Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Στο Ferries of Southern Europe το μέλος "smaelbenzad" αναφέρει πως τα media της Βενεζουέλας υποστηρίζουν ότι στην κατοχή της Conferry θα περιέλθουν μέσα στο επόμενο τρίμηνο 4 ελληνικά πλοία.

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν και η δική μου απορία όταν διάβασα την είδηση. Το μυαλό μου πήγε σε κάνα-δυό HS και 2 παλιά συμβατικά, πχ. Πήγασο-Σαντορίνη. Τώρα άμα μας πάρουνε Νήσος...

Link to comment
Share on other sites

Στο Ferries of Southern Europe το μέλος "smaelbenzad" αναφέρει πως τα media της Βενεζουέλας υποστηρίζουν ότι στην κατοχή της Conferry θα περιέλθουν μέσα στο επόμενο τρίμηνο 4 ελληνικά πλοία.

 

συμβατικα ή ταχυπλοα; και τα δυο εχει το μαγαζι.

 

Αυτή ήταν και η δική μου απορία όταν διάβασα την είδηση. Το μυαλό μου πήγε σε κάνα-δυό HS και 2 παλιά συμβατικά, πχ. Πήγασο-Σαντορίνη. Τώρα άμα μας πάρουνε Νήσος...

 

Απ' ό,τι βλέπω πρόκειται για παλιά ιστορία. Και από τότε έχουν αλλάξει πολλά

 

Προς το παρόν, οι επίγονοι του comandante αποφάσισαν και ψώνισαν τρία κονσερβοκούτια :P  από την ομόγλωσση και ομόδοξη Ισπανία, αλλά -λένε ότι- ψάχνουν  και για συμβατικά.  

 

Η Conferry λοιπόν πήρε από την Acciona το Austal "Euroferrys Pacífica" που μετονομάσθηκε σε "Virgen del Valle II" και το οποίο βρίσκεται ήδη και κάνει δρομολόγια στην Βενεζουέλα….από την Balearia πήρε το ιταλικό monohull "Federico Garcia Lorca" που μετονομάσθηκε σε "San Francisco de Asis" και το οποίο μάλλον έχει φθάσει  στην Βενεζουέλα…και από την FRS πήρε το Austal “Dolphin Jet”  που θα μετονομασθεί σε “Virgen de Coromoto” και το οποίο βρίσκεται ήδη εν πλω για Βενεζουέλα.

 

ΥΓ Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην Βενεζουέλα, αφθονούν  το πετρέλαιο και οι «ταχύπλοες Παναγίες», ενώ εμείς και πετρέλαιο δεν έχουμε και οι «ταχύπλοες Παναγίες» μας αγνοούνται στο Algeciras και στην Ταγγέρη. Κι αυτοί οι σύντροφοι, τόσα ταχύπλοα ψώνισαν από το Algeciras, χάθηκε να πάρουν και καμιά Παναγία να ανασάνει λίγο και η Νελάρα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Αρκετά πλοία της Conferry που είναι αγκυροβολημένα στο Anzoátegui και Nueva Esparta της Βενεζουέλας θα μεταφερθούν στο ναυπηγείο Dianca (Diques y Astilleros Nacionales Compañía Anónima). Τα πλοία είναι: Maria Rosario, Concepcion Marino, Lilia Concepcion, Rose Eugenia, Tallink Autoexpress 2 (ανακατασκευασμένα 40 ημέρες μετά τη βύθιση) και Maria Libre. Ενώ το Carmen Ernestina βρίσκεται στο ναυπηγείο της χερσονήσου Araya, που βυθίστηκε το 2016 στο Puerto La Cruz. Το μόνο πλοιο της που ταξιδεύει είναι το Virgen Del Valle II, το οποίο λειτουργεί με δύο από τις τέσσερις μηχανές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...