Jump to content
Shipfriends

Μυτιλήνη (ΙΜΟ 7332672)


Recommended Posts

Εχει μια καλη φωτο του ΜΥΤΙΛΗΝΗ οπως ηταν πριν φορεσει το τσιρκο της LG εξω απο το παλιο αεροδρομιο αλλα ειναι σε πολυ μικρο μεγεθος δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λόγω πυκνής ομίχλης σήμερα το πρωί (06:10) μετά την αναχώρηση από την Χίο για Λέσβο το πλοίο σφύριζε συνεχώς κάθε ένα λεπτό περίπου με έναν μακρύ συριγμό για αρκετή ώρα. Πράπει να πέρασε και από το στενό Χίου - Οινουσσών αλλά δεν το είδα με τα μάτια μου.

Σίγουρα πολλοί Βρονταδούσοι σήμερα ξύπνησαν νωρίς.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήθελα να κοιμηθώ κανόνισα τις διακοπούλες μου με συμβατικό και για να φτάσω στην ώρα μου με το Μυτιλήνη. Εντυπώσεις λοιπόν από ταξίδια στις 28/7 και 8/8.

Από τα πρώτα που παρατηρεί κανείς είναι ότι έχουν βαφτεί τα εξωτερικά καταστρώματα. Υπάρχει ένας (συμπαθητικός) συνδυασμός γαλάζιου με κίτρινου που προσθέτει μια ευχάριστη νότα στο ταξίδι. Πάντως κάτι που εμένα μου προξένησε γέλιο, είναι κάτι κορδέλες που έχουν βάλει στο 4ο ντεκ ώστε να μην μπαίνουν οι επιβάτες της οικονομικής μέσα στο χώρο των επιβατών που οδηγεί και στο σαλόνι Ά θέσης. :D Δεν νομίζω να αποτρέψουν κανέναν οι κορδέλες να μπει...

Εσωτερικά δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο σε αλλαγές. Είναι καθαρό πάντως, σε σύγκριση τα δύο δρομολόγιο δεν είχε βρωμίσει καθόλου παρά την αυξημένη κίνηση αυτές τις μέρες. Το πλήρωμα (επιτέλους) ευγενέστατα.

Το πλοίο πήγαινε σταθερά 20 μίλια. Για μια στιγμή το έπιασα στα 20,8.Οι μανούβρες του, ωραίες γρήγορες και απλές. Πειραιά έφτασε στις 17:50 αλλά μπήκαμε 18:20 λόγω traffic. Στις 8/8 έφυγε στις 19:25 λόγω καθυστέρησης στην φόρτωση. Από κόσμο δεν μπορώ να πω 100% αλλά 90% θα είχε. Το γκαράζ ήταν γεμάτο.

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει, τον πολύ τον κόσμο τον βγάζει στη Μυτιλήνη καθώς στη Χίο αν και περίμενα μέχρι να ξεφορτώσει πλήρως δεν άδειασε πάνω από το 30% του γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διανυκτερευση στη Λημνο θα κανει σημερα το Μυτιληνη (αληθεια ποσα χρονια είχε να μεινει πλοιο της νελ βραδυ στη μυρινα..?) καθως μεταφερει ψηφοφορους και θα αναχωρησει αυριο κατα της 11 το πρωι για μυτιληνη-χιο-πειραια. Να ευχηθουμε μονο να μην εχει προβλημα με τους βοριαδες κατα την παραμονη του στη λημνο καθως απ'οτι εχω ακουσει δεν είναι και ιδιαιτερα ασφαλες λιμανι. Ας μη ξεχναμε οτι κατα το παρελθον το ιδιο πλοιο οταν ανεβαινε χειμωνα στη θεσσαλονικη δεν εμπαινε στη μυρινα λογω του καιρου.Σημερα τα δελτια της εμυ δινουν 7αρια και 8αρια

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες :mad:

Και επειδή σε κάθε τι μοναδικό υπάρχει και ένας shipfriend, έβγαλα μερικές φώτο για σας. Αλλά επειδή δεν είχα ψηφιακή μαζί μου και επειδή βγήκε με φιλμ, θα τις έχετε σε καμία βδόμαδα (να πάω Χίο, να τις εμφανίσω, να τις σκανάρω.......).

