Jump to content
Shipfriends

Compagnia Italiana di Navigazione Srl (CIN)


Recommended Posts

Δεν "ανταγωνίζονται" Moby και Tirrenia, δραστηριοποιούνται σε διαφορετικές γραμμές και το κάθε brand έχει "χτιστεί" σε αυτές. H Minoan και η Finnlines δεν έγιναν Grimaldi Lines. Όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, μην τα βλέπουμε όλα από τη σκοπιά το "καραβολάτρη".

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου αντίθετος με την χρήση στοιχείων και brands εξωτερικών με την ναυτιλία για την δημιουργία εν πλω προϊόντων και εμπειριών (experiences εν αγγλιστί). Αλλά πόσο καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσουν τους ήρωες της Warner Bros και τις ιστορίες τους ως concept design των εσωτερικών χώρων, όπως ήδη κάνουν στα περισσότερα κρουαζιερόπλοια (όχι πάντα με επιτυχία); Και η διαφορά μεταξύ αυτού που λέω και αυτού που σκοπεύουν να κάνουν στην Tirrenia είναι ότι χρησιμοποιούνται οι αναφορές που θέλουν να χρησιμοποιήσουν (ή έκαναν συμβόλαια με την Warner Bros για να χρησιμοποιήσουν) όχι ως αυτά καθεαυτά στυλιστικά στοιχεία (πχ ο Batman στις μπάντες), αλλά ως αναφορές στο mood των χώρων, στα χρώματα, στα υλικά, στην διαρρύθμιση των εσωτερικών χώρων, παράγοντας έτσι ένα αρχιτεκτονικό αποτέλεσμα, που προκαλεί τον χρήστη να το αποκρυπτογραφήσει, να το ανακαλύψει και να το διαβάσει. Και αυτή η πρακτική δεν δίνει ένα προϊόν έτοιμο στον καταναλωτή να το "φάει", όπως θα φάει τις πίτσες του στα εστιατόρια των πλοίων, αλλά κάνει τον καταναλωτή κομμάτι του προϊόντος, δίνοντάς του αξία.
 

18 minutes ago, .voyager said:

Ακριβώς επειδή πάνε για μια πιο family oriented προσέγγιση, ολοκληρωμένη (το έξω σε προδιαθέτει για το τι έπεται μέσα), δεν νομίζω ότι είναι απλώς μιας κιτς* και ελαφριά κίνηση το να βαφτούν όπως είναι να βαφτούν. Εξάλλου τα πλοία της Moby είναι αξιοπρεπέστατα μέσα. Δεν πάνε να θάψουν το ελλιπές accommodation κάτω από τα Looney Tunes. H Tirrenia δεν μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις και αποφασίζει, βλέπουμε, να αλλάξει.

*ο Batman δεν μπορεί να είναι ποτέ kitsch, άλλο αν δεν σου "κολλάει" πάνω σε πλοίο :) Άλλον όρο θα ήθελες να βάλεις. 

Ο Batman αυτός καθεαυτός ως υπερήρωας εννοείται δεν είναι kitsch, το αντίθετο. Η χρήση του όμως ως διακοσμητικό και αισθητικό και μόνο στοιχείο είναι ξεκάθαρα kitsch προσέγγιση, αυτό που παραπάνω αναφέρω ως "έτοιμο προϊόν".

"To brand visual art as "kitsch" is generally pejorative, as it implies that the work in question is gaudy, or that it serves a solely ornamental and decorative purpose rather than amounting to a work of true artistic merit."

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Petros P said:

Ας τα κάνει όλα Μoby, δικιά του είναι η CIN πλέον, οπότε τι νόημα έχει να "ανταγωνιζεται" τον ευατο του?

