Jump to content
Shipfriends

Ζητήματα Ναυτικής Εκπαίδευσης


proud_ionian

Recommended Posts

Στην ποντοπόρο φαντάζομαι είναι μεγαλύτερος... Απλά κωλύωμαι στο θέμα της σχολής στον Ασπρόπυργο... Έχω ακούσει χάλια καταστάσεις απο εκπαιδευτικό προσωπικό και υποδομές... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις η πιο σοβαρή σχολή φημίζεται ότι είναι της Ύδρας, που οι άντρες μένουν εσώκλειστοι στη σχολή (τώρα υπάρχουν και γυναίκες στη σχολή, αλλά μένουν έξω)!!! Εσένα φαντάζομαι ότι θα σε βόλευε και η σχολή των Χανίων!!! Στον Ασπρόπυργο θα βαρεθείς τα τηλέφωνα για βόμβες σε εξεταστικές!!!

Σαν πρωτοετής όταν κάνεις το πρώτο μπάρκο ναυτολογήστε ως εκπαιδευόμενοι σπουδαστές καταστρώματος/μηχανής, αλλά φοράτε τα διακριτικά του δόκιμου πλοίαρχου. Ο μισθός του εκπαιδευόμενου σπουδαστή καταστρώματος/μηχανής είναι λιγότερα από ότι θα πάρεις όταν ναυτολογηθείς για να κάνει το δεύτερο εξάμηνο!! Ο μισθός στα φορτηγά είναι καλύτερος από ότι στην ακτοπλοΐα, αλλά αυτό εξαρτάται από τον εκάστοτε τύπο πλοίου και την εταιρεία!!

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αναστέλλεται η λειτουργία της Σχολής Εμπορικού Ναυτικού Μακεδονίας

Πηγη: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Αναστέλλεται με εντολή του υπουργού Ανάπτυξης Μιχάλη Χρυσοχοΐδη η λειτουργία της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Μακεδονίας, στη Νέα Μηχανιώνα, λόγω ακαταλληλότητας των κτηρίων στα οποία στεγάζεται και αναβάλλεται για ένα μήνα η έναρξη των μαθημάτων.

Από το υπουργείο έχει ζητηθεί η συνεργασία των φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ώστε να βρεθούν εναλλακτικές λύσεις για τη λειτουργία της Σχολής.

Εάν στο διάστημα του ενός μηνός το πρόβλημα δεν επιλυθεί, σύμφωνα με τις οδηγίες που έδωσε στις αρμόδιες υπηρεσίες ο κ. Χρυσοχοΐδης, οι σπουδαστές πλοίαρχοι και μηχανικοί θα φοιτήσουν για φέτος σε άλλες Σχολές της χώρας.

Τέλος, ο υπουργός ζήτησε από το Σώμα Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης να διενεργηθεί έλεγχος για τις συνθήκες λειτουργίας των κτηρίων της Σχολής τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παρακαλω βοηθηστε με ειναι επειγον για την μισθοδοσια μου για το ενιαιο μισθολογιο.Παρακαλω με λινκ εαν υπαρχουν για το ορθο του πραγματος η που μπορω να μαθω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ fat.png (εαν  υπαρχει κατι παρομοιο σε θεμα ας μεταφερθει εκει !!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Την υποχρεωτική απορρόφηση των σπουδαστών των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και από τα ελληνόκτητα εμπορικά πλοία, προανήγγειλε ο κ. Ιωάννης Πλατσιδάκης, μιλώντας στο συνέδριο για τη ναυτική εκπαίδευση του Ιδρύματος Ευγενίδου, εκπροσωπώντας την Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών.

 

Πηγη: The Seanation

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

barbie & EEE συναντηθηκαν και ειπαν πολλα ενδιαφεροντα. :rolleyes:

 

ερχονται ιδιωτικες σχολες αξιωματικων (ειτε απο την ΕΕΕ, ειτε σε συνεργασια με ξενα ιδρυματα).

μετα τη συρο και την υδρα, η ΕΕΕ θα κανει χορηγιες για την ανακαινηση των δημοσιων σχολων σε μηχανιωνα, χιο και οινουσσες (χρυσωμα του χαπιου), αλλα και €1,6εκ απο το υπουργειο.

