Jump to content
Shipfriends

Φοίβος (ΙΜΟ 7825978)


Recommended Posts

Κι'εγώ το μυρίζομαι οτι μπορεί να'ναι δάκτυλος τών κοκκινομπλέ θαλασσοδρόμων :confused: , έχει κάποιο ψήγμα λογικής αυτή η εκδοχή.Οταν μάλιστα λένε οτι το πλοίο έχει το μεγαλύτερο γκαράζ απ'όλα τά κλειστά τού Σαρωνικού....

Πάντως άν είναι έτσι,γιατί ήρθε την Παρασκευή το πρωϊ στον Πειραιά;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 510
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τώρα λένε για Πέμπτη Παρασκευή να ξεκινήσει.Του βάλανε κάτι παρατηρήσεις οι οποίες από ότι μου είπαν ήταν για γέλια για αυτό αναγκάστηκε να επιστρέψει στον νέο μόλο.

Για να δούμε θα βγεί την Παρασκευή ή θα έχουμε πάλι τα ίδια? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι ξεκινάει αύριο για Αίγινα Μέθανα ΄Πόρο στις 2 το μεσημέρι. ;)

Καλοτάξιδο να είναι και πάντα τυχερό.

Μέσα το βαπόρι είναι απίστευτο.Εχουν πέσει πολλά λεφτά και τα σαλόνια του είναι καταπληκτικά και με εξαιρετικό γούστο.Και για να καταλάβετε γιατί μιλάμε το μόνο που θα σας πω είναι ότι έχει 18 τηλεοράσεις πλάσμα. :(

Από πρωτόκολλο θα έχει ιδιαίτερα μεγάλο 1400 επιβάτες χειμώνα καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρία μπαρ!! Δεν νομίζω να έχει άλλο στο Σαρωνικό τόσα μπαρ!!!! Μου αρέσει που τα σαλόνια έχουν παρά πολύ γούστο και ανυπομονώ να κάνω κανένα ταξίδι μαζί του!! Θα κάνω ένα μέτρο σύγκρισης!! Τα Blue Star 1 & 2 είναι κατώτερα στα σαλόνια από ότι ο Φοίβος!!! Απλώς με ανησυχεί μόνο αν θα προλαβαίνει το ξενοδοχειακό να το μαζεύει το πλοίο με τις άμεσες αφίξεις & αναχωρήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρία μπαρ!! Δεν νομίζω να έχει άλλο στο Σαρωνικό τόσα μπαρ!!!! Μου αρέσει που τα σαλόνια έχουν παρά πολύ γούστο και ανυπομονώ να κάνω κανένα ταξίδι μαζί του!! Θα κάνω ένα μέτρο σύγκρισης!! Τα Blue Star 1 & 2 είναι κατώτερα στα σαλόνια από ότι ο Φοίβος!!! Απλώς με ανησυχεί μόνο αν θα προλαβαίνει το ξενοδοχειακό να το μαζεύει το πλοίο με τις άμεσες αφίξεις & αναχωρήσεις!!

Οντως κανένα άλλο τού Σαρωνικού δέν έχει τρία μπάρ-όλα έχουν δύο.

Κρίμα που δέν μπορώ νά πάω στό παρθενικό του αύριο το μεσημέρι,έστω καί μέχρι την Αίγινα...Ας ελπίσουμε οτι τό άλλο σ/κ κάτι θά γίνη.