Αγνοούσα και δε διάβασα του .voyager οτι και η DC ειναι στη Warner bros. Στην αρχή νόμιζα οτι ηταν marvel comics.. :D

Αρα και στα υπολοιπα θα δούμε και Superman κτλ... :eek:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agrino said:

Δεν είμαι καθόλου αντίθετος με την χρήση στοιχείων και brands εξωτερικών με την ναυτιλία για την δημιουργία εν πλω προϊόντων και εμπειριών (experiences εν αγγλιστί). Αλλά πόσο καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσουν τους ήρωες της Warner Bros και τις ιστορίες τους ως concept design των εσωτερικών χώρων, όπως ήδη κάνουν στα περισσότερα κρουαζιερόπλοια;

Agrino, έχεις καταλάβει ότι θα γίνει στα πλοία τις Tirrenia; Γιατί έχω αντιλαμβάνομαι -ορμώμενος και από το post του Nick που έβαλα ως παράθεση, ίσως δεν το πρόσεξες- ότι τα πλοία θα αποκτήσουν "super heroes" επιρροές και εσωτερικά, οι οποίες θα συμπληρώνουν την εξωτερική του εμφάνιση και θα συνθέτουν ένα "super hero" experience. Κάνω λάθος;

1 hour ago, Agrino said:

To brand visual art as "kitsch" is generally pejorative, as it implies that the work in question is gaudy, or that it serves a solely ornamental and decorative purpose rather than amounting to a work of true artistic merit

Ναι, απλώς εδώ δεν μιλάμε για το chocolate boxes με ειδυλλιακά τοπία του Thomas Kinkade που μπήκαν πάνω στα boxes απλώς για να κάνουν "μπαμ". Μιλάμε για πλοία με fun, απεικονίσεις κόμικ σε πλοία, οι οποίες αφενός συνάδουν με μια στρατηγική marketing (που ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει) και δεν αποφασίστηκε από την εταιρεία αυθαίρετα, αφετέρου προϊδεάζει (αν ισχύει αυτό περί αλλαγών στο accommodation) για την on board εμπειρία που θα παράσχει στους επιβάτες του και τη συμπληρώνει. Επίσης, ό,τι δεν είναι "a work of true artistic merit" δεν είναι απαραίτητα kitsch, δεν υπάρχει μόνο το ένα ή το άλλο. Η παράθεσή σου πιο πάνω εξηγεί τι μπορεί να υπονοεί ("implies") ο χαρακτηρισμός ενός αποτελέσματος ως kitsch, κι όχι τι απαραίτητα καθιστά κάτι kitsch. 

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petros P said:

Αγνοούσα και δε διάβασα του .voyager οτι και η DC ειναι στη Warner bros. Στην αρχή νόμιζα οτι ηταν marvel comics.. :D

Αρα και στα υπολοιπα θα δούμε και Superman κτλ... :eek:

Flash,Aqua Man,Green Lantern και βάλε😂😛

Edited by Marios Superfast
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, .voyager said:

Agrino, έχεις καταλάβει ότι θα γίνει στα πλοία τις Tirrenia; Γιατί έχω αντιλαμβάνομαι -ορμώμενος και από το post του Nick που έβαλα ως παράθεση, ίσως δεν το πρόσεξες- ότι τα πλοία θα αποκτήσουν "super heroes" επιρροές και εσωτερικά, οι οποίες θα συμπληρώνουν την εξωτερική του εμφάνιση και θα συνθέτουν ένα "super hero" experience. Κάνω λάθος;

Voyager ναι κατάλαβα ότι θα γίνει στα πλοία της Tirrenia. Και αντιλαμβάνομαι ότι θα αποκτήσουν και super hero επιρροές εσωτερικά, και με αφορμή το preview των εξωτερικών τους εμφανίσεων, ήδη πραγματοποιημένα παραδείγματα του ομίλου (Moby) και επίγνωση του πώς αντιλαμβάνεται το "brand" ο Onorato αναμένω κάποιο χ αποτέλεσμα και με βάση αυτό κρίνω και σχολιάζω. Και εννοείται δεν είμαι αυθεντία, και μπορεί να πέσω και έξω.