θα εχουν τακτοποιηθει το θεμα της διαφορετικης ασφαλιστικης αντιμετωπισης των εκπαιδευομενων σπουδαστων (πλοια με ελληνικη σημαια vs πλοια με ξενη ή κοινοτικη).

ερχονται 200.000 νεες θεσεις εργασιας στη ναυτιλια (σαν τις 150.000 που ειχε ταξει ο μητσοτακης)

 

τα υπολοιπα στην efsyn.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 years later...

Θέλω να εργαστώ ως αντλιωρός σε ποντοπόρο πλοίο. Δεν έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία, αλλά ψάχνω να ενημερωθώ ως προς το επάγγελμα. Πρόσφατα είδα πως τα ΙΕΚ ΚΟΡΕΛΚΟ προσφέρουν ένα σχετικό πρόγραμμα (https://korelko.gr/spoudes/e-learning/naytiliaka/xeiristis-antliwn-ekfortwsis-ploiwn/), αν και δεν μου έχουν απαντήσει εδώ και δύο εβδομάδες που αιτήθηκα για πληροφορίες. Πιστεύετε ότι είναι αρκετό για να εκπαιδευτώ; Υπάρχει κάτι άλλο εναλλακτικό σε περίπτωση που δεν έρθω ποτέ σε συνεννόηση με τα ΙΕΚ ΚΟΡΕΛΚΟ; Μετά από αυτό θα μπορέσω να βρώ εργασία και πως;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Demetrios, ξεκαθαρίζω πως δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, θα τολμήσω όμως να σου κάνω ορισμένα σχολιάκια που ελπίζω να σε βοηθήσουν. 

 

1) Το λινκ που παραθέτεις παραπάνω, δεν είμαι σίγουρος πως συνδέεται με εργασία επί του πλοίου. Μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά και από τη στεριά, σαν υπάλληλος της εγκατάστασης που φορτώνει/ξεφορτώνει το φορτίο. Επειδή μιλάς συγκεκριμένα πως θέλεις να εργαστείς σε ποντοπόρο πλοίο, το καλό που σου θέλω να σιγουρευτείς πως μπορείς να εργαστείς σε πλοίο έχοντας ακολουθήσει αυτό το πρόγραμμα σπουδών(συν όλα τα άλλα qualifications που πρέπει να έχεις σαν ναυτικός). Το αν το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε οδηγεί εκεί που θες, δεν μπορώ να στο πω εγώ αλλά ο εκπαιδευτικός οργανισμός ο ίδιος και ίσως το ΥΕΝ. 

 

Ίσως κάποιος άλλος φίλος (@Nereus ?) να μπορεί να σε κατατοπίσει πιο συγκεκριμένα.

 

2) Με τα τάνκερ δεν έχω τόση επαφή, πάντως γενικά ακόμα και στην ελληνική σημαία το κατώτερο πλήρωμα είναι πια ξένοι, όσο ξέρω. Τουλάχιστον στα μεγαλύτερα πλοία. Στα τανκεράκια/μπάρτζες που δουλεύουν μέσα στην Ελλάδα είναι άλλο καπέλο, ίσως εδώ ο @kyr1 να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα. 

 

Γενικά η εντύπωσή μου είναι πως δεν είναι και τόσο μεγάλη η δεξαμενή επαγγελματικής αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, θα περιμένω και τις απαντήσεις των άλλων.

 

Πάντως διαβάζω σε πολλά σχόλια πως το κατώτερο πλήρωμα είναι πια ξένοι. Ο Ελληνικός Εφοπλισμός είναι κυρίαρχος παγκοσμίως, και δεν διαθέτουν εργασία στους συμπατριώτες τους; Είναι αλήθεια τόσο δύσκολο να βρείς εργασία μετά; Κάποιος γνωστός μου είχε γράψει πως μπορείς να βρείς εργασία και δια μέσω πράκτορα εύρεσης εργασίας, δεν ξέρω εάν αληθεύει.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλιωροί στα πλοία ελληνικών εφοπλιστών είναι λίγοι. Κι αυτό διότι πλέον στρέφονται οπως σωστά είπανε σε ξένα πληρώματα. Υπάρχουν τουλάχιστον ακομα καποιες εταιρείες.