Πάντως δέν είδα ιδιαίτερη διαφορά στην μανούβρα (μιά που έχει τουμπαριστές μηχανές όπως έχει ειπωθεί εδώ).Βέβαια ο Γκλιάτης,ακόμα καί στό ΕΥΤΥΧΙΑ που ήταν πιό μικρό καί άρα πιό ευέλικτο-καί νομίζω είχε μπαταριστές μηχανές-ήταν συντηρητικός στη μανούβρα του (άν εξαιρέσουμε οτι έτρεχε σάν μανιακός απ'τη μιά βαρδιόλα στην άλλη..).Ιδωμεν όμως,όταν θά κάνω ταξιδάκι μ'αυτό,τί εντυπώσεις θά έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπογραφων τελικα ειχε τη χαρα και την τιμη(αν και μοναχουλης) να ειναι παρων στο παρθενικο ταξιδι του Φοιβου σημερα το μεσημερι στις 1400 για Αιγινα, Μεθανα και Πορο. Οτι και να πω για το πλοιο αυτο ειναι λιγο. Μονο και μονο που εισερχεται κανεις με κυλιομενες σκαλες σε πλοιο Αργοσαρωνικου, ειναι κατι το διαφορετικο. Οι σκαλες σε οδηγουν στο πρωτο ντεκ επιβατων οπου βλεπει κανεις ενα τεραστιο πρυμνιο σαλονι με καναπεδες και τραπεζακια. Στη συνεχεια και προς τα πλωρα υπαρχει ενα κεντρικο μπαρ με 4 οψεις που αντιστοιχει στο πρυμνιο σαλονι ενω ακομα πιο πλωρα υπαρχει ενα ακομα σαλονι με καναπεδες και αποχρωση μπλε. Καταπλωρα ενας απιθανος χωρος με τραπεζια και καρεκλες που θυμιζει πολυ κλασσικη εγγλεζικη pub(για τους γνωστες των ευαγων αυτων ιδρυματων :( ).

Πισω απο το μπαρ με τις 4 οψεις, υπαρχουν οι σκαλες που οδηγουν στο δευτερο ντεκ επιβατων. Αυτο το ντεκ ειναι χωρισμενο σε ενα πλωριο κομματι με θεσεις πουλμαν που μαλλον θεσεις κινηματογραφου πολυτελειας θυμιζουν, παρα πουλμαν. Πρυμα υπαρχει ενα ακομα χλιδατο και καλογουστο σαλονι με το δικο του(το τριτο πανω στο πλοιο) μπαρ, με τη σημειωση οτι ολα τα μπαρ, εχουν σχεδον τα παντα. Το πρυμνιο αυτο σαλονι εχει δυο εξοδους που οδηγουν στο ντεκ πανω απο το ρεμετζο της πρυμνης το οποιο ειναι ανοιχτο και καλυπτεται οχι απο ελλενιτ η καραβοπανο αλλα απο πλεξιγκλας. Το μεγεθος του ειναι μεγαλυτερο απο το αντιστοιχο ντεκ των μικρων Μπλου Σταρ. Αμεσως πανω, ανεβαινει κανεις με σκαλες στο ντεκ που ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις τσιμινιερες. Αυτο το ντεκ ειναι σαν γηπεδο και απλωνεται απο πρυμα σε πλωρα ως τις βαρδιολες. Στις βαρδιολες υπαρχει μια μικρη αλυσιδα που απαγορευει μεν την εισοδο, αφηνει ομως πολυ χωρο και μεγαλο οπτικο πεδιο προς τα μπρος ενω και ολογυρα η πλευρικη οραση ειναι παρα πολυ καλη. Υπαρχουν επιπλεον φαρδιοι αλουεδες στα πλαγια και κατω απο το ντεκ των φουγαρων με παγκακια.

Οι χωροι των επιβατων ειναι πραγματικα εντυπωσιακοι για ενα πλοιο της συγκεκριμενης γραμμης και ηλικιας, εναι πασιφανες οτι οι πλοιοκτητες του δεν εχουν λυπηθει ουτε σεντσι προκειμενου να παρουσιασουν κατι το καινουριο και ξεχωριστο και σιγουρα μπορουν να αισθανονται περηφανοι οπως ειναι εμφανεστατα και το πληρωμα. Πραγματικα αν εκλεινε κανεις σε καποιον τα ματια και του τα ξανανοιγε στο εσωτερικο του Φοιβου, ειναι σιγουρο πως αυτος θα νομιζε οτι βρεθηκε σε πλοιο Πατρα-Ανκονα και οχι στον Αργοσαρωνικο. Δεν ειναι μονο το οτι τα σαλονια, τα επιπλα και τα υλικα ειναι καοινουρια, ειναι και η διακοσμηση που ειναι οσο καλογουστη γινεται και τα χρωματα που εχουν χρησιμοποιηθει, με κυριαρχα το ανοιχτο μπλε και το κρεμ.

Με 18 τηλεορασεις πλασμα των 22 ιντσων, πραγματικα παθαινεις πλακα οσο δε για το σχολιο του Π100 περι συγκρισης με τα Μπλου Σταρ σε εσωτερικους χωρους, για μενα ουτε καν τιθεται θεμα συγκρισης. Ειδικα τα μικρα Μπλου Σταρ, μαλλον μοιαζουν με πλοια της αγονης στο συγκριτικα στο ξενοδοχιακο και οι χωροι τους γενικα ειναι κατα πολυ μικροτεροι σε σχεση με το Φοιβο.