28 minutes ago, .voyager said:

Ναι, απλώς εδώ δεν μιλάμε για το chocolate boxes με ειδυλλιακά τοπία του Thomas Kinkade που μπήκαν πάνω στα boxes απλώς για να κάνουν "μπαμ". Μιλάμε για πλοία με fun, απεικονίσεις κόμικ σε πλοία, οι οποίες αφενός συνάδουν με μια στρατηγική marketing (που ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει) και δεν αποφασίστηκε από την εταιρεία αυθαίρετα, αφετέρου προϊδεάζει (αν ισχύει αυτό περί αλλαγών στο accommodation) για την on board εμπειρία που θα παράσχει στους επιβάτες του και τη συμπληρώνει. Επίσης, ό,τι δεν είναι "a work of true artistic merit" δεν είναι απαραίτητα kitsch, δεν υπάρχει μόνο το ένα ή το άλλο. Η παράθεσή σου πιο πάνω εξηγεί τι μπορεί να υπονοεί ("implies") ο χαρακτηρισμός ενός αποτελέσματος ως kitsch, κι όχι τι απαραίτητα καθιστά κάτι kitsch. 

Προφανώς και όλα θα γίνουν με βάση μια στρατηγική marketing που ακολουθεί η εταιρεία και δεν αποφασίστηκε αυθαίρετα, οι ενδοιασμοί μου αφορούν ακριβώς σε αυτό που περιγράφεις ως on board εμπειρία, και δεν αφορά μόνο στις αλλαγές στα της Tirrenia αλλά και στα πλοία της Moby. Απλά με βάση το προσωπικό μου γούστο, ανατροφή και αρχιτεκτονική παιδεία δεν μου αρέσει, και μπορώ να βρω αρκετούς λόγους με καλλιτεχνικές και αναφορές marketing να ερμηνεύσω αυτή μου την άποψη. Και θεωρώ ότι θα μπορούσαν να το κάνουν καλύτερα, και μπορώ μέχρι και καλλιτεχνικό κίνημα να βρω να προείνω ως καλλιτεχνική αναφορά για τα project, την pop art. Προφανώς σε κάποιους άλλους θα αρέσει και κάποιοι θα ενθουσιαστούν, και για να επεκτείνουν αυτή την συμφωνία θα λειτουργεί και για την εταιρεία. 

Όσον αφορά στο kitsch, αυτό που μετράει είναι ο χαρακτηρισμός, ο οποίος είναι εν τέλει προσωπική άποψη, αρκεί βέβαια να στηρίζεται από επιστημονικές αναφορές (ναι δεν είμαι κατά της αριστείας :P), και για μένα η καλλιτεχνική προσέγγιση της Moby εμπίπτει στο kitsch, για άλλους όχι. Αν κάτι καθίσταται ή όχι kitsch το δείχνει μόνο ο χρόνος, ο οποίος επιτρέπει να ωριμάσει στο συλλογικό υποσυνείδητο αλλά και στην καλλιτεχνική έρευνα το αποτύπωμα κάθε καλλιτεχνικού προϊόντος (και το restyling επιβατηγών πλοίων εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία). 

Και για να μην αναφέρω μόνο αρνητικά, το θετικό της προσέγγισης αυτής του marketing στην Moby και οσονούπω στην Tirrenia είναι ακριβώς αυτό το προφανές και με γνώριμες αναφορές που χαρακτηρίζει το brand αυτών των πλοίων (και στο οποίο τοποθετήθηκα κατά σε προηγούμενο ποστ), κάτι που τους δίνει αυτόματα χαρακτήρα και τα κάνει να ξεχωρίζουν.

