Jump to content
Shipfriends

Champion Jet 1 (IMO 9151008)


.voyager

Recommended Posts

Νομίζω ότι το Jet 1 δεν έχει πρόβλημα όσον αφορά τις θερμοκρασίες. Το mega jet είχε συνεχόμενα προβλήματα και θεωρώ ότι είναι ότι πιο αναξιόπιστο είχε η seajet σε ταχύπλοο. Κάτι πήρε το αυτί μου για μειωτήρα για το jet 1 (αλλά το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 540
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως βλέπουμε σε αυτό το βίντεο οι καταπέλτες του πλοίου δεν σηκώνονται μέχρι επάνω όπως έχουμε συνηθίσει αλλα παραμένουν σε κλίση σε όλο ταξίδι και το γκαράζ σφραγίζεται με δεύτερη πόρτα!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... Oυσιαστικά απο κοντά φαίνονται απλά σαν ρολλά στο γκαράζ αλλά αν σκεφτεί κανείς που επιχειρούσε καταλαβαίνει ότι ήταν απαραίτητα με κακό καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Πω! αυτό θα πει μάτι! από 40+ που χτύπαγε πριν 2 μήνες στην προηγούμενη γραμμή του, τώρα πάει με 17 κόμβους.. Προφανώς κάτι θα έγινε. Μάλλον γι αυτό δεν έχει φύγει το highspeed 4 ακόμα από τη Σαντορίνη 

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Το Highspeed 4 μόλις έφυγε από τη Σαντορίνη, το Champion Jet δε σταμάτησε καν στην Ίο και συνεχίζει να κατεβαίνει τώρα με 18.5 κόμβους. Εγώ δεν καταλαβαίνω, αν έχει βλάβη, γιατί έφυγε (ή το άφησαν να φύγει) από Μύκονο και Νάξο... Μεγάλη ατυχία πάντως αν και πολύ σύντομα λογικά το TeraJet θα είναι έτοιμο οπότε θα το αντικαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και το πρωί που έφυγε πάντως δεν άνοιξε καθόλου μετά την μπούκα... ίσα ίσα λίγο έδωσε να πάρει την στροφή λόγω του δυτικού που τραβούσε και μετά πήγαινε σταθερά

Link to comment
Share on other sites

Τώρα επανήλθε στα 27+.  ίσως το έκαναν και σκόπιμα για να μη ζοριστεί.( υποθέσεις κάνω). Πάντως από σήμερα  ( μόλις ολοκληρώσει το δρρομολόγιό του βγαίνει εκτός και θα πάει για επισκευή)

Link to comment
Share on other sites

Το Champion jet 1, πρόκειται να  αντικατασταθεί από το Master Jet την Παρασκευή 5/6 και το Σάββατο 6/6 στη γραμμή Πειραιάς-Μύκονος-Νάξος- Σαντορίνη. 

Με υψηλές ταχύτητές επανέρχεται από Κυριακή 7/6. στο προαναφερθέν δρομολόγιο. (Σύμφωνα με τα δρομολόγια που μέχρι στιγμής έχουν αναρτηθεί στο openseas k στη seajets)

Πάντως το εν λόγω ταχύπλοο στο εξωτερικό μέχρι και λίγο καιρό πριν έρθει στην Ελλάδα χτύπαγε 40αρια πολύ συχνά στα δρομολόγια και αν θυμάμαι καλά ερχόμενο προς Ελλάδα είχε πατήσει 42,5 κόμβους.. 

 

Την Κυριακή δεν επέστρεψε στα δρομολόγιά του τελικά.. Σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων, ξεκινάει και πάλι την Πέμπτη. 

Edited by hsw
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό κ εγώ στο post μου ανέφερα ξεκάθαρα, ότι αυτό ισχεί σύμφωνα με τα δρομολόγια που ήταν μέχρι τότε αναρτημένα στο openaseas kai στη sea jet. 

