Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

ταξιδεψα και γω προσφατα με το καμαρι της ραφηνας:(. στα καλα του οτι ηταν πεντακαθαρο και οι πολλοι (για το μεγεθος του) εξωτερικοι χωροι. αν δε φυσα η χαρα του καραβολατρη. οταν εχει καιρο ομως οπου και να καθεσαι σε πιανει το spray.

προσυπογραφω το σχολιο του polmyt για το μεγαλο πρωτοκολο και την κλωτσοπατιναδα που επικρατει.

εσωτερικα το βαπορι μπορει να ειναι φωτεινο καθαρο και περιποιημενο αλλα εμενα δε μου αρεσε. μου εδωσε την εντυπωση του φτηνιαρικου. καμια σχεση με τα εσωτερικα αλλων πλοιων της ιδια ς εποχης. ενδεικτικα να αναφερω φοιβο, επτανησος και ionian star που ειναι και αυτα ημεροπλοια και μετασκευαστηκαν το 2003. (σε εσωτερικους χωρους αναφερομαι).

τωρα για το κουνημα ενταξει. οσο απλα ειχαμε αερα το βαπορι επαιρνε μια κλιση και το οποιο κουνημα ηταν ανεκτο. στο cavo d'oro ομως που εκτος απο αερα (7-8) ειχε και πολυ κυμα το βαπορι ηταν φτερo στον ανεμο. αργοστολι power :D . φανταζομαι τι θα γινεται με τις σοροκαδες του χειμωνα. δραμαμινη αγαπη μου

edit

οι αγκυρες του ειναι παναλαφρες. μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολα ξεσερναν

Edited by proud_ionian
a
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 947
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το θεμα που έχει το βαπορι από τον καιρο πάντως είναι αρκετα μεγάλο. Στις 18 του μηνα που ταξίδεψα από Ανδρο, στον Καβο Ντόρο ψίλωσε μέχρι την Φάσα... με αντίστοιχη καθυστέρηση στους χρόνους του βεβαια. Εκεινη την ημερα επίσης στην Ραφήνα εδεσε στον ειδικο ντόκο που είχε φτιαχτει για το ALKIONI με αποτέλεσμα όλα μα όλα τα αυτοκίνητα που έβγαιναν από το γκαράζ του να βρίσκουν και μπροστά (στον ντόκο) και πίσω (στον καταπέλτη) και την έξοδο τους.

Λίγο τα παραπανω λίγο και το εισητήριο που είναι ακριβώτερο δεν χρειαζεται να καταλάβει κανεις πως ειναι δύσκολο να καθιερωθει στην συνείσδηση του Ανδριώτη σαν αξιόπιστη λύση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, κάποιος φίλος μου είπε ότι το είδε με επιβάτες την Κυριακή το βράδυ κατά τις 22.20 στον Πειραιά... Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή έκανε τελείως λάθος??? Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό να μην μπορούσε να προσεγγίσει ραφήνα λόγω καιρού και να το έστειλαν Πειραιά????? γνωρίζει κανείς τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Λοιπον απο ιδια πείρα αυτό το πράμα κουνάει. Πολύ.

Βλέπεις ενα μεγάλο κύμα να σου έρχεται και κρατιέσαι, ξερεις πως θα το ανέβεις και θα το κατέβεις σαν να είσαι σε τράτα,

δεν έχει το εκτόπισμα που εχουμε συνηθίσει (βλ Πόπη, Σουπερφ) ωστε να περάσει μεσα απο το κύμα.

Στον κάβο ντόρο με 7 δύναμη αέρα αλλα χοντρό κύμα κατάπλωρα δεν μπορούσες να σταθείς, με τον ίδιο καιρο με το Σουπερφ το κουνημα δεν ειχε καμμια μα καμμια σχεση. Οταν λέω είχε χοντρό κύμα ενδεικτικά εξω απο την Κάρυστο υπήρχαν τουλάχιστον 15 μοτορσιπάκια που περίμεναν να πέσει ο καιρός για να περάσουν τον κάβο ντορο.

Κατα τα άλλα τα ξέρουμε, ωραιο μέσα καινούριο κλπ αλλα μικρό για τη γραμμή ειδικά σαν μοναδικό απογευματινό δρομολόγιο. Ειδικά στο γκαράζ υπάρχει πρόβλημα με τα λίγα φορτηγά και μου μετέφεραν πως την κατάσταση φέτος τη σώζει το Μύκονος, αν δεν υπήρχε αυτο θα υπήρχε πρόβλημα τροφοδοσίας στην Τήνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Νομιζω πως για αυτη την εποχη ενα πλοιο αρκει απο Ραφηνα αλλα οχι για πολυ καιρο βεβαια.Αλλωστε το ΠΗΝΕΛΟΠΗ θα κανει και τοπικο για Ανδρο καθε απογευμα (εκτος τεταρτης κ Σαββατου).Παντως αν εμενε μοναχοβαπορο το ΑΚΟΥΑ τοτε πραγματι θα υπηρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
...αλλά ακούω στοιχήματα τι βελτίωση θα γίνει του χρόνου.:P
Imarton pia me afto to ploio!Ti allo tha tou prosthesun pia
...Το τελευταίο που μένει είναι να ψηλώσουμε

λίγο και την τσιμινιέρα γιατί μετα την επιμήνυνση φαίνεται μικρή κ είμαστε κομπλέ :P

Gpan καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Ένα από τα προβλήματα που είχα ακούσει ότι αντιμετώπιζαν με την κατασκευή αυτού του ντεκ είναι ότι υπό κάποιες συνθήκες ο καπνός θα έρχεται πάνω στους επιβάτες. Οπότε αν όντως αυτό ισχύει, τότε μας βλέπω του χρόνου τέτοια μέρα να μιλάμε για την μετασκευή της τσιμινιέρας.