υ.γ. Κουβέντα να γίνεται, το θέμα είναι να βγαίνουν τα κουκιά για τον Onorato και να υπάρχει ανταγωνισμός στην Μεσόγειο, ειδάλλως μας βλέπω να ταξιδεύουμε παντού με Grimaldi σε κάποια χρόνια :P

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως κατάλαβες ότι απλώς θα βάψουν τα πλοία με τον Batman και τους λοιπούς σούπερ ήρωες! Βέβαια, δεν ξέρω πόσο δραστικά θα αλλάξουν τα πλοία μέσα (θυμίζουν έντονα palace) και οι παροχές τους, ώστε να συνάδουν με τη φιλοσοφία... batman (λόγω του οποίου δίνω "συγχωροχάρτι" στο τολμηρό project και παραδόξως δεν έχω αυτή τη φορά ίδια άποψη με σένα στο αισθητικό κομμάτι :D ). Μένει να δούμε αν η γραφιστική απεικόνιση θα τους "βγει" και στην πραγματικότητα.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Voyager το ανησυχητικό θα ήταν να συμφωνούσαμε πάντα σε όλα :D. Να μαστε καλά κι ας διαφωνούμε, και να δούμε πώς θα τους βγει το project. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξουν την διαρρύθμιση στο εσωτερικό, απλώς θα προσθέσουν αναφορές στον υπερήρωα και τους χαρακτήρες που τον συμπληρώνουν. Και ναι, και γω λατρεύω Batman, η τριλογία Dark Knight είναι για μένα από τις καλύτερες ταινίες έβερ :).

Edited by proud_ionian
Kn
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω την παραμικρή γνώση για αρχιτεκτονική εσωτερικών χώρων και διακόσμηση, με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι το εξής:

 

Το να πάρω το σαλόνι του σπιτιού μου και να το γεμίσω με οποιοδήποτε ναυτιλιακό αντικείμενο και με πίνακες με θέμα τη θάλασσα στους τοίχους, μην πω για την άγκυρα στο μπαλκόνι:D, δε συνιστά για μένα διακοσμητική άποψη ή καινοτομία. Απλά διαλέγεις να κάνεις το σπίτι σου "θεματικό" και αντίστοιχα θα μπορούσες να το διακοσμήσεις με θέμα το Star Trek ή τον Ευάγγελο Γιαννόπουλο. Αν για παράδειγμα απλά αρχίσουν να τοποθετούν αγαλματάκια και διακόσμηση του Batman και του Robin(δέστε εδώ το παράδειγμα της διακόσμησης του Moby Wonder), άνθρακες ο θησαυρός.

 

Αν αντίθετα αλλάξουν την εσωτερική διαρρύθμιση, αλλάξουν τις καμπίνες και τον εξοπλισμό τους για να βολεύουν περισσότερο τις οικογένειες, ή για παράδειγμα κάνουν κυκλικά σε σχήμα όλα τα σαλόνια, αυτό είναι για μένα κάτι καινούριο, μια διαφορετική προσέγγιση.

 

Όπως και να έχει το πράγμα, θα έχει ενδιαφέρον μια επίσκεψη. Και ειδικά όσον αφορά το κομμάτι του προσωπικού του ξενοδοχειακού. Από την Tirrenia θυμάμαι χαρακτηριστικά τον περισσότερο κόσμο σε bar και εστιατόριο να είναι ένα βήμα πρίν τη σύνταξη και με το ύφος του "χάρη σου κάνω που είμαι εδώ", σε αντίθεση με τη Moby που είναι πολύ καλύτερη σε αυτό το κομμάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick the Greek said:

Απλά διαλέγεις να κάνεις το σπίτι σου "θεματικό" και αντίστοιχα θα μπορούσες να το διακοσμήσεις με θέμα το Star Trek ή τον Ευάγγελο Γιαννόπουλο. Αν για παράδειγμα απλά αρχίσουν να τοποθετούν αγαλματάκια και διακόσμηση του Batman και του Robin(δέστε εδώ το παράδειγμα της διακόσμησης του Moby Wonder), άνθρακες ο θησαυρός.

Nick αυτές οι δύο προτάσεις σου συμπικνώνουν όλα τα προηγούμενά μου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το αισθητικό κομμάτι, που νομίζω πως οι περισσότεροι έχουν την ίδια άποψη :o αλλά δεν μας πέφτει λόγος τι κάνει η κάθε εταιρεία, εγώ απορώ πώς συντηρούνε αυτά τα σινιάλα, η είναι κάτι σαν αυτοκόλλητο????