Πέραν αυτού όμως, το θέμα είναι τι εμπειρία έχεις κι αν έχεις ξαναμπαρκάρει. Από το μηδέν δύσκολα γίνεσαι αντλιωρός, κοινώς μπόμαν. Οι περισσοτεροι ήταν ή πληρώματα μηχανής (λαδάδες, μηχανοδηγοί, τρίτοι) ή ναύτες/λοστρόμοι και κατέληξαν να γίνουν αντλιωροί. Ακόμα και παλιοί λοστρόμοι σε ποντοπόρα ή ποστάλια που τώρα ψαχνουν για δουλειά σαν αντλιωροί, μπαρκάρουν εκπαιδευόμενοι μέχρι να φανεί οτι μπορούν/ξέρουν για να γίνουν αντλιωροί.

Τέλος, ο αντλιωρός στο πλοίο βασίζει την ειδικότητά του στην εμπειρία του και για αυτό υπάρχει. Οι εταιρείες και οι γραμματικοί χρειάζονται την εμπειρία, κυρίως από τα όσα έχουν δει τόσα χρόνια στην καριέρα τους, πέρα από όσα γράφουν βιβλία και τεφτέρια.

Αν έχεις την εμπειρία, θα βρεθεί ο δρόμος να μπεις σε βαπορι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σχεδόν κανένας δεν παίρνει Έλληνες κατώτερο πλήρωμα. Όπως σου είχα ξαναπεί και ανέφερε ο @Nick the Greek μόνο σε κάποιο ενδοχωριο μοτορσιπακι αλλά μη περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο από άποψη αποδοχών..

Η μόνες λύσεις που μπορώ να σου προτείνω είναι είτε να πας σε κάποια ιδιωτική σχολή πλοιαρχων.. Είτε μάγειρας (που ακόμα παίρνουν Ελληνες και τα λεφτά δεν είναι άσχημα), είτε ακτοπλοΐα σαν πλήρωμα, η τέλος σαν πλήρωμα σε σκάφος αναψυχής (βέβαια ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος μιας και δεν χρειάζεται κάποιο qualification). 

Στη θέση σου και εφόσον μου το επέτρεπε η οικονομική μου κατάσταση θα πήγαινα σε ιδιωτικη σχολή αξιωματικών εμπορικου ναυτικου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ τις απαντήσεις σας. Οπότε μάλλον δύσκολο για αντλιωρός. Υπάρχει κάποια άλλη θέση στα ποντοπόρα η οποία ακόμη να συμπληρώνεται από Έλληνες και να πληρώνει καλά, δεδομένου ότι δεν χρειάζεται μεγάλη διάρκεια σπουδών;

 

Όσο για ιδιωτική σχολή αξιωματικών εμπορικού ναυτικού, είναι σαν τις ΑΕΝ; Εάν ναί, λίγο δύσκολο διότι ακόμη και να είχα χρήματα και διάθεση να φοιτήσω 3-4 έτη, υπάρχει και όριο ηλικίας τα 27 έτη, κι εγώ τα κλείνω τη Παρασκευή αυτής της εβδομάδας. Για τους δε μάγειρες δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα, μιάς και αυτή η θέση τείνει να συμπληρώνεται από Φιλιππινέζους κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αν μπορεί κάποιος κύριος να με βοηθήσει για αυτές τις απορίες που έχω , επίσης αν μπορεί να μου στείλετε ένα τηλέφωνο όπου να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θλιβερά γεγονότα για τη ναυτική εκπαίδευση συνέβησαν στην Κεφαλονιά με ομάδα αγνώστων να εισβάλλει στην σχολή και ο ΑΦ να κάνει χρήση όπλου για να αποτρέψει τα περαιτέρω.

Είτε με αφορμή, είτε χωρίς, δεν τιμά κανένα το περιστατικό αυτό. 

Quote

Μήνυση κατά αγνώστων υπέβαλαν οι υπεύθυνοι της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού στο Αργοστόλι Κεφαλληνίας μετά από εισβολή τουλάχιστον 20 ατόμων με κουκούλες, ξύλα, πέτρες, που κινήθηκαν απειλητικά προς τους χώρους διαμονής των σπουδαστών της Σχολής και τραυμάτισαν δύο στελέχη του Λιμενικού Σώματος.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», δεν πρόκειται για ομάδα με ιδεολογικά χαρακτηριστικά, αλλά για ντόπιους που εικάζεται ότι ενεπλάκησαν σε καυγά με σπουδαστές της σχολής σε άλλο σημείο του νησιού και πήγαν για να δώσουν συνέχεια στην ένταση.

