Jump to content
Shipfriends

Nossa Senhora da Graca (IMO 7825980)


Recommended Posts

Για πρωτη φορα αποψε το Αθηνα στο ντοκ 3, οχι μονο αναμμενο αλλα και ολοφωτο. Μηπως εχουμε τελικα αυριο το ποθητον αποτελεσμα? Μπορει κανεις να με διαψευσει η επιβεββαιωσει?

Link to comment
Share on other sites

Είχα τη τιμή να μπω στο πλοίο!! Έχω ήδη αναφερθεί στις εσωτερικές διάφορες του πλοίου με το Φοίβο!! Προσωπικά ήμουν πιο ενθουσιασμένος όταν πρωτομπηκα στο Φοίβο!! Αλλά αυτό το συναίσθημα μπορεί ήταν η έκπληξη, που πρωτομπηκα στο πλοίο και δεν ήξερα τι να περίμενα!! Αλλά στο Αθηνά περίμενα περισσότερα, μιας και καθυστέρησε να ξεκινήσει το πλοίο!!

Το πλοίο και αυτό είναι πολυτελής!! Θα παροτρύνω και άλλους shipfriends να ταξιδέψουν μαζί του, για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε το δυο αδελφό πλοία!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορούμε να ξέρουμε και τί δρομολόγια έχει;Παρόμοια μέ τού Φοίβου ή κάτι διαφορετικό;

Τελικά ισχύει οτι θά διανυκτερεύουν τά δύο Novaκια εναλλάς Πειραιά και Αίγινα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατ'αρχήν σε όλους!

Ταξίδεψα και εγώ με το Αθηνά την περασμένη Κυριακή. Πολύ όμορφο και μέσα, με κυλιόμενη σκάλα σαν το Φοίβο (και το Νεφέλη). Έχει δοθεί μεγαλύτερος χώρος για το σαλόνι των καπνιστών. Το μπαρ βρίσκεται στη θέση που βρίσκεται το λογιστήριο / reception του Φοίβου (πίσω δηλαδή), ενώ η reception στο Αθηνά είναι δίπλα στις σκάλες αριστερά. Δεξιά έχουν ένα κλειστό χώρο με γυαλί που (λογικά) θα χρησιμοποιηθεί για κατάστημα. Οι φωτογραφίες του Πειραιά έχουν αντικατασταθεί με καδράκια / άναγλυφα ψαριών κλπ. Σε γενικές γραμμές είναι υπέροχο, αν και δε συγκρίνεται με το Φοίβο! Αυτό που με ενθουσίασε (και το μόνο που με "ενόχλησε" στο Φοίβο) είναι όπως έχει αναφέρει και ο Panagia ότι υπάρχει πρόσβαση στο ρεμέτζο! Όσο για τις καμπίνες απ' ότι έμαθα θα τις ανοίγουν (όταν τις λειτουργήσουν) μόνο για Μέθανα - Πόρο.

Τα δρομολόγια που ρώτησα σήμερα θα είναι εναλλάξ ή μοιρασμένα. Μάλιστα σήμερα το Αθηνά θα έκανε το δρομολόγιο του Πόρου (ο Φοίβος ήταν εξαφανισμένος), ενώ δε θα πραγματοποιηθεί το δρομολόγιο των 19:30 για Αίγινα. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω μπορεί να με διορθώσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. Απλως θα σε επιβεβαιωσω οτι το δρομολογιο των 1930 δεν διεξηχθη σημερα. Πολυ λεπτομερης η περιγραφη σου στην οποια θα ηθελα να προσθεσω οτι ο διακοσμος ειναι σε πιο φωτεινα και ανοιχτα χρωματα σε συγκριση με το Φοιβο. Τα καδρακια/αναγλυφα σε γυαλι(βιτρο) που αναφερεις ειναι εξαιρετικα καλογουστα κατα τη γνωμη μου. Γενικα το πλοιο μου αρεσε πιο πολυ απ' το Φοιβο(απο τον οποιο εχω αριστη εντυπωση) οποτε καταλαβαινεις τη γνωμη μου γενικα. Ενα σημειο που υπερτερει νομιζω ο Φοιβος, ειναι το πλωριο μπαρ/σαλονι που ειναι πολυ πιο στιλατο και ατμοσφαιρικο στο Φοιβο.

Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφίες που είδα το εσωτερικό του ΑΘΗΝΑ μου αρέσει ένα κλικ πιο πολύ από τον ΦΟΙΒΟ.Ο συνδυασμός πλακάκια με μοκέτα τα οποία έχουν τοποθετηθεί έναντι των καλόγουστων μοκέτων του ΦΟΙΒΟΥ μου αρέσουν καλύτερα ενώ τα γυάλινα ανάγλυφα είναι εκπληκτικά.

Περιμένω να κάνω ένα ταξίδι για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη αλλά προς το παρων μου φαίνεται ένα κλικ καλύτερο.

Το πλωριό σαλόνι του ΦΟΙΒΟΥ είναι εκπληκτικο που λέει κι ο Νίκ αλλά παρατηρείται το φαινόμενο να μην έχει πολύ κόσμο ακόμα κι όταν ο κόσμος είναι αρκετός διότι ενθουσιάζονται όλοι με το σαλόνι που συναντανε μολις ανέβουν τις κυλιόμενες και κάθονται εκεί χωρίς να αναζητήσουν άλλον καλύτερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Diavazontas tis perigrafes ke tis apopsis sas gia to Athina ke exontas taksidepsi me to aderfaki tu (to opoio me entiposiase) boro na po oti oloi tha efxontan i Aigina na itan kamia ora pio makria! Prepi na exun ksodefti polla lafta safta ta ploia. Ine dinati i aposvesi dedomenis ke tis timis ton isitirion?

