Jump to content
Shipfriends

Αμοιβές και Ασφάλιση Πληρωμάτων


Orestis

Recommended Posts

rapeza Ακριβώς ...για να θεωρηθεί κάποιος κάτοικος εξωτερικού πρέπει να μεταφέρει την φορολογική του κατοικία στο εξωτερικό....

Τώρα για υγεία δωρεάν δεν είναι τίποτε αν δεν έχεις της Tessera Sanitaria(κάρτα υγείας της Ιταλίας)...Τώρα  rapeza   εάν όλοι αυτοί που έχουν προσπαθήσει τόσα χρόνια να βγάλουν την κάρτα αυτή ή το  S1 (έγγραφο που πιστοποιεί την ασφαλιστική ικανότητα )είναι μ...ες (συγνώμη για την λέξη) και για εσένα  είναι ΄τόσο απλό τι να  πω...

Πάντως ο ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΟΥ δεν θεωρεί βιβλιάρια αν δεν εξαγοράσεις πρώτα την υπηρεσία (ξεκινάμε απο περίπου 1000 μηνιαίως)...

Από εκεί και πέρα αν ισχύει αυτό που μου έχουν πει από το υπουργείο ναυτιλίας ,ότι ρωτάνε τους Ιταλούς και δεν απαντάνε τι να πει κανείς...

 

4 hours ago, rapeza said:

Δηλαδή οι Έλληνες που ανήκουν στην ΔΟΥ εξωτερικού πού  δηλώνουν μόνιμη κατοικία; Όσον αφορά το ιταλικό μέρος της υπόθεσης δεν βλεπω καμία παρατυπία. Η υγεία είναι δωρεάν για τους μόνιμου κάτοικους Ιταλίας και οι εισφορές πάνε για το συνταξιοδοτικό. Μήπως το θέμα είναι λιγο ελληνικό, απο πλευράς υπουργείου νομοθεσίας και συνδικάτων; 

 

Edited by nikosa
Link to comment
Share on other sites

@nikosa ζω είκοσι χρόνια στην Ιταλία. Επιμένω για τους μόνιμους κατοίκους Ιταλίας η υγεία είναι δωρεάν.  Έχουν τον οικογενειακό γιατρό στον οποίο δεν πληρώνουν τίποτα , ούτε στα δημόσια νοσοκομεία πληρώνουν. Την tessera sanitaria την έχεις αυτόματα, δεν κάνεις καμία αίτηση πουθενά για να την ζητήσεις, σου έρχεται στο σπίτι.  Για να είναι κάποιος μόνιμος κάτοικος Ιταλίας πρέπει να είναι ή ιταλός υπήκοος ή αν είναι ξένος πρέπει να έχει συμβόλαιο ή σύμβαση  εργασίας, σε αυτήν την περίπτωση πας στον δήμο που μένεις δηλώνεις την διεύθυνση και έπειτα έρχεται η δημοτική αστυνομία μια , δύο ή και τρεις φορές έτσι ώστε να ελέγξει αν όντως μένεις εκεί που έχεις δηλώσει.  Μετέπειτα πας στην αρμόδια υπηρεσία υγείας και επιλέγεις οικογενειακό γιατρό και παιδίατρο για παιδιά έως 16 ετών. Εν ολίγοις αυτό είναι το σύστημα.  Εξήγησε μου πως ένας Έλληνας ναυτικός θα μπορέσει να πάρει μόνιμη κατοικία στην Ιταλία; Σε ξαναρωταω μήπως θα πρέπει να αναζητηθούν οι ευθύνες στο μπάχαλο κοινωνικό ελληνικό κρατος; Ό Γκριμαλντι είναι επιχειρηματίας, όπως και ο Ωνάσης ο Στριντζης και άλλοι.

 

Υ.Γ: Σε αυτά τα είκοσι χρόνια που ταξιδεύω στην Αδριατική  ( περίπου 15 ταξίδια το χρόνο, απ'όλα τα λιμανια) προτιμούσα και προτιμώ πάντα τα ελληνικά καράβια  (παρόλο που η συμπεριφορά πριν χρονια δεν ήταν σωστη) για τρεις λόγους. Καθαριότητα, στην ώρα τους και επαγγελματισμός. 

Edited by rapeza
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες ισχύουν για τους μόνιμους κατοίκους.... Για κάποιο λόγο κανείς από αυτούς του ανθρώπους  ΔΕΝ ΕΧΕΙ αυτήν την κάρτα.Δεν θεωρούμαστε μόνιμοι κάτοικοι Ιταλίας γιατί δεν υπάρχει μόνιμη κατοικία σε εμάς(μόνο διεύθυνση επαγγελματικής κατοικίας)... Τo patronato πχ στην Αθήνα μου  έχει μεταφέρει(όταν ρώτησα για την Tessera Sanitaria) ότι το μόνο που έχει είναι συμβεβλημένος με κάποιες κλινικές στην Ελλάδα και τίποτα άλλο και δεν την δικαιούμαστε  λόγω του είδους τω συμβάσεων που φαίνεται ότι μας κάνει. 