Σύμφωνα με το αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος, τα 20 άτομα έγιναν αντιληπτά από τον διοικητή της Ακαδημίας, καθώς και από βαθμοφόρο του Λιμενικού Σώματος που εκτελούσε χρέη αξιωματικού Υπηρεσίας, οι οποίοι έσπευσαν στο σημείο, προκειμένου να προστατέψουν τους διαμένοντες σπουδαστές, καθώς και τις εγκαταστάσεις της Σχολής, ζητώντας από τα εν λόγω άτομα να απομακρυνθούν.

Η ομάδα των ατόμων, ενώ αρχικά απομακρύνθηκε, στη συνέχεια, αιφνιδιαστικά, επανεισήλθε με τον ίδιο τρόπο στον χώρο της Σχολής και κατά την προσπάθεια του διοικητή να τους εμποδίσει, του επιτέθηκαν χτυπώντας τον και ρίχνοντάς τον στο έδαφος. Ακολούθως, επιτέθηκαν και χτύπησαν και τον αξιωματικό Υπηρεσίας.

Ο αξιωματικός Υπηρεσίας, στην προσπάθειά του να αμυνθεί, να απεγκλωβίσει τον διοικητή και να προστατεύσει την ακεραιότητα των σπουδαστών και την ασφάλεια των εγκαταστάσεων και των υλικών της Σχολής, πυροβόλησε προειδοποιητικά σε ασφαλή τομέα, με αποτέλεσμα οι εισβολείς να υποχωρήσουν και στη συνέχεια να τραπούν σε φυγή.

Στο σημείο έφτασε όχημα της Ελληνικής Αστυνομίας, ενώ ο διοικητής και ο αξιωματικός Υπηρεσίας μεταφέρθηκαν στο Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλληνίας, όπου, αφού τους παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και διενεργήθηκαν ιατρικές εξετάσεις, χωρίς να χρειαστεί να νοσηλευθούν. 

Από το συμβάν δεν προκλήθηκε τραυματισμός σε κάποιον από τους 62 σπουδαστές και δεν διαπιστώθηκαν υλικές ζημιές στον χώρο της Ακαδημίας, ενώ επί του εξωτερικού προαυλίου βρέθηκαν διάσπαρτα, πέτρες, ξύλα και καδρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πάντως τόσο το capital όσο και το Isalos αναφέρουν την ίδια πληροφορία. Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον υπήρχε η συζήτηση για την ίδρυση των δυο ΑΕΝ και χτες ανακοινώθηκε επίσημα απ' τον αρμόδιο υπουργό. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ανάγκη για δύο ακόμη ΑΕΝ;

Αφού δεν τις ιδρύει στην Τρίπολη ή στη Σητεία, πάλι καλά.

Συζητιόταν δε συζητιόταν εδώ και καιρό, γίνεται ξεκάθαρα για ψηφοθηρικούς λόγους, σε δύο παραδοσιακά γαλάζιες εκλογικές περιφέρειες.

Απορώ που δεν κάνουν και στο Ναύπλιο μια. Περιφέρεια Πελοποννήσου είναι και η Αργολίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρίν λίγες ημέρες ο Dottore Grimaldi βρέθηκε στην Ελλάδα, και πιο συγκεκριμένα στο Capital Link Forum του Νίκου Μπορνόζη. Συμμετείχε μάλιστα σε ένα εκ των panels μαζί με τους προέδρους της Intercargo και της Intertanko, το οποίο είχε αρκετό ενδιαφέρον και είχε να κάνει με την ανανέωση και καινοτομία στη ναυτιλία. Μπορεί να μην έχει δικαίωμα να μιλά για την καθαριότητα:D αλλά νομίζω σε καινοτομία στα φέρρυ μετά τους Σκανδιναβούς, μιλά κανείς πρώτα με αυτόν.