Στα αρνητικα του πλοιου οπως εχουμε αναφερει και στο παρελθον, οι τουμπαριστες μηχανες οι οποιες το δυσκολευουν στα λιμανια και τις κινησεις αν και βεβαια το πρωτο ταξιδι και χωρις να εχουν γινει docking trials στα λιμανια της γραμμης του, δεν αποτελει μετρο συγκρισης. Ειδικα στην Αιγινα η δυσκολια ηταν πασιφανης αλλα νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να "του παρουν τον αερα". Τη μανουβρα κανει ακομα δυσκολοτερη το γεγονος οτι στις βαρδιολες δεν υπαρχουν χειριστηρια και ο πλοιαρχος αναγκαζεται να φωναζει τις κινησεις προς τον χειριστη μεσα στη γεφυρα. Ακομη, φτανοντας στην κορυφη της κυλιομενης σκαλας οπου υπαρχει και η reception, υπαρχουν εντονοι κραδασμοι οι οποιοι ομως ελαττωνονται σημαντικα 3-4 μετρα πιο μεσα στο σαλονι.

Το πλοιο αν εχω καταλαβει καλα συνηθως θα πλαγιοπρυμνοδετει στο ντοκ του Αργοσαρωνικου, στο σημειο που ξεχειμωνιασε το Αιολος Εξπρες ΙΙ. Πριν τον σημερινο αποπλου εγινε ο καθιερωμενος αγιασμος με παροντες τον πλοιοκτητη του Λεφακη και τον Κωστα Αγαπητο. Ο Λεφακης το συνοδευσε και στο παρθενικο του ταξιδι ενω πλοιαρχος ειναι ο καπτα-Σωτηρης Γκλιατης που παλαιοτερα ηταν στο Ευτυχια. Στο παρθενικο του δρομολογιο ειχε καμια 200αρια ατομα, περιπου 25 ΙΧ και 3 φορτηγα σημειωνοντας οτι δεν ειχε προλαβει να διαφημισθει. Σε γενικες γραμμες νομιζω οτι το πλοιο εχει τις προδιαγραφες να παει παρα-παρα πολυ καλα και συνιστω ενα ταξιδι μαζι του για να παρετε κι εσεις μια γευση, ανεπιφυλακτα. Μπορει να το κειμενο μου να θυμιζει λιγο "Ωδη προς τον Φοιβο" αλλα ξεκαθαριζω οτι ουδεμια σχεση εχω με το πλοιο η την πλοιοκτησια του για οσους ειναι καχυποπτοι. Απλα με εντυπωσιασε σφοδρα!

Να και τα δρομολογια του, συμφωνα με τη μπροσουρα της εταιρειας του:

Δευτερα και Παρασκευη

0730, 1030, 1930 για Αιγινα

1400 για Αιγινα, Μεθανα, Πορο

Τριτη, Τεταρτη, Πεμπτη

0730, 1930 για Αιγινα

1400 για Αιγινα, Μεθανα, Πορο

Σαββατο

0915 για Αιγινα, Μεθανα, Πορο

1500, 1800 για Αιγινα

Κυριακη

0730, 1030, 2010 για Αιγινα

1420 για Αιγινα, Μεθανα, Πορο

Καλοταξιδο και τυχερο να ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Στα μείον του κι ο κοντός ο καταπέλτης του που αναγκάζει το πλοίο να έρθει πολύ κοντά με τον μόλο (σχεδόν να ακουμπήσει) για να στρώσει.

Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι ότι τα νύχια του καταπέλτη είναι υδραυλικά και ανεβοκατεβαίνουν από ένα λεβγιέ :(

Το πλοίο είναι απίστευτο μέσα όπως είπε κι ο Νικ και ειδικά για Σαρωνικό δεν έχει υπάρξει άλλο με τέτοιους εσωτερικούς χώρους αλλά και καταστρώματα.