Το λιμάνι της Μύρινας είναι πράγματι επικύνδινο. Το πλοίο πρυμνοδετεί και αναγκαστικά μένει με 2 άγκυρες. Απο βοριά ευτυχώς είναι αρκετά προστατευμένο (εκτός από βορειοδυτικό κάπως). Το χειρότερο είναι ότι στα αριστερά του πλοίου στα 2-3 μέτρα υπάρχουν βράχια σε βάθος 0,5-1 μέτρου. Οπότε πρέπει να είναι σε επιφαλακή όλο το βράδυ.

Υ.Γ. Για όσους αναριωτιούντε τι έκανα στη Λήμνο, για Θεσσαλονίκη πήγαινα αλλά κάπου έμεινα στο δρόμο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβασα σε αφιερωμα για το πλοιο οτι κατα τη διαρκεια της μετασκευης οι τσιμινιερες δεν πειραχτηκαν με λιγα λογια ειναι ιδιες οπως ηταν στο VEGA.Αλλα εχω μια απορια αν οντως ισχυει κατι τετοιο τοτε πρεπει να δεχτουμε οτι ενα μερος της τσιμινιερας εχει καλυφθει αφου οι τσιμινιερες του vega ξεκινουσαν απο το deck 7 αν θυμαμαι σωστα τα κατασρωματα του μυτιληνη ενω οι τσιμινιερες του Μυτιληνη φαινεται οτι πατανε στο deck 8.Επειδη δεν γνωριζω πως εγινε η μετασκευη του πλοιου και δεν εχω σχεδια του πλοιου παρολο που θα το ηθελα μπορει καποιος να με διαφωτισει.Και για να γινω ποιο σαφης βαζω και μια φωτο του σημειου αυτου

mytilene.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μερικά σχολιάκια για το πλοίο.

Καταρχήν κάτι που με άφησε ΑΦΩΝΟ :P ! Στις θέσεις πούλμαν, έχει τοποθετηθεί μια TFT(plasma, ότι είναι τέσπα) τηλεόραση!! Πραγματικά με άφησε να την κοιτάζω για αρκετά λεπτά μιας και είναι κάτι πρωτόγνωρο για ΝΕΛ! Οι παλιές (ίδιας τεχνολογίας με την παλιά των παππούδων μου, παραμένουν αριστερά και δεξιά)

Κατά τα άλλα, πλοίαρχος στο πλοίο είναι ο καπτάν Παπαγεωργίου (σωστά το λέω το όνομα? - ξεχνώ εύκολα ;) ). Εντάξει ο άνρωπος είναι ζωγράφος, καλλιτέχνης, χειρούργος δεν ξέρω και εγώ τι να πω!! Η αναχώρηση από την Μυτιλήνη (από το παλιό γάμα), άνετη και χωρίς την βοήθεια σχινιών. Με 20,5-21 μίλια το πλοίο πέρασε ανάμεσα από Χίο και Οινούσες. Η διάρκεια του ταξιδιού θα ήταν 2 ώρες και 40 λεπτά, αν δεν έκοβε αρκετά πριν τη Χίο, ώστε να βγει το Θεσσαλόνικη. Περνόντας τα φανάρια της Χίου με 11 μίλια νόμιζα ότι δεν θα προλάβαινε να κόψει. Το κόβει όλο δεξιά και το πλοίο βρίσκετε σχεδόν ανάποδα με την πλώρη να κοιτάει βόρεια! Μετά αρχίζει μια ωραία δεξιά στροφή η οποία το φέρνει πάραλληλα με την κανονική θέση πρόσδεσης, περίπου 50 μέτρα από την μόλο. Στο τέλος το φέρνει στη θέση του και με ακρίβεια μέτρου το δένει....