 

Τέλος πάντων το μεγαλύτερο πρόβλημα που βλέπει εκείνος στον τομέα αυτήν τη στιγμή, είναι η έλλειψη πληρωμάτων. Η κατάσταση ήταν που ήταν δύσκολη, μετά την εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία έγινε ακόμη δυσκολότερη με μόνο μικρό τμήμα του συνόλου των ναυτικών από αυτές τις χώρες, να είναι διαθέσιμο για δουλειά. Οπότε ψάχνεται και εκείνος όπως και όλοι. 

 

Εγώ να το πάω ακόμη λίγο παραπέρα γιατί δεν είναι μόνο ποσοτικό το θέμα, είναι και ποιοτικό. Όταν χτίζονται πλεόν πλοία με δυνατότητα χρησιμοποίησης δύο ή και περισσοτέρων καυσίμων, υπάρχει ανάγκη για περαιτέρω εκπαίδευση και εξειδίκευση. Μιλάμε πια για διαφορετικού τύπου μηχανές, άλλα καύσιμα με διαφορετικά χαρακτηριστικά από το παραδοσιακό HFO, αυξημένους αυτοματισμούς, περίπλοκες διαδικασίες μετάβασης από το ένα καύσιμο στο άλλο(είσοδος/έξοδος ECA zones) κλπ. Νομίζω είναι αυτονόητο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
4 hours ago, Strofalos said:

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τοπικ αλλά, ο Ευγενίδης απασφάλισε...

Οι μπηχτές προς κάθε κατευθυνση εμφανείς!! 

https://www.ot.gr/2023/04/11/naytilia/naytilia-antimetopi-me-sovares-elleipseis-naytikon

 

Σε όλα δίκιο έχει αλλά στα πληρώματα έχει ένα παραπάνω.

Όλο το θεσμικό πλαίσιο λειτουργεί αποθαρρυντικά για νέους ανθρώπους με εφόδια και θέληση.

Για να δώσω μερικά παραδείγματα:

Ένας Μηχανολόγος Ηλεκτρολόγος απόφοιτος του Πολυτεχνείου , δεν μπορεί να εργαστεί σε ένα πλοίο σαν Ηλεκτρολόγος ή έστω βοηθός Ηλεκτρολόγου. Αντιθέτως μπορεί να εργαστεί ένας απόφοιτος της σχολής της Βάρνα. Δηλαδή δεν γίνεται δεκτός ο απόφοιτος πολυτεχνείου , ο οποίος θα πρέπει να πάει να περάσει από την βοιδοσχολή της Βάρνα για να μπαρκάρει γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή Ηλεκτρολόγων Ε.Ν

Επίσης , απόφοιτος του Οικονομικού της Νομικής ή της ΑΣΟΕ με δικαίωμα υπογραφής λογιστικών βιβλίων δεν μπορεί να εργαστεί στα πλοία αν δεν κάνει πρώτα δόκιμος 6 μήνες. Αντίθετα ένας τρίτος με ελάχιστα προσόντα π.χ lower μπορεί να ξεκινήσει επίσης από δόκιμος. Με λίγα λόγια προσοντούχοι και μη , έχουν την ίδια αφετηρία.

Για όλα αυτά βέβαια φταίνε τα σωματεία που αντί να είναι οι πρώτοι που θα έπρεπε να πιέσουν για αλλαγή του θεσμικού πλαισίου ώστε να προσελκύσουν και άτομα που έχουν over capacity για την ειδικότητα , αναλώνονται σε αγωνιστικές δράσεις στις 57 Νοεμβρίου και στο πως θα αρπάξουν από τα πρόβατα κανα 50αρικό ως συνδρομή για να δώσουν βεβαίωση ναυτολόγησης για να περάσουν από το Γ.Ε.Ν.Ε. Οι ίδιοι απαξιώνουν το επάγγελμα και βάζουν αναχώματα στην ανάπτυξή του.