Η ταχύτητα κυμαίνεται γύρω στα 18 μίλια.Πειραιάς Αίγινα άπό φανάρι σε φανάρι 1 ώρα ακριβώς όσο κάνουν περίπουα τα ΝΕΦΕΛΗ ΑΡΤΕΜΙΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ'όσα μάς έγραψε ο Nick,δέν βλέπω την ώρα νά κάνω κι'εγώ ένα ταξιδάκι μέ τον Φοίβο.

Μιά παρατήρηση έχω νά κάνω μόνο:Κυλιόμενη σκάλα έχει (στην αριστερή πλευρά όμως μόνο) καί το ΝΕΦΕΛΗ.

Επίσης,από τά τρία πλοία που αναφέρει ο Ηλίας,μόνο το ΑΡΤΕΜΙΣ κάνει ακριβώς το Πειραιάς-Αίγινα σέ 1 ώρα ακριβώς (το έχω χρονομετρήσει πολλές φορές),τά άλλα δύο περίπου 1.15-1.20

Ο κοντός καταπέλτης φαντάζομαι οφείλεται στην κατασκευή τού πλοίου,η οποία προφανώς δέν μπορούσε νά αλλάξη,ώστε να "ψηλώση" το ρεμέτζο γιά νά χωράη μακρύτερος καταπέλτης.

Ελπίζω πως με τόν καιρό θά το μάθη περισσότερος κόσμος το πλοίο καί θά το προτιμήση.Οπως επίσης ελπίζω οτι το πλήρωμα -αλλά καί οι επιβάτες- θά το προσέχη καί δέν θά βρίσκεται μετά από δυό-τρία χρόνια σέ κακά χάλια..

Link to comment
Share on other sites

λιγο οφφ τοπικ αλλα για να σας καλυψω

Αν δνε κανω λαθος πλοια που μετασκευαζοντε η κατασκευαζοντε τωρα ανω των 100 μετρων υποχρεουντε κυλιωμενης σκαλας.

Link to comment
Share on other sites

Ο κοντός καταπέλτης φαντάζομαι οφείλεται στην κατασκευή τού πλοίου,η οποία προφανώς δέν μπορούσε νά αλλάξη,ώστε να "ψηλώση" το ρεμέτζο γιά νά χωράη μακρύτερος καταπέλτης.

υπαρχουν τροποι να μακραινει ο καταπελτης χωρις να αλλαζει το ρεμετζο. πχ προσθετο αρθρωτο τμημα που να μαζευει υδραυλικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , θα πω και κατι κακο :D που συνεβει το μεσημερι (κυριακη) .

Ειμαι στα εκδοτηρια στις 13.15 ψαχνοντας το επομενο συμβατικο για ΑΙΓΙΝΑ , και οι φιλοι της NOVA FERRIES και το ΦΟΙΒΟΥ , προσπαθουσαν να πεισουν το κοσμο οτι φευγει πιο αργα και φτανει πρωτο :confused: , αρχικα ψαρωσα και ειπα λες , αλλα η ορθολογιστικοτερη φιλεναδα μου :D (δε μου εκανε τη χαρη ως καραβολατρη :D , να μπω σε ενα ξενο πλοιο (για μενα) ) ,με επεισε να φυγουμε 14.00 με το ΑΡΤΕΜΙΣ , ενω το ΦΟΙΒΟΣ εφευγε στις 14.20 , και ας φτασει πρωτο (αφου το σκεφτηκα και εγω , ειπα 20 λεπτα αργοτερα να καλυψη τη διαδρομη και να μπει πρωτο στην ΑΙΓΙΝΑ , πρεπει να εχει σχεδον διπλασια ταχυτητα , αρα αποκλειετε :D ) .

Τελικα το ΑΡΤΕΜΙΣ εφτασε 15.05 στην ΑΙΓΙΝΑ και εγω (μιας και ο ΦΟΙΒΟΣ ακομα δεν εχει ερθει :D ) αρχισα να βρισκω προφασης :D για περιμενουμε στο λιμανι να δω τι ωρα θα ερθει . Τελικα εδεσε στο λιμανι 15.30 :eek: .

Δε ξερω πως το ακουτε ,αλλα εμενα με χαλασε το ψεματακι τους και ενω για την επιστροφη ειχα σκοπο να φυγω 18.50 με το ΦΟΙΒΟ για να τον δω , τελικα εφυγα 20.15 με το ΝΕΦΕΛΗ και εκατσα και 1.35 παραπανω στην παραλια ;) .