Edited by Stefanos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ο χριστιανός έχω μια εύλογη απορία...Πληρώνουν την Warner Bros για να τα χρησιμοποιούν ως διαφήμιση γιατί ακούμε για συμφωνίες αλλά δεν ακούμε τι δόθηκε για να κλείσει η συμφωνία. Και αν την πληρώνουν πόσα της έδωσαν ή της δίνουν ;;;

Edited by Bobking
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πνευματικά δικαιώματα θα πληρώνουν στη Warner Bros εάν ζητήθηκε από την Tirennia να μπουν αυτές οι εικόνες στα πλοία της!! Δεν πιστεύω ότι η Warner Bros ζήτησε να βάλει διαφήμιση τους χαρακτήρες της στα πλοία της Tirennia??

Link to comment
Share on other sites

Την διαφήμιση την εννοώ ότι τα βάζει στα πλοία της τα σχέδια για να μαζέψει κόσμο πάντως η απορία μου είναι πόσα πληρώνουν την Warner Bros κάτι που ποτέ δεν έμαθα ούτε το 2003 με την Moby ούτε σήμερα με την Tirrenia

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Σύφωνα(όπως λέμε σιφώνι:P) με το Ship2shore, η Moby και η GNV μαζί προχωρούν σε συνδυαστική παραγγελιά 4 ro-pax από το ναυπηγείο Guangzhou τση Κίνας. Χωρητικότητες? 2,500 επιβάτες και 3,500 γραμμικά μέτρα, μιλάμε για μεγέθη Γκρισίνο. Συνολική αξία της παραγγελιάς, το μισό δισεκατομμύριο δολλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι LNG ; γιατί τώρα τελευταία πέρα του ότι έχουν γίνει της μόδας αυτά τα πλοία αλλά και ότι πολλές εταιρίες επενδύουν εκατομμύρια δολάρια σε τέτοιες παραγγελίες όπως Stena Line Balearia Color Line Tallink Irish Ferries αλλά και οι δικιές μας που τα μελετάνε όπως ο Όμιλος Attica αν δεν κάνω λάθος

Edited by Bobking
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχω κάποια πληροφόρηση Πέτρο. Η λογική λέει πάντως, ότι σαν Onorato δεν θέλεις να ενισχύεις τον εχθρό σου με ζεστό μετρητό. Άρα τα δίνεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να δούμε λίγο το lineup των roro της Moby/Tirrenia αυτήν τη στιγμή:

 

Livorno - Olbia: Hartmut Puschmann και Pietro Manunta

Livorno - Cagliari: Massimo Mura και Beniamino Carnevale

Piombino - Olbia: Giuseppe Sa και Puglia

Genova - Livorno - Catania - Malta: Eliana Marino και Barbara Krahulik

 

Η υποσημείωση εδώ είναι πως περιμένουμε να δούμε τι καραμπόλα θα προκαλέσει η είσοδος του Superfast Baleares(αν μείνει έτσι το όνομά του) στις γραμμές της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Να πως δείχνουν μέσα στην υψηλή σεζόν τα ρορό της Moby/Tirrenia, συνολικά 10 πλοία:

 

Livorno - Olbia: Superfast Baleares και Pietro Manunta

Livorno – Cagliari - (Genova): Massimo Mura και Beniamino Carnevale

Piombino - Olbia: Giuseppe Sa και Puglia

Genova - Livorno - Catania: Eliana Marino και Wedellsborg

Catania – Malta: Barbara Krahulik

 

Και έχουμε και νεοτερισμό εδώ και μερικές εβδομάδες, πράγμα το οποίο ξέχασα να αναφέρω. Ο Hartmut ο Puschmann κάνει πια δρομολόγια μεταξύ Civitavecchia και Olbia, βοηθώντας στο κομμάτι των φορτηγών τα Moby Tommy και Athara/Bithia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...