Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 687
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

συμφωνα με τους διεθνως ισχυοντες κανονισμους του ΙΜΟ (SOLAS), για την ασφαλεια στη θαλασσα και την ευσταθεια των πλοιων, οπως αυτοι εχουν ενσωματωθει στο Ευρωπαικο και Εθνικο δικαιο (Oδηγιες EUROSOLAS και "Στοκχολμης"), ο τυπος A/A-Max, που δειχνει την ταχυτητα κατακλυσης ενος πλοιου, εχει αναμεσα σε αλλους παραγοντες και το μεσο υψος κυματος της περιοχης. αλλος παραγοντας ειναι η επιφανεια των πλευρικων "ανοιγματων"

On 18/2/2010 at 6:52 PM, polmyt said:

Και μαλλον θα κατσει αρκετα στα μερη μας μιας και το βαπορι εναρμονιζεται με τη Στοκχολμη οποτε θα γινουν αρκετες εργασιες

 

On 19/2/2017 at 3:00 PM, proud_ionian said:

περα απο κλεισιμο πλωρης, φρεσκαρισμα εσωτερικων χωρων και εναρμονιση με τα ισχυοντα για το μεςο υψος κυματος στο αιγαιο, δε θελει κατι αλλο.

 

ετσι ενα πλοιο που στο ιονιο ή στο σαρωνικο δεν θελει καποια σοβαρη μετατροπη (επειδη το μεσο υψος κυματος ειναι χαμηλοτερο), στο αιγαιο χρειαζεται περισσοτερες παρεμβασεις (πχ προσθηκη θυρων στο γκαραζ του αρτεμις, κλεισιμο πλωρης και προσθηκης στο αικατερινη κλπ).

για τα δεδομενα του ιονιου, ειχε ηδη εναρμονισθει απο το 2010. ετσι και αλλιως ομως οι κανονισμοι δεν ειναι "στατικοι". τρεχουν διαφορες προθεσμιες σταδιακης εναρμονισης

δεν ειναι μονο η "Στοκχολμη". Θα αρκουσε ενα σφραγισμα της πλωρης. το πλοιο ειχε μαγουλα και θα ταλαιπωρειτο παρα πολυ και το ιδιο και οι επιβατες.

αν δε βαριεσαι. διαβασε αντιστοιχα ποστ, που υπαρχουν στο τοπικ του mare di levante (υπεστη αναλογη εκτεταμενη αλλαγη πλωρης πριν ερθει στην ελλαδα), του αικατερινη π (υπεστη μια μικροτερης εκτασης, αλλα αναλογης επιμελειας και αισθητικης παρεμβαση το 2012) και του fast ferries andros (που ως επτανησος υπεστη μια low cost παρεμβαση στα μαγουλα το 2005, μετα μια περιπετεια σε κακοκαιρια, το νοεμβριο του 2004).

και σε παλιοτερα ποστ στο θεμα του σολωμου εχουμε αναφερθει στο ζητημα.

οσα γραφω ειναι η γνωση ενος ασχετου;). θα βοηθουσε πολυ, αν καποιος φιλος με γνωσεις σε θεματα ευσταθειας μας τα ανελυε πιο τεκμηριωμενα, ειτε εδω, ειτε στα αντιστοιχα θεματα (στοκχολμη | Amax)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εάν κάποιος είχε την καλοσύνη να εξηγήσει γιατί οι απαιτήσεις στην κλειστή θάλασσα του Αιγαίου είναι υψηλότερες από ό,τι στο ανοιχτό Ιόνιο, θα του ήμουν ευγνώμων ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι κλειστό ή ανοιχτό το πέλαγος, έχει να κάνει με τα τοπικά καιρικά φαινόμενα και το μέσο ύψος κύματος που δημιουργούν. Χονδρικά, λόγω των μελτεμιών κυρίως, το Αιγαίο θεωρείται πιο δύσκολη θάλασσα από το Ιόνιο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα σημερινό βιντεάκι τραβηγμένο απο Πιλοτίνα που μας παρουσιάζει το πώς εξελίσσονται οι εργασίες στο πλοίο ανέβηκε πρίν λίγο στο FB

Edited by Hengist_1972
Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ του Χρήστη Ionian Ships στο Facebook,ανέβηκαν νωρίτερα σήμερα κάποιες φωτογραφίες απο το εσωτερικό του Διονύσιος Σολωμός,σε μια απο αυτές το μάτι μου πήρε τα καθίσματα αεροπορικού τύπου που θα προστεθούν στο πλοίο (λογικά χωρίς το κάλυμά τους.Εάν πάτε σε αυτό το προφίλ μπορείτε να δείτε και τίς υπόλοιπες φωτογραφίες (δέν τις δημοσιεύω εδώ λόγω πνευματικών δικαιωμάτων