τελικα θα εχουμε καμια αλλαγη φετος; εκτος απο το ψηλωμα της τσιμινιερας, ειχα ακουσει οτι εξεταζοταν σαν ενδεχομενο... η διαπλατυνση.

Link to comment
Share on other sites

Μία φημολογία που είχε ξεσπάσει τον τελευταίο καιρό έλεγε ότι το πλοίο θα έβαζε τιμόνια έτσι ώστε να έχει δύο και να είναι πιο ευέλικτο. Βλέπω όμως ότι ανέβηκε δεξαμενή στου Βασιλειάδη και δεν ξέρω κατά πόσο το σχέδιο έχει προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι κινήσεις αυτές και οι προσθέσεις στο καραβάκι κάθε χρόνο αλλά το νομίζω το στοίχημα του "καλού ονόματος" σε αυτή τη γραμμή δύσκολα θα κερδιθεί. Από την άλλη η επιμονή αυτή της εταιρείας για επενδύσεις/ βελτιώσεις δείχνει μεταξύ άλλων εικόνα εταιρείας που δεν εκμεταλλεύεται απλά μια γραμμή αλλά σέβεται πανω από όλα τον εαυτό της και την ίδια της την επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Sigura to Aqua Jewel den exi kerdisi apolita tin ebistosini ton katikon ton nision tis grammis alla prepi na tu anagnorisume oti san 'trito' ploio ine to makroviotero sti grammi xoria pu ine ke idietera xrisimo mias ke kanis den fenete diatethimenos na kani to proino apo Mykono. Vevea vale vale lego to exune kani to karavaki.

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρία τιμόνια θα τα κρατήσει το μεσσαίο δεν θα αφαιρεθεί από ότι άκουσα.Τώρα είμαι περίεργος να μάθω πως θα δουλεύουν.Θα δουλεύουν και τα δύο ακριανά μαζί και το μεσσαίο ανεξάρτητα?

Θα δουλεύουν όλα μαζί?

Πάντως ο Περογιαννάκης κάνει ότι μπορεί για να το φτιάξει και να το ανεβάσει το βαπόρι με συνεχείς βελτιώσεις και μπράβο του.

Όμως για να φτιάξει ένα καλό όνομα εκείνο που επείγει να βελτιώσει είναι το ταξίδεμα του βαποριού.Πολλά πράγματα δεν μπορούν να γίνουν αλλά ίσως η προσθήκη ενός καλού ζεύγους stabilizers (κι όχι τα λέπια που έχει) να βελτίωνε αισθητά την συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

...αν γίνουν όλα αυτά, τότε, επί της αρχικής κατασκευής, θα έχομε επιπλέον:

Καμιά εικοσαριά μέτρα μήκος, έναν βολβό, δυο bowthrusters, δυο τιμόνια και δυο stabilizers!!

Τα τρία τιμόνια (αν δε γίνουν δυο), προφανώς θα κινούνται μαζί! Λέτε να έχει δυο τιμόνια στη γέφυρα για ανεξάρτητο έλεγχο?? Δε βλέπω το λόγο να γίνει κάτι τέτοιο...

Αλήθεια, υπάρχει άλλο τριτίμονο πλοίο ή είναι παγκόσμια πατέντα;

Link to comment
Share on other sites

Επισης στο πλοιο εγιναν οι απαραιτητες ενεργειες και πλεον θα καει fuel και οχι diesel που ειναι ακριβοτερο. Παντως ειτε με 2 τιμονια ειτε με 3 ειναι για τρελες προσαναποδιες. Σβουρες θα κανει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν νοημα όλα αυτά αραγε? Δεδομενου του οτι θα εχει να ανταγωνιστει τον "Θεολογο Π." ολες αυτες οι βελτιωσεις θα εχουν αντικρισμα για τους νησιωτες που για αυτους το βαπορι αυτο ειναι μικρό και κουναει πολυ?

Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα λεει ο λαος, σε εναν μηνα θα ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι δεν το σηκώνει η γραμμή μαζί με τον ΘΕΟΛΟΓΟ, τότε νομίζω πως όλες αυτές οι μετατροπές μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο σε μια μελλοντική γραμμή του ή ακόμα και σε μια ενδεχόμενη πώληση όπου θα ανεβάσουν το τίμημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον George αφού νομίζω α) ότι δύσκολα θα ανταγωνστεί τον Θεολόγο β) μεσοπρόθεσμα η εταιρεία θα κοιτάξει τις εναλλακτικές της (μεταδρομολόγηση-πώληση).Όλα αυτά αφορούν προσωπικές εκτιμήσεις χωρίς να γνωρίζω κάτι εκ των έσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...