Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το πλοίο είχε 1 τιμόνι, πρόσθεσε 2 και μετά αφαιρεσε 1 τιμόνι. Τελικά ποσά τιμονιά έχει το Aqual Jewel:confused: :confused: ??

Η σωστή απάντηση είναι 2 τιμόνια:( . Αφού αφαίρεσε τελικά το μεσαίο.

Μου θυμίζει όταν ήμουν σχολείο, που μας μάθαιναν αριθμητική με τα μήλα:) , η κατάσταση με τα τιμονιά του Aqual Jewel

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 943
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Χτες αργά το βράδυ ήταν δεμένο στην Ραφήνα και μου έκανε εντύπωση αλλά θεώρησα λόγω της ημέρας ένα δρομολόγιο προς Μύκονο θα ήταν άχρηστο οπότε ήταν μια καλή ευκαιρία για διανυκτερευση του πληρωματος στην Ραφήνα.Αλλά από ότι φαίνεται κάτι άλλο παίζει.;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω την εντυπωση οτι μαλλον για προγραμματισμενη ακινησια προκεται. Δεν ξερω τι αλλες εργασιες γινονται στο πλοιο, αυτο ομως που ειναι ορατο στο ματι του καραβολατρη ειναι οτι ολη η σειρα των παραθυρων που βρισκονται στο ιδιο ντεκ με το ρεμετζο της πρυμης, βαφονται μαυρα α-λα Διαγορας. Μαλλον η Blue Star Ferries δημιουργει σχολη στον συγκεκριμενο τομεα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ !! ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ:D ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΦΙΟΥΕΛ....ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΔΕΣΙΜΟ:D

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η μαύρη γραμμή αλα BLUE HORIZON που του βάψανε;:confused::P Του χρόνου λέει το θέμα του Πατρινού καρναβαλιού θα είναι το ΑΚΟΥΑ και το οποίο θα καεί στο λιμάνι με τις ευχές του Φούρα:D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω ο ασχετος. Η αλλαγη καυσιμου θα επιρρεασει καθολου τη γενικη λειτουργια των μηχανων του και κατα συνεπεια την ταχυτητα του η απλως θα το κανει οικονομικοτερο??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Σημερινές φωτογραφίες του καραβακίου (διότι όπως είπε και ο αρχαίος φιλόσοφος, καραβολατρικό forum χωρίς φωτογραφίες είναι μακαρονάδα χωρίς τυρί !!!):eek:

Η πρώτη στην Ραφήνα, οι άλλες τρείς στην Άνδρο.

post-929-128326965516_thumb.jpg

post-929-128326965519_thumb.jpg

post-929-128326965521_thumb.jpg

post-929-128326965523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τρεις μέρες στην Τήνο και δυστυχώς δεν κατάφερα να δω ούτε μια φορά το Aqua να δένει...

Άραγε τα δυο τιμόνια το βοηθούν σε σχέση με παλαιότερα; Συνδέσανε το δεύτερο bowthruster;

Και μια απορία, ο Τρέσσος δεν παίρνει ποτέ άδεια; Ποιος τον σκατζάρει;

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου που το έχω δεί περισσότερες απο 10 φορές σε μανούβρα στην Τήνο, με διαφορετικούς καιρούς πρίν και τώρα, ΝΑΙ

είναι πιό μανιτζέβελο. Χειρίζει εύκολα και σαφώς γρηγορότερα απο πρίν.

Για τον καπετάνιο του δεν ξέρω... (κάθε βράδυ στην Μύκονο είναι

κι άλλη άδεια?) Κάπως έτσι μπορεί να σκέφτονται οι μεγάλοι.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία, ο Τρέσσος δεν παίρνει ποτέ άδεια; Ποιος τον σκατζάρει;

Όσο ξέρω ο καπτα Τάσος δεν βγαίνει σε άδεια σχεδόν ποτέ (όπως συμβαίνει στις πιο πολλές μικρές εταιρείες). Εκτός εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και βγει για κάποια μέρα ή λίγες μέρες.

Το σύστημα των άδειων εταιρειών το έχουν καθιερώσει οι μεγάλες εταιρείες (ATTICA & MINOAN) γιατί παλιότερα είχαν περισσότερο πλοία άρα και πληρώματα, που κάπως πρέπει να τα βολέψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ένα μίνι αφιέρωμα σε περιοδικό λέει ότι έχει δυο bowthrusters: Ένα kamewa και ένα jet. Το jet είναι αυτό που είχε αρχικά; Ξέρει κάποιος πως λειτουργεί αυτό το πράγμα;

Εν τω μεταξύ, σε φωτογραφίες που είχα δει όταν έβαζαν τον βολβό θυμάμαι να φαίνονται δύο κανονικά (συμβατικά) προπελάκια.

Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Και το τζετ εξωτερικα δειχνει σαν το κανονικο. Αλλα στην ουσια ειναι μια μικρη τουρμπινα που τραβαει νερο απο τη μια πλευρα και το πεταει στην αλλη. Αλλα λογω μικρης ιπποδυναμης δεν ειχε την αποδοση που περιμενανε και προσθεσανε και ενα κανονικο στην ετησια του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...