Δεν το κακολογώ σαν επιχειρηματίας κοιτάει πρώτα από όλα το συμφέρον του(ίσα -ίσα ο άνθρωπος δεν τσιγκουνεύεται σε αναλώσιμα και μέσα για  τα πλοία -αρκετά από αυτά δεν τα έχω δει σε  τέτοια ποσότητα σε Ελληνικής  ιδιοκτησίας πλοία) ...

Πάντως κανείς δεν  καθοδηγεί τον κόσμο σε αυτά και όλοι ακόμα και όταν ο INPS απαντά (εάν μετά από αρκετό καιρό απαντήσει )αόριστα... 

όσον αφορά το υστερόγραφο σε κατανοώ απόλυτα και θέλω να σου πω ότι έχεις απόλυτο δίκιο...

Edited by proud_ionian
quote άντι reply
Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταίο θα ήθελα να επισημάνω, αν και ισως να είναι off topic, η Ιταλία περνάει και εκείνη φοβερή οικονομική κρίση, τα πράγματα και για τους Ιταλούς είναι πολύ δύσκολα. Κατά τη γνώμη μου είναι πιο σοβαρά απ’οτι στην Ελλαδα. Η μόνη διαφορά είναι πως σιωπούν όλοι ( στην μούγκα που λέμε), κυβερνώντες, συνδικάτα και κανάλια. Το μονο που τους σώζει είναι το κοινωνικό κράτος που είχαν οικοδομήσει πριν δεκαετίες. Θα ήθελα να επισημάνω προς εκείνους που πιστεύουν πως έχοντας μια ιταλική σύμβαση ή συμβόλαιο οτι έχουν λύσει το πρόβλημα να μη ξεγελιούνται, δεν είναι η γη της επαγγελίας.  Όλοι περνάμε εναν εργασιακό μεσαίωνα.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό που λες περί κρίσης στην Ιταλία.Φυσικά και δεν είναι η γη της επαγγελίας ούτε μια Ιταλική σύμβαση μας σώζει. Δουλειά ζητάμε να ζήσουμε τις οικογένειες μας και μακάρι να υπήρχε δουλειά σε Ελληνικά πλοία.Κατανοώ ότι είμαστε το κόκκινο πανί για τα Ιταλικά σωματεία γιατί κόβουμε θέσεις εργασίας  από Ιταλούς συναδέλφους.Απλά αναφέρω αυτά που έχω δει και αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η σιωπή από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς και αρχές ,σχετικά με το θέμα μας...

Φθηνό εργατικό δυναμικό είμαστε...Δεν μπορεί να βάζει Φιλιπινέζους και βάζει κοινοτικούς ... Η εταιρεία πάντως που μας στέλνει μας λέει ότι έχουμε ασφάλεια (άσχετα αν δεν έχουμε στο τέλος...).Απλά το σωστό είναι να στο διευκρινίζουν αυτό το ΄θέμα από την αρχή ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ μαζι σου, δεν κόβετε δουλειά απο κανέναν. Ίσα ίσα. Τα ιταλικά καράβια ως επι το πλείστον ελληνικών συμφερόντων φορτία μεταφέρουν. Χρήμα απο άλλο κράτος στην τσέπη τους μπαίνει. Ευγνώμονες πρέπει να είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το τελευταίο σου σχόλιο, συμφωνώ. Μάλιστα κάπου πήρε το μάτι μου ένα άρθρο πρόσφατα, που έλεγε πως η Grimaldi Lines ψάχνει Ιταλούς ναυτικούς και δεν τους βρίσκει, λαμβανομένου υπ' όψιν πως έρχονται κάμποσα νεότευκτα και σε rorο/ropax αλλά και σε car carriers.

 

Όσον αφορά το κομμάτι της υγείας για να πλατειάσω λιγάκι, έτυχε να νοσηλευθώ σε ιταλικό νοσοκομείο πρίν ένα χρόνο για μισή μέρα περίπου, σαν αλλοδαπός προφανώς και χωρίς ιταλική ασφάλιση. Αρκετά καλή η περίθαλψη, στο τέλος μου ζήτησαν περίπου 40 ευρώ τα οποία και προσφέρθηκα να πληρώσω μετρητά, πλήν όμως δεν τα δέχονταν, Η πληρωμή γινόταν μόνο μέσω της tessera sanitaria αν κατάλαβα καλά. Με έβαλαν να υπογράψω μια δήλωση πως θα τους πληρώσω αμέσως μόλις μου στείλουν το λογαριασμό, πλήν όμως ένα χρόνο μετά δεν έχω λάβει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, rapeza said:

Δεν συμφωνώ μαζι σου, δεν κόβετε δουλειά απο κανέναν. Ίσα ίσα. Τα ιταλικά καράβια ως επι το πλείστον ελληνικών συμφερόντων φορτία μεταφέρουν. Χρήμα απο άλλο κράτος στην τσέπη τους μπαίνει. Ευγνώμονες πρέπει να είναι. 