Άλλο να το λέω και άλλο να το βλέπετε!! Δεν ξέρω αν καταλάβετε τι έκανε (μιας και δεν ξέρω καλά τους ναυτικούς όρους) αλλά ελπίζω να καταλάβατε :D Οπτασία...

Το πλοίο εξωτερικά δείχνει έντονα τα σημάδια της ηλικίας του. Το πλήρωμα του πλοίου όμως καταβάλει αξιότιμες προσπάθειες και συνεχώς προσπαθεί να τα διορθώνει.

Κόσμος από αρκετός έως πολύς. Ήταν και τριήμερο. Φορτηγά τίποτα (άντε 7-8 με το ζόρι)

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγει έξω το πλοίο την άλλη βδομάδα το πλοίο, αναμένετε να φιάξει το έντονο πρόβλημα με το vibration. Μου είπαν και τι το προκαλεί αλλά δεν κατάλαβα και πολλά. Κάτι με ξύλο και άξονες δλδ ότι ο κάθε άξονας της προπέλας, εκεί που στηρίζετε είναι από ξύλο και έχει φαγωθεί, οπότε κουνιέτε ο άξονας. Επίσης αν γίνει καλή δουλειά περιμένουν να πάρει ένα μήλι το πλοίο. Από (πολύ) έγκυρη πηγή αυτό :D. Ελπίζω να φιάξουν και τα χρώματα έξω, καθώς είναι κρίμα κάθε τρεις και λίγο να το βάφουν.

Υ.Γ. Θλίψη κυριαρχεί βέβαια στο πλήρωμα του bar της οικονομίκης μιας και θα πρέπει να χτυπάνε το φραπέ πλεόν :D

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι προβλημα του vibration ειναι πολυ εντονο ειδικα φετος.Εχω ακουσει απο τουλαχιστον 4 ατομα σε διαφορετικα ταξιδια οτι δεν μπορεσαν να κοιμηθουν.

Απο κει και περα μαλλον την καταναλωση θα μειωσει.Το καλοκαιρι που ταξιδεψα εκανε την ιδια ωρα με τα προηγουμενα χρονια οποτε και να το παρει το μιλι δεν περιμενω και πολλα

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι προβλημα του vibration ειναι πολυ εντονο ειδικα φετος.Εχω ακουσει απο τουλαχιστον 4 ατομα σε διαφορετικα ταξιδια οτι δεν μπορεσαν να κοιμηθουν.
Κι ένας εγώ...γίναμε πέντε! Μακάρι να φτιαχτεί ό,τι κι αν φταίει γιατί πλέον το vibration είναι ανυπόφορο. Δεν είναι έντονο, αλλά συνεχές, περιοδικό και σε όλο το πλοίο. Ειδικά εάν έχεις πληρώσει δίκλινη εξωτερική καμπίνα προς κάπου 80 ευρώ το κεφάλι και δεν μπορείς να κοιμηθείς...παραείναι ανυπόφορο!

Επίσης, ευκαιρίας δοθείσης και επειδή σε ορισμένες 2κλινες υπάρχει και TV (που χρεώνεται κάπου 10 ευρώ επιπλέον το κεφάλι)...ας κάνουν κάτι ώστε να βλέπεις περισσότερα από 3-4 κανάλια και αυτά -κυρίως- μέσα στα λιμάνια.

Τέλος, ας βάλουν και μιά πινακίδα που να λένε ότι οι τιμές διατίμησης δεν ισχύουν στο bar του σαλονιού της πρώτης, εκεί το νερό το πλήρωσα 0,60 Ε, ενώ στις τρίτης 0,50 Ε. Τώρα τι λογική έχει αυτό...θα σας γελάσω!

Και τα λέω αυτά με κάθε καλή πρόθεση, γιατί είναι τα μοναδικά παράπονά μου από το πλοίο και από το πλήρωμα.