Αλλα στη τελικη , δεν θα πουλησουν το πλοιο τους με ψεματα , αλλα με το οτι ειναι καλυτερο σαν βαπορι (οχι πιο γρηγορο) , ετσι δεν εινα !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Φοίβος όντως αργεί! Χτες με αναχώρηση 18:50 από Αιγινα, έφυγε στις 19:15!!! Μεγάλη καθυστέρηση στη φόρτωση και απίστευτο στριμωξίδι από Ι.Χ. στην προβλήτα της Αίγινας. Ελπίζω να είναι παιδικές ασθένειες των πρώτων δρομολογίων που θα λυθούν σιγά σιγά και όχι μόνιμη κατάσταση.

Από ταχύτητα τίποτα σπουδαίο. Ζήτημα αν έκοψε 5 λεπτά δρόμο σε σχέση με τον Αγ.Νεκτάριο που ήταν μπροστά.

Από εσωτερικούς χώρους βέβαια το πλοίο είναι... άλλα κόλπα! Να φανταστειτε στα μπαρ έχει μέχρι και τάρτες με φρούτα και άλλα διάφορα "εξωτικά" πράγματα για μπαρ καραβιού....

Link to comment
Share on other sites

:D:D Ειναι οντως Γεωργιαδου, καπου πηρε το ματι μου το φορτηγο! Χτες πραγματικα ειχε καθυστερηση φανταζομαι λογω της κινησης της Κυριακης. Οσο γι αυτα που λεγανε στο κιοσκι προφανως εχει αρχισει ο πολεμος με την Hellenic και ο καθενας κανει οτι μπορει για να πιασει πελατες. Οπως ειπε και ο Καλυμνος το δυνατο σημειο το πλοιου ειναι το αριστο εσωτερικο του και το μεγαλο γκαραζ, αν καταφευγουν σε παραπλανητικες δηλωσεις για την ταχυτητα του, αυτο ειναι εις βαρος τους. Και στο κατω-κατω, εχει πια τοσο μεγαλη διαφορα αν το ενα πλοιο κανει 1 ωρα και το αλλαο 1 ωρα και 5 λεπτα?
Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι κάνει μία ώρα ακριβώς από φανάρι σε φανάρι.Τόσο έκανε και στο πρώτο του ταξίδι τόσο κάνει και τώρα από ότι μαθαίνω.

Τώρα επειδή εί9ναι νέο βαπόρι σε μία γραμμή που εδώ και χρόνια ήταν μονοπώλιο είναι βέβαιο ότι και οι καινούριοι θα χρησιμοποιείσουν διάφορές μεθόδους για να μπορέσουν να πείσουν τον κόσμο και να αποκτήσουν πελατεία. :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά όμως θα κάνει και ζήμια στους άλλους και στον εαυτό του. :rolleyes:

Πάντως εγώ πιστεύω ότι το ΦΟΙΒΟΣ με τα εκπληκτικά σαλόνια του τα πολύ καλά καταστρώματά του και με τον πολύ καλό χρόνο ταξιδιού θα κερδίσει τον κόσμο του και σσύντομα μάλιστα.

Αλλωστε τον Λεφάκη τον ξέρουν πολύ καλά σε αυτή την γραμμή και έχει πολλές συμπαθείες σαν άνθρωπος και σαν πλοιοκτήτης. B)

Link to comment
Share on other sites

Μήν ξεχνάμε πως ο Λεφάκης έφερε στον Αργοσαρωνικό το πρώτο κλειστού τύπου ΕΓ/ΟΓ,τον γνωστό "ρινόκερω",αλλά καί το ΕΥΤΥΧΙΑ (τό'χει φαίνεται η μοίρα τού Γκλιάτη νά πλοιαρχή σέ βαπόρια που σχετίζονται μέ τον Λεφάκη :rolleyes:

Μήπως ξέρει κανείς τί γίνεται μέ το..έτερον ήμισυ τού στόλου τής NOVA;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μας πει καποιος που πηγε χθες πρωι πρωι ο Φοιβος (προς Περαμα μερια) κ γυρισε σημερα παλι πρωι πρωι? Ας κανει ο admi ομως ξεχωριστο μερος για καθε πλοιο μιας που πλεον λεμε ξεχωρα πραματα για το καθένα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...