Τα Ελληνικά συμφέροντα  που είναι? Οι Μινωικές είναι πλέον Ιταλικών συμφερόντων... Και τα φορτηγά επειδή γλιτώνουν φόρους  και πετυχαίνουν καλύτερους ναύλους έρχονται. Εντάξει όπως έχω πει΄΄ο άνθρωπος πληρώνει (στην ώρα του -κανένα πρόβλημα).Μόνο στο θέμα της ασφάλισης τα χαλάει ...Απλή αναφορά κάνουμε δεν επιρρίπτω  ευθύνες σε κανέναν...Μακάρι να βρεθεί μια Ελληνική εταιρεία να εργαστούμε γιατί η αλήθεια είναι ότι κόβουμε Ιταλούς από τις θέσεις αυτές... 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω (και μαθαίνω) με πολύ σεβασμό τα προβλήματα των ναυτικών που εργάζονται στα πλοία της Grimaldi και μου κάνουν εντύπωση μερικά πράγματα:

  1. Ιταλικό και Ελληνικό Δημόσιο πιστεύουν ότι οι άνθρωποι αυτοί αξίζει να πληρώνουν μόνο φόρους
  2. Υπάρχουν εργαζόμενοι που δεν έχουν κατοχυρωμένο το δικαίωμα  σε Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και η κάλυψή τους σε περίπτωση ασθενείας εξαρτάται από την καλή διάθεση του εργοδότη (αν και ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο στην Ελλάδα και ο άνεργος δεν είχε de jure ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δημιουργήθηκε με την πίεση της επικατάρατης τρόικας ένα στοιχειώδες σχήμα περίθαλψης των επονομαζομένων "ανασφάλιστων" που όμως καλύπτεται όχι από τον ΕΦΚΑ/ΕΟΠΥΥ, αλλά 100% από φορολόγηση επί του κύκλου εργασιών της Φαρμακοβιομηχανίας-το διαβόητο clawback). 
  3. Η λαλίστατη και αγωνιστικότατη ΠΝΟ αγρόν αγοράζει αλλά απεργίες ξέρει να κάνει-πλην άνευ λόγου. Πχ στην ανακοίνωση της απεργίας της Πρωτομαγιάς θαμμένο μέσα σε ένα συνονθύλευμα 14 σχεδόν παραληρηματικών προτάσεων, ότι πιό κοντινό στην περίπτωση αυτή βρήκα ότι είναι η φράση "καταπολέμηση της λεγόμενης μαύρης και ανασφάλιστης εργασίες". Ξεμπέρδεψαν. Και μπράβο τους.
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2018 at 4:14 PM, rapeza said:

Ενα τελευταίο θα ήθελα να επισημάνω, αν και ισως να είναι off topic, η Ιταλία περνάει και εκείνη φοβερή οικονομική κρίση, τα πράγματα και για τους Ιταλούς είναι πολύ δύσκολα. Κατά τη γνώμη μου είναι πιο σοβαρά απ’οτι στην Ελλαδα. Η μόνη διαφορά είναι πως σιωπούν όλοι ( στην μούγκα που λέμε), κυβερνώντες, συνδικάτα και κανάλια. Το μονο που τους σώζει είναι το κοινωνικό κράτος που είχαν οικοδομήσει πριν δεκαετίες. Θα ήθελα να επισημάνω προς εκείνους που πιστεύουν πως έχοντας μια ιταλική σύμβαση ή συμβόλαιο οτι έχουν λύσει το πρόβλημα να μη ξεγελιούνται, δεν είναι η γη της επαγγελίας.  Όλοι περνάμε εναν εργασιακό μεσαίωνα.

http://www.trasportoeuropa.it/index.php/home/archvio/14-marittimo/18153-grimaldi-cerca-mille-marittimi-italiani-

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, proud_ionian said:

γραψε και δυο κουβεντες στα ρωμεϊκα ;) 

Εντάξει δίκιο έχεις συγνώμη....Να απαντήσω ήθελα στον φίλο περί του πόσο απαραίτητοι είμαστε οι Έλληνες ναυτικοί στον όμιλο ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είχατε  επί λέξη γράψει :  Δεν συμφωνώ μαζι σου, δεν κόβετε δουλειά απο κανέναν. Ίσα ίσα. Τα ιταλικά καράβια ως επι το πλείστον ελληνικών συμφερόντων φορτία μεταφέρουν. Χρήμα απο άλλο κράτος στην τσέπη τους μπαίνει. Ευγνώμονες πρέπει να είναι. 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις! Τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα με τα ιταλικά σωματεία και με ένα ιταλικό άρθρο γενικό και αόριστο;

Το δεν κόβετε δουλειά το αναφέρω για τους Έλληνες ναυτικού που δουλεύουν στα Γκριμαλδοπλοιο. Εσείς οι Έλληνες ναυτικοί δεν αφαιρείτε δουλειά από κανέναν. 

Edited by rapeza
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι αμείβονται καλύτερα τα πληρώματα της Attica σε σύγκριση με τη HSW. Μετά την ανακοίνωση για την εξαγορά της HSW από την Attica, τα πληρώματα της HSW έχουν δει μειώσεις στα έξτρα τους, έτσι να μειωθεί η διαφορά μεταξύ των αμοιβών τους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...