Ε, και μερικά πλαστικά καθίσματα στα καταστρώματα έχουν παραγαριάσει και θέλουν απόσυρση.

ΥΓ Και μιά ερώτηση: η γυναίκα αξιωματικός στη γέφυρα ποιά είναι (ήταν)?

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα με το vibration στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ δεν ειναι καινουργιο και ειναι ορατο σε ολο το πλοιο και οχι μονο στο πρυμναιο τμημα βεβαια εκει ειναι πιο εντονο, δεν νομιζω οτι φταιει μονο η στηριξη των αξονων το θεμα πρεπει να ειναι πιο συνθετο υπαρχουν πολλοι λογοι που δημιουργουν το vibration μαλιστα ενας απο αυτους οσο περιεργο και αν ακουγετε μπορει να ειναι και ο δεξαμενισμος καποτε ειχα ακουσει για προβλημα και λαθος στη μετασκευη σε σχεση με το GM αλλα κατι τετοιο για μενα δεν μπορει να ισχυει

Νηρεα η γυναικα αξιωματικος ειναι δοκιμος πλοιαρχος δηλ αυτη την ιδιοτητα ειχε το καλοκαιρι και παραλληλα απασχολουνταν και στο flocafe της Α θεσης

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι δεν είπα ότι συμβαίνει μόνο στο Μυτιλήνη ή ότι είναι παράνομο, αλλά ότι δεν είδα πινακίδα και μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν η πρώτη φορά που το πρόσεξα και μου το είπε ο μπάρμαν. Ενδεχομένως, να μου είχε συμβεί και σε άλλα πλοία, αλλά δεν το είχα προσέξει. Και σίγουρα δεν θα πρέπει να είναι παράνομο…αν είναι δυνατόν να ξεφτιλισθούν για 10 λεπτά…ούτε και εγώ το αναφέρω για τα 10 λεπτά, αλλά για το παράλογο της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Στο bar της πρώτης θέσης του Μυτιλήνη, έχει γκαρσόνια. Δλδ αν κάτσεις μπορείς να φωνάξεις έναν να σου φέρει αυτό που θες. Βέβαια μπορείς να πας και μόνος σου στο bar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέχασα να πω χθές οτι το Μυτιλήνακι έχει βαφτεί απο άκρη σε ακρη και πανω απο το Β'deck,οι παρατηρητικοί θα έχουν προσέξει πως το πλοίο ήταν βαμένο μόνο απο κεί και κάτω ως αποτέλεσμα του σβησίματος του καρναβαλιού που είχε στις πάντες, μάλιστα τωρα έχουν σβηστεί και τα γράματα όταν πέρασα χθές το απόγευμα γίνονταν εργασίες ηλεκτροσυγκόλλησης στη πρύμνη άλλα γιατί ακριβώς δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά οι οι παλιοί μας έρωτες παραμένουν, διαχρονικοί..

Μου φαίνεται ότι θα έχουμε κόντρες για το ποιός θα τη πρωτοπάρει τη κούκλα.

Ανταποπόκριση λοιπόν και για τον δικό μου έρωτα.Ο καταπέλτης του πλοίου περίπου το 1/3 στα αριστερά έχει βαφτεί πορτοκαλί προφανώς κάτι αντίστοιχο θα γίνει και απο δεξια και θα μείνει λίγο πράσινο στη μέση.Σήμερα υπήρχε πόλυ κινητικότητα στο πλοίο με σκαλωσίες στη πρύμνη με βαψίματα ίσως και με κολλήσεις φαίνεται πως η εταιρεία βιαζόταν να βγάλει το πλοίο

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλί ίσως είναι η λωρίδα για τους ΑΜΕΑ η οποία όπως έχει πει ο ΠΑΝΑΓΙΑ100 βάφτηκε στο ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ και πρόσφατα στον ΠΗΓΑΣΟ.Πρέπει να είναι κάποιος νέος κανονισμός που επιβάλει πλέον η επιθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...