Screenshot_4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πως απο την επόμενη βδομάδα το πλοίο θα μπεί δεξαμενή.Δέν ξέρω κατα πόσο είναι πιθανό αυτό,όμως οι εργασίες προχωρούν με πάρα πολύ γρήγορο ρυθμό και εκτιμώ πως στις επόμενες μέρες θα ξεκινήσει το βάψιμο της πλώρης καθώς έχει γεμίσει με σκαλωσιές

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση το γεγονός του συστήματος κρατήσεων.Ο αδερφός μου που δουλεύει σε τουριστικό γραφείο στην Μήλο μου λέει πως υπάρχουν διαθέσιμες μόνο 50 θέσεις Deck προς κράτηση.Αυτό όμως λογικά οφείλετε στο ότι δέν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες ακόμα.Εκτός αυτών οι πράκτορες του νησιού και γενικά το κλίμα για τον ερχομό του πλοίου φαίνετε θετικό απο μεριάς πρακτορείων,απο μεριάς επιβατών υπάρχουν πάντα οι γκρινιάρηδες που είτε κρίνουν το πλοίο λόγω ηλικίας είτε για λόγους που ούτε εγώ ο ίδιος καταλαβαίνω,αλλα υπάρχουν και οι αισιόδοξοι.......βλέποντας και κρίνοντας.............

Link to comment
Share on other sites

απο οσα ειχατε τα τελευταια χρονια νεωτερο ειναι;).του 1990

του 72 ο αγιος, του 87 ο κοραης, του 85 ο καλβος, του 77 ο πηγασος κ.ο.κ.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω....ελπίζω όμως να το καταλάβουν οι συγχωριανοί,απο ότι φαίνετε θα είναι και το πλοίο με ένα ικανοποιητικό πρωτόκωλλο σε σχέση με τον Κάλβο των 800

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Hengist_1972 said:

Πάντως μου κάνει εντύπωση το γεγονός του συστήματος κρατήσεων.Ο αδερφός μου που δουλεύει σε τουριστικό γραφείο στην Μήλο μου λέει πως υπάρχουν διαθέσιμες μόνο 50 θέσεις Deck προς κράτηση.Αυτό όμως λογικά οφείλετε στο ότι δέν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες ακόμα.Εκτός αυτών οι πράκτορες του νησιού και γενικά το κλίμα για τον ερχομό του πλοίου φαίνετε θετικό απο μεριάς πρακτορείων,απο μεριάς επιβατών υπάρχουν πάντα οι γκρινιάρηδες που είτε κρίνουν το πλοίο λόγω ηλικίας είτε για λόγους που ούτε εγώ ο ίδιος καταλαβαίνω,αλλα υπάρχουν και οι αισιόδοξοι.......βλέποντας και κρίνοντας.............

Μάλλον κάτι δεν είδε καλά ο αδελφό σου η δεν το κατάλαβες εσύ καθώς στο πλοίο υπάρχουν ανοιχτές πάνω απο 800 θέσεις deck, δεν έχουν ανοίξει και οι 1200 που θα είναι το πρωτόκολλό του και αυτό επειδή δεν έχουν ανοίξει ακόμη οι καμπίνες και οι άλλες θέσεις που πιθανών θα έχει. Αυτή την στιγμή πουλάει μόνο DECK.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο θα σαβουρωθεί καθόλου στο πρωραίο τμήμα ή η στείρα του (ακμή πλώρης πάνω απ' τον βολβό) θα είναι τόσο έξω όπως στα Κρήτη Ι & ΙΙ ;

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι γύρισε πλευρά το απόγευμα με την πλώρη να κοιτάει το Κερατσίνι,λογικά για να συγκολληθεί και η άλλη πλευρά της πλώρης.Τώρα θα είναι πολύ πιο εύκολο να τραβηχτούν κατάπλωρες.:P

Edited by Hengist_1972
Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να ειναι αυτος ο λογος. οι εργασιες γινονταν παραλληλα και δεξια και αριστερα, για λογους ισορροπιας και στατικοτητας (αν ειναι σωστος ο ορος), των πανω decks.

στις φωτο του polmyt, δεν φαινεται να μην εχουν γινει συγκολλησεις

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Στην επίσκεψή μου σήμερα,παρατήρησα πολλές εργασίες στις οποίες γίνονται όπως ηλεκτροσυγκολήσεις στην μεριά της πλώρης που κοιτάει στον μώλο,και ένα κομμένο μέρος απο τα κάγκελα κάτω απο την Fast Rescue.Επίσης παρατήρησα κάποιες ντουλάπες έξω απο την πόρτα που οδηγεί στην Reception,και κάτι άλλο που πρέπει είτε να είναι βάση για τραπέζι είτε καρεκλάκι τύπου μπάρ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...