με τον Leo ότι τα δύο πρόσφατα ναυάγια δεν έγιναν αιτία καιρού αλλά από ανθρώπινο λάθος και στο ότι ,όποιος φοβάται κάθεται σπίτι του άμα έχει καιρό και δεν γυρεύει περιπέετειες που δεν τις σηκώνει ο ψυχισμός του(εκτός αν είναι ανάγκη) αλλά όμως υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες όπως η ταλαιπωρία του πληρώματος που ξεχνούμε.

Αν ένα βαπόρι το αφήσουν και φύγει με 9αρι οι καπετάνιοι από αίσθημα ευθύνης (όχι επειδή το λέει σώνει και καλά ο νόμος) βρίσκονται στην γέφυρα αδιάκοπα.Τι γίνεται όμως όταν ένα βαπόρι κάνει ένα 12ωρο ταξίδι με 9άρι κι έχει άμεση αναχώρηση τουτέστιν άλλες 12 ώρες?

Θα αντέξει να είναι ο πλοίαρχος όρθιος και να την βγάλει με ρεμέτζα σε κιούρτολίμανα? Κι αν πάει να κοιμηθεί επειδή δεν άντεξε άλλο κι εν τω μεταξύ συμβεί κάτι απρόοπτο? Δεν θα βγουν να τον δικάσουν επειδή σύμφωνα με τον νόμο θα έπρεπε να ήταν στην γέφυρα με δυσμενείς συνθήκες( που ο νόμος όμως δεν σκέφτεται ότι μπορεί να ήταν ήδη 20 ώρες και να κοπανιόταν)?

Όταν πας με 9αρι να προσπαθήσεις να δέσεις σε πριγκιπολίμανο δεν θα πρέεπει να έχεις 2 αξιωματικούς στην γέφυρα?Εναν που κάνει βάρδια κι έναν άλλον να πάει στο πρυμνιο ρεμέτζο ώστε ο ύπαρχος να πεταχτεί εξώ να φορτωεκφορτώσει γρήγορα?Πότε κι αυτοί θα κοιμηθούν να ξεκουραστούν?

Πέρυσι το ΚΝΩΣΣΟΣ ΠΑΛΑΣ το μεγαλύτερο βαπόρι της ακτοπλοίας μας έφυγε για Ηράκλειο με χοντρό καιρό, πήγανε κυρίες και στο λιμάνι που έπερνε ο Θεός τον κόσμο κοπάνησε.Δεν κινδύνεψαν οι επιβάτες αλλά υπέστησαν μια ταλαιπωρία η οποία θα γιγαντονόταν αν συνέβαινε σε κάποια άλλη εταιρία που ενδεχομένως να μην είχε άλλο βαπόρι να το αντικαταστήσει άμεσα.

Οσο για τους επιβάτες, οι περισσότεροι είναι δυστυχώς άμαθοι, η γνώμη τους αλλάζει σαν το χρώμα του χαμαιλέων (ανάλογα με τις συνθήκες) οπότε είτε φύγει το βαπόρι είτε όχι πάντα θα υπάρχουν αντιδράσεις και δεν θα μπορείς να τους πιάσεις πουθενά.

Για μένα το καθεστώς του απαγορευτικού θέλει αλλαγή και πάνω από όλα προγραμματισμό ώστε να αποφεύγονται κρουσματα σαν τα χτεσινά που έδιωξαν βαπόρια και σε μια ώρα τα γύρισαν πίσω, ή της περασμένης εβδομάδας που έδιωξαν το ταχύπλοο Corsica και το κρατησαν Σύρο 18 ώρες με αποτέλεσμα οι επιβάτες να την βγάλουν ένα 24ωρο στην καρεκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με αυτά που λέειο o enas chiotis στο δελτίο Χίου Εγώ δε καταλαβαίνω το εξής αφού ήταν βέβαιο ότι το πλοίο θα σταματούσε στη Χίο γιατί το άφησαν να φύγει χθές απο Πειραία?και το ίδιο ισχύει και για άλλα πλοία όχι μόνο για το ΘΕΟΦΙΛΟΣ νομίζω πως αυτή η άσκοπη ταλαιπωρία του κόσμου πρέπει να σταματήσει κάποτε

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Στέφανε από την μία οι επιβάτες της Μυτιλήνης υφίστανται μεγάλη ταλαιπωρία αυτή την στιγμή από την άλλη όμως αν την ώρα που έχει αναχώρηση το βαπόρι από τον Πειραιά δεν έχει απαγορευτικό δεν μπορείς να κρατήσεις και τους Χιώτες στον Πειραιά.

Εκείνο που πίστευώ ότι θα ήταν καλό να γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις,είναι να ενημερώνονται οι επιβάτες ότι βάση των προγνωστικών της ΕΜΥ ενδέχεται να σταματήσουμε με απαγορευτικό στην Χίο,στην Σύρο...ώστε κι ο επιβάτης να λαμβάνει τα μέτρα του κι όποιος θέλει μπαίνει.

Βέβαια αυτό δεν νομίζω να γίνει εύκολα από καμία εταιρία οπότε μόνο με την θεσμοθέτησή του ως εντολή των Λιμεναρχείων θα μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα αυτό έπρεπε να γίνεται,αλλά δυστηχώς παραμένει στη κρίση και στη προνοητικότητα ας το πούμε του κάθε επιβάτη το αν θα ταξιδέψει αν και πιστεύω πως είναι αρκετοί αυτοί που το υποψιάζονται και αναβάλουν το ταξίδι τους

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι οσο το πλοιο μενει με απαγορευτικο σε καποιο νησι αυτος που βγαζει το χρημα ειναι η εταιρια.Τρωει ο επιβατης καταναλωνει σε ενα πλοιο που ειναι ακινητο...οποτε;Συμφερει να τους εχει μεσα η δεν συμφερει;;;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους αλλά και το γεγονός ότι μια εταιρία δεν θα θέλει να χάσει κάποιον επιβάτη ή ΙΧ που θα ααναβάλει το ταξίδι του, είπα παραπάνω ότι δεν νομίζω να το κάνει εύκολα καμία εταιρία κι ότι αν θα γινόταν κάποτε κάτι τετοιο ΄μόνο μέσω εντολής των Λιμεναρχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μερικά στανταρ αγκυροβόλια για πολύ Βοριά είναι ο κόλπος Καλαντο (Νοτιο ακρο Ναξου,) το Στενο Αντιπάρου Πάρου με τα νησακια του, κάτω απο την Παραλία Πέτρος εξω απο το Γαυριο, η Καρυστος και παει λεγοντας.

Για το Νοτια παλι έχει άλλα. Υπαρχουν περιπτωσεις οπου διαλέγεις στο να σε κοπανησει ο καιρος για τα καλα μεχρι να πας σε ενα πιο ασφαλες λιμανι (Συρος Μηλος Λερος κλπ) ή του να πας να φουντάρεις γιατι εκει που εισαι δεν σε βαστάει να κρατηθείς.

Δυστηχως ειναι τοσο ασκημα,υποτυπωδη και ανασφαλη τα περισοτερα λιμανια που αντι να πας εκει και να ησυχασεις πας και φευγεις για να μην παθεις χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...