Ένα άλλο πρόβλημα που λειτούργησε σωρευτικά τα τελευταία χρόνια και συνέβαλε πολύ στην έλλειψη ναυτικών είναι ότι καλώς ή κακώς η ακτοπλοία με την αλόγιστη δρομολόγηση ταχύπλοων πλοίων έγινε εποχικό επάγγελμα. Την δεκαετία του 80 & του 90 για να έρθει κανείς στην ακτοπλοιά ήθελες μέσον από Κουτσόγιωργα κι επάνω. Ο λόγος ήταν ότι είχες 11-12 μήνες υπηρεσία , συμπλήρωνες πολύ γρήγορα υπηρεσία για να πάρεις τα διπλώματα και αυτή που απαιτούνταν για να πάρεις σύνταξη. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο κίνητρο για να δουλέψει κάποιος στην ακτοπλοία, το οποίο όχι μόνο χάθηκε αλλά αντιστράφηκε κιόλας. Τα τελευταία χρόνια με τα αναρίθμητα ταχύπλοα, το επάγγελμα στην ακτοπλοία έγινε εποχικό , χρειάζεται πολύς κόσμος για 4 μήνες και τους υπόλοιπους 8 μήνες ελάχιστος . Τούτο έχει σαν αποτέλεσμα ο μ.ο εργασίας στην ακτοπλοία να έχει πέσει στους 6-7 μήνες τον χρόνο ανάλογα την ειδικότητα , γεγονός το οποίο στρέφει τους νέους στην ποντοπόρο καθότι το ίδιο χρονικό διάστημα μπορούν να εξασφαλίσουν κι εκεί με απείρως καλύτερη αμοιβή.

 

 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και ποιος απόφοιτος πολυτεχνείου η ΑΣΟΕΕ η νομικής (σχολες ουσιαστικα που δεν υπαρχει οριο στο που μπορει να φτασει κανεις) θα δεχτεί να δουλέψει σε πλοίο? Ειδικότερα σε απλοϊκές εργασίες (δεν ειναι δα και επιστήμη αυτό που κάνουν στα λογιστήρια των πλοίων - ειδικά των μικρών, ειναι πραγματα που με ένα μήνα εξάσκηση, αντε δυο, μπορεί να τα κάνει σχεδόν κάθε άνθρωπος). Είναι σαν να "θάβεσαι" μόνος σου δηλαδή. Εδω (οι ταλαντούχοι) δεν περνάνε ούτε έξω απο τις ναυτιλιακές - όχι να μπουν και σε πλοία, ξεκινάνε μια startup και συνεργάζονται με τους δικούς τους όρους.  

Μονο κανένας με τεράστια οικονομική ανάγκη που θα πάει για βιοποριστικούς λόγους, κανένας που βρέθηκε τυχαία στο πανεπιστήμιο από κερκόπορτα (τύπου "ειδικές κατηγορίες") και τελείωσε με παρακάλια "βαλτε μου ενα 5" και δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα ή κανένας που δεν πιστεύει καθόλου στον εαυτό του και συμβιβάζεται με τα πάντα. Και ελάχιστοι που το κάνουν (με σαφή χρονικό ορίζοντα στο μυαλό τους όμως, οχι για να μείνουν εκεί) επειδή έχουν κάποιο ειδικό σκοπό και αυτο ειναι "ενδιάμεσο σκαλί"..... 

Ειδικά στην εποχή που όλες οι υπηρεσίες θα παρέχονται με μορφή peer to peer λόγω του ότι η τεχνολογία το καθιστά αυτό δυνατόν (βλεπετε πχ, από 5 κεντρικά ξενοδοχεία σε μια πόλη πήγαμε σε 2 ξενοδοχεία και 150 airbnb με 150 ιδιοκτήτες, από 30 ταξί σε μια πόλη πάμε σε 50 uber όπου ο καθένας μπορεί να παρέχει μισθωμένη μεταφορά με το αμάξι του και να έχει συμπληρωματικό εισόδημα (οχι στην Ελλαδα δυστυχως, παντου εξω ομως), από 3 δισκογραφικές εταιρείες σε μια χώρα πάμε σε χιλιάδες κανάλια στο youtube κλπ κλπ) ή με τις άπειρες εφαρμογές one stop shop (πχ το concept του Software as a Service, οι εφαρμογές Mobility as a Service τύπου Whim, τυπου Qixxit κλπ) θα πληθύνουν σημαντικά οι μικροί επιχειρηματίες και θα είναι σημαντικά πιο δύσκολο να βρεθούν εργαζόμενοι όχι μόνο στα πλοία αλλά και σε κάθε είδους επιχειρήσεις. Και οι εργαζόμενοι που θα είναι διαθέσιμοι θα είναι ό,τι περισσεύει κυριολεκτικά, με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Ερχεται.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...