Φίλε hsw έχεις δίκιο πράγματι από Πέμπτη το δίνει να επιστρέφει αλλά είμαι πολύ περίεργος να δώ αν θα ισχύσει αυτό γιατί τόσες μέρες στο σύστημα το μετέθεταν από μέρα σε μέρα στα πλάνα τις εταιρείας .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι στη Σαντορίνη, το έκανε τελικά το δρομολόγιο, αλλά με τις ίδιες ταχύτητες.. Κάτω από 27 κόμβους σε όλο το ταξίδι..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε Πέμπτη ξεκινάει τελικά.. Από Παρασκευή και αν.. Παρασκευή πάντως ξεκινάει και η γραμμή Πειραιάς - Σίφνος - Μήλος - (Φολεγανδρος) - Ίος - Σαντορίνη η οποία λογικά ή δε θα ξεκινήσει τότε ή θα γίνεται κι αυτή με χαμηλότερες ταχύτητες, σχεδόν συμβατικού. Τα ωράρια πάντως είναι υπολόγισμένα με ταχύτητες 37-38 κόμβων....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επιδιορθωθεί μέχρι αύριο το CJ1, δεν θα ξεκινήσει η γραμμή καθώς το CJ2 δεν είναι έτοιμο ακόμα και το Master μπορεί να καλύψει μια γραμμή όχι και τις 2!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το MegaJet πού είναι; Δε θα μπορούσε την Παρασκευή εκείνο το δρομολόγιο; Το Σάββατο έχει και δρομολόγιο Ρέθυμνο-Σαντορίνη.. Θα γίνει; Γιατί και την Τρίτη είχε αλλά πήγε το Champion Jet 1!!

Link to comment
Share on other sites

Τις ταχύτητες 37-38 τις εχει για πλάκα ! Και 40+ μπορει να εχει , τουλάχιστον τόσο πήγαινε αρκετά συχνά στην προηγούμενη γραμμή του 1 μηνα πριν το φέρουν Ελλάδα .. Εγω εξ όσων πήρε το αυτί μου πρόβλημα στο μειώτηρα εχει αλλα κ παλι το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί μπορει κ να μην ισχύει ! Αν κάποιος ξέρει 100% να μας πει τι παιζει με το πλοίο ας μας διαφωτίσει

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Άρα για ακύρωση πάει κι αυτό το δρομολόγιο.. Απίστευτο πάντως που με τόσα ταχύπλοα και τελικά κάνενα σχεδόν δεν είναι έτοιμο, αλλά παρόλα αυτά έχουν ανοίξει τα πλάνα για κρατήσεις και κοροϊδεύουν τον κόσμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφει τελικά στα δρομολόγια από αύριο σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων, αλλά χωρίς να έχει επιδιορθωθεί η βλάβη, άρα με χαμηλές ταχύτητες.. Πιο χαμηλές κι από του Master Jet, το οποίο έφτανε στη Σαντορίνη 13:30, ενώ το Champion Jet 1 (σύμφωνα με το πρόγραμμα τουλάχιστον) θα φτάσει 14:00 και όσοι έχουν πληρώσει 58 ευρώ για να πάνε στη Σαντορίνη σε 4,5 ώρες θα κάνουν τελικά 7.... Από Σάββατο με κανονικές ταχύτητες, το οποίο λογικά θα αλλάξει αύριο.

Edited by hsw
Link to comment
Share on other sites

Μα τι γίνεται ?? για ποιό λόγο δεν το φτιάχνουν επιτέλους?και γιατί το καταπονούν βάζοντας το σε δρομολόγια με οff τη μια μηχανή. Θα μπορούσαν να βάλουν το highspeed jet (αν θυμάμαι καλά την ονομασία του( έτσι το αναφέρει κ η sea jets στο στόλο της) στην Κρήτη ή to MEGA jet  και να βάλουν το Tera jet  από Πειραιά για Σαντορίνη μέχρι να φτιαχτεί το champion jet 1, που μπορεί να ανταποκριθεί αρκετά καλά στο εν λόγω δρομολόγιο

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Champion Jet 1 επανήλθε στα δρομολόγια του με ταχύτητες βεβαία πολύ μικρές για τις δυνατότητες του πλοίου. Ελπίζω να ξεπεραστούν τα προβλήματα του γρήγορα γιατί το θεωρώ πολύ αξιόλογο πλοίο (χαρακτηριστικά οι Άγγλοι το αναζητάνε αντί για το καινούργιο πλοίο της Condor). Εξωτερικά είναι εντυπωσιακό και του πηγαίνει αυτό σινιάλο της Seajets με τη κυματιστή ρίγα (ελπίζω να το καθιερώσει και στα αλλά πλοία της). Μόνο πρίμα δείχνει άσχημο το τελείωμα του μιας και έχει δυο στενούς καταπέλτες και το πλοίο μου δειχνει πρίμα σαν δυο πλοία ενωμένα στη μέση

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...