Link to comment
Share on other sites

Δεξιά έχουν ένα κλειστό χώρο με γυαλί που (λογικά) θα χρησιμοποιηθεί για κατάστημα. Οι φωτογραφίες του Πειραιά έχουν αντικατασταθεί με καδράκια / άναγλυφα ψαριών κλπ.

Οι φωτογραφίες του Πειραιά είναι στο πλωριό σαλόνι στο Φοίβο!! Τα γυάλινα καδρακια / ανάγλυφα είναι στο μεσαίο bar.

Το πλωριό σαλόνι του Αθηνά που έχει ένα bar, δεν είναι ακριβώς bar αλλά self service που ίσως να του χρειαστεί για το μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Αθηνά θα δέσει μόλις βγει το Φοίβος, υπολογίζουν για αρχές Ιανουαρίου για κανένα δίμηνο!! Όχι γιατί έχει κάποιο πρόβλημα!! Απλώς δε σηκώνει δυο βαπόρια μέσα στο χειμώνα!! Θα προστεθεί και σε αυτό πλαϊνός καταπέλτης!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απέκτησε και αυτό ηλεκτρονικό πίνακα ανακοινώσεων στη πρύμη του!!! Το πρώτο βαπόρι του Αργοσαρωνικου!! Να δούμε πια αλλά θα ακολουθήσουν!!

Ευτυχώς γιατί ο μέχρι στιγμής το πινακακι που είχαν ήταν για κλάματα!! Μια ταμπέλα με τα τρία λιμάνια (Αίγινα Μέθανα Πόρο), και όταν πήγαιναν μόνο Αίγινα έβαζαν ένα λευκό χαρτί Α4 πάνω από τη λέξη Μέθανα Πόρο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το αν θα πάει σε άλλη γραμμή (επιδοτούμενη) θα κτύπαγε και φέτος αλλά δε πρόλαβε τη προθεσμία για φέτος!! Αλλά για του χρόνου αναμένεται να κινηθούν για κάποια επιδοτούμενες!! Εκτός εάν έχουν καλά οικονομικά αποτελέσματα την επόμενη χρόνια που θα είναι από την αρχή και τα δυο πλοία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο ύψος του λογιστηρίου αλλά από τη δεξιά πλευρά έχει δημιουργηθεί ένα γυάλινος χώρος για να γίνει μαγαζί!! Οποίος ενδιαφέρεται να το νοικιάσει παρακαλείτε να προσέλθει στα γραφεία της NOVA FERRIES!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα γράψει σε άλλο topic ότι το πλοίο αντικαταστάθηκε από το Φοίβο!! Αλλά παραμένει στη προβλήτα που δένουν τα πλοία του Σαρωνικού!! Και μου έκανε εντύπωση σήμερα ότι έπαιρνε νερό το πλοίο ενώ θα πήγαινε για την ετήσια του!! Αλλά σύμφωνα με μια τελευταία πληροφορία τελικά δε θα δέσει για πολύ παρά μόνο για να προσθέσει το πλαϊνό καταπέλτη!! Μιας και η εταιρεία στέφτηκε (Αγαπητός μεριά) ότι καλύτερα το πλοίο να δουλεύει και να έχει κάποια έσοδα μιας και δεν έχει πολύ καιρό που ξεκίνησε (07-10-05). Ίδωμεν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το ΑΘΗΝΑ από την άλλη εβδομάδα θα κάνει τα δρομολόγια του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ για όσο διαρκέσει η επισκευή του.;)

Ως εκ τούτου θα αυξηθούν τα δρομολόγια του ΦΟΙΒΟΣ.

Ηλία τα υπάρχον δρομολόγια της NOVA Ferries είναι προγραμματισμένα μέχρι τις 28/02?? Μάλλον θα ξεκινήσει τα δρομολόγια στις 20/02!

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΘΗΝΑ από την άλλη εβδομάδα θα κάνει τα δρομολόγια του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ για όσο διαρκέσει η επισκευή του.B)

Ως εκ τούτου θα αυξηθούν τα δρομολόγια του ΦΟΙΒΟΣ.

Ηλία τα υπάρχον δρομολόγια της NOVA Ferries είναι προγραμματισμένα μέχρι τις 28/02?? Μάλλον θα ξεκινήσει τα δρομολόγια στις 20/02!

Μάλλον για 28/02 πάει!! Αλλά τα δρομολόγια του μάλλον δε θα ξεκινάνε από το Πειραιά όπως το Μυρτιδιωτισσα, αλλά από τη Νεάπολη σαν το Ανδρέας ΙΙ!! Γιατί αλλιώς θα χρειαστεί να αυξηθεί η σύνθεση του πληρώματος!!

Και οι πληροφορίες μου λένε για ναύλωση στην ΑΝΕΝ (ΑΝΕΚ) με ένα ιδιαίτερο υψηλό τίμημα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα κατά τις 9, το πλοίο φόρτωνε στη θέση που δένει το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ, και μάλιστα ήταν γεμάτο φορτηγά (δεν περίμενα μέχρι να φύγει, αλλά υποθέτω ότι δεν θα χώρεσαν όλα, παρά το τρομερό στρίμωγμα που είδα). Να υποθέσω ότι πάει Κύθηρα - Αντικύθηρα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...